Türk Ironman’ lar Fransa’ yı Fethetti

30/06/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

Geçtiğimiz hafta sonunda koşulan Fransa Nice Ironman’ a Çöl Kaplanı Kemal Merkit’ in anısını yaşatmaya giden 12 Türk Ironman, zorlu parkurda oldukça iyi zamanlara imza attı. Hatırlayacağınız gibi Çöl Kaplanı Kemal Merkit, geçtiğimiz yıl Ironman Frankfurt’ a katılmış ve geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılmadan önce Fransa Ironman’ a kayıt yaptırmıştı. Geçtiğimiz yıl ilk kez katılmış olduğu Ironman Frankfurt sonrasında kendisi ile Erdek Triatlonu’ ndan bir gece önce Frankfurt izlenimleri üstüne röportaj yapmıştık. Kaçıranlar burayı tıklayarak okuyabilir.

 

 

15 pro sporcunun start aldığı Pro Erkekler kategorisinde, Belçikalı tecrübeli Ironman Frederik Van Lierde, 8:08:59’ luk zamanı ile üçüncü kez Nice’ de altın madalyaya ulaşırken, 5 pro kadın sporcunu yarıştığı Pro Kadınlar kategorisinde ise Birleşik Devletler’ in başarılı kadın Ironmanlar’ inden Mary Ellis, elde ettiği 9:12:54’ lük zamanı ile kendi rekorunu kırarak Nice’ de şampiyon oldu.

 

 O

 

ldukça zorlu bisiklet tırmanış etapları içeren Fransa Nice Ironman’ e 2500’ e yakın sporcu katılırken, Türkiye’ den giden 12 Türk sporcumuzun tamamı yarışı bitirdi. Yaş grubunda beşinci olan Gökhan Doğruol ve yaş grubunda üçüncü olan Burcu Aslanağı, Fransa Nice Ironman’ de elde ettikleri dereceler ile Kona Hawaii Dünya Şampiyonası’ na gitmeye hak kazanan iki Türk sporcusu oldu.  Her iki sporcumuz elde ettikleri dereceler ile Kona Hawaii Dünya Şampiyonası’ na katılmaya hak kazanmalarının yanında Burcu Aslanağı Kona’ ya gidecek olan ilk Türk Kadın sporcumuz olma sıfatını kazanmış oldu.. Fransa Nice Ironman, Kona Hawaii Dünya Şampiyonası’ na 60 slot veriyordu. Tecrübeli Ironman Gökhan Doğruol, elde etmiş olduğu 10:07:23’ lük zaman ile kendi yaş grubunda beşinci olurken, genel sırlamada 190 ıncı sırada yarışı bitirdi. Türk sporcular arasında da en iyi zaman ile yarışı bitiren Doğruol, 3.8km’ lik yüzme etabını 1:03:51’ de yüzdükten sonra 180km’ lik zorlu bisiklet etabını 5:33:43’ de, 42 km’ lik koşu etabını ise 3:20:25 de tamamlayarak totaldeki müthiş zamana imza atmış oldu. +50’ de yarışan başarılı Demir Adam Doğruol’ un müthiş hızını anlamak için her üç etap hızının ortalamalarına kısaca göz atmak yeterli. Yüzme etabı 100’ m geçiş ortalaması 1 dakika 40 saniye, bisiklet etap ortalaması 32:36 km/s olurken, koşudaki 1 km’ yi geçiş ortalaması ise 4:44 dakika. Türk Ironman’ ler arasında en iyi ikinci zamanı yapan sporcumuz ise 10:25:53’ lük zaman ile tecrübeli Demir Adam Oğuz Omur oldu. +45’ de yarışan Oğuz Omur, elde ettiği derece ile yaş grubunda 34 üncü olurken, genel sıralamada 303 üncü sırada yer aldı. 3.8 km’ lik yüzme etabını 57:39’ da tamamlayan Omur, bisiklet etabını 5:36:57’ de, koşuyu da 3:42:57’ de tamamladı. Türk sporcular arasında en iyi üçüncü zamanı elde eden bir diğer tecrübeli isim ise Oğuz Omur’ u ağabeyi Korkut Omur oldu. +50’ de yarışan Ağabey Omur elde ettiği 10:33:40’ lık zaman ile yaş grubunda 12 inci, genel sırlamada 355 inci oldu. Fransa Nice Ironman’ de yarışan Türk sporcular arasındaki iki kadın Ironman’ den biri olan Burcu Aslanağı ise elde etmiş olduğu 11:12:42’ lik zaman ile yaş grubunda üçüncü olarak oldukça önemli bir başarı kazanmış oldu. Aslanağı genel sıralamada birçok erkek sporcuyu geride bırakarak 680 inci sırada yarışı tamamladı.

 

 

Türk sporcular arasında en iyi beşinci zaman elde eden başarılı koşucu ve triatlet Noyan Kıran oldu. Geçtiğimiz yıl kurulan Mavi Karga Spor Kulübü’ nün başarılı sporcusu Noyan Kıran, bu yıl ilk kez Ironman yarışına katılanlardan. Elde etmiş olduğu 11:20:09’ luk zaman yarışı tamamlamasına rağmen geçtiğimiz günlerde almış olduğumuz hoş olmayan bir haberi de aktarmakta fayda var. Organizasyon komitesinin iddiasına göre; Noyan Kıran,  hakemler tarafından kendisine gösterildiği iddia edilen altı dakika zaman cezasını çekmediği için diskalifiye edilmiş kabul ediliyor. Konuyla  ilgili olarak Noyan Kıran’ dan almış olduğumuz bilgiye göre kendisinin itiraz ettiğini ve sonucu beklediğini öğrenmış bulunuyoruz. Altıncı en iyi zamanı elde eden Kerim Sükan’ da ilk kez Ironman olan sporcularımızdan. +35’ de yarışan Sükan, 11:44:34’ llük zaman ile yaş grubunda 211 inci, genel sırlamada ise 982 inci sırada yer aldı. İlk kez Ironman olanlar kervanına katılan bir diğer başarılı triatlet Ufuk Biriz ise 11:47:31’ lik zaman ile yaş grubunda 202 inci, genel sıralamada 1014 üncü sırada yer aldı. Bir diğer yeni Ironman ise +50’ de yarışan Leon Penso oldu. Penso, 11.52:46’ lık finiş zamanı ile yaş  grubunda 60’ ıncı, genel sırlamada 1067 inci sırada yarışı tamamladı. Son yıllarda katılmış olduğu çok sayıda Ironman 70.3 yarışından sonra bu yıl Ironman olmaya karar veren Can Koçak, elde ettiği 12:21:26’ lık zaman ile +30 yaş grubunda 274 üncü, genel sıralamada 1356 ıncı sırada yarışı tamamladı.

 

 

Fransa Nice Ironman’ e “Özlem Kemal Merkit Duygu” olarak kayıt yaptıran Özlem Duygu yarışı 12:37:35’ de bitirerek oldukça dikkat çekici bir sonuç elde etmiş oldu. Hatırlarsanız, Çöl Kaplanı Kemal Merkit, geçtiğimiz yıl Ironman Frankfurt’ u tam 12:37:00’ de yarışı tamamlamıştı… Bir diğer yeni Ironman olan Mehmet Akif Ertürk, 13:55:02’ lik zamanı ile +30’ da yarışan Ertürk, yaş grubunda 359 uncu, genel sıralamada 2012 inci sırada yer aldı.

 

 

+25’ de ilk kez Ironman olan Aykut Toraman ise 15:34.37’ de yarışı tamamlarken, yaş grubunda 191 inci, genel sıralamada 2331 inci olarak yarışı tamamladı. Yazarın Notu: Aslında bu türden yurtdışı haber yazılarımız, yarıştan birkaç gün sonra Ironman’ lerimizin fotoğraf ve bilgi desteği ile ancak hazır hale gelmekte. Nitekim, bu seferki haberimizde Noyan Kıran arkadaşımızın Fransa Nice Ironman macerasını sizlere haberle beraber aktarmak istemiştik. Kendisi ile öncekilerine benzer bir şekilde çalışma içinde olacaktık fakat, bu sefer, her şey istediğimiz gibi gitmediği için ve de Noyan arkadaşımızın “Diskalifiye” edilmesi ile ilgili sürecin devam etmesi sebebiyle kendisinin Fransa Nice Ironman macerasını haberle birlikte aktaramıyoruz. Bugüne kadar sonuçlanmasını beklediğimiz konunun önümüzdeki günlerde kendisinin lehine sonuçlanmasını dileyerek, gelişmeleri takiben ayrı bir yazı ile sonucu sizlerle paylaşmayı planlıyoruz.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın