2010 Alanya ITU Triathlon Premium European Cup

26/10/2010  //     //  Triatlon Yarışları

 

23-24 Ekim 2010 tarihlerinde Alanya’da 20.’si düzenlenen Uluslararası Alanya Triatlonu gerçekleştirildi. Türkiye Triatlon Federasyonu ve Alanya Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği 25.000 Euro ödüllü ITU Avrupa Kupası ve ETU Gençler Avrupa Kupası kategorileri altında koşuldu.

 

 

 

 

 

 

Toplamda 23 ülkeden 400 sporcunun katıldığı yarışmada, Elit Erkekler kategorisinde birinciliği 1:43:29 ile Belçikalı sporcu Bart Aernouts alırken, Elit Kadınlar kategorisi birincisi 1:54:42 ile Hollandalı sporcu Rachel Klamer oldu.

 

 

 

 

Elit Erkekler’de 2009 yılında Alanya Triatlonu’na katılamadığı için derecesi olmayan Aernouts’ un, 2010 yılında Alanya Triatlonu öncesi katıldığı yarışmalarda yükselen başarı grafiği dikkat çekici. 2010 Edinburg Dünya Duatlon Şampiyonasında aldığı birinciliğini, Alanya Triatlonu ile taçlandıran Aernouts’un ismini bundan sonra daha sık duyacağımız kesin. Geçtiğimiz yıl Alanya’ da 32. olan Andrea D’Aquino, 2010’da yükselen başarı grafiği ile dikkat çeken bir diğer sporcu. Bu yıl Alanya’da 2. olan D’Aquino, Karlow Vary Avrupa Kupasında 4. olarak iddiasını belli eden bir atlet. Aernouts gibi bu yıl Alanya’ya ilk defa gelen Svyatoslav Tsvetkov ise 2010 Loutraki Avrupa ve Balkan Triatlon Kupasında 3. olan bir başka elit sporcu.

Toplamda 57 sporcunun katıldığı Elit Erkekler kategorisinde Türk Milli Takımı sporcusu Duygun Yurteri 45. olarak tamamlarken, Bahadır Tama 46. , Zekeriya Yücetürk 48. olarak tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elit Bayanlar’da ise Rachel Klamer son iki yıldır Alanya’da birinciliği kimseye kaptırmadığı gibi son üç yıldır katıldığı yarışlarda ilk beşte yer almayı başaran bir sporcu. 2009’da Alanya’ya katılmayan fakat 2008’de Alanya’daki 3.’lüğü ile ismi hafızalarımıza yer eden Maria Czesnik, bu yıl Loutraki’deki birinciliğinin ardından Alanya’da ikinci olarak iddiasını sürdüren bir atlet. İlk defa 2010 yılında yarışmalara katılan Katie Ingram’ın bu yıl Alanya’daki 3.’lüğünden önceki en iyi derecesi ise, Nancy Avrupa Duatlonu 2.’liği.

Toplamda 32 sporcunun katıldığı Elit Bayanlar kategorisinde ise kurallar gereği bisiklet etabında yarışmayı ilk sırada sürdüren sporcudan tur yedikleri için, millilerimiz Berrak Mutlu, Çiğdem Gülgeç ve Emel Yıldırım diskalifiye oldular.

 

 

 

Toplamda 123 sporcunun katıldığı Yaş Grupları Erkekler Genel Klasmanında 1:52:59 ile Ukraynalı Andrıy Yastrebov birinci olurken, Türk sporcularımızdan Onur Calp 9. , Fırat Dizman 11. , Özhan Kırmızı 13. , Mert Yılmaz 14. ve Merdan Çayır 19. oldu.  Yaş Grupları Kadınlar Genel Klasmanı’nda 2:13:50’lik derecesi ile Katherina Akimova 1. olurken, 2:21:48’lik derecesi ile Bahar Saygılı 3. olarak tamamladı.

ETU Genç Erkekler ve Genç Bayanlar kategorisinin, Sprint triatlon olarak koşulduğu yarışmalar tıpkı Elitler kategorisinde olduğu gibi çok çekişmeli geçti.  45 sporcunun katıldığı Genç Erkekler kategorisinde 54’48” lik derecesi ile Rus Andrey Brukhanov 1. olurken, Samet Büyükzöngür 25., Sabri Öge 28., Metin Akbaba 30., Altay Oyguç 32., Fatih Azrak 33., Sarp Öncü 34., İlker Sezen 35., Muhammet Onay 38. Can Elvanlıoğlu 41. oldu. 24 atletin katıldığı Genç Bayanlar kategorisinde 1:30’31” ile Rus Anastasia Protosenya birinci olurken, Türk sporcularımızdan Ceren Orhanlı 17. , 7 saniye arkasından gelen Ece Bakıcı ise 18. olarak, triatlondaki ilk yılında, gelecekte umut vaat eden bir sporcu olduğunu belli etti. Alanyalı başarılı atletimiz Ümran Aslan 21., Aylin Akyay ise 23. oldu.

20. kez düzenlenen Uluslararası Alanya Triatlonu,  başarılı ve tecrübeli organizasyonu sayesinde adeta festival havasında geçti. Yurtdışından katılan sporcu sayısının fazlalığı, izleyenlerin kendini yurtdışında bir yarışta gibi hissetmelerine sebep olurken, özellikle yaş gruplarında çok sayıda Rus sporcunun üst sıralarda yer alması dikkat çekici bir durum olarak kayda geçti. Diğer yandan yarışları izleyen ve onları destekleyen çok sayıda yabancı izleyicinin tezahüratları organizasyona renk katarken, vatandaşlarımızın yarışa ve sporcularımıza ilgisiz kalması ise çok üzücüydü.

 

 
Bu haberi yazmamda yardımcı olan sevgili Hakan KOÇ’a teşekkür ederim.

www.alanyacup.com

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın