2009 Alanya ITU Triathlon Premium European Cup

25/10/2009  //     //  Triatlon Yarışları

Yarış ile ilgili fotoğrafların linkleri bu sayfaya verilecek ve fotoğraflar bulundukları galerilerde yeni eklemeler ile güncellenecektir. Lütfen sayfayı tekrar ziyaret ediniz, hafta içi birkaç kez güncelleme yapılacaktır.

 Hafta çerisinde galerilerimizekişisel galerilerimize, güncel video bloğumuza ,   foruma   güncellemeler yapacağız  lütfen sayfayı ve bu kısımları  takip ediiz.

Resimlerin tamamı 3.11.2009 tarihine kadar siteye yüklenecektir. Lütfen linkleri takip ediniz.

(There are many photos and videos  at our galeries andvideo blogs, they will be become current during the week, please check the links.) 

 

Triatlon Media GALERİ
http://cyclingtr.com/media/68/default.aspx

Elit Erkekler – Elit Man

http://cyclingtr.com/members/onur/files/Alanya_5F00_Elit_5F00_A_5F00_Triathlon/default.aspx

 

Elit Bayanlar – Elit Woman

http://cyclingtr.com/members/onur/files/Alanya_5F00_Elit_5F00_Bayanlar_5F00_Triathlon/default.aspx?PageIndex=1

 

ELit B (age grup)

http://cyclingtr.com/members/onur/files/Alanya_5F00_Elit_5F00_B/default.aspx?PageIndex=1

Media Görüntüler

http://cyclingtr.com/media/g/cyclingtr_triathlon_media_team/default.aspx

 

 

 

30 ülkeden 400 sporcunun katıldığı 19. Uluslararası Alanya Triatlonu Avrupa Kupası, sabah saat 10:30’da Elit Erkekler yarışı ile başladı. Toplam 26.850 Euro para ödülünün dağıtıldığı yarışların, Elit Erkekler, Elit Bayanlar, Bayanlar, 20+ Erkekler, 30+ Erkekler, 40+ Erkekler, 50+ Erkekler ve 60+ Erkekler olmak üzere 8 kategoride yapılacağının bildirilmesine rağmen son anda 20 yaş altı sporcuların da yarışmaya katılmak için ısrarlı baskıları üzerine 20 yaş altı için de kategori açılarak toplam 9 kategoride yapıldı .

Harika bir ortamda, olimpik mesafade yarışan triatletler, 1,5 km yüzdüler, 10 km’lik parkurda toplam dört tur atarak 40 kilometre bisiklete bindiler ve 2 km’lik parkurda 5 tur atarak 10 km’lik koşu etabını tamamladılar.

 

Elit Erkekler’de, bu sene yapılan Dextro Energy Triathlon Dünya Kupası’nda 19. sırayı alan ve dünya sıralamasında 15. olan Rus Yulian Malysiev 1:51:16 ile birinci olurken, ikinci sırayı dünya sıralamasında 11. olan Rus Alexander Brukhanaow (1:51:30) ve üçüncülüğü ise dünya sıralamasında 41. olan Rus Ivan Tutukin(1:51:41) aldılar.

 

 

Türk Milli Takımı’ndan en iyi dereceyi başarılı ve ünlü sporcumuz Mert Onaran 2:05:34 süre ile 63.’lükle yaparken, yine milli takımımız sporcularından bu senenin Türkiye şampiyonu Duygun Yurteri 2:06:01 süre ile 64., Zekeriya Yücetürk 2:09:32 süre ile 67., Zülfü Karabulut 2:12:23 süre ile 70., Bahadır Tama 2:13:23 süre ile 71., Oksal Özdol 2:14:41 süre ile 72. oldular.

 

Elit Bayanlar’da harika bir yarış çıkaran Dextro Energy Triathlon – ITU Gençler Dünya Kupası üçüncüsü Rachel Klamer 2:03:05 süre ile birinci olurken, dünya sıralamasında 60. olan Danimarkalı Helle Frederiksen 2:03:33 süre ile ikinci, dünya 9.’su Fransız Jessica Harrison 2:03:43 süre ile üçüncü oldu.

 

Milli takım sporcularımızdan Çiğdem Gülgeç 2:36:29 süre ile 31. olurken, Berrak Mutlu 2:40:14 süre ile 32. oldu.

Yaş gruplarında yapılacak olan yarışın başlangıç saati 14:15 olarak açıklanmış olmasına rağmen bu grupların 15:35’te başlaması birçok sporcu için hoş olmayan bir süpriz oldu.

 

Teknik toplantıda önce Türkçe açıklama yapılmaması ve sonra herkesin dağıldığı bir anda sonradan yapılan Türkçe açıklamanın gürültülü bir ortam nedeniyle anlaşılamaması, Türk sporcular arasında büyük tepki aldı. Ev sahibi ülke konumunda olmamızdan ötürü açıklamanın öncelikle Türkçe olarak yapılması bizce daha uygun olurdu.

Yarışı izleyen vatandaşlara çekilişlerle bisiklet ve çeşitli hediyeler verildi, ancak hediye çekilişi bitince Türk izleyicilerin yarışı terk etmeleri üzücüydü. Genel anlamda başarılı bir yarış organize eden organizasyon komitesinin tüm çabalarına rağmen yollarda triatletlere tempo verenler maalesef yine yabancı izleyiciler oldu. Bu sene 19.’su yapılan yarışların muhteşem ve gayet kaliteli hazırlanmasına rağmen, esnaf dışında gerçek anlamda Türk triatlon izleyicisi ve triatlon severin pek olmayışı, triatletlere tempo veren, motive eden izleyicilerin sadece Alanya’da yaşayan yabancılar olması üzücüydü.

 

Rus sporcuların çok ciddi bir üstünlük sağladığı bu yarışta, her yarışta olabileceği gibi yine bisiklet etabında bir-iki küçük kaza meydana geldi. Her ne kadar bu yarış Türkiye’deki en iyi triatlon organizasyonu olsa da bazı ciddi eksiklikler vardı. Bu eksikliklerin en başında da bisiklet etabı gelmekteydi. Böylesi bir organizasyona çukurlarla ve rögar kapaklarıyla dolu, bozuk parke taştan mamül olan bisiklet parkuru hiç yakışmıyordu. Bu zemin yüzünden bazı yarışçıların bisikletleri yol boyunca adeta parça parça dökülürken, bazıları da yüksek hızda tekerleklerin yerden kesilmesi ve rögar kapakları yüzünden ciddi kontrol kayıpları yaşadılar. Artık Alanya Belediyesi’nin bu parkuru yarışa uygun ve düzgün bir asfalt zemin haline getirmesi gerekiyor. Umuyoruz ki önümüzdeki yıl 20.’si düzenlenecek olan yarışta Belediye artık bu sorunu çözecektir. Bir diğer olumsuzluk ise bunca yıllık tecrübeye rağmen hala yaş gruplarının çıkış saatinin doğru ayarlanamaması oldu. Organizasyon komitesi, geçmiş yıllardaki tecrübeleri göz önüne alarak yarışları en azından 2 saat kadar daha erken başlatacak önlemleri almalı ve gerekli düzenlemeleri yapmalıydı. Sonuç olarak yaş grupları yarışının hava kararırken başlaması yüzünden bisiklet etabı karanlığa kaldı ve koşuya gelindiğinde ise artık akşam olmuştu. Bu durum pek çok yarışçıyı olumsuz yönde etkiledi.

Bize göre, daha henüz federasyonumuz yokken Türkiye’de triatlon sporunun ilk ve uluslararası yarışını düzenleyen Alanya’ yı çok ayrı bir yere koymak lazım. Eksiksiz olmasa da kaliteli ve profesyonel bir ortamda düzenlenen yarışlarda yine diğer illerimizde olduğu gibi bizim gördüğümüz en önemli eksik, aradan 19 sene geçmesine rağmen hala gerçek anlamda triatlon sever izleyici kitlesinin oluşturulamamış olduğudur. Bunun yanında Türkiye’nin Alanya ile gerçekten gurur duyması gerekiyor.

 

Resimlerin tamamı 3.11.2009 tarihine kadar siteye yüklenecektir. Lütfen linkleri takip ediniz.

Elit Erkekler – Elit Man

http://cyclingtr.com/members/onur/files/Alanya_5F00_Elit_5F00_A_5F00_Triathlon/default.aspx

Elit bayanlar – Elit woman

http://cyclingtr.com/members/onur/files/Alanya_5F00_Elit_5F00_Bayanlar_5F00_Triathlon/default.aspx?PageIndex=1

ELit B (age grup)

http://cyclingtr.com/members/onur/files/Alanya_5F00_Elit_5F00_B/default.aspx?PageIndex=1

Media Görüntüler

http://cyclingtr.com/media/g/cyclingtr_triathlon_media_team/default.aspx

Cyclingtr.com olarak “Teşekkürler Alanya” diyoruz.

 

Yarış sonuçları için burayı tıklayınız.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın