Ford Ironman Dünya Şampiyonası 2011

11/10/2011  //     //  Triatlon Yarışları


Geçtiğimiz haftasonu dünyanın en iyi triatletlerinin katıldığı, dünyanın en zorlu yarışı olan “Ford Ironman Dünya Şampiyonası” Kailua-Kona Hawaii‘ de koşuldu.  Daha önce iki kez dünya şampiyonu olan Pro Ironman Craig Alexander, 8:03:56’lık derecesi ile “Kona Hawaii 2011 Dünya Şampiyonu” olurken, yine daha önce üç kez dünya şampiyonluğu olan Chrissie Wellington’ da 8:55:08’lik derecesi ile Pro Kadınlar kategorisinde “Kona Hawaii 2011 Dünya Şampiyonu” oldu. Geçtiğimiz yıl Arizona Ironman’ da Yaş Gurubu kategorisinde beşinci olarak Kona’ ya gitmeye hak kazanan Türk Ironman Oğuz Omur ise 10 saatin altına inerek 9:58:02’ lik derecesi ile Yaş Gurubu’nda 76. cı, genel sırlamada da 437. ci gelerek yarışı başarı ile tamamladı.

 

Craig Alexander

Bildiğiniz gibi yıl boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinde koşulan ironman yarışlarında kategorilerinde önemli mücadeleler vererek “Kona Qualifier” olmaya hak kazanan ve iyilerin en iyisi olan aletler her yıl Kailua-Kona, Hawaii’ de dünya şampiyonu olmak için zorlu bir mücadele girişirler. Yıl boyunca “Kona Hawaii” bileti almaya hak kazanmak hiç de kolay olmadığı gibi “Ford Ironman Dünya Şampiyonası” nda da hiç kimsenin işi kolay değildir. Çünkü bu şampiyonaya dünyanın en elit ironman’ lari yavaş yavaş elenerek buraya gelmiştir. Her yıl yaklaşık 1800’ den fazla elit sporcunun katılmaya hak kazandığı bu yıl ki ”Ford Ironman Dünya Şampiyonası” ndaki atletlerin %95.4 finiş görürken, finişe en son gelen atlet 16:58:59 saniye ile Gary Hermansen oldu.  50 ayrı ülke ve Birleşik Devletler’ deki 50 ayrı eyaletten katılan 1859 sporcunun yaşları 19 ila 81 arasında değişiyordu. Evet bu yıl ki “Ford Ironman Dünya Şampiyonası” kimler yoktur ki?

 

Chrissie Wellington

 

Pro Erkekler’ in Favorileri

Erkeklerde, çok iyi bir bisikletçi olan Avustrulayalı Craig Alexander, iki kez ve 2011 Ironman Dünya Şampiyonu”, Rynard Tissink, müthiş bir bisikletçi ve son beş Ironman 70.3’ yarışlarında ilk beşte yer almış ve Kona Hawaii’ de sporu bırakacak olan bir sporcu. Kona’ da ilk kez yarışan Birleşik Devletler’ den Timothy O’ Donnell, ITU uzun mesafe Dünya Şampiyonu. Başarılı bir sporcu Alman Andreas Raelert. Genellikle ilk beşte yer alan ve hızlı bir koşucu olan İspanyol Eneka Llano. Hollandalı Marino Vanhoenacker 2010 Kona Ironman’ de üçüncü. Timo Bracht iki kez “Ironman Avrupa Şampiyonu”. Faris Al Sultan “2005 Kona Ironman Şampiyonu”.

 

 

 

Pro Kadınlar’ ın Favorileri

Kadınlardaki en büyük favori İngiliz Chrissie Wellington üç kez dünya ve 2011 şampiyonu. Çek Caroline Steffen geçtiğimiz yıl “Kona Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası” ikincisi ve Avrupa Şampiyonu. Hollandalı Yvone Van Vlerken dokuz saatin altında Ironman bitiren sıkı bir atlet. Çek Karin Thuerig Las Vegas 70.3 ‘ de ikinci sırada yer alarak pro olmuş bir sporcu. Catrihona Morrison eski duatlon şampiyonu, Ironman 70. 3 Amerika ve Texas şampiyonu. Amerikalı Linsey Corbin, Las Vegas 70.3 ‘ da üçüncü. Çek Natasha Badmann altı kez Ironman Dünya Şampiyonu, İspanyol Virginia Berasategui eski kısa mesafe yüzme şampiyonu.

 

Oğuz Omur

 

Yarışın Özeti

Pro Erkekler

Toplam 1859 atletin start aldığı ve 1773 atletin finiş gördüğü dünya şampiyonası , sabah saat 06:30’ da Pro kategorisinin startından sonra, saat 07:00 Yaş Grupları’ nın startı başladı. 3.8km’ lik yüzme etabından ilk çıkan atlet, 49:44 saniye ile Amerikalı Andy Potts olurken, onun arkasından 51:38 saniye ile sudan çıkan Avustralyalı Pete Jacobs ve 51:41 saniye ile Amerikalı Matty Reed oldu. Yüzmede ilk beşte  yer alamayan 51:56 saniyede sudan çıkarak rakiplerini yakın takibe alan Craig Alexander, 180 km ‘lik bisiklet etabında 4:18:32 saniye ile en iyi bisiklet çeviren Amerikalı Chris Lieto’ nun beş buçuk dakika arkasından en iyi bisiklet çeviren ikinci atlet olarak rakiplerini geçmeye başladı. Alexander’ ı bisiklette 4:24:56 ile Amerikalı Luke McKenzie izledi.  Yüzmede ikinci sırada sudan çıkan Avustralyalı Pete Jacobs ise bisiklette 4:31:01’ lik deresi ile ilk ona bile giremezken koşuda 2:42:29’ luk derecesi ile 42 km’ yi en hızlı koşan atlet oldu. Bisiklette Jacobs’ a 7 dakika kadar fark atan Craig Alexander,  2:44:03’ lük derecesi ile koşunun en hızlı ikinci atleti olurken aynı zamanda şampiyona birincisi oldu. Alexander’ ın bisiklet ve koşudaki bu müthiş hızı ona Kona’ da üçüncü kez dünya şampiyonluğu getirirken onu yakından takip eden Pete Jacobs 08:09:11 ile ikinci, onun da iki dakika arkasından gelen Andreas Raelert 08:11:07 lik derecesi ile üçüncü olabildi.

 

 

 

Pro Kadınlar

Pro Kadınlar’da Amerikalı Amanda Stevens 51:54 saniye ile ilk sudan çıkan kadın atlet olurken, onu izleyen atlet Amerikalı Leanda Cave 53:54 saniye ile sudan çıkarken, İngiliz Joyce Rachel 53:56 ile üçüncü sırada sudan çıktı.  Chrissie Wellington sudan ilk çıkan Stevens’ ın 10 dakika arkasından çıkmasına rağmen bisiklet etabında favorilerden Karin Thuerig ve Caroline Steffen’ in ardından 4:56:53 ‘ lük derecesi ile en hızlı ilk üç bisikletçi arasında yer almayı başardı. Wellington böylelikle hem Stevens hem de Cave’ in önüne geçerek suda kaybettiği zamanı telafi etmiş oldu. Koşuya gelindiğinde Amerikalı Miranda Carfrae 2:52:09’ luk derecesi ile en hızlı koşan kadın atlet olmasına ve Wellington’ un 32 saniye önünde yer almasına rağmen bu onu birinci yapmaya yetmedi. Genel sıralamada Wellington 08:55:08 ile birinci olurken onun ardından gelen Carfrae 8:57:57’ lik derecesi ile ikinci olurken, Cave 09:03:29’ luk derecesi ile ancak üçüncü olabildi.

 

 

 

Hazırlayan Alpay AKHUN


Kaynakça: www.ironman.com

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın