III. Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası Koşuldu

07/05/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Haftasonu, 5-6 Mayıs tarihlerinde “III Antalya Triatlonu Avrupa Kupası” ve “Antalya Triatlonu” koşuldu. “III Antalya Triatlonu Avrupa Kupası” nın bu yılki “Elit Kadınlar” kategorisinde Alman triatlet Kathrin Müler birinci olurken, “Elit Erkekler” kategorisinde Fransız sporcu Anthony Pujades birinci oldu.

 

 

 

 

 

Antalya haftasonunda iki gün boyunca adeta triatlon festivali yaşadı. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl iki ayrı günde gerçekleştirilen yarışlar “Halk Triatlonu, Yaş Grupları ve Avrupa Kupası” olarak üç ayrı traitlon yarış organizasyonu şeklinede gerçekleştirildi.

 

 

 

Cumartesi sabahı saat 10’ da startı verilen ve günün ilk yarış organizasyonu olan ve 23 sporcunun katıldığı “Halk Triatlonu”, amatör sporculara açık olarak sembolik mesafe olan 1km’ lik etaplar üstünden gerçekleştirildi. Son yıllarda yurtdışındaki örneklerinde olduğu gibi ülkemizde de triatlon sporunu sevdirmek ve tabana yaymak amaçlı düzenlenen “Halk Triatlonu”  yarışları, bu yıl eski bakan ve aynı zamanda eski yüzücü olan Kürşat Tüzmen’ nin katılımı ile çok daha renkli bir hal aldı. Kürşat Tüzmen’ in birinci olduğu yarışta yüzme etabı turunu kısaltan iki yarışmacı diskalifiye edildi. Kürşat Tüzmen’ in katılımı sebebiyle organizasyona yoğun ilgi gösteren medya temsilcileri, Antalya’ da bu yıl üçüncü kez koşulan “ITU Triatlon Avrupa Kupası” tanıtımına da dikkat çekerek, hem triatlon sporuna, hem de bu spora katkı sağlamayı düşünen sponsorlara farkındalık yaratmış oldu.

 

 

 

“Halk Triatlonu” yarışlarının ardından Cumartesi gününün ikinci yarış organizasyonu olan ve ulusal kategoride yer alan toplamda 94 sporcunun kayıt yaptırdığı “Yıldızlar”, “Gençler” ve “Yaş Grupları” kategorilerine sırasıyla start verilerek gün boyu yarışmalara devam edildi. Sabah saatlerinden sakin bir denizde ve ılık havada koşulan ilk organizasyonun ardından öğlene doğru ısınan hava, Antalya’ da hissedilen sıcaklığın yaklaşık 30 santigrad dereceyi bulmasına yol açtı. İlerleyen dakikalarda ise tıpkı “Taşucu Triatlonu” nda olduğu gibi öğlene doğru Güney Batı’ dan esmeye başlayan rüzgarla birlikte başlayan denizdeki dalga ve akıntı, sporcuların zaman zaman dalgalarla boğuşmasına yol açtı. Yüzme etabında akıntı ve dalgalarla mücadele eden sporcular doğrusal bir çizgide yüzmekte zorlanırken, yüzme zamanları da olumsuz bir şekilde etkilendi. Sudan çıkan sporcular Alanya istikametine doğru verilen gidiş geliş 5 km parkurda toplam 8 tur bisiklet çevirdiler. Öğlen saatlerinde artan rüzgar bisiklet çeviren sporcular, az da olsa olumsuz bir şekilde etkilense de, 4 turluk koşu etabında aşırı sıcaktan bunalmaksızın yarışı tamamladılar.

 

 

Yıldız Kadınlar

Üç sporcunun katıldığı “Yıldız Kadınlar” kategorisinde Gelibolu’ dan ferdi sporcu Sinem Özdil birinci, Alanya Bld. Spor’ dan Alkım Ölmez ikinci, Altay Spor’ dan Eda Dirik üçüncü oldu.

Yıldız Erkekler

14 sporcunu katıldığı “Yıldız Erkekler” kategorisinde ferdi sporcu Mertcan Ergün yarışmaya katılmazken, Altay Spor’ dan Haşmet Can Aktan birinci, Altay Spor’ dan Caner Algün ikinci, Balıkesi Bld. Spor’ dan Kutluhan Konuk üçüncü oldu.

 

 

Genç Kadınlar

8 sporcunun kayıt yaptırdığı “Genç Kadınlar” kategorisinde, Pelin Ayverdi’ nin yarışmayı tamamlayamadığı, Ümran Aslan’ ın ise start almadığı görüldü. Bu kategoride Altay Spor’ dan Yağmur Aydoğan’ nın birinci olduğu yarışta, Gelibolu’ dan ferdi Tuğçe Karakaya ikinci yine Gelibolu ferdi yarışmacı İlkay Polat üçüncü oldu.

 

Genç Erkekler

27 sporcunun kayıt yaptırdığı “Genç Erkekler” kategorisinde Kaan Uzar start almadı. Bu kategoride Balıkesir Işık Spor’ dan İlker Gücüyener birinci olurken, Balıkesir GSK’ dan Sabri Öğe ikinci, Altay Spor’ dan Ali Atlan üçüncü oldu.

 


Yaş Grupları

41 sporcu ile en çok sporcunun kayıt yaptırdığı “Yaş Grupları” kategorisinde dünya çapında Demir Adam yarışlarında iyi dereceler elde etmiş olan Oğuz Omur, başarılı yüzücü Selami Aksoy ve Burcu Aslanağzı start almazken, Bisiklet etabında zorlamaya bağlı ağrı sebebiyle çiçeği burnunda Demir Adam’ lardan olan Mehmet Akif Ertürk ve ayrıca Erol Çatalbaş ve Martin Bernhart dalı sporcular yarışmayı terk etti.  Yaş grubunda yarışmaya ilk kez katılan ve bitirmeyi çok azru eden Yasemin Yıldırım ile Ercan Akyol bisiklette eksik tur atmaları sebebiyle yarışma dışı bırakıldı. “Yaş Grupları” nın renkli ve tanınmış sporcularından birisi de tanınmış “Paris Dakar”  rallisinin motorkros kategorisindeki yarışmış olan Kemal Merkit idi. Kemal Merkit +50′ de birinciliği elinden son anda kaçırdı.

“Yaş Grupları” kadınlar kategorisinde katılımcı sayısı oldukça azdı.  “+20 Kadınlar” kategorisindeki tek yarışmacısı olan “Altay Spor’ dan Bilge  Ergin tek başına yarışmayı birinci tamamlayarak madalyaya hak kazandı. “+30 Kadınlar” ın tek yarışmacısı Helene Müller ve “+50 Kadınlar” da yarışan ve triatlon yarışlarının tanınmış siması Cana Oyma da aynı şekilde rakipsiz birinci oldular.

 

 

“+20 Yaş Grubu Erkekler” de İytik’ in başarılı triatleti  Oksal Özdöl birinci olurken, Antalya’ dan ferdi katılımcı Hakan Yaşamış ikinci, Deniz Kuvvetleri’ ndan Ahmet Turgan üçüncü oldu.

“+30 Yaş Grubu Erkekler” de geçtiğimiz yıl Demir Adam ünvanını kazanmış olan başarılı yüzücü İstanbul Triatlon Spor’ dan Barlas Kazancı birinci olurken, aynı zamanda Kırklareli sporun antrenörü olan Fırat Dizman ikinci, Bakırköy Ataspor’ un tecrübeli sporcusu Merdan Çayır üçüncü oldu.

“+40 Yaş Grubu Erkekler” de Sakarya Türk Telekom’ un başarılı antrenörü Eyüp Yazıcı rahat bir şekilde birincilik elde ederken, Bakırköy Ataspor’ un bir diğer tecrübeli sporcusu Kerem Erten ikinci, Kırklareli Babaeski Spor’ dan Ufuk Biriz üçüncü oldu.

“+50 Yaş Grubu Erkekler” de Göztepe Triatlon takımının 2012 yaş grubu şampiyonu Hasan İşbilen birinci olurken, İstanbul’ dan ferdi olarak katılan Kemal Merkit ikinci, Göztepe’ nin eski şampiyonlarından Fikret Akay üçüncü oldu.

“Yaş Grupları” takımlar sırlamasında topladıkları puanlarla “Yıldız
Erkekler” de birinci sırayı Altay Spor alırken, ikinci sırada Alanya
Belediye Spor yer aldı.

“Yaş Grupları” “Genç Erkekler” takımlar
sıralamasının birincisi Balıkesir GSK, ikincisi Altay Spor, üçüncüsü ise
Balıkesir Belediye Spor oldu.

 

 

 

 

III Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası

Yarışların ikinci günü olan Pazar günü sporcular, güneşli ve ılık bir güne uyandılar. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Uluslararası “Elit Kadınlar” ve “Elit Erkekler” kategorileri başka bir yarışma olmaksızın tek günde koşuldu.  “Elit Kadınlar” da 47, “Elit Erkekler” de ise 67 sporcunun kayıtlı olduğu yarışlarda toplamda 114 sporcudan 106’ sı start aldı.

 

Elit Kadınlar

Günün ilk start’ ını “Elit Kadınlar” kategorisinde saat 11’ de verildi. Bir gün önce olduğu gibi öğlene doğru başlayan ve Güney Batı’ dan esen rüzgarın daha da şiddetli olması bir gün önceki gibi denizdeki dalga ve akıntıyı arttırdı. Tıpkı bir gün önce olduğu gibi sporcular yine olumsuz deniz koşulları ile mücadele etmek zorunda kalmalarının yanında bisiklet etabının “U” dönüşünden değişim alanına kadar olan parkurda deniz tarafından gelen sert rüzgarla mücadele etmelerine yol açtı. Diğer yandan aynı rüzgar, hissedilen hava sıcaklığının daha düşük olmasına ve koşu etabında sporcuların daha rahat etmelerine yardımcı oldu.

Çekişmeli geçen “Elit Kadınların” kategorisinin birincisi 2:02:27’ lik zamanı ile Alman sporcu Kathrin Müller olurken, onun 18 saniye ardından gelen diğer Alman sporcu olan Anja Knapp, 2:02:45’ lik zamanı ile ikinci oldu. Üçüncü olan Hırvat sporcu Sara Vilic ise 2:03.30’ lük zaman ile yarışı tamamladı.

 

Triatlon milli takımımız bu kategoride, ülke kontenjanından sayesinde toplam altı milli sporcumuzla yarıştı. Çiğdem Gülgeç, daha yarışın ilk dakikasında suda göğüsüne aldığı aldığı darbe yüzünden yarışı terk etmek zorunda kalırken, diğer milli sporcularımız ana grubu hemen arkasından yüzerek mücadeleden kopmadı. Tüm sporcuların akıntı yüzünden iki şamandıra arasını hilal şeklinde bir çizgide yüzdükleri görüldü. Ana grup ve arkasından gelen sporcuların karaya ayak basmalarının ardından, gruptan kopmadan yüzen Ece Bakıcı, sudan ilk çıkan sporcumuz oldu. Ece Bakıcı’ nın yaklaşık 1 dakika ardından gelen Berrak Mutlu, onun da yaklaşık 1 dakika ardından Ceren Orhanlı ile Bahar Saygılı kafa kafaya çıktı. Ebru Doğan ise sudan geç çıktığı için bisiklet etabına başlayamadan yarış dışı kaldı. Sudan az farkla geç çıkan Ceren Orhanlı ile Bahar Saygılı bisiklet etabında önde giden lider gruptan tur yemesinin ardından kuralar gereği yarış dışı kaldılar. Ece Bakıcı ve hemen ardından gelen Berrak Mutlu ise 8 tur boyunca lider gruba yakalanmadan bisiklet etabını gayet iyi yüksek bir tempoda tamamladı. Koşu etabının ilk yarısında Mutlu’ nun önünde koşan Bakıcı, hemen ardından gelen takım arkadaşının yaptığı atağa cevap veremedi. Berrak Mutlu yarışı 31. sırada 2:18:10 zamanla bitirirken, Ece Bakıcı ise 32. sırada ve 2:21:32’ lik zamanı ile bitirmiş oldu.

 

 

 

Kathrin Müller

Kathrin Müller, 2002 yılından bu yana çok sayıda ITU’ nun gerçekleştirdiği Dünya ve Avrupa kupaları yarışlarına katılan ve çeşitli dereclere imza atmış tecrübeli bir sporcu. Daha önce 2007 yılında Kuşadası’ nda koşulan “2007 Kuşadası ITU Triatlon Avrupa Kupası” yarışında birinci olmuş olan sporcu bu yıl ikinci kez ülkemizde birinci oldu. 2012 yılında elde ettiği en iyi bir diğer derece ise 22 Nisan’ da koşulan “2012 Ishigaki ITU Triatlon Dünya Kupası” yedinciliği.

 

 

 

 

 

Elit Erkekler

Günün ikinci yarışı olan “Elit Erkekler” saat 11’ de start alan tüm kadın sporcularının finişe ulaşmasının ardından saat 14:15’ de başladı. Öğleden sonra artan rüzgar hızı ile doğru orantılı olarak dalga ve akıntının da biraz daha şiddetlendiği görüldü. “Elit Erkekler” in akıntı sebebiyle tıpkı kadın atletler gibi iki şamandıra arasında hilal şeklinde bir çizgi takip ettikleri görülmesine rağmen yüzme sürelerinin çok fazla sapmadığı görüldü.

Oldukça hızlı ve çekişmeli geçen yarışın birincisi Fransız Sporcu Anthony Pujades, 1:47:22’ lik zaman ile yarışı tamamlarken onun 3 saniye ardından gelen Alman atlet Nils Frommhold ikinci, Avusturyalı Aloi Knabl 1:47:58’ lik zaman ile üçüncü oldu.

 

 

 

 

Bu kategoride de ülke kontenjanı sebebiyle 8 sporcumuzun start listesinde yer aldığı işaret edilmesine rağmen hatırlayacağınız üzere Zülfü Karabulut’ un vatani görevini yapması sebebiyle yarışta yer alamadı.

Yüzme etabında lider gruptan kopmadan yüzen ve birbirine çok yakın aralıklarla çıkan Altay Öygüç ve Fatih Azrak’ ın yaklaşık bir buçuk dakika arkasından Mert Onaran, onun 18 saniye ardından Bahadır Tama, Tama’ nın yaklaşık bir buçuk- iki dakika ardından sırasıyla Onur Saydam, Zekeriya Yücetürk ve Onur Calp değişim alanına geldi. Bisiklet etabına rakiplerinden birkaç dakika geç çıkarak dezavantajlı bir şekilde yarışa başlayan millilerimizin, Fatih Azrak In haricinde lider gruptan tur yemesi yüzünden yarışma dışı kaldı. Koşu etabını herhangi bir sorun yaşamadan bitiren Azrak, yarışı 48. sırada tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Pujades

2010 yılından bu yana ITU’ nün organize ettiği yarışlara katılan Fransız atlet Anthony Pujades, ülkemizde ilk defa yarışıyor. Şimdiye kadar elde ettiği en iyi derece 2012 yılında ilk kez katılıdığı “2010 Athlone ETU Triatlon Avrupa Şampiyonası” “Genç Erkekler” altıncılığı. Bu yıl elde ettiği en iyi derece ise 31 Mart’ ta katılmış olduğu “2012 Quarteira ITU Triatlon Avrupa Kupası” 12 inciliği.

 

 

“III Antalya Triatlonu Avrupa Kupası” sonuçları için tıklayınız

 

 

NOT: ITU’ nün sitesi olan triathlon.org’ de yayınlanan resmi sonuç listesinde Fatih Azrak’ ın “DNF” (Yarışı bitiremedi) olarak görülmesinin sebebinin teknik bir hata sonucu olduğu ve en kısa zamanda ITU’ nün gerekli düzeltmeyi gerçekleştireceği bilgisi yetkililerden teyit edilmiştir.

 

 

 

 

 

  

 

 

Fotoğraflar: Mahmut Cinci


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın