Türkiye’nin İlk Yarı Mesafe Demir Adam Yarışı

21/09/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Biliyor muydunuz? 21 Ekim 2012 Pazar sabahı, Antalya’da Türkiye’nin ilk yarı mesafe DEMİR ADAM (Half Ironman) yarışı düzenlenecek. Aslında tam da benim branşım olması gereken bir spor dalında bir ilk yaşayacağız ve ben izleyici olarak bile katılamayacağım. Artık ülkemizde “bir avuç bile olsa” 1.9 km yüzüp, hemen ardından 90 km bisiklete binip, bisikletini yere bıraktığı anda 21.1 km koşabilecek insanlar var. Bu insanlar, ben de dahil olmak üzere ne rakiplerimizle, ne bedenimizle, ne doğayla çekişiyoruz. Tek engelimiz 70 milyon insan, yani halkımız, “Vatan-daşlarımız!”

 

 

Üstelik bu bir avuç insan, vatandaşlarının 7.torununa kadar faydalı olabilecek faaliyetlerde bulunurken bir yandan kültürel, bir yandan sosyal ve diğer sahalarda da engelleniyorlar. Bırakın insanlar, içlerinde biriken stresi, nefreti, kini, cevapsız sorularını, çözemedikleri problemlerini spor yaparak ve yarışarak atsınlar. Daha refah içinde bir toplum elde edelim. Hastanelerde vücutlarına ve yaratıcıya saygı duymadığı için berbat yaşamlar sürüp doktorların ve diğer gerçek hastaların vaktini çalan insanlar olmasın. Yollarda önümüzde en az bir motorlu araç eksik olsun. İşimize bisikletle veya koşarak gidelim. Haftasonu yarışımızın ardından Pazartesi sendromu yaşamak yerine işimize gittiğimizde iş arkadaşlarımıza yarış tecrübelerimizi anlatalım.

 

 

Çocuklarımız bizi kapıda acaba bugün hangi abur cubur ya da gereksiz bir oyuncak ile beklemesi yerine bugün hangi madalyayı ya da bitirme tişörtünü getirdin anne/baba diye beklesin.

 

Hayalinizdeki şeyleri gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Yeter ki enerjinizi doğru yönde kullanın. Başkalarına sataşarak birşeyi çözebilen kimse görülmemiştir. Bunun yerine öneri getirin, daha iyisini yapın, gösterin. Yaratıcılığınızı kullanın. Zekanızı iyi ve doğru yönde kullanın.

 

Bir yarışın tanıtımı çok zayıf ise, siz tanıtın. Vatandaşlık görevinizi yerine getirin. Elbette bu herkesten önce organizatörlerin görevidir, fakat hangi kurumumuza işinin ehli, yetkin ve o alanda ihtisası olanlar yerleştiriliyor ki? Ya da bazen gerçekten tecrübeli, yetenekli biri oluyor fakat koca bir “sürü” içinde sesleri yeterince çıkamıyor, yalnız olduklarından güç ve fikirlerini yeterince gösteremiyorlar.

 

 

Bu Pazar sabahı ilk Demiradam yarışımız gerçekleşirken, önce Antalya’daki herkesi ve bütün sporcuları, sonrasında ise gitme imkanı olan başka şehirlerdeki gerçek sporseverleri, triatlon severleri bu özel yarışı izlemeye, desteklemeye, sporcuların fotoğraflarını çekip, alkışlamaya, organizasyonu daha başarılı kılmaya davet ediyorum.

 

Toplumun 2 asır önünde yaşayan bu özel insanları seyretmenizi isterim. Bedenlerini ne kadar iyi terbiye ettiklerini, ruhlarını ne kadar olumsuz enerjiden arındırdıklarını, sanat eseri haline getirdikleri vücutlarını ne kadar iyi kullandıklarını, yunuslar gibi suyla barışık, kuşlar gibi bisiklet üzerinde süzülen, ceylanlar gibi yolda koşan bu büyük sporcuları mutlaka izleyin ve çevrenizdekilere izletin.

 

35 yaşına geldiğinde yaşlandım artık deyip kendisini spordan tamamen uzaklaştıran, 45’ine merdiven dayadığında bir ayağım çukurda hissine kapılan, önünde ve çevresinde başarı adına hiçbir örnek bulunmayan halkımıza rehberlik yapın. Varsın, algısı kapalı olanlar sizi hakir görsün, varsın sizinle alay etsin. Hayatta “mutlak doğru” diye bir olgu vardır. Siz bildiğiniz mutlak doğrularınızdan vazgeçmeyin. Algısı açık, değişime açık olanlar sizin peşinize takılacaktır.

 

Diğer tüm kulüplerden farklı olsun diye, şimdiye değin gerçekleşememiş beklentilerimizi kendimiz gerçekleştirebilmemiz adına İzmir’de arkadaşlarımızla bir spor kulübü kurduk. İlk hedef olarak da halka, tabana yayılmak adına düzenli grup koşuları tertipledik. 2.5 aydır devam eden bu koşularımıza günden güne ilgi artıyor. İnanıyorum ki sebat gösterirsek, doğru şekilde tanıtım yaparsak bugünlerde 20 kişilik grubumuz ileride 100’lere ulaşacaktır.

 

Yarışın organizatörü ve kendisi de bir triatlet olan Melih Işıkçı

 

Siz de
21 Ekim 2012 Pazar  günü sabahı Türk Triatlon tarihinde bir ilk olacak bu büyük Cumhuriyet Kupası Demir Adam Yarışması‘na destek olun, bu haber yazısını duvarlarınızda paylaşın, iş arkadaşlarınıza bahsedin. Gazete ve dergilerin editörlerine iletin. Herşey daha mutlu, sağlıklı ve başarılı bir toplum için.

 

Yarışma ile ilgili her türlü bilgiyi buradan , triatlon federasyonundaki ilgili sayfadan ve Melih Işıkçı‘dan alabilirsiniz.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın