Türk Ironman Gökhan Doğruol

07/10/2011  //     //  Triatlon Haberleri


Bildiğiniz gibi son zamanlarda “Türk Ironman” lerimizin sayısı hızla artmakta. Son yıllarda çok sayıda ironman yarışına katılmış olan Oğuz Omur, Metin Aroyo, Cem Dağdelen, Korkut Omur gibi tecrübeli ironman’ lerimiz yanında özellikle bu yıl ilk kez ironman’ e katılan atlet sayısında da büyük artış yaşandı.

Öncelikle ilk Türk Kadın Ironman’ imiz olan Bahar (Saygılı) Ertürk, eşi Mehmet Akif Ertürk, Boni Salis, Bertan Şimşek, Mehmet Kerim Çakmak, Atalay Özdemir, Barlas Kazancı, Çağlar İbrahim Taş gibi sporcular bu yıl sesiz sedasız dünya çapındaki ironman yarışlarına gidip, yarışları bitirerek “Ironman” ünvanını kazandılar.

Tüm bu başarılı sporcularımızın yanında bir önemli isim daha var ki bu yıl yaptığı derece ile hepimizin gurur kaynağı oldu. Hepinizin bildiği gibi bu isim Gökhan Doğruol… Geçtiğimiz aylarda başladığımız “Türk Ironman” ler röportaj serimize Gökhan Doğruol ile devam ediyoruz.

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde Gökhan Doğruol, katılmış olduğu “Ironman Galler 2011”de yaş gurubunda çok önemli bir derece olan üçüncülük elde ederek ironman tarihinde kürsüye çıkan ilk Türk Sporcu ünvanını kazanmış ve aynı zamanda  “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası” na katılmaya hak kazanmıştı. Şimdiye kadar dokuz kez ironman yarışlarına katılan Gökhan Doğruol, bu yıl “Ironman Galler 2011”de “45-49 Yaş Gurubu”nda 10:45:49 lik derecesi ile birinci olan Michale Gruber’ in 1 dakika 25 saniye, ikinci olan Otto Rayn’ ın da 4 saniye arkasından finişe gelerek büyük bir başarıya imza attı.  Doğruol “Pembrokeshire,
Galler Ironman 2011″ de 3.9 km.’lik yüzme etabından 56 dakikada çıkıp, 180 km.’lik bisiklet etabını, yüksekliği 650 m. bulan Prembrokshire tepelerinde saatte 60km hızla esen Katia tayfunu rüzgarına rağmen saatte 30km hız ortalaması ile bisiklet çevirdikten sonra, 42 km.’lik koşu etabını da 4:53′ lük pace ile tamamladığını da belirtmekte fayda var.

 

 

Alpay AKHUN: Gökhan Bey, öncelikle “Ironman Galler 2011”deki başarınızı kutluyoruz ve yapmış olduğunuz derecenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Galler’ de yaş gurubunda üçüncü olduğunuz yarışla ilgili ön hazırlık ve yarışmaya dair duygu ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Gökhan DOĞRUOL: Bu yarış bu sene programında yoktu aslında, Temmuz başında “İsviçre Ironman” yarışında bisikletin hemen başında bisiklet üzerinde ayakkabı giyerken bariyerlere çarptım ve ayak parmağım kırıldı, haliyle yarış orada sonlandı ve bu sene Hawaii’de yarışmak hayal oldu. Takibinde 3 hafta parmağımın iyileşmesi sürecinde koşamadım. Kaydı açık olan ve hazırlık süresi uygun olan tek yarış “IM Wales” idi ve “2012 Hawaii” ye kalifikasyon veriyordu. 2012 benim için çok önemli çünkü seneye burada 50 yaş grubunun en genci olarak yarışacaktım.

Yarışı iş seyahatim ile birleştirip İstanbul’dan 10 gün önce ayrıldığımda beklenen hava durumu konusunda fazla detay belli değildi. Ben Oğuz’dan aldığım ödünç disk jant ile Wales’e varmıştım. Amerika’dan Katia tayfunu Galler bölgesine ulaşmak üzereymiş ve yarış günü için 5 kuvveti devamlı rüzgar ve 60km/h ya kadar sağanak rüzgar bildiriliyordu. Değişim alanında bisikleti bağlamak zorunda kaldım. Durum böyle olunca yarışın en önemli konusu bu rüzgara karşı disk jant ile ne yapacağımdı. Neyse korktuğum başıma gelmedi, bisikletin üzerinde durmakta fazla zorlanmadım ama disk jantında faydasından çok zaman zaman yavaşlamak zorunda kalarak zararını gördüm. Koşuya başlayınca riskler artık geride kalmıştı rahat bir koşu sunucunda dünyanın en zor Ironman yarışı olan bu yarışta hedefime ulaştım.

A.A: Bizlere kendinden ve spor geçmişinden biraz bahseder misin? Spora ne zaman, nerede başladınız ve bugüne kadar hangi sporları yaptınız?

G.D: 1962 yılında doğmuşum. İstanbul, Göktürk’ te oturuyorum. Triatlon sporuna 2003 yılında başladım. Üniversiteden sonra 2000 yılına kadar ancak hafta sonu spor yapıyordum,. O sene çapraz bağ ve menüsküs ameliyatı oldum. Doktorum Ömer Taşer: “Bizim işimiz kolay ama ameliyat sonrası sen dizini kuvvetlendirmelisin!” dedi. Altı hafta koltuk değneğinden sonra koşmaya başladım ve bir daha bırakmadım. Amatör olarak yelken sörfü, alpin kayak ve tenis oynadım. Lisanslı sporcu olarak ise lise yıllarımda 1-2 sene kürek sporuyla uğraştım, üniversite yıllarında atletizm yaptım, 200-400 koşuyordum.

A.A: İlk defa ne zaman ironman’ e katıldınız ve ironman’ a başlama sebebiniz neydi?

G.D: 2006 yılından beri uzun mesafe yarışıyorum, toplam 9 Ironman yarışı tamamladım. Triatlona ilk başladığım seneler, sprint ve olimpik mesafelerde yarıştım, internet üzerinden idman programı alıyor ve triatlon sporunu ve yarışmaları takip ediyordum. O zaman ki antrenörümün ve beraber triatlon yaptığım arkadaşlarımın etkisiyle uzun mesafeye kaydım.

A.A: İlk Ironman yarışına katıldığında nasıl bir hazırlık sürecinden geçtiniz?

G.D: 2006 yılından beri epey bir süre geçti, hazırlık döneminde hatırladığım kadarıyla 5-6 adet 5 saat üzeri uzun bisiklet idmanı, 2-2:45 saat civarı da birkaç koşu yapmıştım.

A.A: Türk Ironman olarak ilk bu ünvana eriştiğinizde genel olarak Türk basınının, kendi çevrenin ilgi düzeyi ve yorumları nasıldı?

G.D: O zaman basın bu konudan haberdar değildi, sonraki senelerde oldu basın ilgisi. Kendi yakın çevremden ve antrenman arkadaşlarımdan haliyle çok ilgi aldım, bu işin yapılabilirliğini görmek diğer arkadaşlarımın da ironman yarışmaya başlamalarına önayak oldu diyebilirim.

 

 

A.A: Ironman’ de asıl iddialı olduğunuz bölüm hangisi? Yüzme, bisiklet, koşu?

G.D: Özellikle çok iyi olduğum bir bölüm olduğunu söyleyemem, ama bisiklet üstüne iyi bir koşucuyum.

A.A: Ironman yarış öncesi (off season, son 3 ay kala ve son hafta) beslenme planı nedir neler tavsiye ediyorsunuz?

G.D: 174 boyundayım, yarışma kilom 62 civarında, kış döneminde 64-65 kg a kadar çıkabiliyorum. Her dönem sağlıklı beslenirim, beyaz ekmek yemem, tatlıyı kontrollü yerim. Yarış hazırlığı döneminde karbonhidrat ağırlıklı kış döneminde ise daha standart besleniyorum. Bu dönemde diyetimdeki protein oranı daha fazla oluyor. Günde 3-4 porsiyon meyve yerim, sebzesiz öğünüm olmaz. Kuru yemiş ve kuru meyvesizde günüm geçmez.

A.A:  Herhangi bir sponsorunuz var mı, varsa size sağladıkları nelerdir?

G.D: Son 3 senedir “MarkAllenOnline” takımında yarışıyorum. “Newton” ayakkabı, “Clif Bar”, ürünlerini gönderiyor. “Shimano” dan ise büyük bir indirimimiz var.

A.A: Yılda ortalama kaç yarışmaya katılıyorsunuz, şimdiye kadar kaç ironman’ e katıldınız? Bu yıl ki planlarınız arasında Uluslararası Alanya Triatlonu’ na katılmak var mı?

G.D: 2 ironman ve 1 ironman 70.3 yarışına katılıyorum. Türkiye de son senlerde fazla yarışa katılamadım, ama bu sene Alanya’da yarışacağım.

 

 

A.A: Hangi yarışlara katılacağınızı önceden nasıl ve neye göre belirliyorsunuz? Nasıl hazırlanıyorsunuz?

G.D: Her şey Hawaii’ye endeksli. Ekim başında yapılan dünya şampiyonasına kalifiye olmak için Temmuz başında olan yarışları seçiyorum ki sonrasında 2-3 hafta dinlenme dönemi ertesi tekrar hazırlanacak yeteri kadar süre olsun. Temmuz yarışı 4-6 hafta öncesi de idman kesmeden bir yarım ironman yapıyorum.

A.A: Tam olarak ne işle meşgulsünüz? İş, aile ve antrenman üçgenini nasıl dengeye oturtuyorsunuz? Günde kaç saat antrenman yapıyorsunuz? Kaç saat uyuyorsunuz? Nasıl recovery yapıyorsunuz? Masaj, Buz küveti vb. size özel bir dinlenme stratejiniz var mı? Yılda kaç zirve dönemi yapıyorsunuz?

G.D: Tekstil sektöründeyim, 14-16 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Eşim de spor yapıyor, belli bir düzene sahibiz. Kış dönemi 15 saat civarı, ironman hazırlık döneminde 20-25 saat civarında, kamp dönemlerinde 30-35 saat idman oluyor. Günde 7 saat civarında uyuyorum. Ağır idman günlerinde amino asit alıyorum. Antrenman sonrası ilk yarım saat içinde beslenmek ise en önemli recovery öğesidir diyebilirim. Diğer yandan, yılda 2 zirve yapmaya çalışıyorum, ama her sene bunu gerçekleştirmek çok zor.

 

 

A.A: Ağır bir sakatlık geçirdiniz mi?

G.D: Sakatlık olmadan performans sporu olmaz diyebilirim. Her türlü sakatlığı geçirdim. Triatlonun güzelliği, bir branşı etkileyen sakatlık oldu mu genellikle diğer 2 branşı yapabiliyorsunuz. Mesela geçen sene ayak tarak kemiğimde oluşan stres kırığı beni 6 haftada koşudan engellemişti, önceki yıl ise biseps tendiniti yüzenden 4 aya yakın yüzememiştim.

A.A: Bir ironman antrenman programının genel hatları nasıl tanımlanabilir?

G.D: 3 branş var. Her branşı haftada en az 3 kez yapmak gerek, ben 4 kez yapıyorum. Her branşta 1 uzun, 1 sürat, 1 orta, yumuşak kuvvette idman ironman için uygun bir programdır. Buna ilave haftada 2 ağırlık çalışması ve en azından ihtiyaç duyulan bölgelere yönelik esnetme uygulanmalıdır.

A.A: En çok önemsediğiniz veya katılmayı istediğiniz olmazsa olmaz yarışlar hangileridir?

G.D: Hawaii Dünya Şampiyonası herhalde… 4 kez kalifiye olmama rağmen, herhalde podyumun en tepesinde olmadan benim için önemini yitirmeyecektir.

A.A: Favori atletleriniz kimler?

G.D: Böyle bir favorim yok, takip ettiğim atletizm, bisiklet ve triatlon yarışlarında bütün sporcuları takdir ediyorum ve onların sevinçlerini, üzüntülerini anlayabiliyorum.

A.A: Yaptığınız sporla ilgili olarak takip ettiğiniz internet siteleri var mı?

G.D: Maalesef buna vakit bulduğumu söyleyemem! En çok tıkladığım site meteoroloji sitesidir. Sebebini söylemeye gerek yok herhalde…

A.A: Hobiniz var mı varsa nelerdir?

G.D: Tüplü dalış ve sualtı fotoğrafçılığı triatlon öncesi ana hobimdi! Maalesef buna yeteri kadar vakit ayıramıyorum artık. Kuzey kutup bölgesi, Antarktika ve Galapagos dahil  dünyanın her tarafında dalış yaptım ve fotoğraflar çektim, şimdilerde mesleğimle ilgili ürünlerimizin fotolarını çekiyorum.

A.A: Son olarak ironman olmayı isteyen ama bu konuda yeterli bilgi ve tecrübesi olmayanlara tavsiyeleriniz neler olabilir? Nereden ve nasıl başlamalılar?

G.D: Ironman’ e katılmak isteyenler önce birkaç sene kısa mesafe yarışılmalı ve sonra ironman’ e geçilmeliler. Dayanıklılık sporları devamlılık gerektiriyor, hiç ara vermeden devam edilmeli ve antrenman süresi yavaş yavaş artırılmalıdır. Dayanıklılık sporlarında en iyi performans 5-6 seneden önce beklenmemelidir.

A.A: Çok teşekkürler Gökhan Bey.

Başarılı sporcu kimliği ve centilmen kişiliği ile örnek alınması gereken bir kişilik Doğruol. Bizlere vermiş olduğu bu samimi mülakat ceavplarının, ironman’ a katılmayı düşünen ya da isteyen birçok sporcu için önemli ipuçları taşıdığını düşünüyorum.  Elde etmiş olduğu başarılara, “Kona Hawaii” de yenilerini ilave etmesi dileğiyle…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın