Erdek Triatlonu Koşuldu

08/08/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu Balıkesir’ in gözde tatil beldesi Erdek’ te “Erdek Tiatlonu” olimpik mesafe olarak koşuldu. “Elit Erkekler” kategorisinin birincisi, geçtiğimiz yılın “Türkiye Şampiyonu” olan Ankara Karagücü sporcusu Zülfü Karabulut olurken, “Elit Kadınlar” kategorisinde ise yine geçtiğimiz yılın “Genç Kadınlar Türkiye Şampiyonu” olan Altay Spor’ dan Ece Bakıcı oldu.

 

 

Sıcak bir Ağustos gününde koşulan yarışlar oldukça çekişmeli geçti.  Toplam 152 sporcunun yarıştığı yarışların organizasyonunu Triatlon Federasyonu, Erdek Belediyesi, Erdek Kaymakamlığı ve Erdek Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliği sayesinde gerçekleştirildi. “Erdek Triatlonu” nun resmi sponsorluğunu ise Banvit yaptı.

 

 

Üç yıl aradan sonra tekrar koşulmaya başlanan “Erdek Triatlonu”  ilk kez 2001 yılında koşulmuş. İlk “Halk Triatlonu” nun da gerçekleştirildiği önemli bir ilçe olan Erdek’ te üst üste sekiz yıl koşulan traitlon yarışları 2008’ den sonra birkaç yıl ara verilmiş. Bu yıl yeniden hayat geçirilen “Erdek Triatlonu” yapmış olduğu organizasyonla geçmişte olduğu gibi uluslararası organizasyonlara aday olabilecek bir ilçe olduğunu gösterdi.

 

Teknik Toplantı

Cumartesi akşamı Arteka Taş Restoran’ da gerçekleşen Teknik toplantıya katılım oldukça yüksekti. Yarış parkuru hakkında teknik detaylar verilmeden önce kısa bir konuşma yapan Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş; “2016 Olimpiyatları için çok çalışmamız gerek, bu konuda ne gerekiyorsa yapılacak.  Geçtiğimiz hafta koşulan “Çeşme Triatlonu” nda Onursal Başkan Halil Kılıçoğlu’ nun verdmiş olduğu bir söz var. Ben buradan tekrar aynı sözü veriyorum. Kulüpler bize ihtiyaçlarını bildirsin.” Şeklinde açıklamada bulundu. Ardından Melih Işıkçı tarafından yarış parkuru hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

 

 

Teknik toplantı sonrası verilen makarna partisi, Ice & Sun Beach’ de gerçekleşti. Banvit’ in desteklediği organizayonun makarna partisindeki zengin menü oldukça dikkat çekiciydi.

 

 

Yarış Günü

Geçmişteki koşulan “Erdek Traitlonu” yarış parkuruna göre biraz farklılık gösteren yarışın bisiklet parkuru yarışmacıları oldukça zorladı. Liman bölgesinde, 1500merelik yüzme etabını iki tur üstünden yüzerek etabını sorunsuz şekilde tamamlayan sporcular, altı tür üstünden koşulan bisiklet etabına geçiş yaptılar. Sporcular ilçe çıkışındaki %6 eğime sahip olan ve 62 metre irtifaya kadar yükselen zorlu Erdek yokuşunu 6 kez inip çıkarak toplamda 750 metre yükseklik kazanımı elde ederken, hayli zorlandıkları görüldü.

 

 

Ramazan ayı ve Ağustos sıcaklarına rağmen yarışların puanlı olması çok sayıda tecrübeli traitletin yarışlara ilgi göstermesine yol açtı. Diğer yandan ülkemizi geçtiğimiz haftalarda yurtdışındaki “Ironman ve Ironman 70.3” yarışlarında başarı ile temsil etmiş olan tecrübeli sporcular da Erdek’ teki  yarışlarda yer aldı. Çağlar Çiftçi(IM), Kemal Merkit(IM), Göksen Çınar(IM), Selçuk Bertan(IM), Duygun Yurteri(IM70.3), Osman İnhan(IM70.3), Burcu Uzer(IM70.3) ve de tek milli Paratriatletimiz olan Kemal Özdemir’ nde Erdek’ te yarışlara heyecan katan sporcular oldular.

 

 

Zorlu bisiklet parkurunda çok sayıda sporcu lastik patlatarak yarışları terk etmek zorunda kalırken, yarışların en üzücü kazasını Sakarya Telekom sporcusu ve antrenörü Eyüp Yazıcı yaşadı. Yazıcı hızlı iniş sonundaki 90 derecelik sert virajı alamayarak düşerek ciddi bir şekilde yaralandı. Başarılı sporcu düşme sonucu aldığı ciddi yaralara rağmen insan üstü bir çaba ile yarışı tamamlamayarak beşinci oldu.

 

 

Havanın sıcak olması sebebiyle zorlu yokuşlarda oldukça fazla suya ihtiyaç duyan sporcular için oluşturulan özel buz dolu tanklar içinde tutulan soğuk sular, ikmal noktalarında sporculara ulaştırıldı. Yapılan ikmal çalışmalarının yurtdışındaki büyük yarış organizasyonlarını aratmadığı söylenebilir.

 

 

Gerek görevliler ve gerekse sporcu dostları zorlu bisiklet parkurunda, triatletlere canla başla soğuk su desteği verirken, sporculara su ikmali yapan gönüller arasında son iki yılın Likya Ultra Maratonu şampiyonu Mustafa Kızıltaş ve Paratriatlet Kemal Özdemir gibi spor insanların da vardı.

 

 

Birçok sporcunun “Erdek Triatlonu” na aile ve yakın arkadaşları ile geldiği ve sporcuların yarışlar esnasında yakınları tarafından oldukça renkli bir şekilde tezahürat edildiği görüldü. Özellikle 2012 yılında İstanbul’ dan yarışlara katılan ve yeni bir takım olan Marathonist takımını yaptığı tezahüratlar  oldukça dikkat çekiciydi. Diğer yandan yarışları izlemeye ve bir arkadaşının oğlunu desteklemeye gelen Psikolog Üstün Dökmen’ de aynı şekilde yarışlara ayrı bir renk kattı.

 

 

 

Yıldız Erkekler

Günün ilk yarışı “Yıldız Erkekler” kategorisinde oldu. Toplam 15 sporcunun kayıt yaptırdığı bu kategoride Renan Uluğ bisiklet etebında yarışı terk ederken, Naim Gülşan ise start almadı. Altay Spor’ un başarılı sporcusu Haşmet can Haktan’ ın 30:35’ lik süre ile birinci olduğu bu kategoride onun hemen 10 saniye ardından gelen Balıkesir Belediye Spor’ dan Kutluhan Konuk, 30:45 ile ikinci, Konuk’ un 14 saniye ardından da bu yıl iyi bir çıkış yapan Altay Spor2 un bir diğer başarılı sporcusu Caner Algün, 30:59’ luk zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Yıldız Kadınlar

“Yıldız Erkekler” in 3 dakika ardından start alan beş sporcu fire vermeksizin yarışı tamamlarken, Gelibolu’ nun gelecek vaat eden sporcusu Yelbesu Büyükzöngür35:20’ lik zamanı ile birinci oldu. Büyükzöngür’ ün yaklaşık 45 saniye ardından finiş’ e gelen bir diğer Gelibolu’ lu Sinem Özdil ise 35:45’ lik zamnı ile ikinic olurken, onu takip eden Alanya
Belediye Spor’ dan Alkım Ölmez, 36:37’ lik zamanı ile üçüncü sırada yer aldı.

 

 

Genç Erkekler

25 kayıtlı sporcu ile yarışların kalabalık kategorisini oluşturan “Genç Erkekler” kategorisinde Recep Şahin yarışı bisiklet etabında terk ederken, Kaan Uzar ise start almadı. Bu kategoride Balıkesir GSK’ nın milli sporcusu Sabri Öğe, 1:04:32 ile birinci olurken, yarış boyunca Öğe’ yi çok yakından takip eden Balıkesir Işık Spor’ un bir diğer milli sporcusu İlker Gücüyener, 1:04:40’ lık zamanı ile ikinci, onun da 9 saniye ardından finiş’ e gelen Altay Spor’ un başarılı sporcusu Ali Atlan, 1:04:49’ luk zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Genç Kadınlar

Toplam 12 sporcunun kayıtlı olduğu “Genç Kadınlar” kategorisinde Aycan Sağdıç, yarışı bisiklet etabında terk ederken, Çiğdem Çelik ise start almayan sporcular arasında yer aldı.
Altay Spor’ un gelecek vaat eden sporcusu İpek Öztosun, 1:19:49’ luk zamanı ile birinci olurken, onun iki saniye arkasından finişe giren bir diğer Altay Spor’ lu triatlet Yağmur Aydoğan 1:19:51’ lik zamanı ile ikinci, Gelibolu’ dan yarışa katılan Tuğçe Karakaya ise 1:22:03’ lük zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Elit Erkekler

15 triatletin kayıt yaptırdığı “Elit Erkekler” kategorisinde Oksal Özdol ve Özhan Kırmızı start almazken, Metehan Kaçmaz ise kural hatası sebebiyle diskalifiye oldu. Oldukça çekişmeli geçen yarışta sudan beraber çıkan Fatih Azrak ve Altay Öygüç, bisiklet etabında bir süre beraber bisiklet çevirdiler. Azrak ve Öygüç’ ün arkasından çıkan Mert Onaran ve Bahadır Tama rakiplerini takibe aldılar. Lider gruptan yaklaşık 2 dakika kadar sudan geç çıkan Zülfü Karabulut, bisiklet etabında en hızlı bisiklet çeviren sporcu oldu. Koşu etabına kadar yarışı önde götüren Azrak’ ın hemen arkasından gelen sporcu rakipleri ile arayı kapatan Karabulut oldu. Koşuya gelindiğinde rakiplerinin temposuna ayak uyduramaya Azrak geride kalırken, Karabulut öne geçti. Onun hemen arkasından gelen Tama koşuda ikinci sıraya kadar yükseldi.  Onaran ise koşudaki en iyi zaman imza atarak Karabulut arasıdaki mesafeyi ile kapatmaya çalıştı. Ankara Karagücü sporcusu  Zülfü Karabulut koşu etabında liderliği elinden bırakmadı ve 2:11:29’ luk zamanı ile birinci oldu. Ardından gelen Altay Spor’ dan Mert Onaran, 2:13:03’ lük zamanı ile ikinci olurken, onun hemen arkasından gelen Bahadır Tama, 2:13:14’ lük zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Elit Kadınlar

Altı sporcunun kayıt yaptırdığı “Elit Kadınlar” kategorisinde Çiğdem Gülgeç ve Zeynep Sarığolu bisiklet etabında yarışı terk ederken, Bahar Ertürk ise start almadı. Sudan ilk çıkan Altay Spor’ un gelecek vaat eden sporcusu Ece Bakıcı oldu. Onu yakıdan takip eden Balıkesir Çelmak sporcusu Berrak Mutlu, yarışın başından sonuna kadar rakibin peşini bırakmadı. Rakiplerinin yarış dışı kalmasıyla üçüncü sıraya oturan Balıkesir Belediye Spor’ dan Ceren Orhanlı üçüncü sıraya oturdu. Yarış sonuna kadar sıralama değişmezken. Bakıcı, 2:30:25’ lik zamanı ile birinci olurken onun 33 saniye ardından gelen Berrak Mutlu, 2:31:08’ lik zamanı ile ikinci oldu. Ceren Orhanlı ise rakiplerinden yaklaşık 24 dakika ardından, 2:55:05’ te yarışı tamamlayarak üçüncü oldu.

 

 

Paralimpik

Bu kategorinin tek yarışmacısı milli triatlet Kemal Özdemir, bisiklet etabında lastiğinin patlaması sebebiyle yarışı terk etmek zorunda kalırken, göz yaşlarına engel olamadı.

 

 

 

Yaş Grupları

Yaş Grupları Kadınlar +20

Toplam dört kadın triatletin yarıştığı “Yaş Grupları Kadınlar +20” kategorisindi, bu yıl katıldığı yarışlarda birinciliği elden bırakmayan Enka Spor’ dan Handan Kortak yine yarışı lider olarak tamamladı. Kortak, elde ettiği 3:11:36’ lık zamanı ile birinci olurken, ardına gelen İzmir Yüzme Triatlon sporcusu Feyza Doğrucuoğlu, 3:23:54’ lük zamanı ile ikinci olurken, Altay Spor’ dan Bilge Ergin, 3:35:24’ lük zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.

 

 

Yaş Grupları Kadınlar +30

Beş kadın sporcunun yarıştığı bu kategoride, tecrübeli sporcu Burcu Uzer, birçok sporcu gibi lastik patlattığı için bisiklet etabında yarışı terk etmek zorunda kaldı. Erdekli taraftarla, bağlı bulunduğu Maratonist takımının yoğun tezahüratları eşliğinde oldukça iyi yarış çıkaran Sezin Kutlu ise elde ettiği 3:03:40’ lık zamanı ile birinci olurken,  Kutlu’ nun 10 dakika ardından gelen ferdi sporcu Neval Yaşar, 3:13:50’ lik zamanı ile ikinci, yine bir Maratonist sporcusu olan Nergis Dikme, 3:14:51’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

 

Yaş Grupları Kadınlar +40

İki kadın sporcunun yarıştığı “Yaş Grupları Kadınlar +40” kategorisinde Hillside’ nın tecrübeli koşucusu Dilek Baytan, 3:47:38’ lik zamanı ile birinci olurken, Aliağa Gençlik sporcusu Hediye Tama, 4:18:06’ lık zamanı ile yarışın ikincisi oldu.

 

 

Yaş Grupları Erkekler +20

Toplam 15 sporcunun kayıt yaptırdığı “Yaş Grupları Erkekler +20” kategrosinde Alper Köksoy start almadı. Oldukça çekişmeli geçen bu kategoride 2009 Türkiye Şampiyonu olan Enka Spor’ dan Duygun Yurteri en yakın rakibinin 6 dakika önünde 2:28:07’ lik zamanı ile rahat bir birincilik elde etti. Ardında gelen Ankara Karagücü sporcusu Ali Öner, 2:33:55’ lik zamanı ile ikinic olurken, yine aynı takımdan Gürsel Yazar, 2:35:04’ lük zamanı ile üçüncü olarak yarışı tamamladı.

 

 

 Yaş Grupları Erkekler +30

23 sporcunun kayıt yaptırdığı fakat 8 sporcunun start almadığı bu kategoride yarışın favorilerinden olan Kırklareli Babaeski sporcusu Fırat Dizman2:18.33’ lük zamanı ile en yakın rakibinin yaklaşık 18 dakika önünde çok rahat bir birincilik elde ederken, ardından gelen Altay Spor’ lu Kutluhan Özkunt, 2:36:08’ lik zamanı ile ikinci, Balıkesir Karagücü sporcusu Murta Atlı ise2:40:18’ ik zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

 Yaş Grupları Erkekler +40

Toplam 15 sporcunun kayıt yaptırdığı “Yaş Grupları Erkekler +40” da ise Hasan Onat ve Gökhan Alpman start almazken, Çağlar Çiftçi ve Edip Tapan birçok sporcu gibi bisiklet etabında lastik patlatarak yarışı terk etmek zorunda kaldılar. +40 kategorisinin geçtiğimiz yıl Türkiye Şampiyonu olan Balıkesir Karagücü sporcusu Özgür Eriş 2:28:02’ lik zamanı ile rahat bir birinicilik elde ederken, Eriş’ in yaklaşık yedi dakika ardından gelen Kırklareli Babaeski sporcusu Ufuk Biriz2:34:38 ile ikinci, Bakırköy Ata Spor’ dan Kerem Erten ise 2:34:46 ile üçüncü oldu.

 

 

 Yaş Grupları Erkekler +50

Dokuz sporcunun kayıt yaptırdığı bu kategoride Siper Özdol start almazken, Fatih Birdal’ da bisiklet etabında yarışı bırakmak zorunda kalan sporculardan biri oldu. Geçtiğimiz yılın +50 Türkiye Şampiyonu olan Göztepe’ den Hasan İşbilen, 2:51:11’ lık zamanı ile birinci olurken, İstanbul’ dan ferdi olarak yarışlara katılan tecrübeli spor adamı Kemal Merkit, İşbilen’ in 12 saniye ardından 2:51:23’ lük zamanı ile ikinci, İytik’ li sporcu Selami Aksoy ise 3:04:02’ lik zamanı ile üçüncü sırada yarışı tamamladı.

 

 

Erdek Triatlonu 2012′ den Renkli Anlar

 

 

Fotğraflar: Onur CALP, Alper KÖKSOY, Arzu AKHUN, Alpay AKHUN

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın