TTF Mersin Kızkalesi Triatlonu Yer Değişikliğini Duyurdu

24/02/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Triatlon Federasyonu, “Mersin Kızkalesi Triatlonu” ile ilgili yer değişikliği resmi duyurusunu yaptı. Bahsi geçen yarış yine aynı tarihte “Taşucu Triatlonu” adı altında Silifke’ ye  bağlı Taşucu beldesinde koşulacak.

Hatırlayacağınız gibi Ocak ayının ilk günlerinde “Türkiye Triatlon Federasyonu” “2012 Faaliyet Takvimi” duyurusunun haberini yapmıştık. Yayınlanan ilk takvimde 2012 yılı için planlanan göre 17 yarışın üçü uluslararası yarıştı. Ulusal yarışlar ise bir orta mesafe triatlon yarışı ile bir duatlon yarışı ve 12 triatlon yarışından ibaretti.

 

Faaliyet takviminin büyük halini incelemek için fotoğrafın üstüne tıklayınız

 

Sezon başında yayınlanan Faaliyet Takviminde hakkında Federasyon başkanı Hamdi Güneş’ ten aldığımız bilgi: Gördüğünüz gibi bu yıl, faaliyet takvimi önceki yıllardan daha fazla yarış içeriyor ve bu yılki faaliyet takvimini Ocak ayının ilk gününde açıkladık. Planlanan takvimin %90-95 oranında kesinleştirildiğini söyleyebiliriz. Yalnızca Kızkalesi Triatlonu ve Karasu Triatlonu için çalışmalar devam ediyor. Ayrıca bu yıl bir ilk gerçekleşecek. 29 Ekim’ de Antalya’ da yarı ironman yarışını organize edeceğiz. Önümüzdeki günlerde takvimle ilgili detaylar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.”  şeklinde idi.

Nitekim bulunduğumuz hafta içerisinde Sezonun ilk yarışı olan “Mersin Kızkalesi Triatlonu” ile ilgili yapılan yer değişiklikle birlikte “Taşucu Olimpik Triatlonu” na ait kesinleşmiş bilgiler, federasyonun internet sitesinde yer aldı.

 

 

Sezon başında, Mersin ilinde yapılması planlanan “Mersin Kızkalesi Triatlonu”,  yine aynı tarihlerde Mersin’ e bağlı Taşucu beldesinde, “Taşucu Olimpik Triatlonu” puanlı yarış olarak koşulacak. Kesinleşmiş “Taşucu Olimpik Triatlonu” parkur detay bilgisi yine federasyonun internet sitesinde yayınlanmış durumda.

Konuyla ilgili olarak Federasyon Başhakemi Aydoğan Ulaş’ ın bilgisine başvurduk. Kendisinden parkur ve konaklama hakkında kısa bilgiler bilgi aldık.

 

Parkur

 

Parkurun Başlangıç ve bitiş yeri Taşucu’ nun merkezinde bulunan iskele dalgakıranının hemen sağında yer alıyor. Yüzme etabı, olimpik mesafe olması sebebiyle iki tur üstünden koşulacak. Ardından gelen bisiklet etabı batıya
doğru D400 Antalya Mersin istikametine doğru verilmiş. Sporcular, D400 Antalya karayolunu kullanarak, gidiş geliş toplam
5 kilometre üstünden 8 tur olarak geçecek.  Parkur asfalt fakat, eğimli.
Transation alanından çıktıktan yaklaşık 1km sonra 17 metrelik yükseklik
kazanımı var. 1 ila 1.5 km arasında yükseklik kazanımı 25 metreye
yükseliyor. Ardından gelen 100 metre boyunca 12 metreye kadar iniş
mevcut. 1.6 kilometre ile 2.1 kilometre arasında yükseklik kazanımı 30
metreyi buluyor. Dönüş noktasına doğru 25 metreye doğru alçalıp aynı
eğimleri tersten geçiş söz konusu.

 

Bisiklet parkuru harita ve eğim grafiğinin daha büyük hali görmek için fotoğrafın üzerine tıklayın

 

Bisiklet etbının ardından gelen koşu etabı ise tam ter istikamette sahilin sağ tarafına doğru (SEKA fabrikası yönü) kıyıdaki plaj boyunca gidiş geliş toplam 1250m üstünden toplam sekiz tur olarak koşulacak. Parkurunun zemini eğimsiz ve kilit taşlı

 

Koşu parkuru haritasının daha büyük halini görmek için fotoğrafın üzerine tıklayın

 

Bisiklet parkurun bu eğimi bana biraz olsun “Kasım Şakası” bisiklet parkurunu anımsattı. Yokuş antrenmanı zayıf olanların 40 kilometre boyunca zorluk çekeceği açık. Diğer yandan koşu parkurunun düz olması sebebiyle tıpkı Yalova’ da olduğu gibi sıkı kapışmalara tanıklık edebiliriz diye düşünüyorum.

 

Ulaşım

 

Bir diğer konu ise ulaşım. Yurtiçinden Taşucu’ nun ulaşmak için iki seçenek mevcut. Havayolu ve karayolu. Kıbrıs’ tan gelecek olan sporcular ise havayolundan daha kolay bir seçenek olan Girne-Taşucu arasında çalışan tarifeli feribotlarla seyahat etmeleri mümkün.

Havayolunu tercih eden sporcular, Adana’ ya geldikten sonra kendi çabaları ile gerçekleştirecekleri transferlerle Adana’ dan Taşucu’ na ulaşmaları mümkün. Adana’ taşucu arası yaklaşık iki buçuk saatlik mesafe olan 175 kilometre. Aynı şekilde dönüş yolu için de önceden gerekli ayarlamaları yapmalarında fayda var.

 

 

Karayolu ile gidecek olan sporcular ise Güney Akdeniz’ e sefer yapan çeşitli firmalarla Silifke’ ye kadar ulaşmaları mümkün. Silifke-Taşucu arası 11 kilometre. Yalnız otobüs firmaları Silifke Belediyesi’ nin yeni uygulamasından ötürü bu kadar kısa mesafeye servis veremiyorlar. Dolayısıyla Silifke otogarı ila Taşucu arası çalışan dolmuşlar bir alternatif olabilir. Eğer dolmuşlar bisiklet almazsa, bisikletinizin tekelerini taktıktan sonra çantanızı sırtınıza alarak bu kısa mesafeyi bisikletle katetmeniz ise bir diğer çare. Eğer eşyanız fazla ise ilçeden kasalı bir küçük araç bulmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Konaklama

 

Parkur
dışındaki diğer bir konu konaklama. Henüz resmi bilgi yayınlanmış olsa
da Aydoğan Ulaş hocamızdan aldığımız bilgiye göre; Taşucu Belediyesi,
konaklama ve akşam yemeği konusunda sporculara destek vereceğini
açıklamış. Önümüzdeki günlerde kesinleşen bilgileri federasyonun
sitesinden takip etmekte fayda var.

 

Yarışın Önemi ve Katılım

 

Taşucu Olimpik Triatlonu, sezonun ilk yarışı olmasının yanında 2012 Faaliyet Takvimi’ nde bulunan ve Türkiye şampiyonası’ na puan veren 6 yarıştan biri. Dolayısıyla sezona başlarken, sprint yarışlardan 2 kat daha fazla puan vermesi onu daha da önemli kılıyor.

Ankara dışında kalan batıdaki illere ulaşım yönünden uzak görünmesine rağmen puan açısından önemli bir yarış olması ve sezona averajla başlamak isteyen sporcular için kaçırılmaması gereken bir yarış. Diğer yandan, ulaşım açısından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ ne çok yakın olması ve KTTF faaliyet takviminde aynı günlerde yarış olmaması sebebiyle Kıbrıs’ lı sporcuların tam kadro katılmasını beklenen bir yarış.

Şimdiden tüm sporculara başarılar diliyoruz.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın