Brno Avrupa Triatlon Gençler Kupası 21 Mayıs 2011

29/05/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu 21 Mayıs Cumartesi günü, Çek Cumhuriyeti’nin şirin tatilbeldesi Brno’daETU’nün (Avrupa Triatlon Birliği) düzenlediği,“2011Brno Avrupa Triatlon Gençler Kupası“ yarışı koşuldu.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerindentoplamda 85 sporcunun katıldığı yarışlara “Genç Erkekler” kategorisinde 54,“Genç Bayanlar” kategorisinde de 31 sporcu iştirak etti.

Türk Milli Takımı’nın 5 genç  erkek, 3genç bayan sporcu ile katıldığı yarışlarda, “Genç Erkekler” kategorisinde Norveçliatlet  Kristian Blummenfeltn‘iniki Çek rakibinin hemen  önünde 1:00:54‘lükderecesi ile birinci gediği yarışta M.İlker Gücüyener 1:10:34’lük derecesi ile 34. sırada, AliMutlu da 1:11:20 derecesi ile 36. sırada yer aldılar. AliAltan, Sabri Öge ve Sarp Öncü kuralhatası yaptıkları için yarışma dışı bırakıldı.

Yarışın Özeti

Genç Bayanlar

“Genç Bayanlar” kategorisinde ise Slovaksporcu Monika Orazem 1:06:57 derece ile en yakın rakibine 2 dakika farkatarak birinci olurken, EceBakıcı 1:16:45 ile 18. sırada yarışı tamamladı.Yağmur Aydoğan tur yediğiiçin yarış dışı kalırken CerenOrhanlı ise bisikletetabında yaşadığı teknik aksaklık sonucu yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Yarış sabahı güneşli bir hava hakimolmasına rağmen öğleden sonra yağan yağmur, bisiklet etabının hayli zorlubir hal almasına sebep oldu. Su sıcaklığının 18 santigrad derece olmasısebebiyle wetsuit kullanımı serbest bırakılmıştı. Yalnız bir gün öncekiteknik toplantıda 2 önemli kural hakkında vurgu yapıldı. Wetsuit’leriniçıkaran sporcuların, değişim alanında kendine ait kutuya koyması ve bisikletetabının sonrasında bisikletlerin de sporcuya ait olan doğru numaralı askıyaasılmasıydı. Bu kurallara uyulmadığı takdirde 15 saniye ceza alınacağısporculara özellikle belirtildi. Bir gün önce toplantıda özellikle üstündedurulan kurallara riayet etmeyen birçok sporcu ceza aldı veya diskalifiyeoldular.

Genç Bayanlar startı saat 14:00’deverildi. Sudan ikinci grupla birlikte çıkan Ece Bakıcı’yı hemen arkasındançıkan Ceren Orhanlı izledi. Bu yıl ilk kez gençlerde yarışan Yağmur Aydoğanise 3 kişilik son grupla beraber sudan çıktı.

Bisiklet etabında iki kişilik birgrupla ilerleyen Ece Bakıcı son turda başlayan şiddetli yağmura rağmenöndeki iki kişilik grubu da yakalayarak etabı tamamladı.

Diğer yandan bisiklet etabındaaksaklık yaşayan Ceren Orhanlı yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yağmur Aydoğanise yarışın ikinci turunda tur yiyerek yarış dışı kaldı. Bisiklet etabındabaşlayan yağmur,  koşu etabında da devam etti.  EceBakıcı, Genç Bayanlar’da yarışı 1:16:45’lik derecesi ile 31 kişi arasında18. sırada tamamlayan tekbayan milli sporcu oldu.

Genç Erkekler

Genç Bayanlar’ın ardından saat16:00’da Genç Erkekler startı verildi. Yüzme etabı çıkışında 2. grupta yeralan Sabri Öge ve onun hemen arkasından gelen 3. grupta yer alan Ali Altanve Sarp Öncü takip etti. Melih Gücüyener ve Ali Mutlu da takımarkadaşlarının arkasındaki gruptan sudan çıkarak mücadeleye ortak olmayaçalıştılar.

Bisiklet etabında lastik patlatanSarp Öncü yarışı bırakmak zorunda kalırken, birçok yabancı sporcu dayerlerin ıslak olması nedeniyle kaza geçirerek yarışı terk etmek zorundakaldı. Diğer milli sporcularımız, bisiklet etabını sudan beraber çıktıklarıgruplardan kopmadan tamamladılar.

Sarp Öncü dışındaki tümmillilerimiz, başarılı bir şekilde yarışı tamamlamalarına rağmen sonuçlisteleri açıklandığı zaman 22. sırada yer alan Sabri Öge ve 33. sırada yeralan Ali Altan’ın diskalifiye olduğu görüldü. Yarışı tamamlayan iki millisporcumuz, M.İlker Gücüyener  1:10:34’ lük derecesi ile 34.AliMutlu da 1:11:20 derecesi ile 36. oldu. 

Millilerimizin yarışın başhakemineitiraz etmelerine karşın yapılan açıklamada “Bir gün önceki tekniktoplantıda özellikle vurgulanan “Yüzme etabı çıkışında wetsuit’lerinsporcunun kendi kutusuna konulması kuralını” ihlal ettiklerini ve penaltınoktasında numaralarının yazılı olmasına rağmen 15 saniye bekleme cezasınıyerine getirmemeleri üzerine diskalifiye oldukları bilgisi verildi.  Gençsporcularımızın yüksek yarış heyecanı sebebiyle böyle bir talihsizlikyaşamış olması kuvvetle muhtemel.

15-19 Mayıs Milli Takım Hazırlık Kampı Hazırlık Dönemi Ve Yarışma ÖncesininÖzeti

21 Mayıs’ta Çek Cumhuriyeti’ninBron kentinde yapılacak olan ETU Avrupa Kupası yarışlarına katılacak GençMilli Takımı ile Belçika’da yapılacak olan Büyükler ETU Avrupa Kupası’nakatılacak olan Büyük Milli Takım sporcuları 15-19 Mayıs tarihleri arasındaİstanbul Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi’nde iyi bir hazırlık dönemigeçirdiler.

MilliTakım Antrenörü Mert Onaran eşliğindeyapılan antrenmanlarla, sporcuların hem fiziksel hem de mental olarak yarışahazırlanmaları sağlandı. NevzatMutlutürk himayesindekiTriatlon Milli Takımı, 19 Mayıs günü öğlen kamp merkezinden ayrılarak ÇekCumhuriyeti’ne uçtu.

Milliler, 19 Mayıs Perşembe günü ÇekCumhuriyeti’nde yüzme parkuru ve wetsuit’lere alışma amaçlı kısa bir yüzmeantrenmanı yaptı. Havanın çok sıcak olmasına rağmen 18 derecelik susıcaklığı wetsuit kullanımını zorunlu kılıyordu.  Daha sonra bisiklet vekoşu parkurlarını tanımak amaçlı kısa antrenmanlar yapıldı.  Aynı günakşamüstü saat 18:00’de kayıt işlemleri yapıldıktan sonra yarıştakullanacakları numara, çip ve bonelerini alan milli takım saat 19:00’dayapılan teknik toplantıya katıldı.

Tüm hazırlıkların öncedentamamlanmış olması, parkur dönüş çizgileri, değişim alanı ve benzerikonulardaki her şeyin en ince ayrıntısına kadar hazırlanmış olması ve deyarış organizasyonun tam bir disiplin içinde çalışması tüm sporcularıoldukça etkiledi.

Ülkemizi yurtdışında temsil edentüm sporcularımızı gönülden kutluyoruz.

 

Bu haberin Cyclingtr’a ulaşmasında emeği geçen OnurCalp ve EceBakıcı’ ya teşekkür ederiz.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın