Dextro Enerji ITU Dünya Şampiyonluğu Serisi Kitzbühel-19 Haziran 2011

29/06/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz haftasonu “Dextro Energy ITU Dünya Şampiyonluğu Serisi” sezonunun üçüncü yarışı olan Kitzbühel koşuldu. “Elit Erkekler” kategorisinde İngiliz sporcu Alistair Brownlee bu sezonun favorisi olduğunu bir kez daha ispatladı. “Elit Kadınlar” kategorisinin tartışmasız favorisi ise son üç yarıştır rakiplerine geçit vermeyen Kanada’ lı Paula Findlay oldu.

Elit Kadınlar

Bu sezon ilk iki yarışta adeta birincilik kürsüsüne çıpa atan Paula Findlay, Kitzbühel’ de 2:05:52’lik derecesi ile altın madalyanın sahibi oldu. Sezonun ilk yarışı olan Dextro Sidney’ de 33. olan, ardından gelen Dextro Madrid’ yarışında ikinci gelen İngiliz sporcu Helen Jenkins son iki yarıştaki istikrarlı başarısını sürdürerek Findlay’ in 4 saniye arkasından 02:05:56 ile ikinci gelmeyi başardı. Diğer yandan, Sidney’ de yer alamayan, Madrid’ de ise yedinci olan Amerikalı atlet Sarah Groff, Dextro Kitzbühel’ deki istikrarlı yükselişini sürdürerek, 02:06:27 ile üçüncü olurken, Avustrulya’ lı Emma Moffatt dördüncü oldu. Sidney’ de ikinci olan Şili’ li Barbara Rivero Diaz, Madrid’ de yakaladığı beşinciliği istikrarlı bir şekilde Kitzbühel’ de de devam ettirerek yine beşinci gelmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl ağır bir sakatlık geçiren Groff bu yıl katıldığı ikinci yarışta üçüncü olmanın verdiği mutlululukla, finişe girerken tıpkı Chrisie Wellington gibi oldukça çoşkuluydu.

 

 

Yarışın Özeti

Yüzme startında kısa süre sonra Sarah Haskins 20 kişilik gurubun önünde yüzmeye başladı. Sudan ilk çıkan Haskins’in 2 saniye arkasından Helen Jenkins takip etti. Yarışın iddialı ismi Findlay ise Haskins’in 1dakika arkasından sudan çıkabildi. Ön gurup 19 sporcudan oluşan büyük bir peloton ile bisiklet çevirmeye başladı. Findlay yüzmede biraz daha yavaş olsa da bisiklet etabında diğer iki rakibinden daha güçlü olduğunu gösterdi ve etap içinde başlayan yağmura rağmen aradaki farkı kapattı. Koşuya gelindiğinde biraz daha yavaş kalan Haskins’ i rahatlıkla geçen Findlay, Jenkins’ den 4 saniye iyi bir derece ile bu yıl art arda 3 kez altına ulaşmayı başaran sporcu oldu.

 

 

Son üç yarışta 800’er tam puan alan ve şampiyona puan sıralamasında 2400 puana ulaşan Findlay bu yıl Dextro’ da rakiplerini hayli zorlayacak gibi görünüyor. Diğer yandan Kitzbühel’ de beşinci olan Diaz sıralamada 1912 puanla ikinci sırada yer alırken en yakın takipçisi olan Andrea Hewitt bu yarışta kendine 11. sırada yer bulsa da 1685 puana sahip ve sırlamada üçüncü olarak yerini korumaya devam ediyor.

 

 

Elit Erkekler

Bu yıl Dextro Kiztbühel, tanınmış Ironman Dünya Şampiyonu Chris McCormak’ nda yer aldığı soğuk ve ıslak bir havada gerçekleşti. Bisiklet etabında diskalifiye olan McCormak maalesef yarışı tamamlayamadı. Favorilerden Javier Gomez ve Jonathan Brownlee’ in katılmadığı yarışta, 1:51:54’ lük derecesi ile birinci gelen Alistair Brownlee’ yi, 1:52:58’lik derecesi ile Rus Alexhander Brukhankov takip ederken, İsviçre’ li atlet Sven Riederer 1:52:59’lik derecesi ile üçüncü oldu.  İngiliz atlet William Clarke dördüncü, Avusturalya’ lı Brad Kahlefeldt ise beşinci geldi.

 

 

 Hatırlayacağınız gibi sezonun ilk yarışı olan Nisan ayındaki Dextro Sidney yarışında, Javier Gomez altın madalaya kazanarak iyi bir başlangıç yapmıştı. Ardından gelen ikinci yarış Dextro Yokohama, Japonya’ da yaşanan deprem ve nükleer santral felaketinden sonra iptal edilmişti. Haziran başında koşulan Dextro Madrid yarışında ise Alistair ve Jonatthan Brownlee kardeş altın ve gümüş alırken, Javier Gomez ise bronz madalya ile yetinmek zorunda kalmıştı.Aynı yarışta Alexhander Brukhankov dördüncü, Dimitry Polyansky beşinci gelmişti.

 

Yarışın Özeti

 

Alistair Brownlee yüzme etabını en hızlı yüzen sporcu oldu. 17 santigrad derecelik serin bir havada koşulan bisiklet etabında Brownlee, Stuart Hayes ve Reinaldo Colucci yaklaşık 50 kişilik bir pelotonun önünde 5 tur boyunca ara vermeksizin yarışı önde götürdüler. Üçlü koşu etabında başlayan hafif yağmurla beraber grubun 30 saniye önünde başladılar. Birkaç yüz metre sonra Hayes ve Colucci, Brownlee’ den koptular. Brownlee, ise bu yılın ikinci kez birincilik elde ederek şampiyonada iddiasını sürdürmeye devam ediyor.

 

 

Şampiyona sırlamasında Brownlee 1690 puanla ilk sırada eyer alırken, Brukhankov 1663 puanla ikinici, Gomez 1485 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Şimdi herkesin merak ettiği konu bir sonraki yarış olan 17 Temmuz’ daki Dextro Hamburg’ da neler olacak?

Kaynakça: triathlon.org

Derleyen: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın