Yalova Triatlonu Yaklaşırken

29/05/2013  //     //  Triatlon Haberleri

1-2 Haziran tarihlerinde bu yıl dördüncüsü koşulacak olan Yalova Triatlonu’ na çok az bir zaman kaldı. Mayıs ayının ortasında yarış talimatnamesi yayınlanmış olan yarışın online kayıtları 30 Mayıs Perşembe akşamı son buluyor. Son iki yıldır katılımcı sayısının 200’  lere yaklaştığı Yalova Triatlonu’ na bu yıl rekor sayıda sporcunun katılımı bekleniyor. 

 

19 Haziran 2011’ de koşulan yarışa 198 kayıt, 193 start gerçekleşirken, geçen yıl 11 Haziran 2012’ de koşulan yarışa 202 kayıt, 176 start gerçekleşmişti. Bu yıl Alanya’ da koşulacak olan Avrupa Şampiyonası sebebiyle 1-2 Haziran tarihlerine çekilen yarışlara ilgi büyük. Son yıllarda Yalova Triatlonu’ na çeşitli sebeplerden ötürü her geçen yıl ilgi artmakta. Gerek başta İstanbul olmak üzere Batıdaki birçok ile olan ulaşım kolaylığı, gerekse yeni başlayanlar için eğimsiz ve kolay bir sprint yarış olması sebebiyle birçok yeni ve eski sporcuyu kendine çekmekte.

 

 

Yaş Grupları

 

Federasyonun online kayıt listesine birçok kulüp ve sporcu halen kayıt yaptırmamış olsa da başvuru sayısı 180’ ye yaklaşmış durumda. Özellikle +40 Erkekler kategorisine kayıt yaptıran sporcu sayısı 44 kişi ile kendi içinde bir rekora doğru gitmekte. Birçok yaş grubunu geride bırakan +40’ yaşta, Boni Salis, Alir Rıza Bilal, Ateş Berna, Ufuk Biriz, Kerem Erten gibi isimler arasında çok büyük çekişmeye sahne olması bekleniyor. Ardından, gelen +30 Erkekler’ de 34  sporcu, +30 Kadınlar’ da ise kayıtlı 11 sporcu görülüyor. +30 ‘ Erkekler’ deki dikkat çeken isimler arasında Fırat Dizman, Göksen Çınar, Kutluhan Özkunt, Fuğgan Arık, Mark Minasyan, Mustafa Kumabaracı, Selçuk Bertan, Soner Oralkasım gibi isimler dikkat çekiyor. +20 Erkekler’ e kayıtlı sporcu sayısı ise şu ana kadar 16’ ya ulaşmış durumda. Bu grupta ise Ali Öner, Duygun Yurteri, Mustafa Şirin gibi isimler dikkat çekiyor. +40 Kadınlar’ da 5 sporcu, +50 Erkekler’ de 15 sporcunun kayıt yaptırdığı Yalova’ da +60’ da da Sabri Çam rakipsiz olarak yarışacak. Yarışlarının hayli renkli ve hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor. Oldukça yüksek bir katılımın gerçekleşeceği Yalova Triatlonu’ nda çipli zaman ölçüm sistemin kullanılması, yarış sonundaki sıralama hatalarına karşın büyük önem taşımakta.

 

 

Elitler

 

Elit Erkekler’ de ise Fatih Azrak, Okan Ulaş, Zülfü Karabulut, Onur Calp, Bahadır Tama, Ali Ulus ve Eren Akdağ arasında çekişmeli bir yarış olacağa benziyor. Elit Kadınlar’ da ise Ece Bakıcı Yalova’ da yarışmayacak. 2016 olimpiyatlarına puan toplamak için Hollanda’ ya gidiyor. Şua ana kadar Berrak Irmak ve Sedef Özçelik dışında kayıtlı sporcu olamaması ise üzücü.

 

 

 

Yonca Tokbaş

 

Çeşitli zamanlarda IM ve IM07.3 yarışlarına katılmış başarılı Türk sporcularının ilgi gösterdiği bu yarışa bu yıl çok özel bir spor insanının daha katılması bekleniyor. Yalova yarış kayıt listesinde hepimizin yazılarından tanıdığı Yonca Tokbaş’ da var. Tokbaş, bildiğiniz gibi son yıllarda Adım Adım ve TEGV için çeşitli maraton yarışlarına katılıyor. En son geçtiğimiz ay İznik’ te koşulan ultra maraton yarışına katılmış olan bir sporyürek. Yalova Triatlonu onun ilk triatlon yarışı olacak.

 

 

Teknik Toplantı

 

Geçtiğimiz günlerde Kütahya’ da koşulan Kütahya Triatlonu yarışı öncesi gerçekleştirilen teknik toplantıda açıklamalar yapan Baş Hakem Aydoğan Ulaş, kurallar gereği teknik toplantıya katılmanın zorunlu olduğu bilgisini vermişti. Sporcuların bu konuya hassasiyet göstermelerinde fayda var. Çünkü yarışların start saatleri konusunda değişlik yapılması söz konusu olduğu takdirde teknik toplantıda açıklama yapılması bekleniyor. Özellikle günü birlik gelecek olan sporcuların yarış sabahı istenmeyen bir durumla karşılaşmaları için bir gün önceki teknik toplantı bilgilerini arkadaşlarından temin etmeleri de ayrı bir önem taşımakta. Teknik toplantı saat 18’ de Yalova Gençlik Hizmetleri ve spor Müdürlüğü’ salonunda yapılacak. Makarna partisi de aynı yerde olacak. Fakat onun öncesinde, Kütahya Triatlonu teknik toplantısında belirtildiği üzere yarıştan bir gün önce parkurun tanıtımı yapılacak. Parkur tanıtımı saat 15’ de gerçekleşecek. 

 

 

Hava Durumu

 

Haftasonunda Yalova’ da triatletleri kararsız bir hava bekliyor olacak. Accuweather.com’ un bugünden haftasonuna yapmış olduğu tahmine göre hava sıcaklığı 23 santigrat derece ve sabahtan yağış ihtimali söz konusu. Rüzgarın da Güney Batından 10 km/ s hızla esme ihtimali var. Öğleden sonra yağış yok ama rüzgar devam ediyor. Yalova’ da deniz suyu sıcaklığını ise 19 derece civarında olması bekleniyor. Elbette bahsetmiş olduğumuz şartlar önümüzdeki günlerde değişebilir. 

 

Parkur 

 

Federasyonun resmi sitesinde yayınlanmış olan tek bir kroki’ den anlaşıldığı üzere, yüzme start’ ı geçtiğimiz yıllardaki yerinden yapılıacak. Bisiklet parkuru ise iki yıl önce kullanılan kısa parkur olarak belirlenmiş. Aslında parkur hakkında çok fazla detay yok fakat kısa parkurda sekiz tur atılması söz konusu. Bu da yoğun katılım sebebiyle sporcuların bisiklet etabında kaos yaşama ihtimalini gündeme getiriyor. Diğer yandan koşu parkuruna dair bir açıklama olmasa da Yalova’ da yarışın yapıldığı yerdeki fiziki şartları göz önüne alarak geçmişte olduğu gibi kıyı boyunca koşulacağını tahmin ediyoruz. 

 

 

Konaklama

 

Bu yıl konaklama ile ilgili son iki yarışta bazı sıkıntılar gözlemlenmekte. Konaklama bilgileri biraz geç verilmekle birlikte, bu bilgiler yayınlandığı andan hemen sonra bu otelleri aradığınızda yer olamadığını bilgisi verilmekte ve ancak adınızı yedeğe yazdırabilmektesiniz. Ardından gelen birkaç günde kesin rezervasyon için biraz dil dökmeniz gerekiyor. Aslında kafile olarak hep bir arada olmaktan ve kaynaşmaktan büyük keyif alan sporcuların konaklama konusunda sıkıntı yaşaması ve ayrı ayrı otellerde zar zor yer bulması son zamanlarda sık sık tekrar eden bir sorun halini almış durumda. 

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın