2012 Eliat Avrupa Triatlon Şampiyonası Koşuldu

24/04/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz haftasonunda İsrail’ in Eliat şehrinde, “2012 Eliat Avrupa Triatlon Şampiyonası” koşuldu. “Elit Erkekler” kategorisinde tecrübeli İspanyol atlet Javier Gomez birinci olurken, “Elit Kadınlar” kategorisinde İsveçli atlet Nicola Spirig birinci oldu.

 

 

Sporcuların sıcak ve rüzgarla mücadele ettiği Eliat’ daki yarışların ilk gününde “Elit Kadınlar ve Genç Kadınlar”, ikinci gününde “Elit Erkekler ve Genç Erkekler”, üçüncü gününde ise “Paratriatlon ve Bayrak Takımları” sporcuları yarıştı.

 

 

Triatlon milli takımımızın 12 sporcu ile yer aldığı yarışmalarda, “Elit Erkekler” ve “Elit Kadınlar” kategorilerinde yarışan sporcularımız, bisiklet etabında tur yedikleri için kurallar gereği yarışma dışı kaldı. “Genç Erkekler” kategorisinde yarışan sporcularımızdan yalnızca Sarp Öncü yarışma dışı kalırken diğer sporcularımız yarışmayı tamamladılar. “Genç Kadınlar” kategorisinde ise yarışan sporcumuz yoktu. Paratriatlon kategorisinde yarışan tek sporcumuz Kemal Özdemir ise bisiklet tekerinin maşaya sürtmesine rağmen yarışı tamamladı.

 

 

 

Elit Erkekler

“Elit Erkekler” kategorisinin birincisi olan Javier Gomez, elde ettiği 1:55:48’ lik zaman ile üçüncü kez “Avrupa Şampiyonu” ünvanına sahip olurken, Gomez’ in hemen arkasından gelen Rus atlet Alexander Bryukhankov 1:56:48’ lik zamanı ile ikinci, bir diğer Rus atlet olan İvan Vasiliev 1:56:42’ lik zaman ile üçüncü sırada yer aldı.

 

 

1983 doğumlu olan başarılı atlet Gomez’ in 2011 yılında elde ettiği en iyi derece ise “Lausanne ITU Sprint Dünya Şampiyonası” da ikincilik olmuştu. Diğer yandan sitemizi yakından takip edenlerin hatırlayacakları gibi Alexander Bryukhankov, 2010 yılında koşulan “Uluslararası Alanya Triatlonu” “Elit Erkekler” kategorisi yedincisi olarak yarışı tamamlamıştı. İvan Vasiliev ise 2011 yılında yarıştığı “Uluslararası Alanya Triatlonu” “Elit Erkekler” kategorisinde üçüncü olarak yarışı bitirmişti.

 

 

“Elit Erkekler” de yarışan Altay Öygüç, bisiklet etabının üçüncü turunda öndeki gruptan tur yiyerek kurallar gereği yarışma dışı kaldı. Elit Erkekler’ deki diğer sporcumuz Fatih Azrak ise bisiklet etabının sonuna kadar öndeki gruptan tur yememişti. Etabını bitirmesine birkaç yüz metre kala, aynı anda Javeir Gomez’ in de koşu parkurunda tam bir tur bitirmiş olması sebebiyle kurallar gereği Fatih Azrak da yarışma dışı kaldı.


Elit Kadınlar“Elit Kadınlar” kategorisinde İsveçli atlet Nicola Siprig 02:07:11’ lik zamanı ile birinci olurken hemen arkasından gelen İspanyol Ainhoa Murua 02:07:20’ lik zamanı ile ikinci, tanınmış Fransız atlet Emmie Charayron 02:07:56’ lık zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

1982 doğumlu olan Nicola Spirig’ in 2012 yılında elde ettiği en iyi derece “Mooloolaba ITU Dünya Şampiyonası” ikinciliğine sahip. İspanyol atlet Ainhoa Murua ise 2012 yılında katıldığı “Quarteira ITU Avrupa Triatlon Kupası” nda birinci olmuş başarılı bir sporcu. Fransız Emmie Charayron elde ettiği en iyi derece ise 2011 Agadır ITU Africa Triatlon Kupası dördüncülüğü olarak kayıtlara geçmiş.

 

 

Bu kategoride yarışan kadın atletlerimizden Çiğdem Gülgeç bisiklet etabının üçüncü turunda tur yediği için yarışma dışı kalırken aynı turda yarışma dışı kalan Ece Bakıcı, yokuş aşağı iniş sonrası dönüşte kaldırıma çarparak bisikletten düştü ve hafif bir şekilde yaralandı. Berrak Mutlu ise dördüncü turda tur yiyerek kurallar gereği yarışma dışı kalınca “Elit Kadınlar” kategorisindeki yarış kadın sporcularımız için son bulmuş oldu.

 

Genç Erkekler

“Genç Erkekler” kategorisinde İtalyan atletler üç saniye arayla bitişe gelerek duble yaptılar. Matthias Steinwandter 56:16’ lık zaman ile birinci olurken onu çok yakından takip eden Delian Stateff 56:19’ lık zamanı ile ikinci, Norveçli atlet Kristian Blummenfelt de onun hemen bir saniye ardından 56:20 ile üçüncü oldu.

 

 

Bu kategoride yarışan altı sporcumuzdan Sarp Öncü hariç diğer tüm atletlerimiz yarışı tamamlamayı başardılar.  Sabri Öğe 1:03:06’ lık zaman ile ile 59 uncu, M. İlker Gücüyener 1:04:34 ile 60 ıncı, Kutsal Batuhan Sanlı 1:06: 07 ile 62 inci, Hikmet Dirik 1:06.24 63 üncü, Muhammet Onay 1:07:38 ile 64 üncü oldu.

 

 

Hikmet Dirik’ in bisiklet etabından değişim alanına girişi esnasında bir anlık dikkatsizlik sonucu sonucu bisikletten düşmüş olması yarışı devam ettirmesine engel olmadı. Hemen toparlanarak yarışa devam eden Dirik’ in düşme sonucunda ayak bileğine aldığı darbe koşu etabına sporcunun derecsine olumsuz etki yaptı.

 

 

 

 

 

Paratriatlon

Paratriatlon kategorisinde ise yarışa katılan tek sporcumuz
“Koşan Adam” lakabıyla tanınan Kemal Özdemir idi. Bildiğiniz gibi
Özdemir, geçtiğimiz yıl “I. İstanbul Triatlonu” yarışına paratriatlon
(Engelliler triatlon yarışı) kategorisinde triatlon yarışına
tamamlayarak ülkemizde bir ilke imza atmıştı. Kemal Özdemir, Eliat’ da
katıldığı Avrupa Şampiyonası’ ndaki yarışı başarı ile tamamlaması, onu
ilk milli paratriatlon sporcumuz olma sıfatını kavuşturmuş oldu.

Eliat’ a giden milli takım kafilesinde yer alan milli takım yardımcı
antrenörü Alper Köksoy ve Alanya Belediyesi Spor Md. çalışanı ve aynı
zamanda federasyon organizasyon kurulunda yer alan Alper Koçak’ tan
yarış ve teknik açıdan aldığımız değerlendirmelere göre; “Elait’ taki
organizasyon ve güvenlik önlemlerinin oldukça zayıf olduğu anlaşılıyor.
Yapılan organizasyonun Alanya ile kıyaslandığı zaman, profil olarak çok
daha aşağıda kaldığı da aşikar.

 

Özellikle “Genç Erkekler” kategorisinde çıkış esnasında fodepar
(hatalı çıkış) olduğunu başhakeme bildiren Alper Koçak, hatalı çıkışın
geriye alınmadığı konusunda özellikle belirtiyor. Koçak’ ın üstünde
durduğu bir başka konu ise yarışlara katılan yabancı sporcuların çok
sayıdaki uluslararası yarışlarda elde ettikleri tecrübeler sayesinde
daha kurnazca yarıştıkları konusuydu. Diğer taraftan yurtdışı yarışma
tecrübesi daha az olan millilerimizin böylesine kurnazca yarışan
atletler arasında daha dezavantajlı bir konuma sahip oldukları görüşünü
dile getirdi.

 

Bir diğer önemli konu ise Eliat’ daki şampiyonada, “2013 ETU Alanya
Avrupa Şampiyonası” tanıtım fırsatının iyi değerlendirilmiş olması.
Alper Koçak, Kemal Kocaman  ve Zeynep Öçten Çelik’ in, federasyonla
eşgüdümlü bir şekilde yapmış oldukları tanıtım çalışmalarının oldukça
başarılı olduğunu öğrendik. Özellikle İngiliz federasyon başkanı,
tanıtımın başarısından dolayı gelecek yıl için Alanya’ ya 500 ingiliz
sporcunun geleceğine dair söz vermiş bile.

 

Sonuçlar için tıklayınız.

 

Haberin sizlere ulaşması için vermiş oldukları bilgi ve
katkılardan dolayı hem Alper Koçak’ a, hem de Alper Köksoy’ a çok
teşekkür ederiz.

 

Fotoğraflar: Alper KOÇAK

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın