Ford Ironman St George – Utah 7 Mayıs 2011

18/05/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 


 


 

7 Mayıs Cumartesi günü koşulan Ford Ironman St. George – Utah’da, Erkekler kategorisinde İsviçreli atlet Mathias HECHTKadınlar kategorisinde ise Kanadalı atlet Heather WURTELE birinci oldu.

1588 atletle oldukça kalabalık bir Ironman yarışı olan Ford Ironman St. George çok sıcak bir havada gerçekleşti. Yüzme etabı Sand Hollow su rezerve alanından başlayan yarışın, bisiklet etabı Red Cliff Çölü’nde geçildikten sonra son olarak da koşu etabının Snow Vadisi’nde koşulması ile sonladı. Erkeklerde İsviçreli HECHT St. George’de Ironman unvanını alırken, kadınlarda WURTELE, en yakın rakibi olan Jackie ARENDT‘ten 36 dakika önce finişe ulaşarak birinci oldu.

Yarış günü St. George’da hava sıcaklığı 33 santigrad dereceyi bulurken, rüzgarın hızı zaman zaman 34 km/saat’i buluyordu. Zorlu hava koşullarına rağmen hem HECHT, hem de WURTELE parkur rekoru kırdı. HECHT, 08:32:03’lük bir derece ile bitiş çizgisini geçerken, WURTELE geçen yıl yapmış olduğu dereceden 5 dakika daha iyi bir derece olan 9:30:33 ile yarışı tamamladı.

Yarışın Özeti

Ironman Erkekler Kategorisi

Erkekler kategorisinde sudan ilk çıkan Avustralyalı Paul ABROSE oldu. Bisiklet etabının ilk yarısında HECHT’i geride bıraktı. Sonrasında 2009 Ford Ironman Placid Gölü Şampiyonu George TWELSİEK öne geçti. 74. mile kadar başı çeken TWELSİEK, son 30 milde geriye düştü. Bu arada Erkekler Şampiyonu Michael WEİSS, sırt spazmları ve kramplar yüzünden yarışı terk etmek zorunda kaldı. TJ TOLLAKSON ve Ben HOFFMAN, liderle olan yakınlılarını kaybetmeden koşuya başladılar. HECHT ise koşuya TWELSİEK’in 3 dakika arkasından 5. sırada başladı. HOFFMAN 3, TOLLAKSON 4, AMBROSE 5, Mike Aigroz da 6. sırada koşuya girdiler. HECHT’in TWELSİEK’i geçmesi 16 mil aldı. Nihayetinde liderliğe oturan HECHT, Ironman unvanını elde etti. 2. olan TWELSİEK’in 7 saniye ardından gelen TOLLAKSON ise 3. oldu.

1.  Mathias Hecht                     CHE                 8:32:03

2.  Maik Twelsiek                    DEU                  8:33:46

3.  T.J. Tollakson                     USA                 8:40:20

4.  Ben Hoffman                     USA                   8:41:39

5.  Mike Aigroz                        CHE                  8:42:06

Ironman Kadınlar Kategorisi

Aslında Kanadalı şampiyon Heather WURTELE, güne çok iyi başlamamış gibi görünüyordu. Ironman 70.3 Şampiyonu Jodie SWALLOW ise bu yıl ilk Ironman’ini St. George’de koşuyordu ve tıpkı geçen yıl Clearwater’da olduğu gibi yüzme ve bisiklet etabı boyunca liderliğini korudu. Yüzme etabından 3. çıkan WURTELE ise bu pozisyonunu bisiklet etabında da bir süre sürdürdü. Etap içinde zamanla farkı kapatan WURTELE, 1 ay boyunca St. George’da antrenman yapmanın faydasını görmeye başlamıştı. Etap içinde Meredith KESSLER’i geçerek ikinciliğe oturan WURTELE, SWALLOW ile arasındaki farkı 5:28 dakikaya kadar indirmeyi başardı. Koşu etabında ayağından sakatlanan SWALLOW, kısa sürede WURTELE tarafından geçildi ve 11. milde yarışı bırakmak zorunda kaldı. Sonrasında koşuda çok fazla zaman kaybeden KESSLER, yarışmayı 15. tamamlarken, ilk Ironman’ini koşan Birleşik Devletler’den ARENDT 2, yine Birleşik Devletler’den Uli BROMME 3, Fin’li Liis TOOMİNGAS 4, Ukraynalı Tamara KOZULİNA ise yarışmayı 5. sırada tamamladı.

1.  Heather Wurtele                 CAN                    9:30:33

2.  Jackie Arendt                      USA                  10:06:36

3.  Uli Bromme                          USA                  10:10:48

4.  Liis Toomingas                    FIN                   10:36:36

5.  Tamara Kozulina                UKR                  10:43:37

Derleyen: Alpay AKHUN


 

Kaynakça: ironman.com


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın