I. Kütahya Triatlonu Koşuldu

14/05/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Haftasonunda “I.Kütahya Triatlonu” Kütahya Dumlupınar Üniversitesi merkez kampüsünde sprint mesafe olarak koşuldu. Serin ve yağmurlu hava koşularında gerçekleşen organizasyonun yüzme etabı Dumlupınar Üniversitesi’ nin kampüsünde bulunan kapalı olimpik yüzme havuzunda gerçekleştirildi. Pazar sabahı üniversite kampusünde yapılan ALES sınavları sebebiyle yarışlar normalden farklı olarak saat 13:30’ dan itibaren start aldı.

Yarışlarda “Elit Kadınlar” birincisi Altay Spor Kulübü’ nden Ece Bakıcı olurken, “Elit Erkekler” birincisi yine Altay Spor Kulübü’ nden Onur Saydam oldu.

 

 

Olimpik yüzme havuzunda 750 metre yüzen atletler, havuzdan çıktıktan sonra tesisin yanından bulunan otopark alanındaki değişim alanına geçerek bisikletlerini aldılar. Bisiklet parkuru için kampüs içinde trafikten izole edilmiş eğimli asfalt parkurda 20 kilometrelik mesafeyi 4 tur üstünden tamamlayan sporcular, koşu etabı için ayrılmış olan ve yine kampüs içindeki 5 kilometrelik eğimli parkurda 4 tur atarak yarışı tamamladır.

 

 

Toplamda 96 sporcu kayıt yaptırdığı yarışları 79 sporcu tamamladı. Kayıt yaptıran 1 sporcu start almazken, kural hatası yapan 1 sporcu da diskalifiye edildi. Yarışa katılan sporculardan 7 si ise ıslak zeminde düşme, sakatlık ve teknik arıza gibi sebeplerden yarışı bırakmak zorunda kalırken, Kütahya’ da ilk kez triatlon yarışına katılan yıldız ve gençler kategorindeki 8 sporcu sadece yüzme etabını yüzdükten sonra değişim alanından kasksız, bisiklet kıyafeti ve ayakkabısı olmaksızın bisiklete etabına başladı ve yaklaşık 50 metre sonra bu sporcuların yarışı kendi istekleri ile terk ettikleri görüldü. Yaş grupları kategorisinde yarışa katılan bir kadın sporcu dışında başka sporcunun olmadığı görüldü.

 

 

Bu yıl Dumlupınar Üniversitesi’ nde ilk kez gerçekleştirilen yarışlarda alınan emniyet tedbir ve düzenlemelerin yeterli olduğu gözlemlendi. Trafikten izole edilmiş olan bisiklet parkuru ise hem eğimli hem de 4 ayrı noktada 90 derecelik sert dönüşlere sahipti.

 

 

Özellikle yarıştan bir gün önce gökyüzünün kaplayan koyu gri ve lacivert bulutların yarış sabahı erken saatlerde birkaç saat boyunca yağmur bırakması ve ardından gün boyunca aralıklarla ve de yarışlar esnasında yağışın devam etmesi yüzünden teknik bir bisiklet parkuru olan kampus içindeki yollarda sporcuların sıkıntılı anlar yaşamasına sebep oldu. “Yıldız Erkekler” in favori ismi olan ve yarışı önde götüren Haşmet Can Haktan, bisiklet pedalının ayna kol göbeğinden çıkması sonucu bisikletten düşerek yarışı terk etmek zorunda kalırken, Sarp Öncü sakatlığı sebebiyle bisiklet etabında yarışı bırakmak zorunda kaldı. Milli sporcu Berrak Mutlu ve “Genç Erkekler” sporcusu Tolga Makaraç bisikletten düşmesine rağmen yarışı devam ettiler. Berrak Mutlu düşmesine rağmen “Elit Kadınlar” kategorisinde ikinci, Tolga Makaraç ise 13 üncü oldu.

 

 

 

Sezonun ilk puanlı ve olimpik yarışı olan “Taşucu Triatlonu” na ulaşım zorlupuna rağmen katılımcı sayısının 112, ardından gelen ikinci fakat puansız olimpik bir yarış olan “Antalya Traitlonu” na katılan sporcu sayısının 94 olduğunu düşünülürse, puanlı sprint bir yarış olan “I.Kütahya Triatlonu” na katılan yarışmacı sayının düşük olduğu söylenebilir. Gerek puanlı olması gerekse ulaşım ve konaklama kolaylığı sebebiyle daha yüksek katılım olması beklenilen  “I.Kütahya Triatlonu” na katılım arzu edilen seviyenin altında kaldı.

 

 

Akla gelen birkaç sebepten ilki “Anneler Günü” nün yarışla aynı haftasonuna denk gelmesiydi. Bir diğeri sebep ise “I.Kütahya Triatlonu” ile aynı günlerde koşulan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Türkiye’ deki birçok ilden amatör sporcunun rağbet ettiği “Bozcada Yarı Maratonu” ile yine aynı haftasonunda gerçekleştirilen “Marmaris Masterlar Yüzme Yarışı” organizasyonunun katılımcı sayısını olumsuz etkilemesi ihtimali olarak düşünülebilir.

 

 

Yıldız Kadınlar

6 sporcunun kayıt yaptırdığı bu kategoride havuzdan önde çıkan Gelibolu’ dan ferdi katılımcı olan Sinem Özdil tüm etapları önde götürdü ve 41:54’ lük zamanı ile birinci oldu. Ardından gelen ve yine Gelibolu’ ludan Yelbesu Büyükzöngür  44:07’lük zamanı ile ikinci olurken, Altay Spor’ dan Eda Dirik, 46:51’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

Celal Fidan Kulübü sporcusu Şeyma Pıtnak start almazken, Gaybi Efendi Spor Kulübünden Merve Usta ise koşu etabında yarışı terk etti.

 

 

 

Yıldız Erkekler

“Yıldız Erkekler” kategorisinde havuzdan ilk çıkan sporcu olan Altay Spor’ dan Haşmet Can Haktan bisiklet etabının ilk turunda bisiklet pedalının ayna kol göbeğinde çıkması sonucu düşerek yaralandı ve yarışı bırakmak zorunda kaldı. Haktan’ nın yarışı terk etmesinin ardından yarış, sudan dördüncü sırada çıkan Altay Spor’ dan Caner Algün, bisiklette iki sıra üste çıktıktan sonra koşuda rakiplerini ardında bırakarak 35:09’ luk zamanı ile birinci oldu. Yarış boyunca lider grupta yer alan Balıkesir Blediye Spor’ dan Kutluhan Konuk, 35:32’ lik zamanı ile ikinci olurken, ardında gelen Balıkesir GSK’ dan Oğuzhan Çakır 36:29’ luk zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

 

 

Bu kategoride yarışan Çini Spor’ dan Onur Yenikaya ve Termal Turizm Spor’ dan Yusuf İlhan ise yarışın yüzme etabından sonra herhangi bir sorun yaşamaksızın yarışı terk ettiler.

 

 

Genç Kadınlar

9 sporcunun yarıştığı “Genç Kadınlar” kategorisinden sudan ilk sırlarda çıkan Altay’ dan İpek Öztosun ve Merve Tosun liderliğini koruyamadı. Sudan üçüncü sırada çıkan Altay’ dan Yağmur Aydoğan bisiklet ve koşuda temposunu arttırdı ve 01:16:42’ lik zamanı ile birinci oldu. Gelibolu’ lu sporcular İlkay Polat’ 1:18:48 ile ikinic, Tuğçe Karakaya ise 1:19:36 ile üçüncü oldu.

30 Ağustos Spor Kulübü’ nden Bahar Köylü ve Rota Gençlik ve Spor Kulübü’ nden Büşra Pıtnak ise yarışın yüzme etabı sonrası herhangi bir sorun yaşamaksızın yarışı terk ettiler.

 

 


Genç Erkekler

26 sporcu ile yarışlarda en çok sayıda yarışmacının yarıştığı bu kategoride sudan ilk sırada çıkan Balıkesir Gençlik Spor’ dan Sabri Öğe yarışma boyunca yüksek tempoda yarışarak elde ettiği 1:03:26’ lık derecesi ile birinci oldu. Ardında gelen ve yarış boyunca lider gruptan yer alan Balıkesir Işık Spor’ dan Melih İlker Gücüyener ise 1:04:38’ lik zamanı ile ikinci olurken, mücadeleden kopmayan Altay Spor’ dan Ali Atlan da, 1:05:52’lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

 

Yaş Grupları

Yaş Grupları +20 Kadınlar

“Yaş Grupları” kategorisinin tek bayan yarışmacısı olan Celal Fidan Spor Kulübü’ nden Hande Nilay +20 yaş grubunda 2:06:29’ lık zamanı ile birinci oldu.

 

 

 

Yaş Grupları +20 Erkekler

17 sporcunun kayıt yaptırdığı “Yaş Grupları +20 Erkekler” kategorisi yarışmadaki en çok sayıda sporcunun katıldığı bir diğer kategori oldu. Sudan birinci sırada çıkan Balıkesir Karagücü Spor’ dan Mert Macit bisiklet etabında yedinci sıraya kadar düştü. Sudan ikinci sırada çıkan bir diğer Balıkesir Karagücü sporcusu T. Can Çağlar, bisiklet ve koşu etabında liderliği ele geçirdi ve toplamda 1:13:22’ lik zamanı ile birinci oldu. Sudan dördüncü sırada çıkan Ankara Karagücü sporcusu Fatih Öz liderlik mücadelesinden kopmadı ve yarışı 1:15:52’ lik zaman ile ikinci sırada tamamladı. koşu etabında rakiplerini geçerek yarışı üçüncü sırada tamamladı. Bisiklette yedinci sıraya kadar gerileyen Mert Macit koşuda temposunu arttırdı ve Öz’ ün 1 saniye arkasından 1:15:53 ile yarışın üçüncüsü oldu.

Bu kategoride yalnızca Ankara Karagücü sporcusu İsmail Arkan, bisiklet etabında yarışı terk etti.

 

 

 

Yaş Grupları +30 Erkekler

7 sporcunun kayıt yaptırdığı “Yaş Grupları +30 Erkekler” kategorisinde tüm sporcular yarışı eksiksiz tamamladı. Bu kategorinin birincisi olan Hira Spor’ dan Fuğkan Arık, sudan üçüncü sırada çıkmasına rağmen, bisiklette öne geçti ve 1:18:44’ lük finiş zamanı ile birinci oldu. Hatırlayacağınız gibi Arık, geçtiğimiz yıl Yalova’ dan viraj girişinde daralan yolda bulunan trafik tabelasına kolunu çarparak yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Sudan ikinci sırada çıkan Ankara Karagücü sporcusu Feridun Özkara, bisiklette beşinci sıraya kadar düşse de koşuda rakipleri ile arayı kapattı ve 1:21:03 ile ikinci oldu. Sudan dördüncü sırada çıkan Balıkesir sporcusu Murat Atlı ise bisiklet ve koşuda istikrarlı temposunu sürdürerek yarışı 1:22:03’ lük zaman ile üçünüc sırada tamamladı.

 Yaş Grupları +40 Erkekler

6 sporcunun kayıt yaptırdığı bu kategoride geçtiğimiz yılın +40 Türkiye Şampiyonu olan Balıkesir Karagücü sporcusu Özgür Eriş, yarışın başından sonuna kadar yarışı lider olarak götürdü ve 1:11.18’lik zamanı ile birinci oldu. Sakarya Türk Telekom’ un antrenörü ve yarışmacısı olan Eyüp Yazıcı, bu yarışta da iddiasını sürdürdür ve 1:13:21’ lik zamanı ikinci oldu. Göztepe Triatlon’ dan Semih Alpay Akhun ise güçlü rakiplerinin yer almadığı “I. Kütahya Triatlonu” da ele geçeridiği fırsatı iyi değerlendirdi. Akhun, gönüllü hakem hatası yüzünden yüzmede bir tur fazla atmasına rağmen toplamda elde ettiği 1:26:11’ lik zaman ile üçüncü oldu. Akhun, yarış sonrası derecesinin düzeltilmesi için federasyona itiraz dilekçesi verdi.

 

 

 

Yaş Grupları +50 Erkekler

2 sporcunun katıldığı “Yaş Grupları +50 Erkekler” de yarış, Balıkesir Karagücü2 sporcusu Melih Işıkçı ile İzmir’ den ferdi olarak katılan Selami Aksoy arasında geçti. Aksoy, sudan önden çıkmasına rağmen bisiklet etabının ortasında arka tekerinin patlattı ve patlak lastikle bisiklet etabını geç de olsa tamamladı. Aksoy’ u yakı takibe alan Işıkçı, bisiklet etabında rakibini geçti. Koşu etabımda da sırlama değişmeyince Melih Işıkçı, 1:27:58’ lik zamanı ile birinci, Selami Aksoy ise 1:48:03’ lük zamanı ile ikinci oldu.

 

 

Elit Kadınlar

5 elit sporcunun yarıştığı bu kategoride tüm sporcular yarışmayı tamamladı. Sudan ilk çıkan sporcu Altay Spor’ dan Ece Bakıcı, yarış boyunca liderliğini sürdürdü ve toplamda elde ettiği 1:13:27’ lik zamanı ile birinci oldu. Sudan ikinci sırada çıkan Çelmak Spor’ un sporcusu Çiğdem Gülgeç bisiklet etabında düşen ve yarışa devam eden Çelmak’ ın bir diğer sporcusu olan Berrak Mutlu ile başa baş bir mücadele sergiledi.  Koşu etabında Gülgeç’ i önüne geçen  Mutlu, 1:14:41 ile ikinci olurken, Gülgeç de 1:14:54’lük zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Elit Erkekler

8 sporcunun yarıştığı “Elit Erkekler” kategorisinde tüm sporcular finiş gördü. Sudan ilk çıkan sporcu Altay Spor’ dan Altay Öygüç oldu. Yarış boyunca ilk üç mücadelesi Altay Spor’ un sporcuları arasında geçti. Altay’ ın başarılı antrenörü Mert Onaran ve yetiştirdiği sporcuları olan Onur Saydam ve Altay Öygüç arasında ki mücadelede sonucu belirleyici etap koşu etabı oldu. Yüksek bir tempo ile koşu etabını tamamlayan Onur Saydam, 1:06:18 ile birinci, Altay Öygüç, 1:06:38 ile ikinci, Mert Onaran ise 1:07:10 ile üçüncü oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. Kütahya Triatlonu’ nun ardında…

Hatırlayacağınız gibi Türkiye Triatlon Federasyonu Kütahya’ da, 2011 yılına kadar 6 kez duatlon organizasyonu gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl alınan bir kararla Kütahya’ da 2012 yılı için triatlon yarış organizasyonu gerçekleştirilmesi planlamaya alındı. Nitekim, geçtiğimiz yıla kadar Kütahya’ da koşulan duatlon yarışlarına katılan bazı sporcular sadece koşu etabını koştuktan sonra hiçbir sakatlık ve teknik arıza yaşamaksızın yarışı terk ettikleri görülmekteydi.

Bu yıl Kütahya’ da duatlon yerine triatlon yarışı koşuldu ve geçmişte olduğu gibi yarışa katılan bazı sporcular yarışın sadece yüzme etabını tamamladıktan sonra herhangi bir sorun yaşamamalarına rağmen yarışı terk ettikleri görüldü. Yazımınızın başında da belirttiğimiz gibi yarışı terk eden sporcuların “yüzme etabını yüzdükten sonra değişim alanından kasksız, bisiklet kıyafeti ve ayakkabısı olmaksızın bisiklet etabına başladıkları ve yaklaşık 50 metre sonra hiçbir teknik vb. sorun yaşamaksızın yarışı terk ettiklerini gözlemlendi.” Sporcuların aniden yarışı bırakması üstüne kendilerine “Neden bıraktınız?” şeklide soruduğumuzda “Biz sadece yüzmek için geldik!” şeklinde açıklamada bulundular.

Triatlona branşına sporcu kazandırmak için sporcularımızın gerekli ekipman ve yeterli antrenman ile yarışlara katılmasının ve bitirmesi öncelikli amaç olması gerektiği düşüncesinin sporda nitelik ve niceliği arttıracağı inanıyoruz.

 

 

Fotoğraflar: Caner ALGÜN, Anıl CALP ve Alpay AKHUN

NOT: Yarış günü yağan yağmur altında fotoğraf çekerken bana şemsiye
tutarak yardımcı olan Caner Algün ve Anıl Calp’ e çok teşekkür ederim.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın