Ironman 70.3 Panama Koşuldu

13/02/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz hafta sonu koşulan “Ironman 70.3 Panama” da “Pro Erkekler” kategorisinde Yeni Zelandalı Beaven Docherty birinci gelirken, “Pro Kadınlar” kategorisinde Kanadalı Angela Neath birinci oldu.

 

 

Bu yıl ilk kez koşulan “Ironman 70.3 Panama”, farklı ve heyecanlı bir çekişmeye sahne oldu. Bisiklet dünyasının duayenlerinden Amerikalı şampiyon bisiklet sporcusu Lance Amstrong’un da katıldığı yarış, sporseverleri oldukça memnun etti.

 

 

 

 

IM 70.3 Panama Pro Erkekler

Pro Erkekler’in birincisi 35 yaşındaki Yeni Zelandalı Beaven Docherty 3:50:13 ile birinci gelirken, en yakın rakibi olan 41 yaşındaki Lance Armstrong onun 32 saniye ardından 3:50:55 ile ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırayı 3:52:19’ luk zaman ile 39 yaşındaki Avustralya’ lı Richie Cunningham elde etti.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=ZFEd9cgGJt0:600:0]

 

 

Yüzme startı ile başlayan çekişme yarış boyunca devam etti. 18:51 de ile sudan ilk sırada çıkan Rus İvan Vasiliev oldu. Onun 3 saniye arkasından Bevan Docherty, ardından da 19:00 da Rasmus Henning, onun da 3 saniye arkasından Romain Guillaume, Richie Cunningham sudan çıkarken ilk altıda yer alan Lance Armstrong 19:22’ de sudan çıktı. Eski bisiklet şampiyonu yüzme etabında ilk altıda yer alarak suda da ne kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu.

 

 

90 kilometrelik bisiklet etabındaki en iyi süreyi saatte ortalama 41.59 km yapan ve 2:09:59’luk zaman ile etabı tamamlayan Brezilyalı Oscar Galindez yaparken, Amerikalı Chris Lieto saatte ortalama 41:54 km yapan ve 2:10:08 ile en iyi bisiklet çeviren ikinci sporcu oldu. Şampiyon bisikletçi Armstrong ise saate ortalama 41:49 km bisiklet çevirerek 2:10:18’ lik zaman ile en iyi bisiklet zamanını yapan üçüncü sporcuydu. Rasmus, 2:13:37 ile dördüncü en iyi zamanı yaparken onu 2:13:35 ile Cunningham takip etti. Docherty ise 2.14:37’lik bir zamanla rakiplerini bırakmadı.

 

 

Pro sporcular arasında yüzme ve bisiklet etaplarındaki zamanlar saniyeler ile ölçülürken yarışın kaderini belirleyen koşu etabı oldu. 21 kilometrelik koşu etabını 1:12:50 ile geçen Bevan Docherty’ nin hızına yetişen olmadı. 1:15:35 ve 1:16:51’lik derecelerle en iyi koşu zamanları yapan Cunningham ve Rasmus’ un toplamdaki süreleri Armstrong’ u yakalamaya yetmedi. 1:17:01 ile koşuyu tamamlayan şampiyon bisikletçi pro erkekler kategorisinde ikinci olurken, Cunningham üçüncü oldu.

 

 

Yarış sonundaki manzara ise kafaları oldukça karıştırdı. Yarışı gayet rahat bir şekilde kazanan Docherty, Lance Armstrong’ u beklerken, şampiyon bisikletçinin Docherty’ e hiç bakmadan beraberindeki medya ordusu ile finiş alanını terk etmesi herkesi şaşırttı. Bir anlık şaşkınlığını üstünden atan Docherty’ de durumu umursamazmış gibi görünmek durumda kaldı. Elbette bu ilk yarışta yaşananlar akıllara bazı soruları da getirmedi değil. Aslında “fairplay”e pek yakışmayan bu durum iki sporcunun yarışma esnasında veya öncesinde bir tatsızlık yaşamış olduğunu düşündürmüyor dersek yalan olur.

 

Lance Armstrong

Bildiğiniz gibi Lance Armstrong, geçtiğimiz yıl ailesine daha fazla vakit ayırmak istediğini belirtmiş ve profesyonel bisiklet yaşamına son verdiğini açıklamıştı. Toplamda yedi kez “Fransa Bisiklet Turu” şampiyonluğunun yanında birçok şampiyonluklara da imza atmış başarılı bir sporcu Armstrong.

Aslında Armstrong bu yıl ilk kez ironman yarışlarına katılmıyor. Armstrong, daha 13 yaşındayken “Junior Triatlon” denilen ve diğer adı da “Iron Kids Triathlon” olan yarışı kazanmış kökenden bir triatlet. Gençliği Triatlon yarışlarında geçmiş. 19 yaşına geldiğinde ise Amerika’ da kendi yaş grubunda triatlon lideri olmuş. Sonrasında ise hepinizin yakından bildiği bisiklet sporundaki başarılı geçmişi geliyor. Dolayısıyla bu yarıştaki yüzme ve koşu etabındaki başarısını, güçlü bir kalbi olmasının yanında aynı zamanda triatlon geçmişine de dayanıyor. (*)

 

 

Profesyonel olarak bisikleti bıraktığını açıklayan Armstrong’ u aslından bundan sonra daha yoğun günler bekliyor. Şampiyonun bu yılki planları arasında Texas, Florida, Fransa ve son olarak da Kona Hawaii Dünya Şampiyonası bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında sadece tek başına bir yarış gibi görünen ironman yarışları, aslında üç ayrı disiplinden oluşan zorlu bir çoklu spor dalı. Sporcuların her bir disipline ayrı ayrı ve daha çok zaman ayırmak zorunda kaldığı IM 70.3 serileri tıpkı diğer ironman sporcuları gibi Armstrong’ u da bu yıl hayli meşgul edecek gibi görünüyor.

 
Elbette Armstrong, bu yarış serisine öylesine katılmıyor. Bu yıl katılmayı planladığı beş ayrı IM 70.3 serisinden elde edeceği bağışlarla kurmuş olduğu kanser vakfının gelirlerini 1 milyon dolara yükseltmeyi hedefliyor. Livestrong takımı olarak yarışlara katılan Armstrong’ un amacı bu yıl için katılmayı planladığı tüm yarışlara katılıp Kona’ ya gitmek ve kanserden etkilenmiş insanlara yardım etmek için vakfını gelirini arttırmak.

Şampiyon bisikletçi diğer yandan da tıpkı kanser için yaratmış olduğu farkındalığı triatlon ve ironman için de yaratmış olacak. Triatlonun doğru düzgün bilinmediği, “Ironman” in ise bir fantastik bilim kurgu filimi sanıldığı ülkemiz dahil birçok ülkede çoklu sporların gönüllü tanıtım elçisi olacaktır. Bu yönden bakıldığında da kendisine teşekkür etmek gerek.

 

 

IM 70.3 Panama Pro Kadınlar

Pro Erkekler’de oldukça medyatik bir şampiyonun yarışıyor olması Pro Kadınlar kategorisini neredeyse gölgede bırakıyordu.

29 yaşındaki Kanadalı Angela Neath toplamda elde ettiği 4:15:31 zaman ile birinci olurken arkasından gelen en yakın takipçisi 35 yaşındaki Amerikalı Kelly Williamson 4:19:11 gibi bir zamanla ikinci gelirken yine bir Amerikalı sporcu olan 36 yaşındaki Margaret Saphiro ise 4:19:34’ lük zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Pro Kadınlar’ da sudan ilk çıkan 20:10’ luk zaman ile İngiliz Leanda Cave oldu. Onu 2 saniye arkasından Alman sporcu Nina Kraft takip etti. Kraft  bisiklet etabının 24. dakikasında yarışı terk edince tüm iddiasını kaybetmiş oldu. Sırasıyla 20:13’ de Kelly Williamson, 20:14’ de Dede Griesbauer ve Radka Vodickova ve onları 20:15 ile Michelle Vesterby takip etti. Angela Neath ise 20:38 ile yedinci sırda sudan çıkarak kafadaki grubu takip etti.

 

 

Rakipleri ile hemen hemen aynı anda sudan çıkan Angela Neath bisiklette yaklaşık 37 kilometre ortalama ile bisiklet çevirerek etabın en hızlısı oldu. Neath, 90 kilometrelik etabı 2:26:31’ de tamamladı. İkinci en iyi zamanı yapan Cave ise 2:29:13 ile etabı bitirirken, üçüncü en iyi zaman 2:31:42 ile Margaret Saphiro’ nun oldu. Sudan yedinci çıkmasına rağmen çok iyi bisiklet çeviren Neath durumu lehine çevirdi.

 

 

Kelly Wlliamson koşu etabındaki en iyi zaman olan 1:16:18 gibi süreyi koşsa da Neath’ in bisiklette elde ettiği averajı ele geçiremedi ve toplamda ikiniclikle yetinmek zorunda kaldı. Koşuda 1:21:44 koşan Neath toplam zamanda elde ettiği en iyi süre ile “IM 70.3 Panama’nın şampiyonu oldu. Diğer yandan 1:23:13 koşan Margaret Saphiro ise toplamda ikinciliği elde eden sporcu oldu.

 

Fotoğraf: ironmanlive.com


Kaynakça: ironman.com

 

NOT: (*)Lance Armstrong’ un triatlon geçmişi ile ilgili faydalanılan kaynak Mert Derman’ ın tavsiyesi ile John Wilcockson’ın “Lance: The Making of the World’s Greatest Champion” kitabı

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın