2013 Kuşadası Triatlonu Türkiye Şampiyonası Finali Şampiyonları Çelmak tan Ece Bakıcı ve Fatih Azrak

08/10/2013  //     //  Triatlon Yarışları

Türkiye Şampiyonası’ nın son ayağı olan ve bu yıl sekizinci kez koşulan “Kuşadası Triatlonu” rekor katılımla gerçekleştirildi. Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun son puanlı yarışı olan Kuşadası Triatlon yarışı ile Türkiye Şampiyonası sona ermiş oldu. Türkiye Triatlon Federasyonu ile Kuşadası Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen yarışlara Toplam 206 sporcu kayıt yaptırırken, 186 sporcu bitiş çizgisini geçti. Yarışlar oldukça soğuk ve rüzgarlı bir havada koşulurken, bazı sporcuların olumsuz hava şartları yüzünden yarışmadan çekildikleri görüldü. Çip’ li ölçüm sisteminin kullanılmadığı yarışlarda sonuçlar manuel olarak tutuldu. 

Kuşadası Triatlonu’ nun Elit Erkekler kategorisinde şeytanın bacağını kırmayı başaran Altay Öygüç Kuşadası’ nda ilk kez birinciliği yakaladı. Öygüç, son yarışta birinci olmasına rağmen yıl boyunca aldığı puanların toplamı onun ancak Türkiye Şampiyonası’ nda yedinci olmasına yetti. Diğer yandan yıl boyunca başarılı bir performans sergileyen ve iki ayrı yarışta birincilik elde eden Fatih Azrak, Elit Erkekler Türkiye Şampiyonu oldu. Şampiyonada Azrak’ ın arkasından gelen Melih İlker Gücüyener ikinci sırayı alırken, geçtiğimiz günlerde bisikleti ile antrenman yaparken bir aracın çarpması sonucu bacağı kırılan Zülfü Karabulut ise üçüncü oldu. Karabulut raporlu olduğu için Kuşadası Triatlonu’ na katılamamıştı. Türkiye Triatlon Federasyonu Teknik Kurul’ unun almış olduğu karar üzerine Karabulut’ un önceki yarışlarında elde ettiği en iyi üç yarışın puanının toplanması sonucu şampiyonada üçüncü oldu.

Elit Kadınlar’ da Ece Bakıcı Kuşadası Triatlonu birincisi olurken aynı zamanda Elit Kadınlar Türkiye Şampiyonu da oldu. Bakıcı, bu yıl katılmış olduğu üç yarışta da elde ettiği birincilik ile toplam puanda en yüksek puanı elde etti. Bakıcı’ yı yakından takip eden Berrak Irmak, Kuşadası’ nda ikinciliği aldığı gibi şampiyonada da ikinci sırada yer aldı. Kuşadası Triatlonu’ nda üçüncü olan Bahar Saygılı Ertürk, yarış eksiği olduğu için şampiyona sıralamasına giremezken, yarışı dördüncü sırada bitiren Ceren Orhanlı, Türkiye Şampiyonası üçüncüsü oldu.

Gençler Erkekler kategorisinde bu yıl oldukça başarılı sonuçlara imza atan Ali Atlan, Kuşadası Triatlonu birincisi olurken, aynı zamanda Türkiye Şampiyonu da oldu. Ali Atlan Kuşadası’ nda elde ettiği 1:05:54′ luk zamanı ile sprint mesafe koşan tüm sporcular (elit-genç ve yaş grupları) arasında en iyi parkur zamanı yapan atlet oldu. Yıl boyunca Ali Atlan ile büyük bir çekişme yaşayan Sabri Öğe, hem Kuşadası Triatlonu ikincisi, hem de Türkiye Şampiyonası ikincisi oldu. Sabri Öğe ise 1:07:30 ile en iyi ikinci parkur zamanını yapan atlet oldu. Kuşadası’ da yarışı yedinci sırada tamamlayan Ali Mutlu, yıl boyunca elde ettiği puanlarla şampiyonadaki üçüncülüğünü korumuş oldu.

Genç Kadınlar kategorisinde Kuşadası Triatlonu’ nda ikinci olan İpek Öztosun, yıl boyu topladığı puanlarla Türkiye Şampiyonu oldu. Öztosun, son yarış haricinde katıldığı tüm yarışlarda birincilik elde ettiği için şampiyonluğa hak kazandı. Melis Acar Kuşadası’ dan birinci olmasına rağmen şampiyonada Öztosun’ un ardından ikinci sırada yer aldı. Tuğçe Karakaya ise hem Kuşadası üçüncüsü hem de şampiyona üçüncüsü olarak sezonu kapatmış oldu.

Kuşadası final yarışı Yıldız Erkekler kategorisi birincisi yıl boyu başarılı bir performans sergileyen Oğuzhan Çakır olurken Çakır, aynı zamanda Türkiye Şampiyonu da oldu. Çakır’ ın yakın takipçisi olan Mücahit Onay da hem Kuşadası, hem de şampiyona ikinciliğini elde etti. Ata Yahşi Kuşadası Triatlonu üçüncüsü olmasına rağmen şampiyona sıralamasında dördüncü sırada yer alırken, Kuşadası’ nda dördüncü olan Serhan Öncü, Türkiye Şampiyonası’ nda üçüncü sırada sezonu kapattı.

Yıldız Kızlar kategorisinde yıl boyunca katıldığı tüm yarışlarda birincilik elde eden İlayda Kara hem Kuşadası Triatlonu birincisi, hem de Türkiye Şampiyonu oldu. Kara’yı istikrarlı bir şekilde yakından takip eden Damla Alkım Ölmez de hem Kuşadası hem de şampiyona ikincisi oldu. Sinem Özdil ise Kuşadası’ nda yarışı dördüncü sırada bitirmesine rağmen yıl boyunca elde ettiği puanlar sayesinden şampiyonada üçüncü sırada yer aldı.

Yaş Grupları

 

Yaş grupları +20 Erkekler kategorisi yıl boyu en çekişmeli geçen kategorilerden biriydi. Duygun Yurteri yıl boyunca katıldığı beş yarışın dördünü birinci olarak bitirdiği için Türkiye Şampiyonu olurken, onu çok yakından takip eden Mustafa Şirin şampiyonada ikinci sırada yer aldı. Yıl boyunca rakiplerinin peşinden ayrılmayan Ali Öner ise Türkiye Şampiyonası’ nı üçüncü sırada tamamladı. 

+20 Kadınlar kategorisinde ise yıl boyunca katıldığı üç yarışta da birinciliği elden bırakmayan İpek Onaran, Türkiye Şampiyonu olurken, final yarışını yedinci sırada bitiren Mehtap Demircioğlu, yıl boyunca elde etmiş olduğu puanlar sayesinde Türkiye Şampiyonası’ nı ikinci sırada tamamladı. Seher Kocatepe Kuşadası Triatlonu’ nda sekizinci sırada tamamlamasına rağmen yıl boyunca aldığı istikrarlı puanlar sayesinde şampiyonayı üçüncü sırada tamamlamayı başardı.

+30 Erkekler kategorisi bir diğer çok çekişmeli geçen kategoriydi. Bu kategoride yıl boyunca bir yarış haricinde birincilik kürsüsünden inmeyen Fırat Dizman Türkiye Şampiyonu olurken, en yakın rakibi olan Soner Oralkasım ise şampiyona ikincisi oldu. Yıl boyunca kürsüyü zorlayan Kutluhan Özkunt Kuşadası’ nda beşinci olmasına rağmen yıl içerisinde elde ettiği puanlarla şampiyonada üçüncü sırada yer almayı başardı.

Kuşadası’ nda +30’ Kadınlar kategorisinde katılım oldukça fazla olmasına rağmen Türkiye Şampiyonası puanlı yarışlarını takip eden tek sporcu Neval Yaşar idi. Yaşar, son yarışı terk etmesine rağmen yıl boyunca topladığı puanlar sayesinde Türkiye Şampiyonu oldu. Yıl boyu çok çekişmeli geçen bir diğer kategori olan +40 Erkekler kategorisinde, Utkuer Yaşar hem final yarışı birincisi hem de Türkiye Şampiyonu oldu. Yıl boyunca Eyüp Yazıcı ve Ateş Berna arasında geçen ikincilik çekişmesi Eyüp Yazıcı’ nın lehine sonuçlandı. Ateş Berna ise yarışlara katıldığı ilk yılda Türkiye Şampiyonası üçüncüsü olmayı başardı.

+40 Kadınlar kategorisinde ise Aysin Özer Başkır ve Ayşe Yasemin Yıldırım yıl boyunca istikrarlı bir şekilde katıldıkları yarışlar sayesinde Türkiye Şampiyonası’ nda ilk iki sırayı almaya hak kazandılar. Bu yıl ilk kez triatlon yarışlarına katılan bir diğer sporcu Ali Kemal Güner, +50 Erkekler kategorisinin değişmez birincisi ve de Türkiye Şampiyonu oldu. Bu yıl oldukça iyi bir çıkış yapan Martin Bernhart ise Türkiye Şampiyonası ikincisi olurken, eski şampiyon Hasan İşbilen bu yıl şampiyonada üçüncü sırayı aldı.

Bu yıl ilk kez koşulan +50 Kadınlar kategorisinde Cana Oyman, Nermin Fenmen ve Hediye Tama gibi çok değerli sporcular olmasına rağmen hiçbir kadın sporcu, şampiyona için gerekli olan beş yarışta en az üçüne katılma kuralını yerine getirmediği için bu kategoride kadın şampiyon çıkmadı. Bu yıl açılan bir diğer yeni bir kategori olan +60’ Erkekler kategorisi oldukça ilgi çeken ve takdir toplayan bir kategoriydi. Bu kategoride Yılmaz Kahraman, Ali Bıdı, Sabri Çam ve Halil Tuna gibi çok değerli spor insanları olmasına rağmen yıl boyunca puanlı yarışları takip ederek şampiyon olan tek sporcu Sabri Çam oldu.

Yarıştan Önceki Gün

Türkiye Şampiyonası yarışlarını yıl boyunca takip eden sporcular için Kuşadası Triatlonu’ nundan alacakları puan oldukça önemli bir yer teşkil etmekteydi.  Bildiğiniz gibi sporcular,  yıl boyunca katıldıkları 5 puanlı yarıştan en iyi 3 yarışın puanının toplanması ile Türkiye Şampiyonası’ ndaki sıralamaya girmeye hak kazanıyor. Şampiyona final yarışına katılmayan sporcular Türkiye Şampiyonası’ ndaki iddiasını kaybetmiş oluyor. Bu yüzden katılımın oldukça yüksek olduğu son yarışa her kategoride yıl boyunca başarılı sonuçlar alan favori isimlerin tamamı geldi. Final yarışı için Kuşadası’ na aile ve arkadaşları ile akın eden sporcular yarıştan önceki gün oldukça renkli görüntüler oluşturdular

Geçtiğimiz hafta boyunca mevsim normallerinin oldukça altında seyreden hava şartları, haftasonunda tüm yurtta olduğu gibi Kuşadası’ ndan da hüküm sürdü. Cumartesi sabahı Kuşadası’ na gelen sporcular oldukça soğuk ve rüzgarlı bir hava ile karşılaştılar. Sert esen Kuzey’ li rüzgarlar hava sıcaklığının 13 derece hissedilmesine yol açtı. Diğer yandan deniz suyu sıcaklığının korkulanın aksine 21 santigrat derece olması biraz olsun sporcuları rahatlattı.

Teknik Toplantı

Teknik toplantı açılışında bir konuşma yapan Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş:” Az önce Barış Barlas’ ın Triatlon fotoğraf sergisini açtık. Bu ilk ve farklı bir sergi oldu. Barış’ ı kutluyor ve emeğine sağlık diyorum. Ayrıca geçtiğimiz haftasonunda milli sporcu Zülfü Karabulut elim bir trafik kazası geçirdi ve ayağı kırıldı maalesef. Kendisine buradan geçmiş olsun diyorum. Sizler de bisiklet antrenmanı yaparken kendinize çok dikkat edin. Ülkemizde henüz bisiklet kültürü tam olarak oturmuş değil. Ayrıca geçen yıl Mehmet Ulaş’ ın eşi triatlonun annesi Sevim ablayı kaybetmiştik.  Sevim Ulaş’ ın ölüm yıldönümünde Allah’ tan rahmet diliyorum.

Yarın burada Kuşadası Sportoto Triatlonu Türkiye Şampiyonası Final yarışı koşulacak. Sportoto federasyonumuza 1.000.000 TL kaynak sağlıyor ve sözleşme gereği Sportoto’ nun adını bir yarışa vermemiz gerekiyor. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bunun dışında triatlona özel sponsorluk yapmak isteyenlere de her zaman açık olduğumuzu belirtmek isterim.  Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Eğirdir Triatlonu, Tatvan Triatlonu, İstanbul Triatlonu, Balıkesir Aquatlonu ve Konya Duatlonu yapıldı. Daha önce iptal edilen İstanbul Triatlonu’ nu söz verdik ve gerçekleştirdik. Geç oldu ama sözümüzde durduk. İstanbul Triatlonu’ na gelmeyenler ve eleştirenler oldu. Ben de gelmeyenleri eleştiriyorum. Bildiğiniz gibi bu yıl Erdek Triatlonu haricinde tüm yarışları gerçekleştirdik. Erdek Triatlonu’ da yerel yönetim kaynaklı olarak iptal oldu. 

 Bunun yanında bu yıl 2-3 Kasım’ da bir çalıştay daha yapacağız. Kasım ayında yapılacak olan çalıştayda yarışma saatleri, eksik tur ve benzeri konular ele alınacak. Bu çalıştaya gelmek ve katkı vermek isteyen olursa, gelebilirler  Bir diğer önemli konu web sayfamızda açılmış olan online kayıt sistemi konusu. Online olarak yarışa kayıt yaptırıp da gelmeyenler sorun yaratmakta. Gelecek yıl bu konuya çok daha dikkat edilecek. Federasyonumuz ETU yarış komisyonunda yer aldı ve komisyonda söz sahibi oldu. Londra’ da gerçekleşen ITU toplantısında Türkiye triatlon için çalışan bir ülke olarak gösterildi ve desteklendi. Komisyonlar her konuda bizlere ilgi gösterdiler. Bizler 2014 yılı için Antalya Alanya ve Gençler Alanya yarışları için müracaat ettik. 

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Arjantin’ de 2020 Olimpiyatları için seçmelerine milli sporcu Ece Bakıcı ve İpek Öztosun ile gittik. Bu bizlere verilen önemi göstermektedir.  Yine bildiğiniz gibi sporcularımız Balkan Grand Prix Şampiyonası’ nda dereceler almaya başladılar. Dünya Şampiyonası’ nda Ali Atlan, Sabri Öğe ve İpek Öztosun yarışı orta sıralarda tamamladılar. Ve yine Balkan Şampiyonası’ nda çeşitli dereceler aldık.  Kısaca Londra’ da koşulan Dünya Şampiyonası’ na değinmek gerekirse; 85 ülkeden 8500 sporcu Londra’ da yarıştı. Bilenler bilir, sporcular Hyde Park, Buckingham Sarayı ve Trafalgar Meydanı’ nı kullanarak bisiklet etabını gerçekleştirdi. Bir hafta boyunca Londra’ nın merkezi trafiğe kapatıldı. Kıskanmadım desem yalan olur. Bizler burada bazı yerlerde yolu kapatmakta zorlanıyoruz. Londra’ da yapılan ITU’ nun toplantısına 89 ülke ile rekor katılım sağlandı. Alınan kararla ITU’ nün merkezi Kanada’ dan İsviçre’ ye alındı. 2014 Dünya Kupası 27-28 Eylül tarihlerinde Alanya’ da yapılması için başvuruda bulunduk. Bizi destekleyen bakanımıza teşekkür ederim. Açıkcası 2013 Avrupa Kupası için gösterdiğimiz çabayı Dünya Kupası için göstermemize gerek kalmadı. Çünkü yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı oldu. Bildiğiniz gibi Alanya’ da ilk kez takım triatlonu denemesi yapıldı. Ayrıca olimpiyatlardan bazı branşlar kaldırılırken, takım triatlonunun olimpiyatlara konulması gündeme geldi.

  

Son yıllarda ITU ve ETU yarışma kurallarını esas alarak yarış düzenliyoruz. Bu düzenlemeler sporcularımızın yurtdışı yarışlarda sıkıntı çekmemesine yardımcı oluyor.  Geçtiğimiz ay Maratonist örnek bir triatlon kampı gerçekleştirdi. Emre Tacir ve ekibini kutluyor ve destekliyorum. Son olarak da bu yarış için emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederim. “ şeklinde açıklamada bulundu. Hamdi Güneş’ in konuşmasından sonra söz alarak kendisine son zamanlarda puanlı yarışlarda bile çipli ölçüm sisteminin kullanılmadığını, Kuşadası’ nda kullanılıp kullanılmayacağını, kullanılmayacaksa neden kullanılmayacağını sorduk. Hamdi Güneş de ; “ Federasyonumuzun satın aldığı çip sisteminde sorun çıktı. Bu sistemin kullanılması için yabancı ekip ile anlaşmıştık. Bu ekip fiyatı arttırdı. Biz de bu yıl sadece yurtdışı yarışlarda kullandık. Bu kış yazılım ve sistem konusunda çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında tüm yarışlarda kullanmayı planlıyoruz.” şeklinde sorumuzu cevapladı.

Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in konuşmasından sonra Baş Hakem Aydoğan Ulaş teknik toplantıda yaptığı kısa konuşmada kısaca yarışma kurallarına değindi. Ardından Organizasyon Sorumlusu Oğuz Aydın tarafından yapılan parkur tanıtımı ile teknik toplantı son buldu. Aydoğan Ulaş “Arkadaşlar su sıcaklığı 21 santigrat derece ve wetsuit kullanımı yasak. Yarın herkese bir yarışma numarası verilecek. Numaraların hazırlıkları yapılıyor. Federasyonumuzun web sitesinde birkaç gün önce Türkiye Şampiyonası sonuçlarını yayınladık. Bununla ilgili itirazı olanlar bildirsin. Yarınki yarışmadan sonra final sonuçları, Kuşadası yarışı sonuçları ve takımlar sıralamaları olacak. Her zaman olduğu gibi puanlamada %60 kuralı geçerlidir. Bu da beş yarışta en iyi üç yarışın puanına karşılık gelir. Takım halinde finale katılma zorunluluğu üç kişidir.” Şeklinde bilgilendirme yaptı. Yarış Günü Yarış sabahı ise erken saatlerde değişim alanına gelen sporcuların üşüdükleri ve soğuktan korunmaya çalıştıkları gözlemlendi. Günün ilk yarışının start’ ı saat 10’ da yıldız erkekler ile başladı. Ardından 10:03 de’ de yıldız kızlar start aldı. İsmail Cem meydanında toplanan sporcular için değişim alanına girmeden önce numaralandırma işlemi yapıldı. Değişim alanına giriş için belirlenmiş olan saatler 09:00-09:45 arasında olmasına rağmen, çok sayıda sporcunun son anda numaralandırma masasına yönelmesi ile bu bölgede yığılma oldu. Yıldız sporcular yarışa başladığında değişim alanı önünde içeriye girmek için sıralanmış çok sayıda yaş grubu sporcusunun beklediği görüldü. Sudan çıkan yıldız sporcuların değişim alanına sorunsuz gidebilmesi için değişim alanına girişler kontrollü bir şekilde yapıldı.

İsmail Cem Meydanı’ nın yat limanı ile arasında kalan kumsaldan saat 10’ da start alan yıldızların ardından saat 10:30’ da start alması gereken yaş grupları sporcuları, katılımcı sayısının çokluğu ve yoklamasının normalden biraz fazla sürmesi ile birkaç dakika gecikmeli başladı. Günün üçüncü start’ ı olan Gençler kategorisi saat 13’ de, gün son ve en önemli yarışı olan Elitler kategorisi start’ ı ise saat 14’ de verildi. Bir gün önce yapılan teknik toplantıda su sıcaklığının 21 derece olduğu ve bu sebeple wetsuit giyilmesine gerek olmadığı ve de müsaade edilmeyeceği bilgisi Baş Hakem Aydoğan Ulaş tarafında bildirilmişti. Nitekim atmosferik şartların çok çetin olmasına karşın deniz suyu sıcaklığının 21 santigrat derece olması sporcular üzerinde herhangi bir olumsuz bir etki yaratmadı. Sabah start alan kategorilerde sudan çıkan sporcuların, soğuk hava ve sert rüzgarla karşılaşmış olması yarışma esnasında sporcuların zorlanmasına yol açarken, öğleden sonra rüzgarın şiddetini az da olsa yitirmesi ve yükselen güneşin yeryüzünü biraz daha ısıtması sayesinde genç ve elit sporcuları az da olsa teselli etti.

Diğer yandan yüzme etabında tıpkı Eğirdir’ de olduğu gibi yaş gruplarında yarışan bazı sporcuların ilk dubayı döndükten sonra ikinci dubaya yüzmek yerine doğrudan plajdaki çıkış bölgesine doğru yüzdükleri kıyıda yarışı seyredenler tarafından gayet açık bir şekilde görülmesine rağmen hakemler tarafından herhangi bir müdahale yapılmadı. Sudan çıkan sporcular oldukça uzun bir geçiş ile değişim alanına giriş yaptı. Değişim alanına giren sporcular bisikletlerini aldıktan sonra geldikleri yöne doğru koşarak dışarı çıkış yaptıktan sonra “U” dönüşü ile tekrar geriye dönüp başlama çizgisine kadar olan bölüme kadar uzun bir mesafe koşmak zorunda kaldılar.

Sabah erken saate start alan iki kategori olan yıldızlar ve yaş grupları sporcuları sudan çıktıktan sonra soğuk havaya aldırmaksızın çok yoğun bir mücadeleye giriştiler. Türkiye Şampiyonası sıralamasının belli olacağı bu son yarışta şimdiye kadar sıralamada ilk 10’ da yer alan tüm sporcular için çok büyük önem taşımaktaydı. Bisiklet etabı İsmail Cem Meydanı ile Hülya Koçyiğit Meydanı arasında bulunan ve bir kısmı sert eğime sahip olan yokuşlu bulvarda altı tur üstünden gerçekleşti. Bulvarın her iki yönünün de sporcu emniyeti açısından araç trafiğine kapatılmış olması istenmeyen karşılaşmalara engel oldu. Yalnız parkurun iniş bölümünde asfalt üstünde oluşan bozuk zemin ve yarıştan bir gün önce yapılmış olan asfalt yamalar, özellikle hızlı inişin gerçekleştiği bu bölgede sporculara hayli zor anlar yaşattı. Olağanca hızları ile yokuş aşağıya inen sporcular bozuk satıhta adeta slalom yapmak zorunda kaldılar. Üstelik bu yıl yeni yapılmış olan mazgalların beyaza boyanmaması sebebiyle hızlı iniş ve geçişler esnasında tehlike yarattığı görüldü. Bisikletleri ile değişim alanına giren sporcular giriş yaptıkları istikamette koşuya geçiş yaptılar.

Koşu etabı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İsmail Cem Meydanı ile liman kapısı arasında kalan bölümde dört tur üstünden gerçekleşti. Çift yönlü bulvarın bir bölümünün trafiğe kapatılması sayesinde araç trafiği ile sporcu karşılaşması yaşanmazken, yayaları aynı oranda sporculardan izole edilememiş olması yüzünden sporcular zaman zaman zor anlar yaşadı. Hem bisiklet etabında hem de koşu etabında çok sayıda sporcunun parkuru doldurmuş olması oldukça renkli görüntülere sahne olurken, yarışın hayli çekişmeli geçmesine yol açtı. Koşu etabını tamamlayan sporcular İsmail Cem Meydanı’ nındaki finiş takının altından geçerek yarışı tamamladılar.

Öğleden sonra tamamlanan yarışların ardından Kuşadası Triatlonu ve Türkiye Şampiyonası sonuçlarının belli olmasıyla saat 17:30’ da yapılan ödül töreninde dereceye giren ve şampiyonada ilk üç sırayı paylaşan sporculara kupa ve madalyaları verildi.

 

Diğer fotoğrafların tümü gün içerisinde galeriye yüklenecektir, takipte kalınız.

Fotoğraflar: Onur Calp 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın