ETU Eğirdir Triathlon Junior Cup 2009

28/07/2009  //     //  Triatlon Yarışları


 

M.Ö.560-547 lere kadar geçmişi olan zengin tarihi, sadece bu bölgede görülen Apollon Kelebeği, elması  ile, berraklığı ve muhteşem tabiatı ile hayranlık uyandıran Eğirdir Gölü’ne sahip  Isparta ili sınırlarında yer alan Eğirdir’de her sene  geleneksel olarak Avrupa Junior Cup Şampiyonası düzenlenmektedir.
Geçen sene  ” Eğirdir Avrupa Triathlon Şampiyonası” olarak 26 ülkeden 225 sporcunun katılımıyla 6. sı gerçekleştirilen ve 25 bin Euro para ödülün dağıtıldığı artık gelenekselleştirlen  Eğirdir Avrupa GençlerTriathlon Şampiyonası ‘nın 7.si 2 Ağustos Pazar günü yapılacak.  25 ülkeden 150 sporcunun katılmasının beklendiği  şampiyonada  bu sene finansman sıkıntısı yaşandı.

 Isparta Valiliği’nin organizasyon masraflarının karışlanması için Özel İdare bütçesinden 15 bin TL’lik bir ödeneğin kaynak olarak aktarılması teklifinde bulunduğu Eğirdir  ETU-ITU Triatlon Avrupa Kupası’nın finansmanı sorun yaratmıştı. Ekonomik zorlukların yaşandığı bir ortamda  yarışma için finansal kaynak bulunamaması  Isparta Belediye meclisinde ciddi tartışmalara yol açmıştı ve konu  Plan Bütçe ve Gençlik Spor Komisyonu’na havale edilmişti, ancak devreye  giren Isparta Valisi Ali Haydar Öner geleneksel hale gelen bu yarışmalardan vazgeçemeyeceklerini, finansman kısmının da işbirliği içinde çözüleceğini söyleyerek yarışmanın yapılmasına ön ayak oldu. 

Vali Önder düzenlediği basın toplantısında yarışmaların başka yere taşınmasına izin verilemeyeceğini  belirterek “Uluslararası Triatlon yarışmalarının Eğirdir’de yapılması bizim için kaçınılmaz bir görevdir. Eğirdir ile bütünleşen bu güzel organizasyonu hep birlikte ortaklaşa düzenleyeceğiz. Finansal sorunları kaymakamlık, belediye ve Triatlon Federasyon Başkanlığı olarak ortaklaşa çözeceğiz.” demiş. Eğirdir Belediye başkanı Osman Nuri Özmeral’de  organizasyona  destek vereceklerini ifade etmiş.

Bu sorunu çözmek için Eğirdir’ de  bir toplantı düzenlendi.Toplantıya katılan Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, amaçlarının Eğirdir’i su sporlarının merkezi haline getirerek uluslararası düzeyde katkı sağlamak olduğunu söyledi. Güneş, “Yılda iki tane uluslararası Triatlon yarışları düzenlemekteyiz. Bunlardan biri Kemer ilçemizde diğeri de Eğridir’de yapılmaktadır. Yarışmalara katılan sporcularımızın genel olarak yurt dışından gelmesi tanıtım açısından önemli olmaktadır.”  şeklinde ifade etmiş.

Başkan Hamdi Güneş Antalya Kemer ile beraber Eğiridir’i   uluslararası düzeyde su sporlarının yapıldığı bir merkez haline getirmeyi amaçladıklarını Yurtdışı katılımının yüksek olmasının tanıtım için çok önemli olduğunu söylemiş.
Bizler de Cyclingtr.com ve Triathlontr.com  olarak bu ifadenin doğruluğuna çok inanıyoruz bugün tüm dünyadaki triathlon sporcularının bu sporu seven milyonlarca insanın  tıkladığı Triathlon.org’de  ana sayfada bu yarış linklenmektedir.
Buraya bir link vermenin çok ciddi bedelleri olacağını, bunu Eğirdir’ in bu yarış sayesinde ücretsiz olarak yapabildiğini hatırlatmak isteriz.

Yine yapılan toplantıda  toplantıda Eğirdir Belediye başkanı Osman Nuri Özmeral’ de  böyle önemli bir organizasyonda  ellerinden gelen desteği vereceklerini  belirmiş.

Triatlon Federasyonun resmi internet sitesine göre yarışma programı şu şekildedir.

” Program

1 Ağustos

Basın topantısı

Briefing

Barbekü Partisi

Açılış Kokteyli

2 Ağustos

7nci Eğirdir Triatlon ITU Avrupa Kupası Elite Bayanlar ve Elite Erkekler yarışı

Ödül töreni

Kapanış partisi

Transfer

Sporcularımızın Antalya-Eğirdir transferi tarafımızdan sağlanacaktır.

Konaklama

Sporcularımız Eğirdir’ de yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu Eğirdir Yurdunda konaklatılacaktır.

Yemek

Sporcularımızın sabah, öğle ve akşam yemekleri tarafımızdan karşılanacaktır. ”  denmiş.

Gölünün ve bütün yarış kulvarlarının bu kadar elverişli olduğu, insanlarının bu sporu bu kadar sahiplendiği ve ilçe yönetim kadrosunun bütün imkanlarını seferber ettiği bu ülkemizin nadide ilçesi Eğirdir, umuyoruz ki Valiliğiyle, belediyesiyle, halkıyla, yerel basınıyla geleceğin Triathlon merkezlerinden biri olmaya aday cennet köşesi Eğirdir’ de busene de yarışmaların tüm zorluklara rağmen yapılabiliyor olması yine de büyük bir başarıdır.   

    

Eski Federasyon Başkanı  Kılıçoğlu döneminde geçen sene yapılan ve başarılı bir yarış geçiren 6. Eğirdir Avrupa Triathlon Kupasında  Kazakistan’dan  Dmitriy Gaağ da katıldığı yarışa Avrupa dışından da başta  Amerika,Suriye, Avustralya Çin, Hindistan, İspanya, Rusya, gibi ülklerden olmak üzere  bir çok ünlü triatlet katılmıştı.  Limaniçinde yapılan yarışı     junior bayanlarda Türkiye’den Ceren Orhanlı    Junıor Erkekler yarışmalarında ise birinciliği Kazak Kirill Solovyev, büyük bayanlarda Çek  Radga Vodickova,   büyük erkekler ise Kazak Daniil Sapunov birinci olarak bitirmişti. 
Geçen sene Sanatçı gösterisinden havayi fişeğine kadar çok başarılı bir organizasyona ev sahipiliği yapan Eğirdir’de bu senede başarılı bir organisazyonun geçmesi bekleniyor.

Cylingtr ve Triathlontr ekibi olarak Eğirdir’ de olacağız.

Bisiklet Federasyonundan ayırılıp ayrı bir Federasyon olarak faliyetlerine  Aralık 2000 de  başlayan “ Türkiye Triatlon Federasyonu ” uluslararası düzeyde gerçekleştirlecek olan  Eğrirdir yarışına oldukça önem vermektedir. 

Tüm triatlon severleri Eğirdir’e bekliyoruz. .

 

Kaynaklar: Triatlon Federasyonu Sitesi(http://www.triatlon.org.tr), Wiki pedia ,www.turizmeleman.com, www.ispartagundem.com

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın