Ece Bakıcı Balkan Şampiyonu – Elazığ Balkan Şampiyonası 2012

10/09/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

8-9 Eylül tarihlerinde Elazığ’da yapılan Balkan Şampiyonası başarılı bir şekilde tamamlandı.

 

 

Türkiye Triatlotlon Federasyonu ile Avrupa Triatlon Federasyonu ETU’nun 2012 yılı programında yeralan Triatlon Balkan Şampiyonası 6 Balkan ülkesinin katılımı ile Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde yapıldı. Şampiyonaya Türkiye dışında Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya, Romanya ve Yunanistan’dan toplam 48 triatlet katıldı. Türk sporcuların 2 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazandığı, 13 kişilik kafilemizin Balkan şampiyonasındaki  sonuçları gelişmelerin olumlu yönde olduğunun güzel bir göstergesiydi.

 

 

Elazığ’nın Sivrice  ilçesinde valilik,ilçe yönetimi ve Fırat üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen yarışmalarda organizasyon mükemmeldi. Elazığ; belediye çalışanlarıyla,gönüllüleriyle ve vatandaşlarıyla sporcuları havaalanından yarış alanına kadar son derece bilinçli ve hazır bir şekilde karışıladı.

 

Toplantıdan bir gün önce bütün yarışmacılar havaalanından alınıp otellerine yerleştirildiler. İngilizce bilen öğrenci-gönülllülerin sporcuları bir an bile yalnız bırakmaması yabancı sporcuları çok etkilemişti. Sporcular genel olarak Türkiye’nin doğusuna  önyargıyla gelmelerine rağmen dönerken hepsinin bu tabularının yıkıldı diyaloglarından anlaşılıyordu.

 

Teknik toplantı günü 14:00’da yarışmacılara eskort eşliğinde bisiklet ve koşu parkuru tanıtıldı. Teknik toplantının yeri Elazığ’nın ve ülkemizin tanıtımı içn tarihi bir mekan olarak seçilmiş. Teknik toplantıdan sonra makarna partiside Elazığ kalesi manzarasında yapıldı. 

 

 

Yarıştan bir gün önce değişim alanı ve sudaki dubalar hazır durumdaydı. Bu yüzden yarış günü saatlerde hiç bir aksaklık yaşanmadan 9:15’de yıldız  erkekler startı verildi. Onların 3 dakika arkasındanda yıldız bayanlar start aldı. Yıldız erkeklerde  9 sporcu yarıştı. 1.liği Sırbistan’dan Danilo Jovanoviç alırken 2.liği Milli Takımımızda Kutluhan Konuk, 3.lüğü ise Haşmetcan Aktan   aldı. Milli sporcularımızdan Caner Algün’de yarışı 4. sırada tamamladı.

 

 

Yıldız bayanlarda 5 kişinin katıldığı yarışta 1. Andrea Balan olurken Milli sporcumuz Yelbesu Büyükzöngür 2. , Malina Deyanova 3., Damla Alkım Ölmez 4. ve Eda Dirik 5. oldu.

 

 

Genç erkekler, elit erkekler kategorisinden sonra en kalabalık kategoriydi. Sudan önde çıkan sporcumuz Sabri Öge ve Sırp sporcu  Milan Tomin birlikte bisiklet sürerek koşu etabınada birlikte başladılar. Onları kovalayan gruptaki sporcumuz Melih İlker Gücüyener’de koşu etabına bulunduğu grupla başladı. Yarışın sonunda ipi ilk göğüsleyen sporcumuz Sabri Öge olurken, 2.   Milan Tomin, 3. Bojan Karanoviç oldu. Yarıştaki ilk sıralamada 3. olarak finişten Melih İlker Gücüyener geçmişti. Ancak yaşanan karışıklıklar dolayısıyla yüzme etabındaki cezasını çekmediği için yarış sonunda diskalifiye edildi. Sporcularımızdan Ali Atlan’da yarışmayı 5. sırada tamamladı.

 

 

Genç Bayanlar startı 10’daki erkekler startından 3 dakika sonra verildi. Bulgar Hrista Stoyneva yarışın başından sonuna kadar en önde yer alarak yarışı  ilk sırada tamamladı. Sporcularımızdan Yağmur Aydoğan bisiklet ve koşu etabındaki atağıyla 2. sırada yer aldı. 3. lüğü ise bu sıralar büyük gelişme gösteren sporcularımızdan İpek Öztosun aldı.

 

 

Elit bayanlar yarışın en önemli 2. startıydı. Yüzme etabından iyi bir farkla ön sırada çıkan Stefenia İon, bisiklet parkurunda sporcularımızdan Ece Bakıcı ve Berrak Mutlu’ya yakalandı.  Koşu etabına birlikte başlayan sporculardan Stefenia İon ve Ece Bakıcı aradaki farkı açtılar. Koşu etabının 2. turundaki atağıyla İon ile arasındaki farkı açan Bakıcı Balkan Şampiyonluğunu ülkemize getirdi.

 

 

 

 

Yarışın en çok beklenen bölümü olan Elit erkekler startı saat 16:00’da verildi. Sudan ilk sırada çıkan Ognejen Stananoviç’in hemen arkasından Bulgar Emil Stoynev ile birlikte sporcularımızdan Fatih Azrak  çıktı. Onların 10 saniye kadar arkasında ise içinde Bahadır Tama ve Mert Onaran’ın bulunduğu grup çıktı. Bu gruplar bisiklet etaında birleşerek tek bir grup oluşturdular. Bisiklet etabı sert ve ataklı geçtiği için bir kaç sporcu bu gruptan arkadaki gruplara düştü. Sporcularımızdan Zülfü Karabulut ise yüzmeden arka sıralarda çıkmasına rağmen kendisi gibi iyi bisikletçi olan Ciprian Balanescu ile öndeki ana grubun hemen arkasına kadar geldi. Koşu etabında 1 dakikalık iyi bir farkla şampiyon oldu. Geçen sene genç erkekler Balkan şampiyonu olan  Bulgar   sporcu Emil Stoynev bu  sene elit erkeklerde 2. oldu. Roman sporcu Ciprian Balanescu bisiklet ve koşu etabındaki atağıyla yarışı 3. sırada tamamladı. Sporcularımızdan Bahadır Tama 7., Zülfü Karabulut 8., Fatih Azrak 9., Mert Onaran ise 12. olarak yarışı tamamladı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın