Ironman Güney Afrika Koşuldu

28/04/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz haftasonu, “Ironman Güney Afrika” sekinzinci kez koşuldu. Kayıt yaptıran 1800 civarındaki sporcudan 1553 start alırken, ancak 1378’ i yarışı tamamlayabildi. “Pro Erkekler” kategorisinde yarışan İspanyol atlet Clemente Alonso-McKernan birinci gelirken, “Pro Kadınlar” kategorisinde İsviçreli atlet Natascha Badmann birinci oldu. Bu yıl koşulan “Ironman Güney Afrika” otoriteler tarafından şimdiye kadarki en zorlu yarış olarak adlandırıldı.

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ başarılı ve tecrübeli sporcusu Cem Dağdelen’ in de katıldığı yarış, Güney Afrika Cumhuriyeti’ nin önemli limanlarından Port Elizabeth’ in Mandela Körfezinde gerçekleştirildi. Yarışı, diğer ironman yarışlarından farklı kılan en önemli özelliği ağır atmosferik şartlarda gerçekleşmeydi. Olumsuz hava şartlarının yüzünden yarıştan bir gün önce yarışın “Duatlona” dönüştürülmesini bile gündeme getirdi.

 

 

Yarış günü hüküm süren şiddetli yağmur ve rüzgar sporcuların işini oldukça zorlaştırdı. Olumsuz hava koşullarının hüküm sürdüğü yarışma boyunca sporcuların hayli zorlandıkları görüldü. Güne yağmurla başlayan sporcular, yüzme etabındaki akıntı ve dalgalarla mücadele ettikten sonra bisiklet parkurunda da zaman zaman sert rüzgara karşı bisiklet çevirmek zorunda kaldı. Sporcular bisiklet parkurunun özellikle loop’ un dönüş bölgesinde, saatteki hızı 57km’ yi bulan şiddetli rüzgara karşı bisiklet çevirmekte hayli güçlük çektiler. Loop bölgesinde yürüyüş hızında bisiklet çeviren sporculardan birkaçının dengesini kaybedip düştüğü dahi gözlemlendi. Koşu etabında ise atletler sağnak yağmur altında yarışmak zorunda kaldılar. Zorlu atmoseferik şartlar yüzünden birçok sporcunun finiş dereceleri olumsuz etkilendiği görüldü.

 

 

 

 

Pro Erkekler

“Pro Erkekler” kategorisi birincisi olan İspanyol atlet Clemente Alonso-McKernan 8:34:34 ‘lik zamanı ile yarışı tamamlarken aynı zaman ilk kez ıronman yarışı şampiyonu oldu. McKernan’ ın 7 dakika arkasından finişe gelen Fransız atlet Cyrill Viennot, 8:41:49’ luk zamanı ile ikinci olurken, İsveçli sporcu Mike Aigroz 8:46:05’ lik zamanı ile üçüncülüğü elde etti.

 

 

Clemente Alonso-McKernan

Güney Afrika da ilk kez bir birincilik elde eden İspanyol sporcu Clemente Alonso-McKernan triatlon dünyasında da çok yeni. Sağlam bir koşu alt yapısı olan McKernan, 2010 yılında katıldığı “Barcelona Maratonu” nda 42 km’ yi 2:28:54 ile 20 inci sırada tamamlarken, ertesi yıl “Barcelona Maratonu 2011” aynı mesafeyi 2:26:00 koşarak yarışı 14 üncü sırada tamamlamış hızlı bir koşucu. İlk triatlon yarışına 2007 yılında katıldığı “12 Home De Ferro Tiathlon” uzun mesafe (4k yüzme, 115k bisiklet, 30k koşu) triatlon yarışı ile adım atan McKernan, o yarışta elde ettiği 5:45:24’ lük zaman ile dördüncü olmuş. 2008 yılında yarışa katılmayan McKernan, 2009 yılında katıldığı “Elche Longer Distance Triathlon Elche” uzun mesafe triatlonu yarışını 4:03:51 ile birinci sırada tamamlamış. Geçtiğimiz yıl katıldığı en son yarış olan “Half Challenge Barcelona” orta mesafe triatlon (half ironman) yarışını ise 3:41:23 ile beşinci sırada bitirmiş olan başarılı bir sporcu.

 

 

 

Pro Kadınlar

“Pro Kadınlar” kategorisinde İsveçli iki kadın atlet ilk iki sırayı alarak duble yaptı. Daha önce dört kez “Ironman Güney Afrika” ve altı kez de “Ironman Dünya Şampiyonu” ünvanına sahip olan İsviçreli atlet Natascha Badmann, 9:47:10 ile yarışı birinci sırada tamamlarken, vatandaşı  Simone Brandli, 09:52:27’ lik zamanı il eikinic sırada yarışı bitirdi. Yarış öncesi favori olarak gösterilen Alman atlet Diana Reisler ise 10:01:14’ lük zamanı ile yarışı üçüncüsü olarak yarışı bitirdi.

 

 

Natascha Badmann

 

“Pro Kadınlar” ın birincisi İsveçli Natasha Badmann’ in lakabı “İsviçre Güzeli” (Swiss Miss).  Badmann, altı kez “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası” (1998, 2000, 2001, 2002, 2004 ve 2005) da birincilik, (1996 ve 2003) iki kez de ikinci olmuş başarılı bir sporcu.  Eşi beslenme uzmanı olan Badmann, 1998 yılında, 29 yaşındayken kazandığı “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası” ünvanı ile Avrupa kıtasında, bu ünvana sahip olan ilk kadın atlet olmuş. Kona’ da elde ettiği en iyi süre ise 2002 yılındaki 9:07:54′ lik zaman. Badmann bu yıl 45 yaşında olmasına rağmen henüz formundan hiçbir şey kaybetmediğini Güney Afrika’ da elde ettiği birincilikle tekrar hayranlarına göstermiş oldu.

 

 

Yaş Grupları Erkekler

KKTC’ den Türkiye adına yarışlara katılan tecrübeli Cem Dağdelen’ in de yarıştığı bu kategorideki en iyi ilk üç zamanı Güney Afrikalı sporcular elde etti. 25-29 yaş grubunda yarışan Kyle Buckinghan, pro kategorisinde bir çok sporcuyu geride bıraktığı 09:27:06’ lık zamanı ile genel klasmanda 13 üncü olurken yaş grupları arasında en iyi ilk dereceyi yaptı. 30-34 yaş aralığında yarışan Raoul De Jongh, 09:32:42’ lik zamanı ile genel klasmanda 15 inci olurken yaş gruplarında en iyi üçüncü zamanı elde eden sporcu oldu. Jongh’ un hemen arkasından gelen ve aynı yaş aralığı olan 30-34 yaş grubunda Tristan Kelly, 09:33:58’ lik zamanı ile genel sırlamada 16 ıncı, yaş gruplarında da en iyi üçüncü sırayı elde etti.

 

 

842 göğüs numarası ile yarışan ve “Ironman Güney Afrika” ile altıncı kez  “Demir Adam” ünvanına sahip olan Cem Dağdelen ise 13:09:03’ lık zamanı ile 40-44 yaş grubunda 117 inci sırada yarışı tamamlarken toplamda 1553 kişinin katılıdığı yarışın genel sıralamasında 499 sırada yer aldı. Güney Afrika’ daki yarışa Tüfekçi Spor Kulübü Direktörü Doğukan Tüfekçi ile beraber giden Cem Dağdelen’ in yarışma hakkındaki görüşlerini sizler için sorduk.

 

 

“Bu benim altıncı ve en zor yarışımdı. Tek tesellim, Avrupa ve Avustralya’ dan sonra üçüncü kıta Afrika’ da da finiş görmem oldu. Yarış sadece mesafelere karşı değil, aynı zamanda olumsuz hava şartlarına karşı da verilmiş bir mücadele idi. Bir gece öncesinde yarışın duatlona çevrilmesi bile düşünüldü.  Neredeyse deniz etabı iptal ediliyordu. Kayıt yaptıran yaklaşık 1800 kişiden yarışa 1553 girme cesareti gösterirken 1378’i finişi görebildi. Eğer Eve yakın bir yerde yapılmış olsa o şartlarda yarışa girmezdim. Pijama ve terliklerimi giyip televizyon seyrederdim.

 

 

Güne yağmurla başladık. Oysa 5 gün öncesinden ordaydık ve yarıştan önceki 5 günün hava koşulları ile yarış gününün hiç alakası yoktu. Yüzme parkuru hem dalgalı hem de oldukça akıntılıydı. Bisiklette ise rüzgara karşı mütiş bir mücadele vermek zorunda kaldık. Saatte 45 kilometre rüzgar, yarışı kabusa çevirdi.  Fırtına her köşede birilerini parkur dışına attı.
Hatta birkaç yarışmacı rüzgar nedeni ile düştü. Koşu parkuru sırasında sağnak yağmur altında yarışa devam ettik. Hem geçtiğimiz yılın hem de bu yılın pro kadınlar birincisi Natasha Badmann, pro erkekler birincisinden ancak 1 saat sonra finişe ulaşabildi.

 

 

Güney Afrika’ daki bu yarışa Tüfekçi Kulübü direktörlerinden Doğukan Tüfekçi ile beraber gitmiştik. Kendisinin desteğinin yanında, yarışın her anında fotoğraflarını çekmiş oldu.  KKTC de ki tüm triatlon ailemiz de bizimle her an iletişim halindeydi. Hem KKTC den hem de TC den dostlarımızın destekleri ile heyecanlı bir yarış daha tamamlanmış oldum. Yarışı kazasız ve sakatlanmadan tamamladığım için çok mutluyum. ”

 

 

Yaş Grupları Kadınlar

Yaş Grupları Kadınlar 25-29 yaş aralığında yarışan İngiliz sporcu Catherine Faux, elde ettiği 10:26:43’ lük zaman ile genel sıralamada 45 inci, yaş gruplarında en iyi ilk zamanı yapan kadın sporcu oldu. En yakın rakibi olan 30-34 yaş grubunda yarışan Güney Afrikalı Kathryn du Buisson, 10:54:14’ lük zamanı ile genel sıralamada 69 uncu, yaş gruplarında da en iyi ikinci sıradaki sporcu oldu. 35-39 yaş grubunda yarışan Alman atlet Susanne Gries ise elde ettiği 11:01:12’ lik zaman ile genel sırlamada 79 uncu, yaş gruplarında da en iyi üçüncü zaman sahip olan sporcu ünvanını kazandı. Bu kategoride Güney Afrika’ da yarışan Türk sporcumuz yoktu.

 

 

Bu haberin bizlere ulaşmasını sağlayan Şebnem Dağdelen ile fotoğrafları çeken Doğukan Tüfekçi’ ye çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar: Doğukan Tüfekçi

 

Foto finish: ironman.com

 

Kaynakça: ironman.com

Hazırlayan: Alpay Akhun

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın