Çeşme Halk Triatlonu’ nun İkinci Yılında Katılım Rekoru

23/07/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Çeşme Halk Triatlonu‘ nun ikinci yılında katılım rekoru kırıldı. Temmuz ayının son haftasında sıcak ama oldukça rüzgarlı bir havada koşulan yarışlara ilgi oldukça yüksekti. Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun Çeşme Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirdiği yarışlar, bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ramazan ayına denk geldi. Buna rağmen katılım, beklenenin üstünde oldu. Yıldızlara puanlı, yaş gruplarına puansız olarak koşulan yarışlarda çipli zaman ölçüm sistemi kullanılmadı. Elit ve genç sporcular Balkan Şampiyonası’ nda yarıştığı için bu yarışta yer almadılar.

 

 

Çeşme Çiftlikköy’ de Halk Triatlonu kategorisinde toplam 54 amatör katılımcı ilk kez yarışırken, yıldızlarda 39,  yaş gruplarında da 90 sporcu olmak üzere toplam 183 triatlet mücadele verdi. Geçtiğimiz yıl toplam 108 sporcu yarışmıştı. Çeşme’ ye kayıt yaptıran 43 sporcunun ise yarışlara gelmediği görülürken, ilk defa halk triatlonuna katılan sporcular hayli renkli görüntüler oluşturdu.

 

 

Bu yıl ilk kez Çiftlikköy’ de gerçekleştirilen Çeşme Triatlonu’ nda ki en iyi parkuru derecesini 1:13:22’ lik zamanı ile Duygun Yurteri yaparken, yaş grupları kadınlarda ise 1:23:52’lik zamanı ile İpek Onaran en iyi parkur zamanını yapan kadın sporcu oldu.

 

 

Günün ilk startı 9:30’ da Halk Triatlonu ile verildi. 7’ den 70’ e herkese açık olan Halk Triatlonu kategorisinde yarışan katılımcılar, lisanslı sporculara taş çıkartırcasına yarıştılar. Halk Triatlonu’ nun ardından günün ikinci start’ ı yıldızlar kategorisinde verildi.. 30 erkek, 9 kız sporcunun katıldığı bu kategorinin yıldız erkekler bölümünde en iyi zamanı, 35:27 ile Mücahit Onay yaparken, yıldız kızlarda İlayda Kara, 38:07’ lik zamanı ile en iyi derecenin sahibi oldu.

 

 

 

Günün üçüncü start’ ı olan yaş grupları yarışı kademeli olarak verildi. Sabahın erken saatlerinden başlayan rüzgar öğlene doğru hızını iyice arttırdı. Öğlene doğru rüzgarın, şiddetini arttırması ile doğru orantılı olarak denizdeki dalgaların yüksekliği artmaya başladı. Yaş gruplarında yarışan sporcular sadece birbirlerine karşı mücadele vermekle kalmayıp dört kuvvetinde esen Poyraz rüzgarı ve Çiftlikköy’ ün sert dalgalarıyla da mücadele etmek zorunda kaldılar. Çiftlikköy balıkçı barınağının hemen yanında yüzen atletler, parkurun üçte ikilik kısmında dalgalara karşı savaş verdiler.

 

 

Sudan çıkan sporcular, dar bir değişim alanından geçip bisikletlerini aldıktan sonra parkura girdiler. Oldukça güzel bir asfalt zemine sahip hafif eğimli parkurda turlarını tamamlamaya çalışan atletlerden bazılarının eksik tur attığı görüldü. Sekiz tur koşulması gereken bisiklet parkurunun toplam mesafesinin 23 km olması ve bazı sporcuların yedinci turda takometresinde 20 km uyarsını görmesi üzerine bisikletten inmesine yol açtı. Dolayısıyla eksik tur atan sporcular yarış sonunda diskalifiye edildi. Koşu ise bisiklet parkuruna paralel kilit taşlı ve biraz engebeli kaldırımın üzerinde gerçekleşti. Koşu parkurunda sporculara su verilmiyor olması, kural olarak yasak olmasına rağmen seyircilerin sporculara su vermesine yol açtı. Finiş bölgesinde de su ve beslenme bölgesinin olmaması dikkatlerden kaçmadı.

 

 

Deniz startını suyun içinden ve çıkış noktasından 100m ileride yapan sporculardan bazıları sudan çıkarken çıkış noktasını karıştırdığı görüldü. Dar ve kısa bir sokakta kurulan değişim alanı sporcuların giriş ve çıkışlarında sıkıntılı anlara sahne oldu. Yaş grupları start’ ı bisiklet parkuru kısa olması sebebiyle 45 dakika ara ile verildiği için sporcular pek fazla grup oluşturamadı ve çok az sayıda draft yapan sporcular grup bütünlüğünü fazla sürdüremedi.

 

 

Koşu parkuru kıyıda oldukça güzel  bir manzaraya sahip bölümde gerçekleşti. Zeminin, yer yer engebeli ve kilit taşlı dar bir beton zemin olması ise sporcuları zaman zaman zorladı. Tüm bunların yanında Çiftlikköy merkezinde, Çeşme liman bölgesinde olduğu gibi  araç ve yaya trafiği yoktu. Özellikle araç ve yaya trafiğinden tamamen izole olan Çiftlikköy merkezinde yarışan sporcular, güvenlik açısından herhangi bir olumsuzluk yaşamadı. Saat 14:30’ da gerçekleşen ödül töreninde yarışlara katılan ve dereceye giren tüm sporculara ödülleri verildi. Ödül töreninde başarılı sporcuların madalyalarını, Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncü, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ulaş ve Nihat Çelikkollu verdi.

 

 

Yaş Grubunda İz Bırakanlar

 

Çeşme Triatlonu’ yaş gruplarında birçok başarılı sporcunun yanında en çok dikkat çeken isimlerden biri, Gelibolu Yıldız Spor Kulübü antrenörü olan 65 yaşındaki yarışmacı Halil Tuna’ ydı. Halil Hoca, Triatlon alt yapısı için minik sporcuları yetiştiren önemli bir spor insanı. Geçtiğimiz günlerde İznik Triatlonu’ na da katılan Halil Hoca, Çeşme’ ye yarışı seyretmeye gelen herkese örnek oldu. Aynı şekilde +60’ da yarışlara katılan yılların sporcusu olan Yılmaz Kahraman’ ı da unutmamak gerekiyor. Bu yıl bir diğer dikkat çekici kategori ise +50 Kadınlar kategorisi. Ülkemizde bu yıl ilk kez +50 kategorisinde de yarışan Nilhan Özpağda ve yılların triatleti Hediye Tama’ da triatlon sporunda çok önemli bir boşluğu dolduruyorlar. Bu değerli sporcuların triatlona yaptıkları pozitif katkıyı göz ardı etmemek gerekiyor. +40’ da yarışan Nur Ayyıldız ise kendi yaş kategorisinde rakipsiz yarışmak zorunda kalan bir diğer önemli kadın sporcumuz. Gelecekte bu ve diğer kategorideki kadın katılımcılarının artmasını diliyoruz.

 

 

Halk Triatlonu’ nda İz Bırakanlar

Halk Triatlonu’ nda iz bırkanlar en genç sporcular oldu. Çeşme Halk Triatlonu’ nda ise en dikkat çekici katılımcılar 2006 ve 2005 doğumlu en genç triatletlerdi. 2006 doğumlu Tuna Özdamar’ ı hepimiz geçen yıl ilki koşulan Çeşme Halk Triatlonu’ ndan tanıyoruz. Tuna, geçtiğimiz yıl Türkiye’ de ilk kez 6 yaşında triatlona katılan ilk çocuk sporcu ünvanını elde etmişti. Tuna, Karşıyaka Masterlar Yüzme takımının milli kelebekçisi ve aynı zamanda Mavi Karga’ nın triatleti olan Dr. Feridun Özdamar’ ın oğlu. Bir diğer isim ise Yamaç Kumbaracı. Yamaç da, Karşıyaka Masterlar Yüzme takımının başarılı yüzücü ve triatleti olan Yeliz ve Mustafa Kumbaracı’ nın oğlu. Kumbaracı’ lar ailecek triatlon yapıyorlar. Mustafa Kumbaracı, önümüzdeki haftasonunda Zürih IM’ de yarışırken, Yeliz de Zurih’ te olimpik mesafede yarışacak. Bir diğer önemli isim ise 2005 doğumlu Yunus Tunca. Yunus da yine Karşıyaka Masterlar’ ın tecrübeli yüzücüsü Azmi Tunca’ nın oğlu. Yunus, bu yıl babasından önce triatlon başladı bile. Sanırım Azmi Tunca’ yı da yakın zamanda parkurlarda göreceğiz.

 

 

 

 

Teknik Toplantı

 

Yarıştan bir gün önce verilen teknik toplantıda her zamanki sunumlar ve konuşmaların yanında önemli bir ilk yaşandı. Başhakem Aydoğan Ulaş’ ın çabaları ile aynı zamanda bir triatlet olan Kardiyolog Dr. Mustafa Yıldırım, sunum yaptı. Bu sunumunda triatlon sporunun diğer branşlarla karşılaştırılmasının ardından kardiyovasküler sistemde ne gibi değişikliklere yol açtığı, atlet kalbinin ne olduğu, ani ölümlerin nedenleri ve altında yatan mekanizmaların açıklanması, sporcuların erken yaşta spordan kaynaklanan ani ölümleri şeklinde eskimiş verilerin normal popülasyonla karşılaştırıldığında ani ölüm ve beklenen yaşam süresinde fark olmadığı şeklinde önemli ve temel bilgilendirme yapıldı.

 

Teknik toplantıdaki bir diğer husus ise yaş gruplarında en geç start alan en yaşlı sporcuların start saatinin öne alınması oldu. Geçtiğimiz aylarda sıklıkla sanal ortamda dile getirilen yaşça büyük sporcuları günün en sıcak saatinde start verilmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağı uyarıları üstüne teknik toplantıda alınan kararla, bu uygulama değiştirilerek, üst yaş gruplarının daha erken start verilmesi yönünde uygulamaya geçilmiş oldu.

 

 

10-12 Yaş Halk Triatlonu bayanlar

 

1. Beyza Sıla Güleğlen                      00.07.50

2. Berra Seçilmiş                              00.07.51

3. Seza Özdoğan                               00.07.53

 

 

10-12 Yaş Halk Triatlonu erkekler

 

1. Tunahan Kılıç                                   00.07.49

2. Batuhan Cemal Akbaş                   00.07.52

3. Berke Gençkaya                               00.07.59

 

 

13-15 Yaş Halk Triatlonu Bayanlar

 

1. Beyza Seçilmiş                             00.09.52

 

 

13-15 Yaş Halk Triatlonu Erkekler

 

1. Kadir Nalıncı                                     00.11.32

2. İlber Bora Alnıak                              00.12.03

3. Yunus Emre Özdoğan                    00.13.22

 

 

+16 Yaş Halk Triatlonu Bayanlar

 

1. Nedret Alsaç                                  00.21.12

2. Gonca Bilginer                               00.25.51

3. Ayşe Kuş                                         00.27.57

 

 

+16 Yaş Halk Triatlonu Erkekler

 

1. Doğa Tamtam                                       00.19.13

2. Süleyman Burak Ergene                      00.19.14

3. Eşref Can Savcı                                     00.19.19

 

 

Yıldız erkekler

 

1. Mücahit Onay                       Balıkesir Belediye                   00.35.27           2000 puan

2. Oğuzhan Çakır                      Balıkesir Gençlik                    00.35.28           1999 Puan

3. Ata Yahşi                          Ant. Atatürk İlköğretim                  00.35.52           1987 puan

 

Yıldız Erkekler Takım Sıralaması

 

1. Gelibolu Yıldızspor                          5651 puan

2. Altay Spor                                          5306 puan

3. Truva Deniz Sporları                        5212 puan

 

 

Yıldız Bayanlar

 

1. İlayda Kara                       Balıkesir Gençlik                      00.38.07           2000 puan

2. Damla Alkım Ölmez      Alanya Doğa Sporları                00.39.10           1959 puan

3. Sinem Özdil                       Antalya Triatlon                       00.39.42           1954 puan

 

 

Yıldız Bayanlar Takım Sıralaması

 

1. Truva Deniz Sporları                        4670 puan

 

 

+40 Yaş Erkekler

 

1. Ateş Berna                        Babaeskispor               01.16.19

2. Kerem Ömer Erten         Bakırköy Ataspor           01.17.38

3.  S. Alpay Akhun                 Mavi Karga                    01.22:45

 

 

+40 Bayanlar

 

1. Nur Ayyıldız             Ferdi                             01.30.08

 

 

+50 Erkekler

 

1. Hasan İşbilen            Göztepe                          01.23.03

2. Fikret Akay                   Göztepe                        01.27.17

3. Ayhan Tama               Alaiağa Gençlik            01.30.46

 

 

+50 Bayanlar

 

1. Nilhan Özpağda           İstanbul Triartlon           01.47.20

2. Hediye Tama            Aliağa Gençlik               01.51.56

 

 

+60 Erkekler

 

1. Yılmaz Kahraman        Pamukspor                    01.26.14

2. Halil Tuna                             Ferdi                        01.37.56

 

 

+20 Bayanlar

 

1. İpek Onaran             Spil Su Sporları            01.23.52

2. Virginie Arslan         Ferdi                               01.27.01

3. Bilge Ergin             Altayspor                          01.32.29

 

 

+20 Erkekler

 

1. Duygun Yurteri          Enkaspor                          01.13.22

2. Dinçer Yılmaz           Deniz Kuv.                         01.15.19

3. Gurur Erdiren           Altay                                    01.18.31

 

 

+30 Bayanlar

 

1. Beste Tuğra Önal                 Ferdi                       01.32.42

2. Yonca Ender Sekmen         Ferdi                       01.15.16

3. Meral Hoffman            İzmir Gençlik spor          01.34.28

 

 

+30 Erkekler

 

1. FatihBuzgan                     Mavi Kargaspor             01.15.06

2. Kutluhan Özkunt               Mavikargaspor              01.15.26

3. Mustafa Kumbaracı         Mavi Gargaspor             01.16.15

 

Yarış ile ilgili fotoğrafların devamı galerimize yüklenmiştir. Aşağıdaki küçük fotoğrafa tıklayarak galeriye ulaşabilirsiniz.

 


 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın