11. Eğirdir Triatlonunda Çelmak Fırtınası Esti

20/08/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Haftasonunda koşulan Eğirdir Triatlonu’ nun Elit Kadınlar kategorisi şampiyonu Çelmak Spor’ dan Ece Bakıcı olurken, Elit Erkekler kategorisini de yine Çelmak’ tan Onur Calp oldu. Bu yıl 11. incisi koşulan Eğirdir Triatlonu, 2013 yılının Türkiye Şampiyonası’ nın dördüncü puanlı ve olimpik yarışıydı.

 

 

Triatlon Federasyonu’ nun Eğiridir Belediyesi ve İlçe Kaymakamlığı ortak çalışmaları ile 11 inci kez gerçekleştirilen yarışlar, adeta festival havasında geçti. Haftasonundaki yarışlar için Eğirdir’ e gelen sporcular, aileleri ve arkadaşları ilçeye renk kattılar. Alanya Triatlonu’ ndan sonra en uzun soluklu yarış olan Eğirdir Triatlonu’ nun 11 yıl önce başlaması ile birlikte gerçekleştirilmeye başlanan Eğirdir Su Şenlikleri etkinlikleri zaman içinde çeşitlenerek devam etmekte. Bu yılki su şenliklerinde, triatlon yarışlarının yanı sıra Cumartesi günü gerçekleştirilen çeşitli konserler, su ve ışık gösterileri ile yelken, rüzgar sörfü yarışları yapıldı.

 

 

İstatistik

 

Eğirdir Su Şenlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen spor etkinlikleri arasında en önemlisi ve en büyük organizasyon olarak dikkat çeken Eğirdir Triatlonu’ na katılımcıların ilgisi büyüktü. Geçtiğimiz yıl 145 sporcunun katıldığı yarışlara bu yıl 217 sporcu kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıran sporculardan 40′ ı çeşitli sebeplerden ötürü start almadığı yarışlarda 177 sporcu start aldı. Yıldızlarda 30’ u erkek, 8’ i kız toplam 38; gençler kategorisinde, erkeklerde, 25’ erkek, 9’ u kız, toplam 34; Elitlerde, 13’ü erkek, 3 kadın, toplam 16, yaş gruplarında ise 78’ i erkek, 11’ i kadın toplam 89 sporcu start aldı. Yarışlara katılan toplam erkek sporcu sayısı 146 olurken, toplam kadın sporcu sayısı ise 29 oldu. Kadın sporcuların oranının erkek sporculara oranı %20’ de kalmış olması ise üzücüydü. Geçtiğimiz yıla oranla start alan tüm sporcuların sayısındaki yaklaşık %30’ luk artış ise sevindiriciydi.

 

 

Elitler erkekler kategorisinde ilk iki sırayı Çelmak Spor Kulübü alarak duble yaptı. Elit erkelerde ilk sırayı 02:03:47’ lik zamanı ile Onur Calp alırken, yarışa katılan tüm sporcular arasında yarışın en iyi parkur zamanını yapan sporcu oldu.  Fatih Azrak, 02:04:31’ lik zamanı ile parkurun iyi ikinci zamanını yapan sporcu olurken, 02:06:11’ lik zamanı ile Antalya Spor Kulübü’ nden Nuri Acar ise üçüncü sırayı aldı.

 

 

 

Elit kadınlar’ da da ilk iki sırayı Çelmak Spor Kulübü aldı. 02:20:46’ lık zaman ile ilk sırayı alan Ece Bakıcı’ nın yaklaşık bir buçuk dakika ardından gelen Berrak Irmak, 2:22:18’ lik zamanı ile ikinci oldu. Ece Bakıcı aynı zamanda tüm kadın sporcular arasındaki en iyi parkur zamanına sahip oldu. Yarışın üçüncüsü ise 2:35:09’ luk zamanı ile ferdi katılımcı Sedef Özçelik oldu.

 

 

Yaş grupları erkekler kategorisinde parkurun en iyi zamanını 02:15:13’ le Enka Spor’ dan Ironman Çağlar İbrahim Taş yaptı. Ardından en iyi zamanı Babaeski Spor’ dan 2:15:22 ile Fırat Dizman yaparken, en iyi üçüncü zamanı 2:16:55 ile yine bir Enka Spor sporcusu olan Duygun Yurteri yaptı.

 

 

 

Yaş grupları kadınlar kategorisinde en iyi parkur zamanını 2:38:44 ile Alanya Doğa Sporları’ dan Ümran Aslan elde etti. En iyi ikinci parkur zamanı ise 2:43:50’ lik zamanı ile Kıbrıs Türk Triatlonu Federasyonu takımlarından olan Tüfekçi Spor’ dan Emine Uluçay’ ın oldu. En iyi üçüncü parkur zamanı ise Sakarya Telekom Spor’ dan Mehtap Demircioğlu’ nun oldu. Demircioğlu, parkuru 3:03:51’ lik zaman ile tamamladı.

 

 

 

Pazar günü Eğirdir Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş ve ilçe yöneticilerinin start verdiği yarışlar, saat 10’ da yıldızlar kategorisi yarışları ile başladı. Saat 10:20’ de start alan elitlerin ardından 10:30’ da yaş grupları start’ ı aldı. Yarışma talimatnamesinde genç erkekler start’ ı 12:30, elitler start’ ı ise 14:00 olarak belirlenmiş olmasına rağmen bir gün önceki teknik toplantı sonrası elit sporcular ve hakem heyetinin toplantıda aldığı karar üstüne az sayıda sporcusu bulunan elit kategorisi sporcularının start’ ının, yaş gruplarının start’ ından 10 dakika öncesine alınması oy çokluğu ile kabul edildi. Böylelikle yarışların gün boyu uzamaması sağlanmış oldu. Gençler kategorisi ise talimatnamede belirtilen saatte start aldı.

 

 

Yıldız sporcular 375m. yüzme, 10km bisiklet, 2,5km koşu yaparken, gençler 750m yüzme, 20km koşu, 5 km koşu, elitler ve yaş grupları ise 1500m yüzme, 40km bisiklet ve 10km koştular. Yarışa kayıt yaptıran Rus sporcu Olga Nazarova, yarışlara gelmezken, Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu sporcuları olan başta Ironman Cem Dağdelen, Kemal Elektirikçi, İnsel Üstüner ve Emine Uluçay yavru vatandan yarışlara katılan triatletlerimizdi. Diğer yandan da ülkemizden de Ironman olan Çağlar İbrahim Taş, Duygun Yurteri, Özgür Aksaman, Emre Tacir de dikkat çeken sporcularımızdı.

 

 

Teknik Toplantı

 

Yarış ve parkur bilgilerinin sunum yapıldığı teknik toplantı öncesi yarışa katılacak olan sporcular, Çeşme Triatlonu teknik toplatısında bildirilmiş olan katılım listesine yoklamalarını verdiler. Sporcular yoklama sonrası toplantıya girdiler. Teknik toplantıda, Eğirdir  Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral’ ın günün anlam ve önemi belirten konuşmasının ardından Triatlon Federasyonu Hamdi Güneş, önemli açıklamalarda bulundu: “ 11 yıldır üstü üste yapılan ve Alanya’ dan sonra triatlon yarışlarının en eski ikinci yeri olması sebebiyle Isparta Valiliği, Eğirdir Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’ nın katkıları ile spor ve eğlence etkinlikleri şeklinde gerçekleşiyor olması çok sevindirici. Çeşme Triatlonu’ nda sonra gerçekleşen  gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul’ da Avrupa Kupasını gerçekleştirdik. Burada bazı ilkleri yaşadık. İlk defa televizyondan canlı yayın yapıldı. İlk defa MOTTO PS firmasının sponsorluğunda profesyonel bir hizmet alındı. İlk defa uzun yıllar sonra Genç Bayanlarda İpek Öztosun un ikinciliği ile gururlandık.İlk defa ulusal ve uluslararası yarışı bir arada yapamadık. İstanbul’ da gerçekleştiremediğimiz yaş grupları ulusal yarışını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Bu yarışı 7 Eylül tarihinde Balıkesir Aquatlonu’ ndan bir gün önce Cumartesi günü gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yaş gruplarını bir gün önce İstanbul’ da yarıştıracağımız için Balıkesir Aqualtonu’ nda yarış grupları yarışı koşulmayacak. Sezonun geri kalan yarışlarının gerçekleşmesinde bir sorun yok. Eğirdir Triatlonu’ nda uluslararası yarışlarda olduğu gibi sporculara “Tur” sayısı gösterilecek. Bu uygulama Aydağon hoca bir yeniliği olacak. Alanya’da Dünya Kupası için ITU’ ye müracaatımız yaptık. Ayrıca Arjantin Buneos Aires Olimpiyat seçimleri için 5-7 Eylül Ece Bakıcı ve İpek Öztosun Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından davet edildi. Eğirdir’ de Sırbistan Balkan Şampiyonası seçmeleri gerçekleşecek. Yıldız, genç ve elitlerde bayanlarda ilk üç, erkeklerde ilk dört sporcu Sırbistan’ a gidecek. Bir de sık sık söylediğimiz gibi ferdi sporcuların kulüp bünyesinde yarışmalarını faydalı olacağıdır. Çünkü federasyonu yapacağız ihtiyaç malzemeleri yardımlarını yalnızca kulüplere yapılması söz konusu olmakta.” Şeklinde konuştu.

 

 

Yarış Günü

 

Yarışma sabahı bir gün önceki toplantıda açıklandığı üzere sporculara yeni göğüs numaraları dağıtıldı. Her geçen yarışmada artan katılımcı sayısı sebebiyle sezon başında dağıtılan göğüs numaraları ihtiyaca cevap vermediği için Eğirdir’ de sezon başından bu yana kullanılan numaralar geçersiz oldu ve yerine yeniden numara dağıtımı yapıldı. Yarış günü sabah 09:00’ da değişim alanına gelen sporcular yeni numaralarını aldıktan sonra değişim alanına giriş yaptı. Yarıştan birkaç gün önce Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ nün resmi sitesinde sağanak yağış göstermesinin aksine yarış sabahı oldukça güneşli bir hava vardı.

 

Yüzme Etabı

 

Saat 10’ başlayan ilk yarışlarla birlikte Güneybatıdan esmeye başlayan rüzgar zamanla hızını arttırmaya başladı. Rüzgara rağmen gölde dalgalanma olmadı. Bunun nedeni ise Eğirdir Yeşil Ada yolunun, Güneybatıdan esen rüzgarın yarattığı dalgalanmayı engellemesiydi. Bu yüzden yüzme parkurunda herhangi bir fiziki zorluk oluşmadı. Yeşil Ada yolunun sağında kalan Eğirdir Belediyesi önündeki kıyıda oluşturulmuş platformdan suya giren sporcular, yüzme etabında göle atılmış olan dört sarı dubanın etrafını iki kez dönerek olimpik parkuru tamamladılar. Yaş grupları haricindeki diğer kategorilerdeki sporcular platformdan atlayarak start alırken, en kalabalık start’ ı alan yaş grupları kategorisi suyun içinden başlangıç yaptı.

 

 

 

Toplu start sebebiyle ilk iki duba boyunca çok sayıda sporcunun birbiri ile istemeden yakın temas ve çarpışma yaşadığı görüldü. Yüzme etabında rüzgara bağlı fiziki şartlar açısından herhangi bir zorluk yaşanmazken, yarış öncesi yüzme parkurunun tanıtımı esnasında verilen parkur bilgisinin bazı sporcuları yanılttığı görüldü. Verilen bilgiye göre: “Dört dubadan sonuncusu kayalıkları işaretlemek için kullanılmış olan duba olduğu ve de bu dubanın içinden ya da dışından geçmenin serbest olduğuydu” Bu bilgiyi yanlış anlayan bazı sporcular son dubadan önceki üçüncü dubanın içinden geçerek dördüncü dubaya gitmeksizin kıyıya doğru yüzdükleri görüldü.

 

Bisiklet Etabı

 

Benzer durumu bisiklet parkuru için söylemek mümkün olmadı. Bisiklet parkurunda, dönüş istikametinde karşıdan gelen rüzgar, hafif eğim çıkan sporcuları oldukça zorladı. Sudan yakın çıkan sporcular, değişim alanına bisikletlerini almak için girdikleri yönden tekrar geri çıkması ise küçük karışıklıklara sebep oldu. Normal şartlarda değişim alanına giren sporcular geri dönmeden aynı istikamette değişim alanından çıkmaları mümkün iken bu uygulamanın gerçekleştirilmediği görüldü. Belediyenin önündeki değişim alanından bisiklete başlayan triatletler, gölün kıyısından Konya istikametine doğru 5km boyunca hafif eğimli ezilmiş asfaltta bisiklet çevirdiler. Parkurda dikkat çeken konulardan ilki geçtiğimiz yılın aksine bu yıl ki bisiklet parkurun daha uzun tutularak yarışın dört tur üstünden koşulması idi. Bir diğeri ise bisiklette gidiş geliş yönünü ayıran yol ortasına konulan trafik kukalarının konulmaması oldu. Parkurun uzun tutulması, oldukça kalabalık start alan yaş gruplarına toplu start’ ı mümkün kılarken, diğer yandan geçtiğimiz yıl yol ortasındaki trafik kukalarının kazaya sebebiyet vermiş olması böyle bir önlemi gündeme getirmiş oldu. Bisiklet etabının Konya’ ya gidiş istikametinde rüzgarı arkasına alan sporcular, geriye dönüş istikametinde hem eğim hem de rüzgarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Yetkililerin, araç ve yaya trafiğini, bisiklet parkurundan oldukça başarılı bir şekilde uzak tutmayı başardığı bisiklet etabının çok iyi izole edilmesi sebebiyle istenmeyen durumlar yaşanmadı. Elit sporcuların yaş gruplarından 10 dakika önce start alması ise aslında istenmeyen bir çakışmayı da beraberinde getirdi. Sudan ilk grupta çıkan yaş grupları sporcuları, yüzmeden çıktıkları anda, elit sporcular da bisikletteki ilk turunu tamamlamışlardı. İkinci tura başlayan elit sporcularla yaş grupları sporcuları yer yer gruplar oluşturmaya başladılar. Farklı kategorilerde draft yasak olmasına rağmen yaş grupları sporcuları, elit sporculara draft yapmaya başladılar. Çok sayıda sporcunun kadın-erkek ve yaş grupları-elit şeklinde draft yaptıkları görüldü. Yalnızca yeni başlayan ve çok yavaş birkaç sporcu haricinde illegal draft yapmayan sporcu yok denecek kadar az olduğu söylenebilir.

 

 

 

Koşu Etabı

 

Bisiklet etabını tamamlayan sporcular geçtiğimiz yıl koşu etabının gerçekleştirildiği aynı parkurda koşmaya başladılar. Değişim alanından Yeşil Ada’ ya giden 1250m’ lik asfalt yol üstünde koşan sporcular, olimpik etabı dört tur üstünden koşarak parkuru tamamladılar. Trafiğin kontrollü olarak tek şeritten verildiği yeşil ada yolunda alınan tedbirler sayesinde herhangi bir sporcu araç karşılaşması yaşanmadı. Koşu parkurun her iki dönüş yerinde sporculara soğuk su ikmal istasyonları oluşturulması oldukça sıcak ve güneşli havada koşan atletleri rahatlattı. Çok çekişmeli geçen koşu etabına ilk çıkan sporcular elit sporcular oldu. Ardından yaş gruplarının parkura girmesi ile koşu parkurunda oldukça renkli ve hareketli bir sporcu panoraması oluştu. Yeşil Ada yolu ortasındaki bir açık kafeteryadan gelen mangal ve ızgara kokuları sporculara zaman zaman zor anlar yaşattı. Dördüncü turunun tamamlayan sporcular değişim alanının yanına kurulmuş olan bitiş çizgisine geldiklerinde ise onları selamlayan coşkulu kalabalık ve yarışların renkli sunucusu Adnan Yahşi’ nin anonsları eşliğinde bitiş çizgisini geçtiler. Yarışı bitiren sporcular için etrafı açık çadır içerisinde hazırlanmış olan dinlenme bölgesi hemen yanındaki beslenme ve içecek bölümü ise sporcuları memnun eden çok önemli uygulamalar olarak karşımıza çıktı. Saat 16’ da gerçekleşen ödül töreni ile birlikte 11. Eğirdir Triatlonu son buldu.

 

 

 

Fotoğraflar: İbrahim Akartuna / Fotoğrafların devamı galerimize yüklenecektir. Takipte kalınız. 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın