Edirne Duatlon Balkan Şampiyonası Yapıldı

20/05/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Ülkemizde ilki gerçekleşen Duatlon Balkan Şampiyonası 19 Mayıs ‘ ta Edirne’ de gerçekleşti. Organizasyona çeşitli ülkelerden toplam 50 sporcu katıldı. Yarışma yıldız, genç ve elit kategorilerinde yapıldı. 

 

YARIŞTAN ÖNCEKİ GÜN ( 18 Mayıs 2013)

Türkiye, Romanya, Makedonya ve Bulgaristan’ dan toplam 50 sporcunun  katıldığı teknik toplantı 18 Mayıs Cumartesi günü Gençlik Spor İl Müdürlüğü binasında yapıldı. Toplantıda, parkur ve kurallar hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra makarna partisine geçildi.

 

 

YARIŞ GÜNÜ (19 Mayıs 2013)

Saat 8’de değişim alanının açılmasıyla yarış hazırlıkları başladı. Saat 9:30 da  yıldız bayan ve yıldız erkeklerin startıyla yarışmalar başlamış oldu.  Saat 10.30 da  genç bayan ve genç erkeklerin startı verildi. Saat 12.00′ da elit bayanlardan 20 dakika sonra elit erkeklerin startı verildi.

 

 

Başarılı Türk sporcularımız toplamda 11 madalyayı ülkemize kazandırdılar. Madalya kazanan isimler başarılarını Türk halkına armağan ettiklerini söylediler.

Yarış mesafeleri,  Yıldızlar 2.5 km koşu 10 km bisiklet 1.25 km koşu. Gençler ve elitler 5 km koşu 20 km bisiklet 2.5 km koşu olarak geçekleştirildi.

 

 

YILDIZ BAYANLAR

6 yıldız bayan sporcunun katıldığı yarışta 4 Türk sporcu yarıştı. Sporcular 2.5 km koşu 10 km bisiklet ve 1.25 km koşu mesafelerinde yarışan yıldız sporculardan 2.5 km koşu etabını Cornea Mihaela, Sinem Özdil ve Yolena Gesheva arka arkaya tamamladılar. 10 km’lik bisiklet etabında Sinem Özdil ve Cornea Mihaela iyi bir bisiklet sürüş performansı gösterek arkalarından gelen Yolena Gesheva’yı geride bıraktı.

 

 

İlk koşu etabında arkalarda kalmasına rağmen  Damla Alkım Ölmez bisiklet etabında ön grubu yakalayarak  3. sıraya yerleşti. 1.25 km’ lik olan son koşu etabında Cornea, Sinem Özdil’ e atak yaparak  30:40′ lık derecesiyle 1.’ lik kürsüsüne çıkmayı başardı. Ardından Sinem Özdil 30:53′ lük derecesiyle 2. olurken, 31:10′ luk derecesiyle Damla Alkım ölmez 3.  oldu.

İrem Ceken Akan başarılı performansıyla 4, Merve Aydın ise 6. sırada yer aldı.

 

YILDIZ ERKEKLER

10 yıldız erkek sporcunun katıldığı yarışta 5 Türk sporcu yarıştı. 2.5 kmlik koşu etabını büyük bir farkla Oğuz Başarkanoğlu 1. bitirdi. Arkasından Gasporik Marton, Kiss Levente, Ata Yahşi, Lokodi Matyas ve Yordan Gurov koşu etabını bitirdi.

 

 

Değişim alanında biraz oyalansa da şimşek gibi bisiklet süren Oğuz tek başına arkasındaki 5 kişilik gruba 50 saniye fark atarak 10 km’ lik bisiklet etabının ardından koşuda da performansını sürdürerek Balkan Şampiyonu oldu. Arkasından gelen grup bisiklet etabının ardında  4 kişi olarak değişim alanına girdi. Böylece son etap olan 2. koşuya geçtiler. Son koşuda Gasporik ve Kiss arkalarındaki 3 kişiyi koparttı. Gasporik 100 m kala atak cıkartarak 2. Kiss 3. oldu. 

 

 

Ata Yahşi 6,  Cuma Altıntaş 8, Hakan Arslan 9, Emre Altıntaş 10. oldu.

 

GENÇ BAYANLAR

3 genç bayanın yarıştığı yarışta 2 Türk sporcu yarıştı. Daha önceki yarışlardan tanıdığımız Hrista Stoyneva yarışın ilk anından beri 1.’ liği kimseye kaptırmadı. Arkasında İpek Öztosun 2. turda Tuğçe Karakaya ile arasındaki farkı açmaya başladı.

 

Bisiklet etabına Hrista Stoyneva büyük farkla başladı. Arkasından İpek Öztosun, 2 dakika sonra Tuğçe Karakaya bisiklet etabına geçti. Hrista bisiklet etabının sonunda  arka gruba  oldukça bir farkla koşu etabına başladı,  İpek Öztosun koşu etabına 2. ardından 3 dakika sonra Tuğçe Karakaya koşu etabına geçti. Son koşu etabında Hrista Stoyneva farkı koruyarak 1:02:47 derecesiyle Balkan Şampiyonu oldu. 7 dakika sonra 1:09:46 derecesiyle İpek Öztosun Balkan 2.si, 1:13.19luk derecesiyle Tuğçe Karakaya Balkan 3.’ sü oldu.

 

 

Sakatlığından dolayı Yağmur Aydoğan yarışamadı.

 

GENÇ ERKEKLER

14 genç erkek sporcunun yarıştığı yarışta 7 Türk sporcu yarıştı. 5 km’ lik koşu etabında Ivo Balbanov değişim alanına ilk giren sporcu oldu.  Alexander Srandev ve Ali Atlan, Ivo Balbanov’ un ardından gelen ilk  sporcular oldu. Onların ardından Ahmet Can Kalyoncu ve Dumitru Alexandru, Caner Algün ve Erolcan Yaraş değişim alanına birlikte girdiler.

 

Bisiklet etabında Ali Atlan ve Alexander Srandev, Ivo Balbanov’u yakalayarak koparttılar. Ivo Balbanov arkalarından gelen Ahmetcan Kalyoncu ve Dumitru Alexandru’ya tutunamadı ve o gruptan koptu. Ahmetcan Kalyoncu Dumitrum Alexandru’ ya atak çekerek koparttı. Arkadan gelen Caner Algün ve Erolcan Yaraş Dumitru Alexandru ve Ivo Balbanov’u yakalayarak bir grup oluşturdu. Alexander Srandev ve Ali Atlan bisiklet etabını bitiren ilk sporcu oldular. Arkalarındam kısa bir süre sonra 3. isim Ahmetcan Kalyoncu oldu. Ahmetcan Kalyoncu’nun ardından Caner Algün, Hikmet Dirik, Haşmetcan Aktan, Erolcan Yaraş, Dumitru Alexandru ve Ivo Balbanov indi.

 

 

Ali Atlan koşu etabında hızlı bir tempo tutturarak 56.08 derecesiyle  Balkan Şampiyonu oldu. 1 dakika sonra Alexander Srandev 2.’ lik kürsüsünde yerini aldı. Ahmetcan Kalyoncu muhteşem bisiklet performansıyla 3. inip koşu etabında da farkı koruyarak Balkan 3.’ sü olmayı başardı.

 

 

Erolcan Yaraş 6, Caner Algün 7, Haşmetcan Aktan 8, Hikmet Dirik 9, Emirhan Altıntaş 11. oldu.

 

 

 

ELİT BAYANLAR

 

 

Romanya ve Türkiye’ nin katılımıyla toplam 4 elit bayan start aldı. 4 turdan oluşan  5 km’ lik koşu etabının ilk 2 turu Jakab Benke Hajnalka ve Ece Bakıcı beraber geçti. Son turlara doğru ilerlerken Ece Bakıcı Jakab Benke Hajnalka’nın temposuna ayak uyduramadı. 4 turun ardından Jakan Benke Hajnalka değişim alanına ilk giren sporcu oldu. Hemen arkasından arkasından Ece Bakıcı değişim alanına 2. olarak girdi. Ece Bakıcı’ nın 45 saniye arkasından Berrak Mutlu’ da değişim alanına  3. sporcu olarak girdi.

 

 

Bisiklet etabında koşu etabında da olduğu gibi Jakab Benke Hajnalka türk milli sporcuları ile arasındaki  farkı koruyarak son etap olan 2,5 km lik koşu  parkurunda da lider olarak devam etti..  Jakab Benke Hajnalka’ nın bir buçuk dakika arkasından  gelen Ece Bakıcı, Ece’ yi takip eden 1 dakikalık farkla Berrak Mutlu geldi. Bütün sporcular aralarındaki farkı korudu. Jakab Benke Hajnalka 1:04:35 derecesiyle Balkan Şampiyonu olurken 1:06:37 lik derecesiyle Ece Bakıcı Balkan 2. si, 1:08.58 derecesiye Berrak Mutlu Balkan 3.’ sü oldu. Sedef Özçelik yarışı 4. olarak tamamladı.

 

 

ELİT ERKEKLER


13 elit erkeğin performans gösterdiği yarışta 7 Türk sporcu yarıştı. 5 km’ lik koşu etabını Zülfü Karabulut, Bahadır Tama, Fatih Azrak, Onur Calp, Ciprian Balanescu ve Emil Stoynev beraber tamamladı. Değişim alanından bisiklet etabına gecerken, bisiklete atlarken sorun yaşayan Onur Calp gruptan kopmak zorunda kaldı.

 

 

Bisiklet etabında Fatih Azrak, Zülfü Karabulut, Bahadır Tama  ve  Ciprian Balanescu kaçan grubu oluşturdu. Arkalarından gelen Onur Calp ve  Emil Stoynev 7 turdan oluşan bisiket etabının 4 turunu beraber çevirdikten sonra temposunu arttıran Calp, Stoynev i geride bırakarak ön gruba yaklaştı.

 

 

Koşu etabına ilk grup olan; Zülfü Karabulut, Bahadır Tama, Fatih Azrak ve Ciprian Balanescu oldukta sert bir tempoda koşu etabında da kaçan grup olmayı sürdürdü. Finişe Son 100 m kala Zülfü Karabulut ve Ciprian Balanescu arasında ki 1. lik mücadelesini  Ciprian Balanescu kazandı. Hemen arkalarından Fatih Azrak 3. Bahadır Tama  4. Onur Calp 5.  olarak bitiş çizgisini geçtiler.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın