Çekmeköy’ de Duatlon Fırtınası

25/02/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun 2013 yılı faaliyet takviminde yer alan ve sezonun ilk yarışı olan “İstanbul Kış Duatlonu” geçtiğimiz Pazar günü Çekmeköy’ de puansız olarak koşuldu. 148 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışta, 11 kadın 75 erkek, toplam 86 sporcu start aldı. 5 sporcu yarışı teknik sebeplerden ötürü yarışı terk ederken, 3 sporcu kural hatası yüzünden diskalifiye oldu. 

 

Çekmeköy Doğa Parkı’ nda gerçekleştirilen yarışların startını Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, Kurucu ve Onursal Başkan Halil Kılıçoğlu, Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Emniyet Müdürü Vedat Erdem, Başkan Yardımcısı Şenol Çetin, Federasyon Yönetim kurulu üyeleri M. Cihat Bingöl ve Nihat Çeklikkolu toplu olarak verdi. Yarışlara destek veren özel ve tüzel kuruluşlar arasında Çekmeköy Belediyesi ve Delta Bisiklet, Ansal Spor, Thule Türkiye ve Bisikletliler Derneği vardı. 

 

 

Alışılagelmiş şekilde yol bisikletleri ile asfaltta koşulan duatlon yarışlarından farklı olarak bu yıl ilk kez kış duatlonu adı altında toprak parkurda MTB bisikletleri ile gerçekleştirildi. Sprint duatlon mesafesinden daha kısa olarak koşulan yarış, mevsimsel yağışlarla çamurlaşan toprak zeminde  2600 m.koşu, 10.800m bisiklet ve 1300 m.koşu şeklinde koşuldu. Puansız koşulan yarışlarda Elitler kategorisi bulunmuyordu. Yarışlarda sadece gençler ve yaş kategorilerine göre sıralama yapıldı. 

 

 

En iyi parkur zamanını 45:39 ile elde eden Atilla Bisiklet Takımı’ndan Yunus Emre Yılmaz aynı zamanda Genç Erkekler şampiyonluğunu da elde etti. Genç Erkekler kategorisinin ikinciliğini ferdi olarak katılan Uğur İmir alırken, Alanya Doğa Sporları’ ndan Uğur Can Yaraş da üçüncü olarak yarışı tamamladı.

 

 

Kadın sporcular arasında ise en iyi parkur zamanını 01:00:10 ile elde eden Alanya Doğa Sporları’ ndan Arzu Yaraş Genç Kadınlar kategorisinin tek yarışmacısı olarak kürsüye çıktı.

 

+20 Yaş Kadınlar kategorisinde 1:04:26’ lık zamanı ile birinciliği ferdi olarak yarışan Sedef Özçelik elde etti. İkiniciliği Balıkesir Çelmak’ tan Çiğdem Gülgeç alırken, üçüncülük ferdi sporcu Işık Kantarcı’ nın oldu.

 

+20 Yaş Erkekler kategorisinde 00:47:36’ lük zamanı ile Alanya Doğa Sporları’ ndan Mustafa Şirin birinci olurken, Rivamad’ dan Faruk Dinç ikinci, Kütahya Çini Spor’ dan Fatih Koçak üçüncü oldu.

 

+30 Yaş Kadınlar kategorisinde 01.02.13’ lük zamanı ile Aday Konyaspor’ dan Yasemin Göktaş birinci oldu. İkinciliği Babaeski Spor’ dan Burcu Aslanağı alırken, üçüncülüğü yine bir Babeski sporcusu olan Nihan Yüksel aldı.       

 

+30 Yaş Erkekler kategorisinde 00.48.05’ lük zamanı ile birinci gelen Ferdi sporcu Muammer Yıldız’ ı, Rivamad’ dan Uğur Taşdemir takip etti. Hira Spor’ dan Tahir Sülük ise üçüncü oldu.

 

+40 Yaş Erkekler kategorisinin şampiyonu, 00.50.17’ lik zamanı ile Oğuz Omur oldu. İkinciliği ferdi katılımcı Bora Tilki alırken, üçüncülüğü yine bir ferdi sporcu Erol Özbey aldı.

 

+50 Yaş Erkekle kategorisinin birinciliğini 00.56.53’ lük zamanı ile Alanya Doğa Sporları’ ndan Martin Bernhard alırken, ferdi sporcu Fatih Birdal ikinci, bir diğer ferdi sporcu olan Fatih Nişancı üçüncü oldu

 

 

 

 

Yorumlu-yorum

 

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl sezona erken başlayan Türkiye Triatlon Federasyonu triatlona olan ilgiyi arttırmak ve farklı branşlardaki sporcuları triatlon ile tanışmasını sağlamak için sezonun ilk yarışını toprak parkurda ve MTB ile gerçekleştirmesi birçok MTB sporcusunu Çekmeköy’ çekmeyi başardı. Diğer yandan asfaltta karbon bisikletlerle hız yapmayı seven birçok tanınmış triatletin Çekmeköy’ e ilgi göstermediği görüldü. Elbette birçok traitletin yarışlara katılmamasının sebebi olarak sadece toprak parkurda MTB ile yarışmak istememesi olduğu söylenemez. Bir diğer sebep duatlon yarışlarının Türkiye Şampiyonası’na puan vermemesi ya da ülkemizde başlı başına bir duatlon şampiyonası olmaması da düşünülebilir. Katılım azlığına bir başka gerekçe ise aynı hafta sonunda Datça’ da yedincisi koşulan ve her geçen yıl gittikçe popülerliği artan Datça Kış Yüzme Maratonu yarışı olarak da gösterilebilir. Bir diğer sebep de Çekmeköy’ den tam bir hafta sonra dünyaca tanınmış bir yarış olan “Abu Dhabi Triatlonu” nun koşulacak olması. Yurt dışında önemli bir yarışa kayıt yaptırmış ve sonbahardan bu yana hazırlık yapan yaklaşık 25 kadar triatlet ve ironman’ in bu önemli yarıştan bir hafta önce zorlu bir parkuru olan Çekmeköy’ de herhangi bir olumsuzluk yaşamak istememesi de gösterilebilir. Tüm bunların yanında ülkemizde triatlon adına yeni bir şeyler yapılıyor olması ve triatlon sporuna verilen önemin gittikçe artması oldukça sevindirici. Triatlon adına emeği geçen herkese teşekkürler.

 

Fotoğraflar: Erdoğan KAHYA, Bisikletliler Derneği


Hazırlayan. Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın