1. İstanbul Triatlonu 24 Temmuz 2011

25/07/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Geçtiğimiz haftasonunda “TürkiyeTriatlon Federasyonu”nun 2011 yılı “Faaliyet Takvimi’nde yer alan veorganizasyonunu “RivamadKulübü“nün gerçekleştirmiş olduğu, ana sponsorluğunu ise “DeltaBisiklet”in yaptığı, İstanbulBüyük Şehir Belediyesi ve İstanbulValiliği’nin katkıları ile “1.İstanbul Triatlonu” CaddeBostan Sahili’nde sprint mesafe olarak koşuldu.

Toplamda 200 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlara 43 sporcu çeşitlinedenlerle katılmadı. Geçtiğimiz yıldan bu yana yarışlarda uygulanmasıplanlanan “Chip’liölçüm sistemi” ise “UluslararasıAlanya Triatlonu“ haricindeilk kez bir ulusal yarışta da kullanıldı.

10 ayrı kategoride koşulan yarışlarda, “BüyükErkekler”de Mert Onaran“BüyükBayanlar”da Çiğdem Gülgeç, “Genç Erkekler”de Ali Mutlu, “Genç Bayanlar”daÜmran Aslan, “Genç Erkekler”de Haşmet Can Haktan, “Yıldız Bayanlar”daYelbesu Büyükzöngür,  “Master Bayanlar”da  Didem Doğruol, “MasterErkekler”de 40-50 yaş arasında Can Koşay, “Master Erkekler +50” yaşta iseHasan İşbilen birinci geldi.Parolimpik’inkategorisinin tek yarışmacısı olan MilliAtlet Kemal Özdemir ise 02.11:54’lik derecesi ile yarışı başarı iletamamlayarak triatlon branşında bir ilke imza attı.

 

Diğer yandan “1. İstanbul Triatlonu” ile aynı günlere denk gelen ve Bulgaristan’nınVarna şehrinde koşulan ”ETU Varna Gençler Avrupa Kupası“na katılan “TriatlonGenç Milli Takımı”  sporcuları AliAtlan, İlker Gücüyener, Sabri Öğe, Ece Bakıcı, Ceren Orhanlı ve YağmurAydoğan gibi iddialıisimler, “Genç Erkekler” ve “Genç Bayanlar” kategorisinde yer alamadılar. 

 

 

Yarıştan Önceki GünYarıştan önceki gün şehir dışından gelen takım ve ferdi sporcular, konaklamabedelinin DeltaBisiklet tarafındankarşılandığı “GreenPark Otel”ine yerleştirildiler. Akşam saat 19:00’daki“Teknik Toplantı” öncesinde geçtiğimiz hafta internetten kayıt olantüm sporcuların fiili kaydı gerçekleştirilerek yarışma çantaları kendilerineteslim edildi. Yarışma çantalarında, yarışma bonesi ve kask numaralarınınyanında parkur bilgileri içeren broşür, gofret, meyve suyu ve hatıra tişörtüverildi. Yapılan “Teknik Toplantı”nın ardından verilen makarna partisindeikram edilen zengin tatlı çeşitleri sporcuları memnun ederken sosyal birkaynaşma zemini sağladı.

Teknik Toplantı

Sunumunu LeventTopçu’nun yaptığı “Teknik Toplantı”da, sırasıyla OrganizasyonBaşkanı ve Triatlon İstanbul İl Temilcisi Fuat Bozak, Onursal Başkan HalilKılıçoğlu,  Federasyon Başkanı Hamdi Güneş ve gözlemci sıfatyla ITUtemsilcisi Alpar Nagi sözalarak konuşma yaptılar.

Verilen bilgiler göre, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen organizasyon içinkatılımcı sayısının 200 ile sınırlandırılmasını sebebi ulusal bir yarıştailk kez kullanılacak olan “chipli ölçüm sistemi” olması olarak açıklandı.Yarışa 20 kulübün 138 sporcu ile katılmasının yanında, 62 ferdi sporcu dakayıt yaptırmış. 200 kişilik kontenjan üç gün içerisinde dolduktan sonrayaklaşık 150 sporcunun başvurusu geri çevrilmesi söz konusu olmuş. Gelecektebu sayının oldukça üstünde bir organizasyon yapılması planlanıyor.

Yüzme etabı güvenliği için Deniz Polisi haricinde iki zodiac bot, üç kano veiki hakem teknesi görevlendirilirken bisiklet etabında ise yedi motorgörevlendirilmiş. Yoğun katılım sebebiyle darfting (deryar) serbest olmasıdurumu söz konusu olurken, bu sebepten ötürü de yarışmanın puanlı yarışmakategorisinden çıkartılması yönünde karar alınmış. Bu yıl ilk kezgerçekleşen organizasyon, 2012 yılında uluslararası boyut kazandırılarakçapının daha da büyütülmesi hedefleniyor.

1. İstanbul Triatlonu organizasyonun  Ekibi: Fuat Bozak, Özlem Yasmut, FeraySaral, Kurtuluş Anıl ve Levent Topçu

“1. İstanbul Triatlonu” organizasyonun bel kemiği olan beş kişilik çekirdekekibe başkanlık eden FuatBozak, Rivamad Kulübü kurucusu, Triatlon İstanbul İl Temilcisi, Closeum Sporkomplex’i genel müdürü ve aynı zamanda 1995 yılından bu yana BirleşikDevletler onaylı antrenör lisansına sahip olan ülkemizdeki tek TriatlonAntrenörü. Ekipte yer alan aynı zamanda Bozak’ın  sağ kolu olan Özlem Yasmutve Levent Topçu da Rivamad Kulübü’nün triatletleri. Ekipteki diğer ikiönemli isim ise Feray Saral ve Kurtuluş Anıl.

 

Başta BaşkanFuat Bozak ve tüm ekipleyoğun çalışmalarını arasında kısa söyleşiler yaparak bilgiler aldık:  ”Buorganizasyon fikrinin “2009 Uluslararası Alanya Triatlonu” dönüşünde şu ankiçekirdek ekip olan beş Rivamad sporcusu tarafından ortaya atılması ilebaşlamış ve ardından gelen 2010 yılında önce logo hazırlanmış. 2010 yılında“1. İstanbul Triatlonu”nu hayata geçirmek için çalışmışlar, fakat bu süreçtehem bürokratik hem de mali engellerle karşılaşıldığı için aynı yıl iptalolmuş. 2011 yılına gelindiğinde ise Delta Bisiklet’in sponsorluk desteğivermesi ile organizasyona büyük destek sağlayan Ulaş Baydar ile TriatlonFederasyonu Onursal Başkanı Halil Kılıçoğlu’nun çalışmaları sayesinde projehayata geçirilmiş. Şimdiki amaçları ise gelecek yıl organizasyonun çapınıuluslararası boyuta taşımak.”

 

 

 

Yarış GünüOrganizasyon yetkililerinin, Green Park Otel yetkilileri ile bir gün önceyaptığı çalışma neticesinde, yarış sabahı sporcuların erken saatlerde startyerinde olması gerekliliği dikkate alınarak, kahvaltı 05:30’a çekildi.Kahvaltının ardından saat 06:30’da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne aitotobüsler otel önünden sporcuları alarak yaklaşık yarım saat mesafedekiyarış parkuruna taşıdılar.

Yarışlar sebebiyle Cadde Bostan Sahil Yolu trafiği, sabahın erkensaatlerinden saat 12:00’ye kadar kapalı kaldı.  Saat 07:00’den itibarenstart yerine ulaşan sporcular gerekli kontrollerden sonra  “Değişim Alanı”nagiriş yaptılar. “Değişim Alanı”nın bir köşesinde “Delta Bisiklet TeknikEkibi”nde görevli olan Emirhan Kılıç, yarışmacıların bisikletlerine teknikbakım desteği verdi. Saat 08:15’den itibaren tüm sporculara kapatılan“Değişim Alanı” yurt dışındaki emsallerini aratmayan bir görünümdeydi.

Güzel bir İstanbul yaz sabahında ilk start saat 08:30’da, çeyrek sprintmesafe koşacak olan “Yıldızlar Erkekler” ve Yıldız Bayanlar” için verildi.Yıldızlar sudan çıktıktan sonra denizdeki dubaların tam sprint mesafe içinyerlerinin değiştirilmesi programda 30 dakikalık bir gecikmeye sebep oldu.Saat 9:30’dan itibaren birer dakika arayla, sırası ile “Büyük Erkekler”,“Genç Erkekler”, “Büyük Bayanlar”, “Genç Bayanlar” ve “Masterlar” start’larıverildi.

Yarışlarda ilerleyen saatlerle birlikte hava sıcaklığının güneşin altında 45santigrad dereceye ulaşması yarışmacıları fiziki açıdan zorladı. Yarışmaparkurunun bisiklet ve koşu etaplarının tamamı düz ve sorunsuz bir zemindenoluşmaktaydı. Kumsaldan denize giriş yapılan zeminin taşlık olması vetehlike yaratması ihtimaline karşın, organizasyon yetkilileri tarafından kumçuvalları ile denize dolgu yapılarak güvenli bir hale getirilmesisağlanmıştı. Fakat kalabalık guruplar halinde çıkış yapan kategoriler, dolguyapılan bölgenin sınırlı bir alan olması sebebiyle ilk çıkışta küçükçarpışmalar yaşadılar.

Diğer yandan, Büyük Erkekler ile verilen ilk startın ardından birer dakikaarayla suya giren diğer kategoriler, hem su içinde hem de bisiklet etabındabirbirlerini yakalamaya ya da tur bindirerek birbirleri ile iç içe geçmesisöz konusu oldu. Özellikle bisiklet tur dönüş yerlerinde kritik yığılmalarolmasına rağmen herhangi bir üzücü bir kaza yaşanmaması sevindiriciydi.Yarışlardaki üzücü tek kaza ise düz yolda rakibi ile temas ederek yere düşen AyhanTama’nın yaptığı kaza oldu. 112 Acil yardım servisi ile ilkmüdahalesi yapılan Ayhan Tama’ya acil şifalar diliyoruz.

Yarış boyunca sporculara verilen su desteği ise Temmuz sıcağında yarışansporcuları oldukça rahatlattı. Özellikle yüzme etabı çıkışında ve koşu etabıtur dönüşleri ile finiş sonrası fazlası ile verilen su desteği sporcularaçısından oldukça etkili oldu.

Yarış bitiminde tüm sporculara katılım madalyası verilirken, yarışmacılaraikram edilen bol miktarda karpuz atletlerin yorgunluklarını vesusuzluklarını atmalarına yardımcı oldu.

Yarışların ödül töreni sonrasında, Türkiye Triatlon Fedrasyonu’nun,geçtiğimiz yıl triatlon kulüplerinin yarışlarda aldığı toplamdaki puanlarabakarak kulüpleri motive etmek amaçlı bisiklet dağıtımı yapması ise birdiğer sevindirici unsur oldu.

İstanbul Triatlonu’nun ArdındanBu yıl ilki gerçekleştirilen yarışmanın ulaşması hedeflenen çıtası yüksektutulmuş. Organizasyonun amacı 2012 yılındaki “Avrupa Triatlon Kupası”nınbir ayağını İstanbul’da gerçekleştirmek. Dolayısıyla organizasyonyetkilileri işi sıkı tutmuş ve gerek güvenlik, gerek ekipman ve gereksekonaklama vb. konularda çok ciddi ve titiz çalışmalar yapmışlar. Ardından dabirçoğumuzun uluslararası yarışmalarda sık sık görmeye alıştığı ITUtemsilcisi Alpar Nagi’yi bu yılki yarışmaya gözlemci sıfatıyla davetetmişler. Nagi’nin yarışma sonrası vereceği olumlu rapor 2012 AvrupaTriatlon Kupası’nın bir ayağının İstanbul’a alınmasını sağlayacak.Kendisinden yarış sonrası aldığımız ilk izlenimler, “Avrupa’dagerçekleştirilen yarışlardan bir farkı olmadığı” yönündeydi.  Umuyoruz kiresmi raporu da bu yönde gerçekleşir ve ülkemiz uluslararası bir yarışa dahaev sahipliği yapar. Biliyoruz ki, bu türden her kazanımın spor ve sporcuyakatma değer olarak geri döneceğine inanıyoruz.

Öncelikle organizasyonda emeği geçen herkese kutluyorum. Ardından buyarışmada toplu çıkış yapıldığı ve yarışmaya ait tüm yarışma fotoğraflarınınMilli Takım Antrenörü Mert Onaran’ın kardeşi ve eski triatlet olan İpekOnaran tarafındançekildiğini ve teşekkürümüzü belirtmek isterim.

Yarışmaya ait fotoğraflar birkaç gün içerisinde forumlar kısmınayüklenecektir.

Büyük Erkekler: 

1- Mert Onaran 1.02.372- Zülfü Karabulut 1.02.413- Altay Oygüç 1.02.46Büyük Bayanlar:1- Çiğdem Gülgeç 1.15.112- Berrak Mutlu 1.18.103- Emilie Terstegge 1.21.58Genç Erkekler: 1- Hikmet Dirik 1.08.482- Muhammet Onay 1.09.093- Orkun Yılmaz 1.09.27Genç Bayanlar: 1- Ümran Aslan 1.18.402- İpek Öztosun 1.21.593- İlkay Polat 1.27.21Yıldız Erkekler: 1- Haşmetcan Aktan 24.502- Caner Algün 25.473- Tolga Makaraç 25.56

Yıldız Bayanlar:1- Yelbesu Büyükzöngür 26.592- Sinem Özdil 28.333- Tuğçe Karakaya 28.56

Master Erkekler (40-50):1- Can Koşay 1.20.232- Kerem Ömer Ertan 1.22.093- Ali Kemal Göner 1.24.27

 

Master Erkekler (+50)1-Hasan İşbilen 1:27:402-A. Melih Işıkçı 1:28:143-Fikret Akay 1:32:58Master Bayanlar: 1- Didem Doğruol 1.50.312- Şima McGregor 1.55.14Parolimpik1. Kemal Özdemir 02.11.54Ayrıntılısonuçlar için TÜrkiye Triatlon Federasyonu resmi sitesini tıklayın

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın