Yeni Kitap: Çoklu Sporlara Giriş TRİATLON – Utkuer Yaşar

04/11/2011  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Hem Bisiklet severlerin, hem macera yarışçıların, ama esas Triatletlerin beğenerek okuyacak yepiyeni bir kitap Ekim ayı sonunda Türkiye spor eserleri arasına katıldı. Çoklu sporlara giriş Triatlon kitabı Cumartesi yayınları üzerinden 180 sayfalık, akıcı anlatımıyla sizi çoklu sporlara aşık edecek bir kalemle yazılmış. 1970 doğumlu Utkuer Yaşar, ülkemizin ilk triatletlerinden ve macera yarışlarından birikimine ek olarak 1992 yılında mezun olduğı Beden Eğitimi ve Spor Bölümü ve 1995 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde “Antrenman Bilgisi ve Sporcu Sağlığı” yüksek lisansı birikimini aktardığı ilk kitabı muazzam bir bilgi kaynağına sahip.

 

 

Kitabın daha ilk başlarından itibaren kendinizi samimi bir anlatım içinde bularak, satırlar akarken içinizdeki sporcu ruhun kıpırdandığını hissedeceksiniz. Çoklu sporlar ve tarihinde nereden, nereye gelinmiş, nasıl başlamış gibi Türkiye’nin kaynak sıkıntısı yaşadığı konuları derli toplu içine alan kitabın devamında aklınıza takılan her konuya tecrübeyle verilmiş cevapları bulacaksınız.

 

Malzeme seçimi; Bisiklet,yüzme ve koşuda malzeme seçerken dikkat edilecek noktalar.

Yüzme stilinde doğru antrenman yapmanızı sağlayacak stil ve pozisyonlar.

Startta yer tutmak

Yüzmede Antrenman

Pedal Çevirme, sürüş pozisyonu

Bisikletle Antrenman, negatif direnci yenmek ve deryara girmek

 

Temel Antrenman Bilgisi

Triatlon Beslenmesi; Temel besin maddeleri, enerji üretimi, kalori ihtiacı

Sağlık, Sakatlıklar, müdahaleler

 

Macera Yarışı; Çoklu Sporlarda Son Nokta

 

 

Konu başlıkları ve kitap içeriği, hangi aşamada olursanız olun, elinizin altında sürekli tutmak isteyeceğiniz detay verilere sahip. Yitap yayına çıkar çıkmaz kitabın yazarı Utkuer Yaşar ile konuştum. Triatlonun Türkçe kaynak yetersizliğini bidiğim için kitabın yayına gireceğini görünce gerçekten nasıl olduğunu merak ettim. Normalde sadece yabancı yazarların kitabını okuduğum için, Türk yazarların konularına tam hakim olmadıkları, konuyu tam veremedikleri gerekçesini bahane ederek uzak kalmayı tercih ederdim. Ancak görüyorum ki, konusu spor olunca Türk yazarlarımız Feyzi Açıkalın’ın Alanya Triatlon’unda İlk Yıllar kitabı ve Utkuer Yaşar’ın Çoklu Sporlara Giriş Triatlon kitabı ile bu tabularım yıkıldı. Her iki kitapta da istediğim derinlik, ihtiyaç karşılayacak spesifik başlıklar ve akıcı anlatımla “konu hakkında benim tabirim ile” karnım tok olarak kitabı bitirdim.

 

Yarım kalan konu yok. 180 sayfa içerisine sığdırılmış muazzam bir zenginliğe sahip. Forumda yada mail ile gelen Triatlon Antrenmanım nasıl olmalı? Yeni başlıyorum ne yapmalıyım? sorularına tüm cevapları veren bir içeriğe sahip. Sadece başlangıç düzeyi de değil.  Antrenman bilgileri, beslenme, sürüş ve yüzme pozisyonları ile zengin içeriğini 180 sayfada böylesi akıcı anlatımla sunaası neticesinde çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

 

Kitaba  İdefix‘den ve kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

 

 

15 Ekim Cumartesi günü Avrasya Maratonu Fuarı’ nda “Adım Adım” cı
dostlarımızla buluşan yazarımız Utkuer Yaşar; 15 Ekim günü satın alınan kitaplar için ödenen 680TL’lik
gelirin tümü “Omurilik Felçlileri Derneği” nin akülü sandalye
kampanyasına bağış olarak kaydedilmiştir. “Bilgiyi ve iyiliği paylaşmak
için yapılan çağrımıza olan ilgi ve desteğiniz için teşekürler…” diyen Utkuer Yaşar’ın gerçekten çok başarılı eseri yanısıra sosyal alanda vermiş olduğu destek ile de değer katmaya devam ediyor.

 

Utkuer Yaşar; tam anlamıyla spor aşığı. Değerli yazar dostumuzla tanışmak isteyenler;
utkuer.yasar@facebook.com veya telefon numarası: 0532 432 7170’dan
kendisine ulaşabilir. Fikir alabilir veya imzalı kitabını kendisinden
alabilir.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın