Florida Ironman 70.3 Koşuldu

22/05/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz haftasonunda “Florida Ironman 70.3” koşuldu. “Florida Ironman 70.3” ün “Pro Erkekler” kategorisi birincisi 7 kez tour şampiyonluğu olan Lance Armstrong olurken, “Pro Kadınlar” kategorisi birincisi ise Jessica Jacobs oldu.

Oldukça popüler bir yarış olan “Florida Ironman 70.3” düz ve hızlı bir parkuru sahip ironman yarışı olarak biliniyor ve oldukça rağbet görüyor.  Parkurun yarattığı fiziki averaj sebebiyle Lance Armstrong, Andy Potts, Maxim Kriat, Caitlin Snow, Nina Kraft, Heather Gollnick ve Fernanda Keller gibi dünya çapında sporcuların ilgi gösterdiği yarışa, toplamda 2162 sporcu katıldı.

Atletler,Florida‘ nın Haines şehri yakınlarındaki Eva Park gölünde tek tur üstünden 1900m yüzdükten sonra yine tek tur üstünden koşulacak olan 90 km ‘ lik bisiklet etabını, Polk ilçesinin çiftlikleri arasından geçerek tamamladılar. Koşu parkuru ise yarışın yüzme etabının yüzüldüğü Eva Park gölü etrafında 3 tur üstünden koştuktan sonra Grassy park’ da sonlandı.

 

 

 

Pro Erkekler

“Pro Erkekler” kategorisinde sudan ilk çıkan atlet Birleşik Devletler sporcusu David Kahn oldu. Onun hemen arkasından İspanyol sporcu Francesc Godoy ve Kolombiyalı Andres Castillo oldu. Sudan dördüncü sırada çıkan atlet ise eski şampiyon Lance Armstrong olurken, beşinci sırada çıkan Maxim Kriat, yarış boyunca eski şampiyonun peşini bırakmadı. Armstrong yüzme etabında Kahn’ ın bir buçuk dakika arkasından çıkmasına rağmen bisikletteki üstünlüğünü ortaya koydu ve rakiplerinin önüne geçti. Pro’ lar arasında Armstrong’ u yakından takip eden rakibi Amerikalı Maxim Kriat’ dan 10 dakika daha iyi bir bisiklet çeviren eski şampiyon, elde ettiği 2:01:13’ lük zaman ile liderliği ele geçirdi. Bisiklette elde ettiği zaman averajını kaybetmeyen aksine 1:15:56’ lık en iyi koşu zamanı ile rakipleri ile arasını açan Armstrong elde ettiği 3:45:38’ lik finiş zamanı ile arkasından gelen Maxim Kriat’ ın yaklaşık 11 dakika önünde yarışı tamamladı. Kriat ise koşuda da yarış boyunca yaptığı gibi uzak ara Armstrong’ un takipteydi. Kriat, en iyi ikinci koşu zamanını elde etse de toplamda elde ettiği 3:56:56’ lık süre ile ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Sudan ilk sırada çıkan Godoy ise bisiklette en iyi üçüncü zamana sahip atlet olarak Koşuda da ikinci olan Kriat’ ı yakından takip etti. Godoy, toplamda elde ettiği 3:59:45’ lik zaman ile Kriat’ ın yaklaşık 3 dakika ardından üçüncü oldu.

 

 

Lance Armstrong

Armstrong, bu yıl katılmış olduğu dördüncü ironman 70.3 yarışı olan “Florida Ironman 70.3” de nihayet yarışı lider olarak tamamlayarak arzu ettiği hedefine ulaştı. Hatırlayacağınız gibi Armstrong geçtiğimiz yıl profesyonel bisiklet hayatını sonlandırdıktan sonra 2012 yılında “Ironman 70.3” serilerine katılma kararı almıştı. Aldığı bu kararla “Armstrong Vakfı” için 1 milyon dolar gelir elde etmeyi planyan eski şampiyon katılmış olduğu ilk yarış olan “Panama Ironman 70.3” de kullandığı “Trek Speed Concept 9” bisikleti ile ikinci olmuştu. Ardından gelen “Texas Ironman 70.3” de yedinci, “St Croix Ironman 70.3 “ de ise üçüncülük elde etmişti.

Pro Kadınlar

“Pro Kadınlar” kategorisinde Birleşik Devletlerde Amanda Stevens sudan ilk çıkan pro kadın atlet oldu. Stevens’ ın bir buçuk dakika arkasından Alman atlet Nina Kraft çıkarken üçüncü sırada sudan çıkan Amerikalı Cassie McWilliam yüzme etabı sonrasında ilk üçteki iddiasını sürdüremedi. Sudan yedinci sırada çıkan bir diğer Amerikalı atlet Jennifer Tetrick ise bisiklet etabında en iyi bisiklet zamanı elde eden sporcu oldu ve rakiplerinin önüne geçmeye başladı. Sudan 13 üncü sırada çıkan Amerikalı Jessica Jacobs ise en iyi ikinci bisiklet zamanını yaparak ilk üçte yer almayı garantilemeye çalıştı. Koşu etabına geçildiğinde ise en iyi koşu zamanı ile rakiplerinin önüne geçen Jacobs pro kadınların liderliğine oturdu ve toplamda elde ettiği 4:24.30’ luk zamanı ile yarışın birincisi oldu. Jacobs’ un arkasından gelen Tetrick ise en iyi dördüncü koşu zamanı ile  koşmasına rağmen ilk üçteki iddiasını sürdürdü ve toplamda elde ettiği 4:26:09’ luk zaman ile yarışı ikinci olarak tamamladı. Yarışın başından beri ilk sıralarda yer almak için mücadele eden Amanda Stevens, koşuda altıncı en iyi zamanı elde etse de yüzme ve bisiklette kazandığı zaman averajı onu kürsüye taşımaya yeterli oldu. Stevens, toplamda elde ettiği 4:28:19’ luk zaman ile yarışın üçüncüsü oldu.

 

 

Jessica Jacobs

Jessica Jobs, sekiz çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Winconsin Amerika’ da dünyaya gelmiş. Jacobs, çocukluğunda, dedesinin çiftliğinde her yere koşarak ya da bisikletle gidip gelen oldukça hareketli bir çocukmuş. Küçük yaşlarda spora başlayan, Jacobs, ilk ironman’ ine 2003 yılında İsviçre’ de katılmış. 2007 yılında profesyonel olarak sürdürdüğü Askerlik görevinden ayrılan Jacobs, profesyonel spor hayatına geçiş yapmış. Jacobs, 3 kez Ironman Şampiyonluğu elde etmiş başarılı bir sporcu olmasının yanında aynı zamanda geçtiğimiz yıl katılmış olduğu “Florida Ironman 2011” inde “Pro Kadınlar” kategorisi birincisi. Bu yıl katılmış olduğu ilk ironman yarışı olan “Ironman Melbourne 2012’ de kategorisinde yedinci olan Jacobs, Birleşik Devletler’ de en hızlı maraton koşan kadın ünvanına da sahip tecrübeli bir atlet.

 

Kaynakça: ironman.com

 

Fotoğraflar: ironmanlive.com

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın