Ironman St. George Utah Koşuldu.

12/05/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz haftasonunda “Ironman St. George Utah” Koşuldu. “Pro Kadınlar” kategorisinde Birleşik Devletler sporcusu Meredith Kessler 10:12:59’ luk zamanı ile birinci olurken, “Pro Erkekler” kategorisinde yine Birleşik Devletler’ den Ben Hoffman 9:07:04’ lük zamanı ile birinci oldu. Yarış, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yüzme etabının “Sand Hollow” su rezerve alanında başlamasının ardından, bisiklet etabı için “Red Cliff” Çölü’nde geçilmesi ile devam etti. Son olarak da koşu etabının “Snow Vadisi” nde koşulması ile sonladı. Yüzme etabının başlamasından kısa bir süre sonra çıkan şiddetli rüzgar yarışmacıların işini hayli zorlaştırdı. Diğer ironman yarışlarına göre daha düşük bir sayı olan ve toplam 1264 sporcunun start aldığı “Ironman St. George Utah” da, 1008 sporcu yarışı tamamlarken, pro sporcu katılımının da 24’ gibi düşük bir sayıda kaldığı görüldü. Yarışa katılan 15 “Pro Erkek” sporcunun 10’ u finişe görürken, 9 “Pro Kadın” sporcunun 6’ sı yarışı tamamlayabildi. Bu yıl ki “Ironman St. George Utah”, katılımcılarının en çok sayıda yarış bitiremediği yarışlar sıralamasında ikinci sıraya oturdu. Bundan önce en fazla yarışmacının yarış bitiremediği yarış olan “2010 Ironman Louisville Kentucky” yarışıdır. Bu yarışta katılımcıların yaklaşık 1/3′ ü (28.2%) yarışı tamamlayamamışlardı. Yapılan istatiksel çalışmalarda, “Ironman St. George Utah” da her geçen yıl katılımcı sayısının azaldığı tespit edilmiş. Bu yıl da yarıştan bir hafta önce neredeyse yarışın 70.3 mesafesine dönüştürülmesi bile gündeme gelmiş. Çıkan söylentilere göre seneye Utah’ da bir organizasyon gerçekleşmemesi ihtimali bile söz konusu. “Ironman St. George Utah” ‘ da “Yaş Grupları” kategorisinde Birleşik Devletler’ de yaşayan Türk sporcu Tolun Tuğlu’ nun da yarıştığı yarışta toplam 1240 yarışmacı mücadele etti. Kayıt ücretinin 600$ olduğu “Ironman St. George Utah”, Ironman fonuna katkıda bulunmak isteyen gönüllüler ise 1200$’ lık bir katılım bedeli ödeyerek yarışa girdiler.

 

Meredith Kessler   Pro Kadınlar Pro sporcuların finiş zamanlarının, kötü hava şartları sebebiyle 30 dakika ila bir saat arası olumsuz yönde etkilendiği yarışta 9 pro kadın sporcudan 3’ ü yarışı tamamlayamadı. “Pro Kadınlar” kategorisinde yarışan  Amerikalı tecrübeli pro atlet Meredith Kessler, yarışı baştan sona önde götürerek “Ironman St. George Utah” tarihine geçmeyi hak etti. Yüzme etabından ikinci ve üçüncü sırada arka arkaya çıkan diğer Amerikalı sporcular olan Uli Bromme ve Erin Young, bisiklet etabında kendilerinden çok daha iyi bisiklet çeviren vatandaşları Jessie Donavan’ a geçildiler.  Donavan, koşu etabında yüksek temposunu sürdürmeye devam etmesine rağmen yarışın lideri  olan Kessler ile arasındaki büyük zaman farkını kapatamadı ve ikinci oldu. Donovan’ ının 16 dakika arkasından gelen Uli Bromme ise üçüncülükle yetinmek zorunda kaldı. Meredith Kessler   1982 doğumlu olan tecrübeli kadın atlet Meredith Kessler, çocukluğundan beri buz hokeyi ve atletizim gibi farklı spor dalları ile ilgilenmiş. Kessler, 20 yaşında okulundan mezun olmuş ve mezuniyet parası ile kendine bir triatlon bisikleti alarak, ilk ironman yarışına katılmış. Son on yıldır 35 kadar ironman ve birçok maraton yarışlarına katılan Kessler, 2010 yılından bu yana pro kategorisinde yarışıyor. Sitemizi yakından takip edenlerin hatırlayacağı üzere Kessler’ in 2012 yılında katılmış olduğu en son yarış olan “California Ironman 70.3” de elde ettiği 4:43:40’ lık zaman ile üçüncü olmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ben Hoffman   Pro Erkekler 15 sporcudan 10’ unun yarışı tamamlayamadığı “Pro Erkekler” kategorisinde yarışan Amerikalı pro atlet Ben Hoffman, sudan dördüncü sırada çıkmasına rağmen bisiklet etabında en iyi bisiklet çeviren sporcu oldu ve ilk sıraya oturdu. Yüzmeden Hoffman’ nın 2 saniye önünde sudan çıkan Alman sporcu Maik Twelsiek ise en iyi ikinci bisiklet zamanı yapan atlet olarak ikinci sıraya yerleşti. Sudan ikinci sırada çıkan Belçikalı atlet Axel Zeebroek bisiklette en iyi üçüncü zamanı elde ederek etabı üçüncü sırada tamamladı. Zeebroek elde ettiği üçüncülüğü korumak için en iyi ikinci koşu zamanı ile yarıştaki iddiasını sürdürmeye çalıştı. Koşu etabına gelen kadar liderliği elinde bulunduran Hoffman, rakiplerinin açık ara önünde rahat bir şekilde finiş’e ulaştı. Hoffman’ ının 18 dakika ardından gelen Twelsiek ikinci, onunda 10 dakika ardından gelen Zeebroek ise üçüncü olarak yarışı tamamladı. Ben Hoffman Lakabı “Aero” ve “Dinamik Yaşam” olan 1983 doğumlu Ben Hoffman, 2007 yılından bu yana profesyonel bir triatlet olarak yarışlara katılıyor. Spor hayatına Montana Üniversitesi’ nde başlayan Hoffman, kolejdeki başarı grafiğinin hızlı bir şekilde yükselmesi ile triatlona başlamış. 1999 yılından bu yana çeşitli koşu ve maraton yarışların katılmış olan Hoffman, geçtiğimiz yıl aynı yerde koşulan “2011 Ford Ironman St George Utah” yarışıda 8:41:39’ luk zamanı ile dördüncü sırada yer almıştı. Yaş Grubu Kadınlar Yaş Grubu Kadınlar kategorisinde Birleşik devletler sporcusu olan Daniel Kehoe (25-29 yaş grubu) 10:45:33’ lük zamanı ile kendi kategorisindeki en iyi zamanı elde ederek birinci olurken, pro kadınların üçüncüsü olan Uli Bromme’ nin önünde yarışı bitirdi ve genel klasmanda 51 inci sırada yer aldı. Bu kategoride en iyi ikinci zamanı yapan bir diğer Amerikalı kadın sporcu Luise King, (25-29 yaş grubu) 11:34:56’ lık zamanı ile en iyi ikinci finiş zamanını yaparak amatör kadınlarda kategorisinde ikinci, genel klasmanda da 118 inci sırada yer aldı. Yaş grupları kadınlar kategorisinin üçüncüsü olan Jennifer Sloan ise (35-39 yaş grubu), 11:37:35’ lik zamanı ile kendi kategorisinde en iyi üçüncü zamanı yaparken, genel klasmanda 126 ıncı sırada yarışı tamamladı. Jennifer Sloan, aynı zamanda yaş gurubu erkekler kategorisinin birincisi olan Chuck Sloan’ ın da eşi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Tolun Tuğlu   Yaş Grubu Erkekler Tolun Tuğlu’ nun da yarıştığı “Yaş Grubu Erkekler” kategorisinde, 10:00:02’ lik zamanı birinci olan Amerikalı sporcu Chuck Sloan (30-34 yaş grubu) genel klasmanda 5 pro sporcunu ardından yarışı 6 ıncı sırada yarışı tamamlayarak büyük bir başarı elde etti. Sloan’ ın hemen 3 dakika ardından gelen Amerikalı atlet Taylor Hemming (25-29 yaş grubu) 10:02:54’ lük zaman ile yaş grubunda en iyi ikincii dereceyi elde ederken, genel klasmanda 7 inci oldu. Bir diğer Amerikalı atlet olan Tom Goth (25-29 yaş grubu) ise 10:03:34′ lük zamanı ile yaş gruplarında en iyi dereceyi yapan üçüncü sporcu olurken genel klasmanda 8 inci oldu. Hayli zorlu hava şartlarında katılmış olduğu ilk tam mesafe ironman yarışını 12:54:15′ lük zaman ile tamamlayan Tolun Tuğlu, yarışı yaş gurubunda 66 ıncı sırada tamamlarken, yarışı tamamlayan 1008 kişi arasında da 305 inci sırada yer aldı.

Tolun Tuğlu   Tolun Tuğlu Sitemizi yakından takip edenler gayet iyi hatırlayacaklardır. Tolun Tuğlu, bundan yaklaşık bir buçuk ay önce  “San Juan Ironman 70.3” e katılmıştı.  Geçtiğimiz yıl katılmış olduğu iki “Ironman 70.3” den tecrübe edinen Tuğlu, bu yıl katıldığı ilk yarış olan “San Juan Ironman 70.3” elde ettiği 4:59:06’ lık zaman ile genel klasmanda 102 inci sırada yer alırken 40-44 yaş grubunda 14 üncü olmuştu. Tuğlu, katıldığı son yarışta elde etmiş olduğu finiş zaman ile geçtiğimiz  yılki “Ironman 70.3 Rhode Island 2011” de elde ettiği 05:04:56’ lık zaman ve “Ironman Syracuse 70.3 2011” de elde ettiği 05:04:21’ lık zamandan beş dakika daha iyi derece yapmıştı. Tuğlu’ nun bu yıl katıldığı ikinci yarış olan “Ironman St. George Utah” ise hem tam mesafe hem de hayli zorlu bir ironman yarışı olma özelliğini taşıyordu. Bu yarıştan sonra Haziran ayında Syracuse 70.3 de katılmaya hazırlanan Tuğlu ile sizler için görüştük. Tuğlu, 2012’ de katıldığı

 

 

ilk yarışından yaklaşık bir buçuk ay sonra katılmış olduğu bu zorlu ve tam mesafe Ironman yarışı ile ilgili görüşlerini bizimle paylaştı.

Tolun Tuğlu   “Yarış maalesef umduğum gibi geçmedi. Yarışın zorlu olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar zor olacağını beklemiyordum. Yarış sabahı amatörler yüzmeye başladıktan 15-20 dakika sonra müthiş bir rüzgar çıktı. Hızı saatte 60-65 km civarındaydı. Yüzme etabında dalga boyu 1.5 metreyi bulan dalgalarla boğuşmak zorunda kaldık. Dalgalar o kadar büyüktü ki parkur emniyetinden sorumlu kanocular ve tekneler devrildi. Yüzme parkurunu işaretleyen şamandırlar dağıldı. Dolayısıyla parkur’ takip etmek oldukça zorlaştı. Rüzgar, bisiklet ayağında da devam etti. Bu sene yeni koşu parkuru düz zemine alındığı için nispeten daha kolaydı. Ben yarışı 12:54:15′ lük zaman ile bitirdim. Bu işe gönül vermiş biri olarak. tabii ki şartlar ne olursa olsun yarışmaktan çok keyif aldım. Bundan sonraki hedefim 6 hafta sonraki “Syracuse 70.3”. Değerli sporcu Tolun Tuğlu’ ya vermiş olduğu bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendisine “Syracuse 70.3” ‘ de başarı ve şans diliyoruz. Kaynak kişi: Tolun Tuğlu Kaynakça: ironman.com Hazırlayan: Alpay AKHUN

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın