Çeşme Triatlonu ve Çeşme Halk Triatlonu Koşuldu

30/07/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

 

İki yıl aradan sonra Ege Bölgesinin Riverası gözde tatil beldesi Çeşme’ de yeniden triatlon heyecanı yaşandı. Organizasyonunu Türkiye Triatlon Federasyonu‘ nun gerçekleştirdiği
yarışlar, Çeşme Kaymakamlığı ve Çeşme Belediyesi’ nin katkılarıyla
gerçekleştirildi. Bu yıl Temmuz ayının son haftasına denk gelen “Çeşme Triatlonu” ve
“Çeşme Halk Triatlonu” nda katılımcı sayısı beklenin biraz altında kalsa
da yarışlar oldukça renkli geçti.

 

 

Toplamda 108 sporcunun katıldığı “Çeşme Triatlonu” nuna yaş grupları kategorisinde 55 lisanslı sporcu yarışırken, halka açık olarak gerçekleştirilen “Çeşme Halk Triatlonu” kategorisine de ise 52 amatör sporcu birbiri ile mücadele etti. Paratriatlon kategrosinde ise Türkiye’ nin tek milli paratiralon sporcusu olan Kemal Özdemir de Çeşme Triatlonu’ nda yer alan alan önemli bir isimdi.

 

 

Gölgede 40 dereceyi bulan sıcaklıkta yarışan sporcular yalnızca
birbirleri ile değil, aşırı sıcak hava şartlarıyla da mücadele etmek
zorunda kaldılar.

 

 

Çipli zaman ölçüm sisteminin kullanılmadığı yarışlarda teknik açıdan herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, parkur güvenliği açısında zaman zaman tehlike yaratabilecek sporcu-yaya karşılaşmaları yaşandı. Yarış esnasında bisiklet parkuruna giren bazı dikkatsiz yayaların, hem sporcu hem de yaya güvenliği açısından tehlike yarattığı görüldü.

 

 

“Çeşme Triatlonu” ndaki katılımcı sayısı, bu yıl gerçekleştirilen diğer triatlon organizasyonlarındaki katılımcı sayısına göre biraz düşük kaldığı gözlemlendi. Katılımcı sayısının beklenin altında kalmasının sebepleri arasında, yarışın Ramazan ayının ilk haftasına ve de Temmuz ayının en sıcak günlerinin yaşandığı günlere denk gelmesinin yanı sıra 2012 yılı faaliyet takviminde yer alan “Çeşme Triatlonu” puansız yarışlar kategorisinde yer alması ve hemen bir hafta sonra puanlı “Erdek Triatlonu”  nun koşulacak olması gibi etmenler sayılabilir.

 

Çeşme Halk Triatlonu

2012 yılı faaliyet takviminde yer alan ve ilki Antalya’da koşulan “Halk Triatlonu” nun ikincisi Çeşme’ de koşuldu. Sağlık raporu olan tüm amatör katılımcılara açık olan “Halk Triatlonu” kategorisindeki yarışlar oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Yarışma sabahı saat 10’ da start alan “Halk Triatlonu” yarışmacıları, 10-12 yaş aralığında süper mini sprint (50m yüzme- 1250m bisiklet ve 1000m koşu), 13 yaş ve üstünde süper sprint mesafe (100m yüzme- 5000m bisiklet ve 1250m koşu) olarak yarıştılar. “Halk Traitlonu” na kayıt yaptıran 36 ferdi katılımcıdan sonra ikinci sırada 11 sporcu ile Gelibolu, üçüncü sırada 4 sporcu ile Altay, dördüncü sırada tek sporcu ile Mavi Karga spor kulübünden sporcular yarıştı.

 

 

10-12”, “12-15”, “16-19”,”+20” ve “+30” yaş gruplarında yarışan amatör sporcular arasında en dikkat çekici yarışmacı, 10 yaş altında tasnif dışı yarışan ve en küçük yarışmacı olan 2006 doğumlu Tuna Özdamar oldu.

 

 

Henüz okuma-yazma dahi bilmeyen Tuna Özdamar’ ın, tüm yarış boyunca adeta profesyonel bir triatlet gibi yarışarak bitiş çizgisine gelmesi, onu izleyenlerde hayranlık yarattı. Henüz altı yaşındaki küçük yarışmacı adeta yarışmanın maskotu olurken, göstermiş olduğu azim sayesinde triatlona ilgi duyan herkes de ilham vermiş oldu.

 

 


 

 

Diğer yandan “Halk Triatlonu” kategorisinde ilk kez bir triatlon yarışına katılan çeşitli yaş gruplarındaki tüm yarışmacılar, alınan güvenlik tedbirleri sayesinde yarışı sorunsuz bir şekilde tamamlayarak profesyonel sporculara taş çıkarttı. 

 

 

Çeşme Triatlonu Yıldızlar

Birkaç yıllık aradan sonra bu yıl tekrar faaliyet takvimde yer alan “Çeşme Traitlonu” nda bu yıl “Elitler” hariç “Yıldızlar”  ve “Yaş Grupları” kategorileri yarışları gerçekleştirildi. Süper  sprint mesafe yarışan “Yıldızlar” kategorisinde katılımcı sayısı toplam sekiz sporcu olarak gerçekleşti. Dört genç kadın ve dört erkek sporcunun yarıştığı “Yıldızlar” kategorisinde Gelibolu’ dan ferdi katılımcı olarak yarışan gelecek vaat eden Yelbesu Büyükzöngür birinci olurken, onun bir saniye arkasından gelen ve bir diğer Gelibolu Ferdi sporcusu olan Sinem Özdil ikinci, Altay’ dan Eda Dirik üçüncü oldu.

 

 

Yıldız erkelerde ise Altay Spor Kulübü’ nden başarılı sporcusu
Haşmetcan Haktan birinci olurken, onun yaklaşık 1 dakika ardından gelen
yine Altay’ dan gelecek vaat eden bir sporu olan Caner Algün ikinci, bir
diğer başarılı sporcu Anıl Calp ise üçüncü oldu.

 

 

Çeşme Triatlonu Yaş Grupları

Toplam 42 sporcu ile bir paratraitlon yarışmacısının katıldığı yarışlarda “Yaş Grupları Kadınlar” kategorisinde  “+20” yaşta dört kadın sporcu “+30” yaşta bir kadın sporcu kayıt yaptırıken, “Yaş Grupları Erkekler” katgorisinde ise “+20” yaşta, 10 sporcu, “+30” yaşta 13 sporcu “+40” yaşta altı sporcu ve “+50” yaşta da altı sporcu kayıt yaptırdı.  Kayıt yaptıran sporculardan üçü yarışlara katılmazken, bir yarışmacı teknik sebeplerden ötürü yarışı terk etti. Yarışmaya “+40” yaşta katılan Feridun Özdamar ile Yusuf Yüksel’ in yarışmayı tamamlarına rağmen isimlerinin sonuç listesinde almadığı yer almadığı görüldü.

 

 

 

Paratriatlon

 

Bu kategorinin tek yarışmacısı milli sporcumuz Kemal Özdemir, yaş gruplarından 15 dakika önce start aldı. Yarışmayı sorunsuz bir şekilde tamamlayan Özdemir, yarış sonundaki ödül töreninde yapmış olduğu konuşmada ailelere, engelli çocuklarını spor yapmaya teşvik ve yardım etmeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu.

 

 

Yaş Grupları +20 Kadınlar

 

Dört sporcunun yarıştığı bu kategoride Altay Spor Kulübü’ nün başarılı sporcusu Ece Bakıcı’ nın açık ara birinci gelirken, Spil Spor Sporları’ ndan İpek Onaran ikinci, yine bir Altay Spor Kulübü sporcusu olan dan Bilge Ergin ise üçüncü oldu.

 

 

 

Yaş Grupları +30 Kadınlar

 

İstanbul’ dan ferdi olarak yarışlara katılan ve bu kategorinin tek yarışmacısı olan Sezin Kutlu yarışı sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Yaş Grupları +40 Kadınlar

 

Marathonist takımı adına katılan ve bu kategorideki tek sporcu olan Ebru Tacir Demirkol da yarışı sorunsuz bir şekilde tamamladı.

 

Yaş Grupları +20 Erkekler

 

Altay Spor’ un deneyimli sporcusu Altay Öygüç’ ün en yakın rakibinin yedi buçuk dakika önünde bitiş çizgisine gelerek birinci olduğu yarışta, triatlon milli takımı antrenörlüğü yapan Göztepe Triatlon Takımı sporcusu Alper Tolga Köksoy ikinci olurken, onun üç buçuk dakika ardından gelen Deniz Kuvvetleri sporcusu İhsan Yılmaztürk üüncü oldu.

 

 

Yaş Grupları +30 Erkekler

 

Bakırköy Ataspor’ un tecrübeli sporcusu Merdan Çayır, en yakın rakibi olan Kutluhan Özkunt’ un altı dakika önünde yarışı birinici olarak tamamlarken, Altay Spor’ dan Özkunt da yarışı ikinci sırada tamamladı. Özkunt’ un 45 saniye ardından gelen Mavi Karga sporcusu Noyan Kıran ise üçüncü oldu.

 

 

Yaş Grupları +40 Erkekler

 

Bakırköy Ataspor’ un  başarılı sporcusu Kerem Erten en yakın rakibi olan Göztepe Triatlon’ dan Alpay Akhun’ un 8 dakika önünde yarışı tamamlayarak birinci oldu. Ardından gelen Akhun ise Kırklareli Babaeski Spor’ dan Gökhan Alpman’ ın altı dakika önünde ayrışı tamamlayarak ikinci, Alpman ise üçüncü oldu.

 

 

 

Yaş Grupları +50 Erkekler

 

Son iki yılın Türkiye Şampiyonu olan Göztepe Triatlon’ dan Hasan İşbilen en yakın rakibi ve takım arkadaşı olan Ali Nail Özdol’ un yaklaşık 3 dakika önünde finişe gelerek birinci olduğu yarışta, Özdol ikinic ve yine Göztepe Triatlon’ dan Fikret Akay üçüncü oldu.

 

 

Melih Işıkçı

 

+50 Erkekler kategorisinde yarışan deneyimli sporcu ve triatlon federasyonları yarış organizasyonlarının yarışların gerçekleştirilmesinde önemli bir rol üstlenen Balıkesir Karagücü sporcusu Melih Işıkçı ise Akay’ ın yaklaşık iki buçuk dakika ardından yarışı dördüncü sırada tamamladı.  Hatırlatmakta fayda var;  Melih Işıkçı, hem her yarıştan günler öncesinde, hem de yarış günü kendi kategroisinde yarış start’ ı verilmesine kadar geçen zamanda organizasyonla ilgilenen başarılı bir spor adamı. Kendisine buradan triatlon sporuna sağlamış olduğu katkılardan ötürü teşekkür ederiz.

 

 

Yarışların ardından gerçekleşen ödül töreninde Triatlon Federayonu Onursal Başkanı ve Avrupa Triatlon Federasyonu
Denetim Kurulu Üyesi Halil Kılıçoğlu
, kısa bir konuşma yaptı.  Yaptığı konuşmada: “Türkiye Triatlon Federasyonu’nun kurulma
görevi bana verilirken birçok yarışmayı başarı ile gerçekleştirdik. Bu
yarışta bize her türlü desteği sağlayan Çeşme Belediye Başkanı Faik
Tütüncüoğlu’ na sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bundan sonraki
hedefimiz ise gelecek yıl Avrupa Triatlon Yarışlarını Çeşme’de
düzenlemek. Bu etkinlikte yaklaşık 35 ülkeden gelecek olan triatletler
Çeşme’ nin tanınmasında önemli rol oynayacaktır”
diyerek, 2013 yılı için Çeşme’ degerçekleştirilecek olan uluslararası traitlon yarışları organizasyonunun müjdesini vermiş oldu.


Yarışma sonuçları için tıklayınız

 

Fotoğraflar: Onur CALP

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın