Alanya ITU Triathlon Premium Cup 2012

11/10/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Türkiye’de bugüne kadar düzenlenecek olan en büyük ve en önemli triatlon organizasyonu olan 2013 Triatlon Avrupa Şampiyonası öncesi son prova niteliğindeki Alanya ITU Triatlon Avrupa Kupası geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Aynı zamanda ETU Triathlon Junior Cup‘ta geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine aynı hafta sonu yapıldı. Özellikle Rus ve Ukraynalı sporcuların büyük ilgi gösterdiği yarışta, parkurun neredeyse tamamının demir çitlerle kapatılması ve Türkiye’de ilk defa yarışların 2 güne bölünmesi önümüzdeki yıl yapılacak olan organizasyonun ne kadar başarılı geçeceğinin göstergesiydi.

 

 

Paratriatlon ve Yaş Grupları Olimpik ve Yaş Grupları Sprint müsabakaları cumartesi günü yapılırken, Elitler ve Gençler ise pazar günü yarıştılar.

 

 

 

Rus sporcuların domine ettiği Avrupa Kupası’nda Elit Erkeklerde ilk sırayı Ivan Vasiliev 1:43:21’lik derecesi ile elde etti. Elit Bayanlarda ise yine Rusya’dan Evgenia Sukhoruchenkova 1:58:49 ile altın madalyanın sahibi oldu. Genç Bayanlarda Danimarka adına yarışan Ditte Kristensen 1. olurken, Genç Erkeklerde bitiş çizgisinden ilk geçen isim İsrail’ den Shachar Sagiv oldu.

 

Elit Erkekler

 

Türkiye Triatlon Milli Takımının 8 kişilik kadrosuyla yarıştığı ve oldukça başarılı dereceler elde ettiği Elit Erkekler’de altın madalya Ivan Vasiliev‘in oldu. İkinci sıra  Vladimir Turbayevskiy‘nin olurken bronz madalyanın sahibi yine Rusya’dan Andrey Brukhankov oldu.

 

 

Alanya Limanı’ın yan tarafındaki plaja kurulan platform üzerinden verilen startın ardından, yüzmenin ilk turunda gruplaşmalar başladı. İlk turda Ivan Vasiliev önde çıktı ve arkasından büyük bir grup onu takip etti. Yüzme etabında 2 ana grup ve daha küçük gruplar oluştu. Yüzme etabının sona ermesi ile Ivan  Vasiliev ilk turdaki performansını devam ettridi ve sudan ilk çıkan isim oldu. Vasiliev ile çıkan ilk grunun ardından yaklaşık 1 dk sonra 2. büyük grup sudan çıktı. Bu grubun içerisinde Milli Sporcularımız Altay Oygüç ve Fatih Azrak da kendilerine yer buldu.

 

 

Bu grubun hemen arkasından Bahadır Tama çıksa da değişim alanın uzunluğundan dolayı grubu bisiklette yakalayamadı. Ondan 1 dk sonra sudan çıkan Mert Onaran ile  birlikte bisiklette takipçi grubu oluşturdular. Bu ikiliyi Okan Ulaş takip ederken, daha sonra Zülfü Karabulut, Onur Calp ve onların biraz daha gerisinden Onur Fevzi Saydam sudan çıktı.

 

 

6 turluk bisiklet etabının ilk turunda önde bir kaçış grubu oluştu. Hemen arkalarında ana grup onları takip ederken, Fatih Azrak ve Altay Oygüç‘ un bulunduğu 2. Grupta önde grubu yakalamak için çevirdi. Okan Ulaş bisiklette yaşadığı teknik arıza sebebiyle yalnız kaldı ve istediği dereceyi elde edemedi.

 

Kaçış grubu ilk turlarda farkı açsa da son turlara doğru, ana grup farkı kapatmaya başladı. Koşuya geçilmeden önce de ana grup kaçanları yakaladı. Koşuya geçildiğinde ise mücadele tam anlamıyla taktiksel savaşa döndü.

 

 

Koşu etabında Vasiliev, Turbayevskiy, Bryukhankov, Tutukin, Fedotov ve Murphy‘nin bulunduğu 6 kişilik grup neredeyse parkuru birbirlerin hemen arkalarında koştular. Ancak son turda Ivan Vasiliev temposunu müthiş arttırdı ve en yakın rakibinin 33 saniye önünde bitiş çizgisinden geçerek altın madalyanın sahibi oldu. Onunla birlikte temposunu arttıran ama Vasiliev’e direnemeyen Turbayevskiy ikinci sıraya ulaşırken son düzlükte kapışan iki triatletten Bryukhankov 3. sırasını elde etti.

 

 

52 sporcunun start aldığı yarışta yine kendisinden beklenildiği gibi başarılı yüzme derecesi ile birlikte başarılı bir yarış çıkaran  Altay Oygüç 36. sırayı elde ederken, son kez profesyonel seviyede yarışacağını Kuşadası Triatlonu’nda açıklayan Mert Onaran başarılı bir jubile ile 37. sırada bitiş çizgisinden geçerek içinde bir çok şampiyonluk bulunun aktif spor kariyerini sonlandırdı ve Türk Triatlonu’na antrenör olarak katkıda bulunmaya başladı. Fatih Azrak yine başarılı performansı ile ve 15 sn ceza almasına rağmen 38. sırada yarışı tamamladı. Cylingtr.com ekibinin vazgeçilmezi, ve geçtiğimiz Kuşadası triatlonun 2.’cisi Onur Calp 40. sırayı elde ederken, bir başka tecrübeli triatlet Bahadır Tama 41. oldu. Yarış bitiren bir diğer isim ise Eski Türkiye Şampiyonu Zülfü Karabulut oldu.

 

 

Elit erkekler sonuçları için tıklayınız.

 

Elit Bayanlar

 

Elit Bayanlarda ise milli takımımız adına Ece Bakıcı, Berrak Mutlu ve Ceren Orhanlı yarıştı. Yarışın galibi, nefes kesici sprint bitişin ardından Evgenia Sukhoruchenkova oldu. Onunla birlikte bitiş çizgisinden geçen diğer isimler ise Radka Vodickova ve Elena Danilova ikinci ve üçüncü sıralara yerleştiler.

 

 

Yüzme etabında toplu çıkış gerçekleşti. Sudan ilk çıkan isim 19:23‘lük derecesi ile İngiliz Natalie Milne oldu. Milne ile birlikte çıkan kalabalık grup bisiklette ana grubu oluşturdu. Sudan çıkan ikinci grup ise 40 sn arkadan bisiklet etabına başlamış oldu. Başarılı triatletimiz Ece Bakıcı ise bu grubun hemen arkasından 20:46 yüzerek çıktı. Onunla birlikte çıkan Yulia Yelistratova ve Lisa Sieburger ile birlikte bisiklet etabına başladı. Berrak Mutlu ve Ceren Orhanlı ise daha kalabalık bir grupla bisiklet etabına başladı.

 

 

Bisiklet etabnın ilk turundan itibaren ataklar gerçekleşti. İlk gruptan 4 triatlet gruptan ayrıldı ve önde çevirmeye başladılar. Ancak daha sonra bu grup yakalandı ve tekrar ana grupla birleşti. Ana grubu neredeyse 40 km boyunca çeken Finlandiyalı triatlet Kaisa Lehtonen‘in çabaları 2. grupla farkın kapanmasını engelledi. Bu sırada 2 ana grubun arkasında Sieburger, Yelistrotova ve Bakıcı 3’lüsünden Alman Lisa Sieburger atağa kalksada başarılı olamadı. Sieburger’in yorgunluğunu fırsat bilen Yulia Yelistrotova’nın atağı başarılı oldu ve Ece Bakıcı ile Lisa Sieburger birlikte çevirmeye devam ettiler.

 

 

Bisiklet etabının ardından yine ilk grup, koşuya birlikte başladı. İkinci grup ise farkı eritemedi ve sudan çıkıştaki fark ile koşu etabına geçildi. Koşu sırasında öndeki Sukhoruchenkova, Vodickova, Danilova ve Abysova‘dan oluşan 4’lü grup sürekli birlikte koştular. Son tur tempoları iyice artsa da yarışın galibini bitiş düzlüğündeki sprint performansı belirledi. Evgenia Sukhoruhenkova 35:23′lük aynı zamanda elit bayanların en iyi koşu derecesi ile altın madalyanın sahibi oldu.

 

 

 

33 sporcunun start aldığı bu zorlu mücadelede Cyclingtr.com ekibinin başarılı isimlerinden ve son Balkan Şampiyonu Ece Bakıcı 19. sırayı elde etti. Tecrübeli ve kariyeri başarılarla dolu Berrak Mutlu 21. sırayı elde ederken, son Türkiye Şampiyonu Ceren Orhanlı ise 24. sırada yarışı tamamladı.

 

 

Elit Bayanlar Sonuçları için tıkklayınız.

 

 

YAŞ GRUPLARI

22. Alanya Avrupa Kupası yaş gruplarında yapılan tek değişiklik elit ve genç sporcularla farklı günlerde yarışmaları değildi. Yarış isteye bağlı olarak sprint ve olimpik mesafe olarak 2’ye ayrıldı. Sprint mesafe yarışında olimpik mesafeye göre yarı yarıya az bir katılım vardı.

 

 

Sprint mesafede yarışacak sporcular sabah 10:30’da start aldılar.  Bu mesafede kuşkusuz herkesi şaşırtan isim Dmitriy Gaag oldu. Geçen seneye kadar Alanya’da ve daha bir çok Avrupa kupasında çok sayıda derecesi olan Gaag, bu sene yaş gruplarında ve özelliklede sprint mesafede yarışmayı tercih etti.

 

 

16-19 yaş sprint mesafe erkeklerde 1. bu kategorideki tek Rus sporcu olan Eduard Shsbsnov’un oldu, 2. ise  triatlon yarışlarından 2 gün sonra yapılan Alanya yüzme maratonunda 3. olan başarılı bir açık su yüzücüsü olan Emre Civan olurken, 3. Mert Macit oldu.

 

20-29 yaş sprint mesafe erkeklerde iyi koşuları ile bu kategoride yarışı domine eden Rus sporculardan 1. Pavel Andreev, 2. Evgeny Kırıllov olurken 3. Türk sporcu Kemal Yatkın oldu.

 

30-39 yaş sprint mesafe erkeklerde Fuğgan Arık 1., iki türk sporcunun arasına giren Danimarkalı Bo Tygesen 2., Burçin Gülyurt ise 3. oldu.

 

40-49 yaş sprint mesafe erkeklerde şampiyonluk belliydi. Tecrübeli isim Dmitriy Gaag sadece kendi yaş grubuyla kalmayıp genel klasmanda da şampiyon olarak yarışı tamamladı. 2. Rus sporcu Igor Andeev olurken, 3.’lük  yine Rus bir sporcu olan Dmitry Dordulyan’ın oldu.

 

50-59 yaş sprint mesafe erkeklerde kürsüyü dolduran büyük yaşlarına rağmen gençlerin vücutlarını aratmayan fizikleriyle Rus sporcular oldu. 1. aynı zamanda genel klasman 4.sü olan Oleg Sukhodolin’in olurken, 2. Iskandar Shakhov, 3. Alexender Antipov oldu.

 

60+ yaş sprint mesafe erkeklerde kürsü yine Rus sporcuların oldu. 1. Anatoly Shakhmatov, 2. Nikolay Kopchenkin ve 3. Sezgei Kolga oldu.

 

20-34 yaş sprint mesafe bayanlarda 1.  erkekleri aratmayan performansıyla Natalya Efremova olurken, 2. Nicola Stadler oldu. Bu kategorideki diğer bayanlar diskalifiye olmalarından dolayı 3.’lük kürsüsü boş kaldı.

 

35+ yaş sprint mesafe bayanlarda ise 1. Maria Vitko, 2. Nataliya Sila-Novitskaya olurken 3. Türk sporcu Canan Oyman oldu.

 

Yoğun katılımın olduğu olimpik  mesafe startları belli kategorilerde ayrı zamanlarda verildi. İlk start 13:45’de yapıldı. Katılımın çok fazla olmasından dolayı platformda boşyer kalmamıştı, bu yüzden çıkışlar suyun içinden platforma tutunularak verildi.

 

20-24 yaş olimpik mesafe erkeklerde Tevfik Oben Özel koşu etabındaki atağıyla 1. olurken, 2. Vsevolod Muravev  ve 3. yavru vatan Kıbrıs’dan Kemal Elektrikçi oldu.

 

25-29 yaş olimpik mesafe erkeklerde yarış çok çekişmeli geçti. Türk sporcuların birbirleriyle kıyasıya yarıştığı kategoride 1. aynı zamanda genel klasman 2. olan Duygun Yurteri oldu. 2. Ali Ulus olurken, 3. aynı zamanda milli takım antrenörlerimizden olan Alper Tolga Köksoy oldu.

 

30-34 yaş olimpik mesafe erkeklerde ise Merdan Çayır şampiyon oldu. 2. Göksen Çınar olurken 3. koşu etabındaki atağıyla Umut Çavuşoğlu oldu.

 

35-39 yaş olimpik mesafe erkeklerde 1. Rus sporcu  Mikhail Kuzmin olurken, 2. yaş gruplarındaki başarılı sporcularımızdan Fırat Dizman oldu. 3. ise yine Rus sporculardan Eduard Tulisov oldu.

 

40-44 yaş olimpik mesafe erkeklerde Rus sporcular kürsünün ilk iki basamağını kimseye bırakmadılar.  1. aynı zamanda genel klasman 3.’süde olan Sergei Pavlov, 2. Andriyan Khristoforov oldu. 3. ise Türk sporcularımızdan Ali Özgür Eriş oldu.

 

45-49 yaş olimpik mesafe erkeklerde 1. Letonyalı Kuzmenko Vladimirs, 2. Igor Zavyalov ve 3. Andrey Cherdyntsev oldu.

 

50-54 yaş olimpik mesafe erkeklerde Rus sporcular kürsüyü kimseye bırakmadılar. Andrey Sharygin 1., Ali Khabibulin 2., Viladimir Tsapline 3. oldu.

 

55-64 yaş olimpik mesafe erkekler yarışmanın en yaşlı isimleriydiler.  Rus sporcular bu yaş kategorisinde de kürsüyü kimseye bırakmadılar. 1. Sergey Geydrikh, 2. Sergey Golubey, 3. Nikolay Chistyakov oldu.

 

20-29 yaş olimpik mesafe bayanlarda ise bu sefer Türk sporcularımız kürsüyü domine ettiler. 1. Sedef Özçelik olurken, eski milli triatletlerimizden İpek Onaran 2. ve Fadime Kaçar 3. oldu.

 

30-49 yaş olimpik mesafe bayanlarda 1. aynı zamanda bayanlar genel klasman şampiyonu olan Victoria Shubina olurken, 2. Yulia Surikova, 3. ise Tatiana Bykhovskaya oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

    Galerimize  göz atarak diğer fotoğraflarıda görebilirsiniz…

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın