Çiğli Duatlonu’ nda Ece Bakıcı ve Zülfü Karabulut Kürsünün Zirvesinde

18/03/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Bu yıl ilk defa düzenlenen ve bundan sonra geleneksel hale getirilmesi planlanan İzmir Çiğli Duatlonu, büyük bir katılımla gerçekleştirildi. İzmir’ in yükselen yerleşim bölgelerinden olan Çiğli’ deki Sasalı Doğal Yaşam Parkı‘ nın yanında gerçekleştirilen yarışta Büyük Erkekler’ de Atlantik Spor‘ un tecrübeli ismi Zülfü Karabulut yarışı baştan sona lider götürerek kazandı. Büyük Bayanlar’da Çelmak Triatlon Kulübü’ün yeni transferi ve Cyclingtr.com yazarların’dan geçtiğimiz yılın Balkan Şampiyonu Ece Bakıcı, özellikle bisiklet etabında yakaladığı temposunu 2. koşuda da sürdürerek bitiş çizgisinden ilk geçen isim oldu.

 

 

Genç Erkeklerde Altay‘ ın her zaman zirvede yer alan ismi Ali Atlan özellikle ikinci koşudaki performansıyla göz doldurdu ve yarışın galibi oldu. Genç Bayanlarda,geçtiğimiz yıl Altay renklerine bağlanan ve sürekli gelişen Yağmur Aydoğan tıpkı kendisinden beklenildiği gibi kürsünün zirvesinde yer aldı. Yıldız Erkeklerde de Balıkesir Gençlik‘ ten Oğuz Başarkanoğlu yarışın galibi olurken, Yıldız Bayanlarda ise Alanya Doğa adına yarışan Damla Alkım Ölmez geçen yılki performansını aratmayarak yarışı lider tamamladı.

 

 

 

Çiğli Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl ilk kez düzenlenen yarış tüm katılımcılardan ve seyirciler tarafından tam not aldı. Çiğli Belediyesi’ nin yanı sıra, özellikle Triatlon İzmir il Temsilcisi Kutluhan Özkunt‘ un yarış tecrübeleri ile birlikte yarışın organizasyonuna olan katkısının yarışın kalitesini arttırdığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca geçtiğimiz yıldan beri yarış organizasyonunda başı çeken isim olan Melih Işıkçı‘ da yine bu yarışta, oldukça başarılı bir organizasyon ortaya çıkardı.Tabii ki, Altay Triatlon Takımı‘ nın ve Triatlon Milli Takımı‘ nın antrenörü ve sporculuk yıllarında ülkemize sayısız başarı getirmiş olan Mert Onaran da yarışın organizasyonuna önemli katkılarda bulundu. Özellikle İzmir’ deki sporseverlere yarışın duyurulmasında önemli katkıları oldu.

 

 

 

Koşu, bisiklet ve ardından tekrar koşu etaplarından oluşan Duatlon yarışında, yıldızlar, gençler, elitler ve yaş grupları kategorelerinde kıyasıya mücadele yaşandı. Yıldızlar, 2.5 km koşu 10 km bisiklet ve 1.25 km koşu’ dan oluşan parkurda yarışırken, gençler, büyükler ve yaş grupları, 5 km koşu, 20 km bisiklet ve 2.5 km‘ lik parkurda yarıştılar.

 

Yıldızlar

 

1. Geleneksel Çİğli Duatlonu’ nda yarışa ilk başlayan yıldızlar kategorisi oldu. Erkekler ve Bayanların aynı anda start aldığı yarışta kıyasıya mücadele yaşandı. Yıldız Erkeklerde, Balıkesir Gençlik adına yarışan isim Oğuz Başarkanoğlu, oldukça rahat bir şekilde yarışı toplamda, 34:46‘ lık derecesiyle kazandı. En yakın rakibi Gelibolu Yıldız adına yarışan Hakan Arslan ise 36:39′ luk derecesiyle ikinci sırayı alırken, Alanya Doğa’ dan Emre Altıntaş ise 36:46′ lık derecesiyle kürsüdeki son sırayı kaptı.

 

 

 

 

Yıldız bayanlarda ise Alanya Doğa‘ dan Damla Alkım Ölmez müthiş bir performans ile yarıştı. Henüz ilk koşudayken birçok erkek sporcuyu geride bırakan Damla, yarışı 38:36 ile birinci sırada tamamladı. Alanya Triatlon’ dan Sinem Özdil 40:21 ile ikinci sırada kalırken, İrem Ceren Akan (Gelibolu Yıldız), 41:35 ile bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Gençler

 

Yıldızların yarışından sonra, bu sefer sahneye Gençler çıktı. Oldukça fazla katılımın olduğu yarışta özellikle Genç Erkeklerde kıyasıya mücadele oldu.

 

Yarışta ilk koşuda ferdi olarak katılan Serkan Kucur, müthiş bir performans sergiledi ve değişim alanına ilk sırada geldi. Ancak Serkan, yarış startı sırasında erken çıkış yaptığı için hakemler tarafından 10 sn bekleme cezasına çarpıldı. Bunun üzerine sinirlenen Serkan Kucur cezayı kabul etmedi ve yarışa devam etmek istedi. Bunun üzerine Merkez Hakem Kurulu Başkanı Aydoğan Ulaş, sporcuya disiplinsiz hareketlerinden dolayı kırmızı kart gösterdi ve Serkan Kucur yarıştan diskalifiye edildi. Bu dakikadan sonra ise  Serkan Kucur genç bir sporcuya yakışmayacak sportmenlik dışı hareketler sergiledi. Antrenörü sporcuyu sakinleştirmeye çalışsa da sporcu sinirli bir şekilde hareketlerine devam etti. Sporcu daha sonra kaskını yere attı ve kaskı paramparça oldu. 2 dakikalık farkla değişim alanına giren sporcu 10 sn’ lik cezayı kabul etmeyerek ve sporculuk harici hareketleriyle diskalifiye olarak, belki de mutlak bir galibiyetten oldu.

 

 

 

 

Böylece ikinci sıradaki Ali Atlan, ilk sıraya yükseldi ve tek başına, bisiklet etabına başladı. İlk turu yüksek tempoda geçiren Altay’ ın başarılı triatleti, ancak ikinci turda yarışı lider götürdüğünü fark etti. Daha sonra Ali Atlan’ a arkadan gelen Hikmet Dirik, Ahmetcan Kalyoncu ve Erolcan Yaraş katıldı. 4 sporcu birlikte bisiklet etabını sürdürdüler. Bu sene ilk kez gençler kategorisinde yarışan Altay’ ın sporcuları, Haşmetcan Aktan ve Caner Algün, başarılı bir performans sergilediler.

 

İkinci koşuya geçildiğinde Ali Atlan hemen farkı açmaya başladı. Özellikle ikinci turda farkı açan Ali Atlan 1:02:45‘ lik derecesiyle 1. Çiğli Duatlonu’ nun gençler kategorisindeki ilk galibi oldu. İkinci sırayı, yine Altay’ ın sporcusu Hikmet Dirik bitişe 1 km kala yaptığı atağıyla aldı ve yükselen performansını bu yıl da devam ettireceğinin sinyallerini verdi. Sakarya Telekom adına yarışan Ahmetcan Kalyoncu ise üst düzey performansı ile bronz madalyayı boynuna takmayı sonuna kadar hak etti.

 

 

 

 

Genç Bayanlarda ise ilk koşu ile birlikte Yağmur Aydoğan kimseyi şaşırtmadı ve bisiklet etabına ilk sırada başladı. Arkadan ise İpek Öztosun yine tek başına bisiklet etabına başladı. Altay’ ın bu iki sporcusunu ise, Antalya Triatlon’ dan Tuğçe Karakaya takip etti. Bisikletten de ilk sırada inen Yağmur, ikinci koşuda da kendinden beklenileni yaptı ve bitiş çizgisine 1:14:41 ile gelerek, altın madalyanın sahibi oldu. İkincilik için ise İpek ve Tuğçe mücadele etti. :İkinci koşuda Tuğçe farkı kapatsa da, İpek  Öztosun sırasını kaptırmadı ve 1:17:40 ile gümüş madalyanın sahibi oldu. Çok iyi mücadele eden Tuğçe Karakaya ise 1:17:47 ile yalnızca 7 saniye farkla bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Elitler

 

Elitlerin yarışı hem erkeklerde hem bayanlarda izlenmeye değerdi. Elitlere yakışır bir biçimde mücadeleye sahne olan yarışta start ile birlikte, erkeklerde Atlanik Spor Kulübü’ nün tecrübeli ismi Zülfü Karabulut, bu sene iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini gösterdi. Özellikle ilk koşunun ikinci turunda bir başka tecrübeli isim Bahadır Tama ile birlikte farkı açtı ve ikili yaklaşık 2 dk’ lık farkla bisiklet etabına başladılar. Bu yıl ilk kez izlediğimiz Ömer Yumak da özellikle ilk koşuda çok iyi yarıştı.  Çelmak’ ın yeni transferleri, Onur Calp ve Fatih Azrak bisikletin ikinci turunda çok iyi bir koşu derecesi elde eden Ömer Yumak’ ı yakaladı. Daha sonra ikili atak yaparak Ömer Yumak’ ı geride bıraktı. Bisiklet etabında özellikle Fatih AZRAK ve Onur CALP, çok iyi bir performans sergiledi. Bisikletin 4. ve son turunda bu ikili öndeki Zülfü ve Bahadır’ ı yakaladı. Dörtlü, koşu etabına birlikte başladı.

 

 

 

 

Bu noktadan sonra Zülfü müthiş bir performans sergiledi. Özellikle ikinci turda farkı açan Zülfü bitiş çizgisine önde giren isim oldu ve 1:02:14 ile altın madalyanın sahibi oldu. Arkada ise Fatih Azrak, koşusunu geliştirdiğini herkese gösterdi. Farkı açan Fatih ikinci sırada yarışı bitirecekken, bitişe giden yolu yanlışlıkla kaçırdı. Arkadan gelen takım arkadaşı Onur Calp’ le birlikte son düzlüğe girdiler.

 

 

 

 

Elit bayanların yarışında ise heyecan doruktaydı. Yarışın başlangıcından itibaren, Ece Bakıcı ve Berrak Irmak öndeki yerlerini aldı. İlk koşuda Berrak, iyi bir performans sergiledi. Geçtiğimiz ay İzmir’ deki kampta sakatlanarak matetarsal ( ayak tarak kemiği)’ de kırık oluşan Ece Bakıcı, biraz da bunun etkisiyle Berrak’ ın arkasında kaldı. Ayrıca bu yıl öğretmen olarak İzmir’ e atanan Berrak tekrar doğduğu şehre dönmesinin ona yaradığını da göstermiş oldu ve ilk koşuyu lider tamamladı.

 

 

 

Bisiklete önden başlayan Berrak, ikinci turda arkadan gelen Ece’ ye yakalandı. Bisikletteki performansın sürdüren ve sakatlığı sebebiyle riske de atmak istemeyen Ece temposunu iyice arttırdı. Bisiklet etabının son metrelerinde Ece temposunu arttırdı ve yaklaşıl 10 saniyelik bir farkla tek başına koşuya başlayan Ece, ikinci koşuda daha da rahat koştu ve iyi bir performansla yarışı 01:14:08 ile yarışın galibi oldu. Berrak Mutlu, 01:14:40 ile gümüş madalyanın sahibi oldu. Ferdi olarak yarışa katılan Sedef Özçelik, 01:20:15 ile bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Yaş Grupları

 

1. Geleneksel Çiğli Duatlonu’ na en büyük katılım Yaş Grupları’ nda oldu. Özellikle İzmir’ li sporcular yarışa büyük ilgi gösterdi. Özellikle, bu yıl kurulan Mavi Karga Spor Kulübü henüz çiçeği burnunda bir kulüp olmasına karşın oldukça iyi bir performans sergiledi. Özellikle +30 yaş grubunda Mavi Karga, kürsüyü domine etti.

 

+20 yaş grubunda, bayanlarda Alanya Doğa’ dan İrem Aslan 1:24:50 ile yarışın galibi oldu. 1993 doğumlu Balıkesir Karagücü’ nden Volkan Baysal ise erkeklerde 1:07:17 ile yarışın galibi oldu.

 

 

 

 

+30 yaş grubunda ise Cyclingtr.com‘ un en önemli spor yazarlarından olan ve Mavi Karga adına yarışan  Fatih Buzgan özellikle bisiklet ve ikinci koşudaki performansı ile yarışı domine etti ve 1:07:45 ile altın madalyaya uzandı. İkinci sırayı yine Mavi Karga’ dan, Noyan Kıran alırken, yarış organizasyonunda çok önemli bir yeri olan, Mavi Karga Spor Kulübü Kurucuları’ndan ve  İzmir Triatlon İl Temsilcisi Kutluhan Özkunt bronz madalyanın sahibi oldu. Bayanlarda ise, ferdi olarak yarışa katılan Yasemin Göktaş altın madalyanın sahibi oldu.

 

 

 

 

+40 yaş grubunda, bayanlarda Nur Ayyıldız, kürsünün tepesindeki yerini aldı. Erkeklerde, İngiltere’ den yarışa katılan Syewart Collins 1:11:41 gibi başarılı bir dereceyle altın madalyanın sahibi oldu. Enka adına yarışan, Devrim Zümrütkaya ikinci sırayı alırken, Cyclingtr.com‘ un bir başka önemli spor yazarı, triatlondaki hırsını herkesin bildiği, Demir Adam ünvanına sahip Alpay Akhun müthiş bir yarış çıkartarak, elindeki bronz toz parçacıklarına büyük bir miktar daha ekledi.

 

+50 yaş grubunda ise, bayanlarda yılladır Triatlon’ un içerisinde yer alan Tama ailesinin annesi, Hediye Tama yine kürsünün zirvesinde yer aldı. Erkeklerde ise kendi izin günlerinden fedakarlık yaparak bu yarışa gelen, bir çok dağ bisikleti yarışından da tanıdığımız, Antalya Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Su Altı Ekibinden Polis Kurbağa Adam Alpaslan Bayıroğlu, 1:19:50 ile yarışın galibi ve altın madalyanın sahibi oldu.

Yarıştan sonra ise Cyclingtr.com ekibi olarak Triatlon Federasyonu Başkanı Sn. Hamdi Güneş ile röportajımızda, Başkan, triatlonun geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Milli takım kampında transferini duyurulan İtalyan antrenör, Andrea Gabba transferine değinen Başkan, İtalyan teknik adamın triatlon sporuna yapacağı katkılardan bahsetti. Daha önce ‘Olympian’ ünvanını almış olan Gabba ile birlikte 2016′ da düzenlenecek olan 2016 Rio Olimpiyatları‘ na katılmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca talibi olduğumuz 2020 olimpiyatlarına değinen Başkan, olimpiyatları ülkemizin alacağına inandığını ve eğer alırsak triatlona katılamamamızın bizim ayıbımız olacağını ve 2020′ ye kesinlikle sporcu göndereceğimizin altını özellikle çizdi. Ayrıca, Hamdi Güneş, 2016 Olimpiyatlarına kadar Avrupa ve Dünya Şampiyonları’ nda başarı elde etme hedefinde olduğumuzu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Daha sonra Cyclingtr.com mikrofonunu uzattığımız Andrea Gabba, 1 yıllık sözleşmesi olmasına rağmen daha şimdiden önümüzdeki yıllara dair planlarından bahsetti. Tecrübeli isim, özellikle önümüzdeki yıl, Türk triatletlerin Avrupa sahnesinde öne çıkmaya başlayacağını ve tecrübelerini Türkiye Triatlon Federasyonu teknik ekibine ve Türk Triatletler’ e aktararak bu hedeflerine ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

 

Çiğli Belediyesinin ve Çiğli Belediye Başkanı Av. Metin Solak’ ın büyük katkılarının olduğu ve oldukça güzel bir ortamda geçen Çiğli Duatlonu yapılan ödül törenin ardından, sona erdi.

 

 

 

 

Kategorilere Göre İlk 3 Sıralamaları

 

YILDIZ BAYAN

SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 39 DAMLA ALKIM ÖLMEZ 1999 TR ALANYA DOĞA YK 00:38:36
2 179 SİNEM ÖZDİL 1998 TR ANTALYA TRİATLON YK 00:40:21
3 40 İREM CEREN AKAN 1998 TR GELİBOLU YILDIZ YK 00:41:35
YILDIZ ERKEK
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 54 OĞUZ BAŞARKANOĞLU 1998 TR BALIKESİR GENÇLİK YE 00:34:36
2 52 HAKAN ARSLAN 2000 TR GELİBOLU YILDIZ YE 00:36:39
3 56 EMRE ALTINTAŞ 1998 TR ALANYA DOĞA YE 00:36:46
GENÇ BAYAN
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 144 YAĞMUR AYDOĞAN 1995 TR ALTAY GB 01:14:41
2 142 İPEK ÖZTOSUN 1994 TR ALTAY GB 01:17:40
3 180 TUĞÇE KARAKAYA 1996 TR ANTALYA TRİATLON GB 01:17:47
GENÇ ERKEK
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 147 ALİ ATLAN 1995 TR ALTAY GE 01:02:45
2 149 HİKMET DİRİK 1995 TR ALTAY GE 01:03:51
3 20 AHMET CAN KALYONCU 1995 TR SAKARYA TELEKOM GE 01:03:57
ELİT BAYAN
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 173 ECE BAKICI 1992 TR ÇELMAK EB 01:14:08
2 172 BERRAK IRMAK 1982 TR ÇELMAK EB 01:14:40
3 62 SEDEF ÖZÇELİK 1988 TR FERDİ EB 01:20:15
ELİT ERKEK
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 89 ZÜLFÜ KARABULUT 1984 TR ATLANTİK EE 01:02:44
2 177 ONUR CALP 1990 TR ÇELMAK EE 01:03:22
3 176 FATİH AZRAK 1991 TR ÇELMAK EE 01:03:24
BAYAN + 20
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 59 İREM ASLAN 1991 TR ALANYA DOĞA B20+ 01:24:50
2 170 FEYZA DOĞRUCUOĞLU 1986 TR İYTİK B20+ 01:26:29
3 60 HANDAN KORTAK 1984 TR ENKA B20+ 01:26:33
 ERKEK +20
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 10 VOLKAN BAYSAL 1993 TR  B.ESİR KARAGÜCÜ E20+ 01:07:17
2 79 MUSTAFA ŞİRİN 1985 TR ALANYA DOĞA E20+ 01:07:26
3 8 MERT MACİT 1993 TR  B.ESİR KARAGÜCÜ E20+ 01:08:28
BAYAN + 30
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 137 YASEMİN GÖKTAŞ 1974 TR FERDİ B30+ 01:25:01
2 184 ÖZGE KARADAĞ 1980 TR MAVİ KARGA SPOR B30+ 01:37:02
3 182 YELİZ KUMBARACI 1977 TR MAVİ KARGA SPOR B30+ 01:48:13
 ERKEK +30
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 107 FATİH BUZGAN 1982 TR MAVİ KARGA SPOR E30+ 01:07:45
2 95 NOYAN KIRAN 1977 TR MAVİ KARGA SPOR E30+ 01:10:00
3 93 KUTLUHAN ÖZKUNT 1976 TR MAVİ KARGA SPOR E30+ 01:10:37
BAYAN + 40
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 181 NUR AYYILDIZ 1970 TR FERDİ B40+ 01:28:01
 ERKEK +40
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 155 I.STEWART COLLINS 1970 ENG FERDİ E40+ 01:11:41
2 120 DEVRİM ZÜMRÜTKAYA 1973 TR ENKA SPOR E40+ 01:12:36
3 118 SEMİH ALPAY AKHUN 1967 TR MAVİ KARGA SPOR E40+ 01:16:09
BAYAN + 50
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 203 HEDİYE TAMA 1963 TR ALİAĞA GENÇLİK B50+ 01:37:39
2 133 İSMİGÜL YILDIZ 1959 TR GÖZTEPE B50+ 01:41:02
3 128 CUMHURE ALKAN 1955 TR MAVİ KARGA SPOR B50+ 01:44:57
 ERKEK +50
SIRA                           NO GÖĞÜS        BİB NO ADI  SOYADI DOĞUM
YILI
ÜLKE KULÜBÜ KATEGORİ FİNİŞ                ZAMANI
1 130 ALPASLAN BAYIROĞLU 1962 TR FERDİ E50+ 01:19:50
2 132 FİKRET AKAY 1955 TR GÖZTEPE E50+ 01:20:35
3 201 AYHAN TAMA 1958 TR ALİAĞA GENÇLİK E50+ 01:24:36

 

 

Sporcularımızın özel fotoğraflarını bulabileceği galerimiz beğeninize açılmıştır. Hoşunuza gideceğini umuyoruz.

Galeriye ulaşmak için kapak fotoğrafına tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın