Antalya ITU Triathlon European Cup 2013: Vladimir Turbayevskiy Zirvede

29/04/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Antalya ITU Triathlon European Cup, son 4 yılda yapıldığı gibi yine Konyaaltı sahilinde başarılı bir organizasyon ile gerçekleştirildi. Yarışın galibi elit erkeklerde koşunun son turunda yaptığı harika atakla Rusya’ dan Vladimir Turbayevskiy oldu. Elit bayanlarda ise yine Rusya’ dan Arina Shulgina ise son 300 metredeki başarılı sprintin ardından bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu.

 

Bu yıl düzenlenecek olan bugüne kadar Türkiye’ de yapılacak en büyük organizasyon olacak olan Avrupa Şampiyonası öncesi son prova niteliğindeki yarışa ilgi de yüksekti. Özellikle Rusya, Ukrayna, Almanya, İsrail ve Norveç yüksek sporcu sayısıyla dikkat çeken ülkeler oldu. Oldukça sıcak bir havada gerçekleşen yarışta triatletler birbirlerinin yanı sıra sıcak hava ile de mücadele ettiler. Ayrıca bir çok sporcu sıcak hava nedeniyle bitişin ardından ayakta güçlükle durabildi. 

 

 

Triatletler 1500 m’ lik yüzme etabını yeterli su sıcaklığı olduğundan dolayı wetsuit kullanmadan denizde 2 tur atarak tamamladıktan sonra, 40 km’ lik bisiklet etabın 8 tur atarak bitirdiler. Bisikletin her etabında değişim alanından geçildi. Triatler bisiklet etabının ardından koşu etabını yine aynı aslfalt üzerindeki 4 tur üzerinden yapıldı. Gençler ise 750 m yüzme 20 km bisiklet 5 km koşarak mücadelelerini tamamladı.

 

 

Genç Erkekler

 

 

Günün ilk startı genç erkekler ile verildi. Rus triatlet Alexandr Shapenkov 09:25′ lik derecesiyle sudan ilk çıkan isim oldu.Shapenkov’ un hemen arkasından kalabalık grup sudan birlikte çıktı. İlk grubun 25 saniye arkasından bu sefer 2. bir kalabalık grup sudan çıkış yaptı. Milli sporcularımız Ali Atlan ve Sarp Öncü de bu grupta yer aldı. Bisiklet etabında önce yaklaşık 15 kişilik bir grup oluşurken arkadaki grup da yaklşaık 20 kişiden oluştu. Ali Atlan ve Sarp Öncü yine bu grupta yer almaya devam etti. Aradaki farkı kapatmak için Ali ve sarp 2. grubun temposunu sürekli yüksek tuttu. 3 kişiden oluşan aradaki grupta ise Ali Mutlu yer aldı. Yaklaşık 8 kişiden oluşan 4. grupta ise Muahhmet Onay ve Hikmet Dirik yer aldı. 

 

 

 

 

Bisiklette son tura girilirken Ali Mutlu Ve Sarp Öncü’ nün liderliğini yaptığı grup, lider grubu yakaladı ve son turda yarışın liderliğini kalabalık bir grup oluşturdu. Bu grup T2′ ye birlikte giriş yaptı. Koşu etabında ise Blummenfelt, Mooiseenko, Yonah, Lührs, Pap ve Terekhov’ dan oluşan lider grup oluştu. Son Turda Amitai Yonah (ISR), Kristian Blummenfelt (NOR) ve Andrey Mooiseenko (RUS) temposunu arttırdı. Son 1 km’ de Yonah atak yaptı, atağa karşılık Bluummenfelt’ den geldi. Ancak Yonah hızını çok iyi korudu ve bitiş çizgisinden ilk sırada geçti.

 

 

 

Fakat, 245 numara ile yarışan Amitai Yonah 15 saniye durma cezası almasına rağmen ceza alanında durmayınca yarıştan diskalifiye edildi. Böylece yarışın birincisi Krsitain Blummenfelt (NOR), 53:45 ile birinci oldu. İkinci sırayı 53:53 ile Andrey Mooiseenko alırken, kürsüdeki son sıra yine Rusya’ dan Maxim Subbotin (53:58) oldu. Türk Milli takımı adına yarışan sporcularımızdan Ali Atlan 55:50 ile 22. sırada, Sarp Öncü 57:39 ile 36. sırada Ali Mutlu 59:03 ile 46. sırada, Muhammet Onay 59:16 ile 47. sırada, Hikmet Dirik 59:53 ile 48. sırada, İlker Sezen 1:03:00 ile 52. sırada, Ahmet Kalyoncu 1:05:23 ile 55. sırada ve son olarak da Kutluhan Konuk ise 1:08:17 ile 56. sırada yer aldı. 

 

 

 

 

Genç Erkekler Tam Sıralama

 

Genç Bayanlar

Müthiş çekişmeye sahne olan genç erkeklerden sonra, sıra genç bayanlara geldi. 28 bayanın startı genç erkekler koşu etabında iken verildi. Genç erkeklerin akisne bayanlarda yüzmeden 4 kişilk bir grup önde çıktı. Ekaterina Rodkina 10:08 ile çıkan grubun önünde yer aldı. Bu dörtlüğü 6 kişilik başka bir grup takip etti. Bu grubun arkasındaki 5 kişilik grupta ise Milli Sporcumuz İpek Öztosun yer aldı. Diğer sporcularımız Yağmur Aydoğan, İlkay Polat ve Yelbesu Büyükzöngür ise 3′ lü bir grup oluşturdu. 

 

 

 

Son 2 tura girilirken öndeki 2. gruba katılanlarla birlikte grubun sayısı 9′ a yükseldi. İlk grup ise aradaki farkı koruyarak yarışa devam etti. İlk grup T2′ ye geldiğinde hızlı değişim yapan Gorbunovo koşuya ilk başlayan sporcu oldu. Ancak Alman sporcu Laura Lindemann koşudaki farkını ortaya koydu ve ilk turdan itibaren yarışın liderliğini ele geçirdi. 

 

 

 

Geçilen 5 km’ nin ardından Laura Lidemann 18.14′ lük en iyi koşu derecesiyle bitiş çizgisinden ilk geçen isim oldu. Anastasia Gorbunova ikinci sırayı alırken Macar triatlet Reneta Fuchs son turdaki başarılı performansı ile yarışın üçüncüsü oldu. 

 

 

Milli sporcularımızdan İpek Öztosun başarılı bir yarış çıkararak yarışı 17. sırada tamamladı. Tuğçe Karakaya yarışı 23. sırada, İlkay Polay 24., Yağmur Aydoğan 25., ve Yelbesu Büyükzöngür ise 26. sırada tamamladı. 

 

 

Genç Bayanlar Tam Sıralama

 

Elit Bayanlar

 


Gençlerin yarışından sonra heyecan doruğua çıktı ve elit bayanların startı verildi. Denizde atılan 2 turun ardından sudan çıkan triatletlerden ilki 19:58′ lik derecesiyle Anastasia Abrosimova oldu. Daha sonra Anna Burova, Elena Danilova gibi isimlerin olduğu kalabalık grup çıkış yaptı. Bu gruptan yaklaşık 1 dakika sonra başka bir kalabalık grup daha çıktı. Türk sporculardan ise sudan ilk çıkış yapan isim Ece Bakıcı oldu. Bakıcı’ nın 30 saniye gerisinden ise Ceren Orhanlı ve Berrak Mutlu birlikte çıkış yaptı. 

 

 

 

Bisikletin ilk etabının ardından gruplar yavaş yavaş oturmaya başladı. Ece Bakıcı, Berrak Mutlu ve Ceren Orhanlı üçlüsü Romana Priarone (ITA) ve Romana Slavinec (AUT) ile birlikte 5′ li bir grup oluşturdu. Daha sonra Priarone’ den bir atak geldi. Bu atağa Ece Bakıcı ve Romana Slavinec karşılık verdi ve üçlü birlikte çevirmeye başladı. Bu üçlü 3. turda öndeki Suse Werner (GER) ve Sara Baumann (GER)’ ı da yakaladı. Böylece bisiklette son 3 tura girilirken 3 tane grup oluşmuş oldu.

 

 

 

Bisiklet etabının ardından T2′ den ilk çıkan isim Olga Zausaylova oldu. Kalabalık ilk grup birlikte koşu etabına geçti. Koşunun ilk turu geride kalırken, Robisch, Shulgina ve Vilic yarışın liderdliğini ele geçirdi. 2. turda bu üçlü tekrar arkadaki grup tarafından yakalandı ve 8 kişi birlikte koşmaya devam etti. Ancak son tura gelindiğinde Arina Shulgina (RUS) temposunu iyice arttırdı ve son sprintte de farkı koruyarak bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. İkinci sırayı Almanya adına yarışan Rebecca Robisch alırken üçüncülük Slovenya’ dan Mateja Simic’ in oldu. 

 

 

Milli triatletimiz Ece Bakıcı ise 2:10:06 ile 35. oldu ve yarışı bitiren tek sporcu oldu. Berrak Mutlu ve Ceren Orhanlı ise bisiklet etabında tur yiyince diskalifiye edildi. 

 

 

Ellit Bayanlar Tam Sıralama

 

Elit Erkekler

 


Antalya ITU Triathlon European Cup 2013′ te günün beklenen yarışı büyük bir heyecanla start aldı. Triatletler yüzme etabından Fransız triatlet Dorian Coninx önderliğinde çıktı. Sudan çıkan ilk grup oldukça kalabalıktı. Daha sonra bu grubu 30 saniye geriden takip eden ikinci grup çıkış yaptı. Milli triatletlerimiz Altay Oygüç, Fatih Azrak ve Melih Gücüyener 1 dakika geriden 3. grupla birlikte sudan çıkış yaptı. Bahadır Tama ise bu üçlünün hemen 15 saniye gerisinden sudan çıkış yaptı. Diğer milli sporcularımız Onur Calp, Nuri Acar ve Zülfü Karabulut ise liderin 3 dakika gerisinden sudan çıkış yaptı. 

 

 

 

Bisiklet grubunda 3 adet büyük grup oluştu. Bahadır Tama yüzme çıkışının ardından ilk turda başarılı bir performans göstererek öndeki grubu yakaladı. Bu 3 grup arasındaki fark geçilen 8 tur boyunca değişmedi. Gruplardan ara sıra ataklar gelse de bu ataklar başarılı olamadı. 

 

 

 

Bisiklet etabının ardından girilen T2′ den tıpkı yüzmede olduğu gibi yine Fransız triatlet Connix ilk sırada çıktı ve koşu etabına başladı. İkinci gruptan atak çekerek ayrılan Pieter Heemeryck ilk grubun ardından tek başına T2′ ye girdi. Koşunun ilk turu geride kaldığında Renc, Knabl ve Connix yarışın liderliğini sürdürdü. 3. turda bu sefer Florin Salvisberg ve Vladimir Turbayevskiy yarışın liderliğini ele geçirdi. İkili son tura girmeden önce rakipleri ile olan farkı da açtı. Son tura girildiğinde tam su istasyonu geçildikten sonra son 2000 m’ de Turbayevskiy atağına başladı. Bitiş çizgisine kadar temposunu düşürmeyen Turbayevskiy 1:44:32′ lik derecesiyle rahat bir galibiyet elde etti. 30 saniye geriden gelen Florin Salvisberg (SUI) ikinci sırayı alırken, bronz madalya İngiliz Aaron Harris’ in oldu.

 

 

 

 

Milli sporcularımızdan Melih Gücüyener 1:56:25′ lik derecesiyle yarışı 52. sırada tamamladı. Bahadır Tama 1:57:55 ile 56. sırada yer alırken, Fatih Azrak 1:59:52 ile 58., Alya Oygüç ise 2:05:27 ile yarışı 60. sırada tamamladı. 

 

Elit Erkekler Tam Liste

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın