California Ironman 70.3 Koşuldu

07/04/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen bir diğer önemli ironman yarışı olan “California Ironman 70.3” bu yıl yedinci kez koşuldu. “Pro Kadınlar” kategorisinde daha önce 3 kez Xterra (Offroad Triatlon:15. km yüzme, 30km dağ bisikleti, 11 km patika koşusu) dünya şampiyonluğu olan Melanie McQuaid birinci olurken, “Pro Erkekler” kategorisinde, Andy Potts dördüncü defa “California Ironman 70.3” ü kazandı.

Kayıt ücretinin 350$ olduğu ve 30 ayrı ülkeden 3000’ e yakın sporcunun kayıt yaptırdığı “California Ironman  70.3” de yarışı bitirebilen sporcu sayısı 2138 kişi oldu.  Yarış, Güney Kaliforniya’ da bulunan Camp Pendelton yakınındaki Ocaenside’ da gerçekleştirildi. Yağmurlu ve serin bir ahavada Oceanside limanında 1.9km yüzen sporcular, San Clement eyalet park bölgesindeki inişli çıkışlı tepeler üstünde bisiklet etabını geçtikten sonra Pasifik okyanusu kıyı boyunda iki tur koşarak yarışı tamamladılar.

“Yaş Grubu Kadınlar” kategorisinde Birleşik Devletler’ de yaşayan Gamze Kırcalıoğlu (Uribe) ve Deniz Mater’ in de katılımcı olduğu bu yarışla birlikte “Türk Demir Kadın” ları sıfatına sahip olan kadın sporcularımızın sayısı altıya çıkmış oldu.

Pro Kadınlar

Pro Kadınlar kategorisinde sudan üçüncü sırada çıkan Birleşik Devletler sporcusu Melaine McQuaid, bisiklet etabında en hızlı bisiklet çeviren atlet oldu. Koşuda liderliğini sürdüren McQuaid, 4:19:13’ le birinci gelirken, arkasında gelen bir diğer Amerikalı sporcu olan Heather Jackson, 4:21:57’ lik zaman ile yarışı ikinci olarak tamamladı. Üçüncü olan sporcu yine bir Amerikalı atlet olan Merredith Kessler, 4:23:40’ lık zaman ile yarışı bitirdi.

 

 

 

Melanie McQuaid

1973 yılında İngiliz Kolombiyası  Viktorya’ da doğan Kanadalı sporcu Melanie McQuaid, 16 yıllık spor kariyerinde onlarca kez Xterra birinciliği elde etmiş.  McQuaid,  2003-2005 ve 2006 yıllarında 3 kez Xterra (Offroad Triatlon:15. km yüzme, 30km dağ bisikleti, 11 km patika koşusu) Dünya Şampiyonluğunu elde etmiş.  2010 yılında ironman’ a geçiş yapan McQuaid,  “Ironman 70.3 Lake Stevens”  yarışında birinci gelmiş  ve ardından gelen 2011 yılında ITU Kros Triatlonu Dünya Şampiyonu (1km/20km/6km) sahip olmuş başarılı bir sporcu.

 

 

 

Pro Erkekler

Daha önce üç kez “California Ironman 70.3” ü kazanmış olan Birleşik Devletler sporcusu Andy Potts, yüzme etabından rakiplerinin yaklaşık 2 dakika önünde sudan çıktı ve onu takip eden rakiplerinin bisiklet ve koşuda fazla yaklaşmasına fırsat vermeden yarışı tamamladı. Andy Potts, toplamda elde ettiği 3:54:03’ lük zaman ile birinci gelirken yaklaşık bir dakika arkasından gelen Amerikalı Richie Cunningham, 3:55:11 ile ikinci oldu. Cunningham’ ın hemen arkasından gelen ve yine bir Amerikalı sporcu olan Jesse Thomas 3:55:22’ lik zamanı ile üçüncü oldu. Andy Potts, bitiş çizgisini geçtikten sonra yarışı bitiren yarışı bitiren diğer sporcuları kutlayarak sporseverlerin beğenisini kazandı.

 

 

 

Andy Potts

Eski bir yüzücü olan ve 1976 Pensilvanya-Amerika doğumlu olan Andy Potts’ un kariyerinde, 1996 yılında katıldığı olimpiyat oyunlarında 400m elde ettiği dördüncülük dikkat çekiyor. Potts yüzmeyi bıraktıktan sonra triatlonla ilgilenmeye başlamış. 2003 yılında profesyonel sporcu kategorisine geçtikten sonra Birleşik Devletler Triatlon Birliği tarafından Yılın Rookie (Çaylak) Triatlon sporcusu seçilmiş. 2006 yılında ise yıl bazında elde ettiği dereceler ile dünya şampiyonasında üçüncü sırada yer almış. 2007 yılında patlama yapan Potts,  Pan Amerikan Rio De Janerio 70.3 ve Dünya Şampiyonası 70.3’ ü kazanmış.  2008’ de Ironman Dünya Şampiyonası’ nda yedinci olmuş. Geçtiğimiz yıl katıldığı üç olimpik yarış olan “ Philedelphia, Capitol of Texas, Lifetime Fitness  ve Escape From Alacatraz gibi triatlon yarışlarında birinci olan Potts,  Vineman 70.3 , Oceanside 70.3  ve Rohto 70.3 ironman yarışlarında da birinci gelmiş olan başarılı bir sporcu.

 

 

 

Yaş Grubu Kadınlar

Birleşik Devletler sporcusu olan Adrienne Hengels, elde ettiği 4:46:15 ‘ lık derce ile genel sıralamada 137 inci sırada yer alırken “Yaş Grupları Kadınlar” kategorisinde birinci oldu. Amerikalı Ali Black ise 4:47:58’ lik zamanı ile genel sıralamada 147 inci sırada yer alırken, yaş gruplarında finişe gelen ikinci kadın sporcuydu. 4:49:10’ luk zaman ile yarışı tamamlayan Amerikalı Sarah Jarvis de genel sırlamada 153 üncü, yaş gruplarında da finişi geçen üçüncü kadın sporcuydu.

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi “Yaş Grubu Kadınlar” kategorisinde Birleşik Devletlerde yaşayan Türk sporcularımız olan Gamze Kırcalıoğlu ve Deniz Mater’ de yarışa katıldılar. Sitemizi takip eden okuyucularımızın yakından hatırlayacakları gibi Gamze Kırcalıoğlu geçtiğimiz yıl yine aynı parkurda koşulan yarışa katılmış ve ilk yarışın 6:36:32 ile tamamlamıştı. Bu yıl katılmış oldu “Ironman California 70.3” teki derecesini yarım saat iyileştirerek 6:04:40 çekti. Kırcalıoğlu, elde ettiği zaman ile katılmış olduğu 40-44 yaş grubunda yer alan 99 kişi arasında 36 ıncı sırada yer aldı. Bir diğer Türk Kadın sporcu olan Deniz Mater ise bu yıl ilk kez katıldığı “Ironman California 70.3” te Kırcalıoğlu ile aynı yaş grubunda yarıştı. Mater elde ettiği 7:26:10’ luk zamanı ile yarışı aynı yaş grubunda 79 uncu sırada tamamladı.

 

 

 

 

Yaş Grubu ErkeklerAmerikalı sporcu Mark Harms, elde ettiği 4:16:44’ lük zamanı ile bazı pro porcuları geride bırakarak genel sırlamada 27 inci gelirken yaş grubunda bitiş çizgisini geçen ilk atlet oldu.  Bir diğer Amerikalı sporcu Eric Wegshieder, 4:17:02’ lik zamanı ile genel sırlamada 30 uncu sırada yer alırken yaş gruplarında finişe gelen ikinci sporcu oldu. Yaş grupları kategorisinde bitiş çizgisini 4:19:52 ile üçüncü sırada geçen Şilili Fransisco Gonzales ise, genel sıralamada 34 üncü, oldu. Bu grupta Gamze Kırcalıoğlu’ nun eşi John Uribe‘ de yer alıyordu. John Uribe, yarışı 7: 14:41 ile yarışı tamamladı.

 

 

 

Gamze Kırcalıoğlu

1971 doğumlu olan Gamze Kırcalıoğlu, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun. 2003 yılından bu yana Birleşik Devletler’ de Los Angeles’ da yaşıyor. Triatlet olan eşi John Uribe sayesinde spora ilgi duymaya başlamış.  İlk olarak 2007 yılında “San Dimas Triatlonu” nda yarışmış. Ondan sonrası ise çorap söküğü gibi gelmiş. Geçtiğimiz yıl ilk kez katılmış olduğu ”California Ironman 70.3 Oceanside Rohto” da ilk kez yarı ironman mesafesi koşan Kırcalıoğlu’ nu, hatırlayacağınız gibi bu yarıştaki başarısı üzerine tanımış ve tanıtmıştık. Sitemizi takip edenlerin çok iyi bildikleri gibi Kırcalıoğlu, geçtiğimiz yıl Nisan ayında 2875 kişinin katıldığı  ”California Ironman 70.3 Oceanside Rohto” da elde ettiği 6:36:30’ lik zamanı ile yaş grubunda 173 kişi arasında 76. ncı olmuştu.

 

 

Kırcalıoğlu’ na bu yıl katılmış olduğu “California Ironman  70.3” deki izlenimlerini sorduk.

Gamze Kırcalıoğlu: Soğuk ve yağmurlu bir yarıştı, kayıp düşen çok oldu. Beni sorarsanız, aslında kötü bir yarış geçirdim. Evet zamanımı geçtiğimiz yıla göre bir hayli iyileştirdim ama yarışa başlamadan önce mideme kramplar girmeye başladı. Önceleri önemsemedim. Deniz oldukça soğuktu ve ilk defa suda çok üşüdüm. Soğuk suya rağmen 1.9 km’ yi, 34:58 dakikada ve yaş grubumda yedinci sırada tamamladım. Sudan çıkarken takım arkadaşlarımın “Derece yapacaksın!” diye çığlık çığlığa bağırışlarını duyuyordum. Bu yarışta, benim antrenmanlarımda kullandığım yol bisikletimden çok daha hafif ama biraz büyük bir bisiklet olan eşimin Cervélo’ su ile yarıştım. Hem yaptığım antrenmanlar, hem de Cervélo sayesinde bisiklet etabını yarım saat daha hızlı tamamladım. Bu arada yağmur çamur ve ıslanmış takım üniformasının içinde mide kramplarım gittikçe artmaya başladı. Yarıştan iki hafta önce yaşadığım üşütmenin bronşlarımdaki etkisi henüz geçmemişken, üstüne bir de mide rahatsızlığı işin cabası oldu. Bisiklet etabının son 20km sinde iyice kötüledim ve yavaşladım. Bisikleti 3:12:04 ile tamamladım. Koşuya geçtiğimde ise midemin durumu iyice kötüledi. İki kez tuvalet molası vermek zorunda kaldım. Coke verdiler ve o kramplarla birlikte 10 km koşmak zorunda kaldım. Ne jel, ne tuz tableti ne de su işe yaradı, tüm enerjimi aldı kramplar. Son 5 km de toparlandım ve sprint yaparak bitirdim ama nasıl yaptım bilmiyorum. Onca sıkıntıya rağmen 21 km’ yi 2:08 ile bitirmişim. 99 kişiden 36 ıncı olmuşum. Eğer adam gibi koşabilseydim, Kona’ ya gitmeye hak kazanabilirdim. Bu yarıştan benim için çıkan en önemli sonuç yediğine dikkat etmek oldu. Yarıştan bir gün önce mantarlı makarna yemiştim, sanırım mantar dokundu. Bir daha asla, “Az ye öz ye.”

 

 

2011 sezonunu kapattıktan sonra antrenmanlarına ara vermeyen Kırcalıoğlu, 2012 yılındaki ilk yarışı olan “California  Ironman 70.3” de, yarış esnasında yaşadığı sindirim sistemi sorunlarına rağmen geçtiğimiz yıldan çok daha iyi bir derece elde ederek bu yıl katılacağı bir diğer yarış olan “Ironman Canada” da iddiasını sürdüreceğini düşünüyoruz. Kırcalıoğlu’ na, 26 Ağustos’ da koşacağı tam mesafe ironman yarışında şimdiden başarılar diliyoruz.

 

Kaynakça: ironman.com

 

Fotoğraflar: ironman.com, lavamagazine.com

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın