2.Tatvan Triatlonu Koşuldu

06/06/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

2012 yılının Triatlon Federasyonu Faaliyet Takviminde yer alan 2. Tatvan Triatlonu Van Gölü kenarında süper sprint mesafe olarak koşuldu. Özlenilen güneşli ve güzel bir  havada gerçekleşen organizasyon cumartesi günü 18.00 da teknik toplantı ile başladı.

 

 

 

Yarışma öencesi yapılan teknik toplantıda yarış detayları açıklanmadan önce Başkan Hamdi Güneş  sanal medyada ki konuşulanları takip ettiğini, bazı eleştirileri haksız bulduğunu dile getirdikten sonra  dağlardaki karların yeni yeni erimesi sebebiyle suyun 14 derece olduğunu açıklayan teknik hakem kurulu başkanı Aydoğan Ulaş  yarışmada wetsuit kullanımının serbest olduğunu ve sağlık açısından süper sprint mesafe koşulacağını bildirdi.

 

Bilindiği gibi süper sprint mesafeler 400 m  yüzme, 10 km bisiklet ve 2,5 km koşu etabından oluşmaktadır. Wetsuıti olmayan sporcuları mağdur etmemek amacıyla wetsuitler büyükler ve gençler arasında değişimli olarak ortaklaşa kullanıldı.

Yarış günü organizasyon saat 11.00′ de elit erkek ve elit  bayan startının birlikte verilmesiyle başladı. Sporcular suyun soğukluğundan ve gölün suyunun sodalı olmasından dolayı  olumsuz etkilenselerde yarışmayı bırakmadılar.

 

Bisiklet ve koşu parkuru trafiğin olmadığı göl kenarında, düz bir parkurda ve yoğun bir izleyici kitlesi altında gerçekleştirildi. Geçen seneki yarışın şehrin daha dışında yapılması nedeniyle Tatvan triatlonla ilk kez bu kadar iç içe olmuştu.

Elit erkekler kategorisinde sudan önde çıkan grupta bir kaç kişinin wetsuit çıkarmakta sorun yaşaması nedeniyle Fatih Azrak ve Bahadır Tama 2 kişilik küçük bir kaçan grup oluşturdular.

 

 

 

Yarışın 5 turdan oluşan bisiklet etabının 4. turunda Fatih Azrak’ın lastiği patladı. Yarışı bırakmamak için bisiklet parkurunun yarısını değişim alanındaki yedek lastiklere kadar koşmak zorunda kaldı.

Yarışın sonunda  1. Aliağa Gençlik Spor’dan Bahadır Tama olurken, sodalı sudan kötü etkilenen Altay spordan Mert Onaran koşu etabındaki atağıyla 2. ,yine Altay spordan Altay Oygüç 3. oldu

 

 

Bu sene oldukça iddialı sporcularımızdan olan  Altay Spordan Ece Bakıcı Elit Bayanlarda yarışında  yüzme etabından önde çıkan ilk isim oldu,  bisiklet etabında tek başına yarışı sürdürdü, arkasından çıkan Berrak Mutlu ve Ceren Orhanlı bisiklet etabında ikili  bir grup oluşturdular. Yarışın başından sonuna kadar önde olan  Ece Bakıcı 1 olurken bu kategorinin diğer güçlü isimlerindan  Çelmak Kulü’bünden Berrak Mutlu 2. Balıkesir  Gençlik Spor’dan Ceren Orhanlı  ise 3. oldu

 

 

 

Elitler Kategorisi hiç bir sorun yaşanmadan güzel bir şekilde tamamlandıktan sonra 11:45 de genç erkekler startı verildi. Sayıca fazla olan genç erkeklerde de çekişmeli bir müsabaka izlendi. Beş  turdan oluşan bisiklet etabının üçüncü turunda üç kişilik grup halinde giden sporculardan Gelibolulu sporcu Ali Mutlu‘nun gruptaki değişim esnasında düşmesi herkesi üzdü.

 

 

Ancak Ali Mutlu ambulansın ilk müdahalesinden sonra yarışa devam etmesine izin verildi. Yüzme etabından ilk sırada çıkan Balıkesir  Gençlik Spor’un milli sporcusu Sabri Öğe ve yine ön grupta çıkan güçlü rakibi  Altay Spordan Ali Atlan ile bisiklet parkurunda ikii bir grup oluşturup koşu parkuruna birlikte başladılar. 2,5 kilometrelik koşu sonunda Altay Spor’ dan Ali Atlan 1. olurken  Sabri Öğe 2., Balıkesir Işık Spor’un bir diğer önemli sporcusu  Melih İlker Gücüyener  3. sırayı aldı.

 

12.00 da başlayan genç bayanlar kategorisinde yüzme etabındaki soğuk nedeniyle Altay Spordan Merve İpek yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yüzmeden ilk sırada çıkan İpek Öztosun bisiklet etabının ilk 4 turunda arkasından gelen Gelibolulu İlkay Polat ve Tuğçe Karakaya‘ nın oluşturduğu ikili gruptan kaçtı. Daha sonra koşu etabına üç sporcu birlikte başladı.Yarışın sonunda Tuğçe Karakaya 1. İlkay polat 2. ve İpek Öztosun 3. oldu.

 

 

Diğer organizasyonlardan farklı olarak Bitlis Eren Üniversitesi‘nin ve Tatvan Belediyesi‘nin katkılarıyla yarış öncesi sporculara moral olması ve tarihin tanıtımı için gündüz tarihi yerleri gezi akşam ise müzik dinletisi yapıldı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın