Yokohoma’ da Gomez Üç’ ledi, Jorgensen İlk Altınını Aldı

24/05/2014  //     //  triatlon, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Triatlon dünyasının en önemli yarış serisi olan “Dünya Triatlon Serisi WTS” in (World Triatlon Series) Yokohama’ daki üçüncü ayağında, İspanyol triatlet Javier Gomez Noya hattrick yaptı. Birleşik Devletler’ den Gwen Jorgensen ise elit kadınlarda altın madalyaya uzanan atlet oldu.

Elit Erkekler

Sezonun üçüncü yarışı olan 2014 ITU Dünya Triatlon Yokohoma yarışının elit erkekler kategorisi oldukça çekişmeli geçti. Yarışın son metrelerinde Gomez ve Mola’ nın müthiş finali hafızalardan uzun süre silinmeyecek gibi. Finişe ilk gelen atlet 1:45:31 ile geçen yılın Dünya Şampiyonu İspanyol Gomez olurken, hemen arkasında bitiş çizgisinden geçen vatandaşı Mario Mola oldu. Mola, hatırlayacağınız gibi geçen yılın WTS şampiyonası üçüncüsü. Finişe, Mario Mola’ nın otuz saniye arkasından gelen Güney Afrikalı Richard Murray ise yarışı üçüncü sırada tamamladı. Bu yıl kendisinde beklenin biraz altında performans sergileyen Brownlee kardeşlerden Alistar Brownlee dördüncü olurken, yarışın favori isimlerinden ve ilk iki yarışın gümüş madalyalı atleti Jonathan Brownlee ise beşincilikle yetinmek zorunda kaldı

Bildiğiniz gibi Dünya Triatlon Serisi’ nin ilk yarışı Nisan ayının ilk haftasonunda Yeni Zelanda’ da “2014 ITU Dünya Triatlonu Auckland” yarışı ile start aldı. Sezonun açılış yarışında elit erkeklerde rahat bir birincilik alan geçtiğimiz yılın WTS şampiyonu J. Gomez Noya oldu. Gomez’ in ardından sırası ile finişe gelen İngiliz atlet Jonathan Brownlee ve Avustralyalı sporcu Aoren Royle olmuştu.

Auckland’ ın ardından Nisan ayının son haftasında Güney Afrika’ da Cape Town’ da koşulan ikinci ayakta, Gomez ikinci kez altın madalyaya uzanırken, yine en yakın rakibi Jonathan Brownlee olmuştu. Brownlee’ nin ardından bitiş çizgisini geçen Rus sporcu Dimitry Polyanski ise yarışı üçüncü sırada tamamlamıştı.

Elit Erkeklerde Puan Sıralamasında Son Durum

WTS elit erkeklerde şu ana kadar koşulan üç yarışın puan sıralamasına göre Gomez, 2400 puanla lider durumda. Onu ilk iki yarışta elde ettiği ikincilik sayesinde 2066 puana sahip olan Jonathan Brownlee takip ediyor. Puan sıralamasında üçüncü sırada 1837 puanla basamakları yavaş yavaş tırmanan Mario Mola var.

yokohoma TriaTLON (1)

 

 

Elit Kadınlar

Elit kadınlarda Amerikalı triatlet Gwen Jorgensen Yokohoma’ da sezonun ilk birinciliğini ulaştı. Jorgensen, elde ettiği 1:58:38’ lik zamanla en yakın rakibinin 36 saniye önünde finişe geldi. Tecrübeli Japon sporcu Al Ueda, kendi evinde 1:59:14 ile ikinci olurken, Ueda’ nın on saniye arkasından gelen Polonyalı Angieszka Jersky, 1:59:24 ile üçüncü oldu. Bir diğer Japon sporcu Yuka Sato, 1:59:43 ile dördüncü olurken, İtalyan Alice Betto, 1:59:58 ile yarışı beşinci sırada tamamladı. Yarışın favorilerinden olan ve hem Auckland’ da hem de Cape Town’ da altın madalya alan Jodie Stimpson ise yarışı ancak dokuzuncu sırada bitirebildi.

Elit Kadınlarda Puan Sıralamasında Son Durum

Elit kadınların puan sıralamasında ilk sırada İngiliz Jodie Stimpson var. Stimpson her ne kadar Yokohoma’ da kendinden bekleneni veremese de ilk iki yarışta aldığı birincilik onun 2029 puanla lider konumda tutuyor. Stimpson’ un arkasından 1824 puanla Gwen Jorgenson geliyor. Jorgenson’ un son yarıştan elde ettiği değerli puanlar onu üst sıralara taşıdı. Puan sıralamasının üçüncü sırasında son yarışa katılmayan İngiliz sporcu Helen Jenkins yer alıyor. 1425 puanda olan Jenkins puan averajı ile yerini koruyor.

Yokohoma’ dan sonra şimdi gözler 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Londra’ da koşulacak olan dördüncü ayakta. Londra Triatlonu’ nun ne kadar çekişmeli geçeceğini hayal etmek hiç zor değil…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın