5 x Ironman – EPIC5

12/01/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

5 GÜN, 5 ADA, 1125 KM…

 

Ironman yarışlarını tüm okuyucularımız Cyclingtr‘ı düzenli takip ederek ne kadar zor bir yarış ve ne kadar az sayıda Türk Ironman olduğunu biliyor. Maratonu bile Boğaz Köprüsü’nü yürüyerek geçip köprü üzerinde piknik yapmak zanneden halkımız ve medyamız için doğal bir sonuç aslında.

 

Fakat bu yazımız, hergün kendine yeni bilgiler katmaya, yeni ilham hikayeleri dinlemeye ve insanoğlunun sınırları nerede bitecek acaba diye beyin cimnastiği yapanlara.

Birçok triatletin ve dayanıklılık sporcusunun hayali olan Ironman yarışlarının daha da ötesi var mı diyenlere geliyor şimdi paylaşacaklarım. İnsanoğlu, kendinin ve ırkının sınırlarını şimdiye kadar Everest’e
tırmanmak, Fransa Turu’nu bitirmek, İngiliz Kanalı’nı yüzerek geçmek
gibi birçok alanda keşfetmeye çalıştı, keşif bitti mi? Hayır.

 

Ironman Dünya Şampiyonası’nın yapıldığı yer olan Hawaii Kona’da, Ironman yarışlarının kendilerini kesmediğini tahmin ettiğimiz insanlar, bu yarışın da daha zorunu gerçekleştirmek istemişler.

2010 yılında 5 sporcu, 5 gün ardarda 5 Hawaii adasında 5 Ironman yarışı koşmak istemişler !!!

 

Lester ve arkadaşı Roll

 

Adının EPIC5 olduğu bu yarışın organizatörü ve 2009 yılı ESPY (Excellent in Sports Performance Yearly Award – Yıllık Spor Performansı Kusursuz Ödülü) sahibi sporcu Jason P.Lester,  yarıştan önceki konuşmasında, “Bu manevi bir yolculuk” diye açıklıyor. Beşimizin hepsi de kendi kariyerinde sayısız triatlon bitirmişken, EPIC5 Mücadelesi kesinlikle herbirimizi fiziksel ve ruhsal olarak test edecekti. Fakat yarışın üçüncü günü gibi hepimizi biraraya toplayacak ruhani bir bileşen olacak. Grup olarak ve bireysel olarak, inandığımız daha üstün güç olan ne ise hepimiz bununla biraraya geleceğiz. 703 mil / 1125 km’yi sadece 5 gün içinde tamamlamak zorunda olmamız bizdeki herşeyi alacaktır” diyordu.

 

 

Kauai, O’ahu, Moloka’i, Maui ve en son Kona’da sona eren bu yarışın ilki yukarıda yazdığım gibi 2010 yılında başlıyor. 2011 yılında 5 sporcu katılıyor. 24 Ekim 2012’de ise biri bağış toplamak için açılan yer olmak üzere dünyanın 4 bir yanından seçilen 9 sporcu ile yarış artık oturuyor.

Her bir atlet, kendi seçimlerinin bağışı için para yükseltmeleri konusunda cesaretlendiriliyorlar veya NEVER STOP vakfına yapılacak yardımların artırılması konusunda Jason’a katılıyorlar.

Her gün 3.8 km yüzme, 180 km bisiklet ve 42.2 km koşu olmak üzere tam mesafede bir Ironman gerektiriyor.

Üstelik her bir adadaki Ironman’i ortalama 15 saat gibi bir sürede bitirmeleri ve diğer adaya geceden önce varmaları gerekiyor!

 

Josef Arjam

 

Böylesine inanılması güç bir yarışı organize etmeyi akıl eden adamı merak ediyor olmalısınız. Şimdi biraz da ondan bahsedeyim;

 

Bu türden olmasa da üstesinden gelmeye çalıştığı mücadeleler kendisi için yeni olmayan 37 yaşındaki başarılı sporcu Lester, daha sadece 12 yaşındayken bisikletiyle dolaştığı esnada, bir kadın şoför arabasıyla 110 km hızla seyrederken kendisine çarpıp onu ölüme terkediyor. 21 kemiği birden kırılan ve sağ kolu felç olan Lester, hastanedeki yatağında yaraları iyileşmesi için yatarken, gardiyan olan babasının kalp kriziyle hayatını kaybettiği haberiyle daha bile büyük bir yıkımla yüzleşiyor. Çok büyük kırgınlık ve üzüntülere rağmen yine de Lester, hayatındaki zorlukların üstesinden gelmek için atletizmi kullanıyor. Kazasından sadece bir yıl sonra basketbol ve futbol oynayarak takımını all-star takımı haline getiriyor.

 

Lester, sadece 2009 Ultraman Dünya Şampiyonası’nı bitirerek değil, aynı zamanda yaş grubunda 3. bitirerek, ilk mücadeleci sporcu haline gelerek kendisine uygun yeri dayanıklılık sporlarında buluyor. Bu da kendisine Ironman Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazandırıp, engelli biriyken En İyi Erkek Sporcu olarak prestijli ESPY ödülünü kazanmasına yardımcı oluyor.

 

Christian Isakson

 

Lester’la beraber EPIC5 yarışmasına katılan diğer 4 kişi de dünyanın dört bir yanından gelen meşhur dayanıklılık atletleriydi. 3 Ultraman, 5 Ironman tamamlamış ve “Düşüncenin sınırı yoktur” ilkesiyle yaşayan İspanyalı Josef Ajram,  sakin konuşan fakat kariyeri boyunca müthiş 23 Ironman yarışı tamamlayarak dayanıklılık sporu camiasında hayli ses getiren Arjantinli Juan Craveri, katılımcılar içindeki en genç sporcu Portland’lı Christian Isakson’ın tecrübesi, sporcular bu zorlu yolculuğu tamamlarken ihtiyaç duydukları yardımı bir itfaiyeci olarak nazikçe yaparken kazanır. Isakson, genç kariyerinde 5 Ironman ve 4 maraton da tamamlamıştır. Grubun kıdemli, tecrübeli lideri Chet “Jet” Blanton, göz kamaştırıcı 45 maraton, 80 ultramaraton, 15 ironman ve 1 tane de 10x Ironman mesafesi yarışı geçmişiyle dayanıklılık sporlarında muazzam tecrübesine rağmen Blanton, eğer ilk günü bitirebilirse gerisinin yapılabilir olduğunun altını çizerek EPIC5’ten bir şekilde korktuğunu belirtmiş.

 

 

Bir gün ülkemizde de düzenleneceği günleri görürüz dileğiyle diyerek yazıyı noktalarken eğer daha detaylı bilgi edinmek isterseniz diye  epic5.com‘un sitesini de paylaşayım.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın