2012 Eliat Avrupa Triatlon Şampiyonası

20/04/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Bildiğiniz gibi bu haftasonu, 20-22 Nisan tarihleri arasında İsrail’ in Eliat şehrinde, “2012 Eliat Avrupa Triatlon Şampiyonası” koşulacak. Triatlon milli takımımızın 12 sporcu ile yer aldığı yarışmaların organizasyonunu, “Avrupa Triatlon Birliği” ETU tarafından gerçekleştiriliyor.

Yarışlar, elitler, gençler, yaş grupları, paratriatlon ve bayrak takımı yarışmaları kategorilerinde koşulacak. Organizasyona katılım ücreti 90 ila 100 euro arasında değişirken  başarılı olan sporculara toplamda 60.000 euro para ödülü dağıtılacak. “Elit Erkekler” ve “Elit Kadınlar” kategorilerinde ilk on beş sporcuya, “Karışık Bayrak Takımı” kategorisinde de ilk beşe giren takımlara para ödülü verilecek.

Türk milli takımımız, “Elit Erkekler” kategorisinde Altay Öygüç, Fatih Azrak; “Elit Kadınlar” kategorisinde Berrak Mutlu, Çiğdem Gülgeç, Ece Bakıcı yer alıyor.

 

 

“Genç Erkekler” kategorisinde Hikmet Dirik, Kutsal Batuhan Sanlı, Melih İlker Gücüyener, Muhammet Onay, Sabri Öge ve Sarp Öncü ile yarışlarda yer alıyor. “Genç Kadınlar” kategorisinde hiç sporcumuz bulunmuyor.

 

 

Paratriatlon kategorisinde ise yarışa katılan tek sporcumuz ise Kemal Özdemir. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl “I. İstanbul Triatlonu” yarışına paratriatlon (Engelliler triatlon yarışı) kategorisinde katılarak ülkemizde bir ilke imza atan Kemal Özdemir, Eliat’ daki yarışta start alarak ilk milli paratriatlon sporcumuz olmaya hak kazanıyor.

Yarışmaların ilk gününde “Genç Erkekler” kategorisinde koşulacak olan yarışta 24 ülkeden toplam 74 atlet yarışacak. Bu kategoride ilk kez bir sporcumuz start listesinin ilk sırasında yer alıyor.

“1” göğüs numarası ile start alacak olan Sabri Öğe 1994, “28” göğüs numarası ile start alacak olan Melih İlker Güücüyener 1993, “44” göğüs numarası ile yer alan Hikmet Dirik 1995, “60” göğüs numarası ile yer alan Muhammet Onay 1994,  72 Göğüs numarası ile yer alan Kutsal Batuhan Sanlı ise 1995 doğumlu.

 

 

Yurtiçindeki yarışlardan yakından tanıdığımız genç sporcularımızın henüz uluslararası sırlamada (ranking) elde ettikleri bir derece yok fakat 2012 yılında yaptıkları çalışmalar ve kamplar neticesinde gittikçe yükselen başarı grafiğini, Eliat’ da devam ettirmesi beklenen sporcularımızın iyi sonuçlar elde etmesi bekleniyor.

Beraberinde Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş ve Onursal Başkan Halil Kılıçoğlu nunda bulunduğu triatlon milli takımı ve kafilesi geçtiğimiz günlerde Eliat’ a gitti. Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in sosyal medyada paylaştığı bazı önemli gelişmeleri sizlere aktarmak istiyoruz.

 

 

“Bugün Eilat ‘da yoğun bir ETU Genel Kurul toplantısı geçirdik. İlk önce yönetim kurulu seçimleri yapıldı. İtalya Federasyon Başkanı Renato BERTRANDİ yeni dönem Başkanlığına seçildi. Bizde destek verdik, basarılar diliyorum.”

“Bizim için diğer önemli gelişme öğleden sonra gerçekleşti. ETU Denetleme Kuruluna aday gösterdiğimiz Onursal Başkanımız Halil Kılıçoğlu’ nu 6 aday arasından 3 kişilik kurula seçtirmeyi başardık. Artık Türkiye’ nin triatlonda kendini hissettirmeye başladığını bugün bir kez daha anladık. Halil Beye başarılar dilerim. Camiamıza hayırlı olsun.”

Hamdi Güneş’ in bir diğer önemli açıklaması ise “BALKAN SAMPİYONASI da büyük bir aksilik olmadığı takdirde 8-9 Eylül’ de Elazığ ilimizde yapılacak. Bugün yaptığımız toplantıda bu kararı da aldık, şimdi onayını bekliyoruz. Türkiye olarak bugün ETU Genel Kuruluna damgamızı vurduk diyebiliriz. Hayırlı olsun.” Şeklindeydi.

Federasyonumuzun, 2012 yılında milli sporcularımı için yapmış olduğu kamp ve çalışmalarının arttırılmasının yanında yurtiçindeki yarışlarda uygulamaya aldığı ve uluslararası standartlara uygun yarış kategorileri düzenlemesi ile çipli ölçüm sistemi uygulaması sayesinde aslında kısıtlı bir bütçeye sahip olan traitlon federasyonunun yeni ve önemli bir takım gelişmeler kaydettiğine hep birlikte sahit oluyoruz..

Gelişmelerin sadece yurtiçi içi ile sınırlı kalmayıp uluslararası arenada da olduğunu görmek, Türk triatlon camiası açısından oldukça sevindirici. Yönetim kurulu seçimlerinde desteklemiş olduğumuz aday olan Renato BERTRANDİ,  ETU’ nün yeni Başkanını seçilmesi, ardında denetleme kuruluna Onursal Başkan Halil Kılıçoğlu’ nun seçtirilimiş olması, ülkemizdeki triatlon sporu için olumlu gelişmelere vesile olacaktır. Nitelim Balkan Şampiyonası’ nın Eylül ayında Elazığ’ da koşulacak olması bunun bir göstergesi olarak düşünülebilir. Yaşanan gelişmelerin hepsini üst üste koyduğumuz zaman dünyada yükselen sporsal değer olan triatlonun, ülkemizdeki geleceği için daha da iyi şeyler yapılacağına olan inancımız artıyor. Tüm milli takım sporcularımızın iyi dereceler elde etmesi dileğiyle…

 

Hazırlayan Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın