Çeşme Triatlonu 2009

07/09/2009  //     //  Triatlon Yarışları

İzmir’in cennet köşesi, dünya turizim beldesi Çeşme’de halkın ilgisinden uzak ama kazasız belasız Çeşme Belediyesi’nin ve Federasyonun iş birliği ile başarılı bir yarış organizasyonu gerçekletirildi.
Oldukça sıcak bir günün sabahında  saat 10.15 te başlayan yarışlarda triatletler sprint mesafesinde 750 mt yüzdüler, 20 km bisiklete bindiler  ve 5 km koşarak yarışı tamamladılar. Yarış sonunda dereceye giren ilk üç sporcular madalya ve ilk 5 sporcuya da harcirahları verilerek ödüllendirildiler.
Türkiye Triatlon Federasyonunca 2009 sezonunun puanlı  5 yarışından 3.sü 5-6 Eylül tarihinde Çeşme’ de yapıldı. Halk katılımının olabileceği söylenmesine rağmen bu konudaki belirsizlik yarıştan birkaç gün öncesinde netleşti ve yarış Çeşme’de sadece lisanslı triatletler arasında gerçekleştirildi. Sosyo-ekonomik, aynı zamanda kültürel yapısı ile triatlon sporuna katkı anlamında çok iyi bir katılımın sağlanabileceği Çeşme’ de  sporcular kendi aralarında halktan uzak olarak yarıştılar. Yarışmanın yapılıp yapılmayacağının son  zamana kadar belirlenemediği ama 7.si de gerçekletirlilerek sonderece başarılı bir yarış oranizasyonun geçirildiği Uluslararası Eğirdir Triatlon Yarış organizasyonunun başarısı ile kıyaslandığında Eğirdir’den oldukça uzak olarak bir yarış oragnisasyonu Türk Triatletler için  gerçekleşti. Ama yarışın olması, yapılabilmesi ve triatletlerin yarış alanında özlellikle sudan çıkışlarında düşmelerine rağmen ciddi bir kaza olmaması sevindiriciydi. Sporculara sunulan suyun, finiş noktasındaki sağlık hizmetlerinin eksikliği, işararetlemelerdeki, yolların güvenliğindeki eksiklikler mazgal  ve logar kapaklarının kapatılamaması parkur işaretlemelerindeki  eksiklikler  dikkat çekiciydi, ancak her zaman ki gibi özverili  hakemlerin ve eksik sayıda olmalarına rağmen yerel güvenlik yetkililerin canla başla çalışmaları son derece mutlu edici nokta olarak kaydedildi.

 

 

 

Sonuçlar için burayı tıklayınız

Yarış  öncesi, yarış ve ödül töreni fotoğrafları için burayı tıklayınız (Sayfada sol alt köşedeki Çeşme klasörünün altında linklenmektedir)  Ayrıca hafta içerisinde sitemize yarışın videosu eklenecektir lütfen takip ediniz.


Yıldız erkeklerde  sonderece başarılı bir yarış çıkaran Balıkesir Gençlik Spor Klubü Sabri Öge, Sarp Öncü, İlker Sezen, İlker Kirlioğlu ile ilk dört deceyi paylaştılar.

 


Yıldız bayanlarda Gelibolu Spor’ dan  İlkay Polat birinci Aylin Akyay ikinci,  Alanya Belediye Spor’dan   Emine Altıntaş ise üçüncü oldu.

 


Genç erkekler de  Eğirdir de ki performansını üst düzeye taşıyarak sonderece başarılı bir yarış çıkaran  Alanya Belediye Spor’ dan Mertcan Yılamaz  birinci, son koşu bölümde oldukça başarılı olan Akyaka Yarışı birincisi Gelibolu Spordan   Samet Büyükzöngür ikinci  ve finişe aynı anda giren İytik’in başarılı sporcuları Onur Fevzi Saydam üçüncü, Özhan Kırmızı dördüncü oldular.

 


Genç bayanlarda Balıkesir Belediye  Sporun çok başarılı sporcusu Ceren Orhanlı 1:14:35 le birinci, Alanya sporun başarılı sporcusu Ümran Aslan ikinci, Gelibolu spordan Ebru Doğan ise üçüncü oldular.

 


Sezona iyi hazırlanmış bir çok iyi triatletlerin start aldığı büyük erkeklerde sonderece çekişmeli geçen yarışı  çok başarılı bir yarış çıkaran  ailecek triathlon sporu ile uğraşan Aliağa Beldiye Sporun triatleti  Bahadır Tama 1:04:02 ile birinci olurken Olimpik Akademi’den Duygun Yurteri son metrelerde yaptığı atakla Delta Spor’dan Zülfü Karabulut’u geçerek  1:04:11 le ikinciliği aldı. Bisikletçilerin özellikle dağ bisikletçilerinin triatlondaki gururu olan Sakarya Duatlonu ve Akyaka Yarışı birincisi  Zülfü Karabulut bu yarışta  1:04:12 ile üçüncü oldu.

 


Büyük bayanlarda İzmir’in triatlon takımı olan İytik iki başarılı triatleti ile kürsü gördü. Çiğdem Gülgeç birinci olurken Berrak Mutlu üçüncülüğü aldı, Bakırköy Ataspor’un herzaman kürsü gören başarılı  triatleti Bahar Saygılı ikinciliği  elde etti.

 


Master erkeklerde gençlere parmak ısırtacak kadar harika bir yarış çıkaran Bakırköy Ataspordan Kerem Ömer Erten birinci  ve  hemen ardından Kıbrıs Tüfekçi Spordan Cemal Şevket ikinci oldu, Üçüncülüğü ise  Sakarya Telekom’un triatleti  Abdüsselam Çalkan aldı.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın