Triatlon Milli Takımı İzmir’ de Hazırlık Kampını Tamamladı

11/02/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

27.01.2013 tarihinde başlayan, Triatlon Milli Takım Hazırlık Kampı, 10.02.2013 tarihinde son buldu. Kamp, İzmir’ in orta noktasında bulunan ve her  bölgeye ulaşımın rahat olduğu ve antrenmanlara gidiş geliş esnasında vakit kaybını azaltmak amacı ile Konak ilçesinde ki Blanca Otel’ de yapıldı.

Toplam 34 sporcunun ve 4 antrenör’ün bulunduğu kampta, federasyon geçtiğimiz senelerde ki kamplara nazaran bu sene Yıldız Sporculara da ağırlık vererek Türkiye Şampiyonasında ilk  7′ ye giren yıldız sporcuları da kampa dahil etti.

 

 

Milli takım sporcuları yüzme  ve kuvvet antrenmanlarını Alsancak Atatürk Spor Tesislerinde ve Işıkkent Eğitim Kampüsünde Elitler, Gençler ve  Yıldızlar olmak üzere 3 grup halinde her sabah saat 6.00 da yaptı.

Bisiklet antrenmanlarını yine 3 grup halinde ve her grubun arkasında eskort takibiyle İzmir – Çeşme yolu, İzmir Çanakkale yolu ve Sasalı mevkinde gerçekleştirdiler.

 

 

Koşu antrenmanlarını ise  Atatürk Stadyumu Seha Aksoy Stadında, düz koşu çalışmalarını Fuar ve İnciraltı’ nda toprak zemin üzerinde yaptılar.

 

Kampta Antrenmanlardan ziyade testlerinde ön planda olduğu açıkça görülmekteydi. Sporculara yapılan testler ise şöyle;

1- Kan Ölçümü
2- Laktat Ölçümü ( Aerobik – Anaerobik Eşikler ve Hızlar )
3- Max Vo2 Ölçümü
4- Vücut Kitle İndeksi ölçümü

 

 

 

 

Tüm sporcular tek tek bu testleri yaparak, kendi değerlerini görmüş olmakla beraber, doğru nabız ve yüklenme aralıklarıyla antrenman yapabilme imkanına da sahip oldu.

Tüm bunların yanı sıra kampta  Doğru beslenme ve  Doping seminerleri de verilerek sporcular bilgilendirildi.

 

 

Triatlon Federasyonu 2016 olimpiyatlarına yönelik ciddi anlamda çalışmalarını başlatmış durumda, bunun bir örneğini de kampın 2. haftasına konuk olan ITU’ nün antrenörlerinden İtalyan Andrea Gabba’ dan anlayabiliyoruz. Gabba kampta bulunduğu günlerde antrenmanları izleyip, denetim yaparak bir rapor hazırladı ve bu raporu federasyona sundu. Gabba,  Triatlon antrenörü olmanın yanı sıra zamanında 2 kez Hawai Ironman tamamlamış biri ve halen daha aktif olarak Cyclecorss yarışçısı. Ayrıca yetiştirdiği kişi ve takımlara bakacak olursak, genellikle bayanlarda çalıştırdığı 2 kişiyi ayrı ayrı 2 kez 2004 ve 2008 Olimpiyat oyunlarına göndermeyi başarmış ve bir çok Dünya Şampiyonaları ve WTC serilerinde derece aldıklarını görebiliriz.

 

Sporculara kamp hakkında bir değerlendirme yapmalarını istediğimizde, genellikle herkesin kamp ve ortamından memnun olduğunu, çoğu kişinin vakit ayırıp yada olanak bulamayıp yaptıramadığı testleri bu kampta hepsini birden yapma imkanı bulduklarını bu kampın diğerlerinden farklı olduğunu ve diğer kamp ortamlarını da bunun gibi beklediklerini söylediler.

 

 

Her sporcunun başına gelebilecek malesef sakatlıklar da bu kampta olmadı değil, Birkaç örnek verecek olursak, Geçtiğimiz 2012 senesinin Büyük Bayanlar Şampiyonu Ece Bakıcı sağ bileğine çok yüklendiği için ayak parmaklarından birinin kırılmasına yol açtı ve 2 haftasını sadece yüzerek ve fitness yaparak geçirdi. Tedavi süresinin 2 ile 3 hafta süreceğini belirten Bakıcı eski antrenman temposuna geri dönmesi uzun sürmeyecek.

 

 

Geç yaşına rağmen yıllardır Triatlon sporunun içerisinde yer alan ve kariyerinde Balkan 3.’ lüğü ve bir çok Türkiye Şampiyonluğu bulunan Onur Fevzi Saydam, Halkapınar Seha Aksoy Koşu Stadı’ nda ısınma hareketleri yaparken önündeki çukuru fark etmediği için birden sağ bileğini o çukurun içinde bularak yan bağlarını kopardı.

Bisiklet antrenmanı sırasında  Balıkesir Belediye Spor sporcularından Muhammet Onay bisikleti ile takla attı ve kalça bölgesinden yaralandı. Aynı gün içerisinde İlayda Kara tecrübesizliğinden dolayı viraja sert girerek kolunu çatlattı.

 

Kampın Baş Antrenörlük görevini üstlenen Mert Onaran sabah 6 dan akşam 21.00′  a kadar herkesin özverili bir şekilde çalıştığını, kendisininde güzel bir kamp dönemini başarı ile atlattığını antrenmanları kamp bittikten sonra kimsenin kesmesini istemediğini söyledi.

Sonrasında söz Alan Kamp Müdürü Mehmet Ulaş zamanla her şeyin çok daha güzel olacağını, sporun ve sporda devamlılığın çok önemli olduğunu ve buradaki herkesin başarıya odaklanmalarını gerektiğini vurguladı.

En son söz alan Federasyon Başkanı  Sayın Hamdi Güneş 2013 yılı planlarının çok öncesinden bittiğini, bu yılın geçtiğimiz sezonlara göre daha ciddi ve planlı olacağını üstüne basarak söylerken bu sene milli takım kriterleri ve harcırah sistemi, antrenör kadrosu gibi büyük değişiklikler olduğuna dikkat çekti.

 

 

Sözlerine 2009 – 2012 döneminin gelişme dönemi 2013 ve sonrasının ilerleme döneminin olması gerektiğini, hedefin mutlaka 2016 ve 2020 Olimpiyat Oyunları olduğunu söyledi. Yine 2013 yılının değişiklerinden devam eden Güneş bu sene çalıştığı antrenör kadrosunu revize ettiğini ve kimsenin federasyonda kalıcı olmadığını belirterek dedikodulara kimsenin kulak asmamasını rica etti.

Ayrıca Gabba ile anlaşmaya vardıklarını açıklayan Güneş, Gabba’ ya güvendiğini ve  herkesin eksikliklerini tamamlayacağına inandığını  söyledi.

 

 

Kampın son noktasını koyan ise İtalyan antrenör Andrey Gabba idi. Gabba İtalya’ da bulunan 600 kulüp arasından seçilen 4 milli takımlar arasında ki bayan takımının antrenörü olduğunu da belirterek sözlerine başladı. Gabba kampın son gününde yapılan toplantıda  Türkiye ‘ ye gelme nedeninin Rio Olimpiyatlarının olduğunu, yapılması gerekenleri bir merdivene benzeterek buna inanan kişiler ile basamakları en alttan tek tek çıkıp en üst noktaya varabileceklerini söyledi.

 

 

Gabba sürekli olarak Türkiye’ de bulunmasa da yarışlar öncesi ve Kamplar süresince Türkiye’ de olacak.

 

Kampta Görev Alan Kişiler :

 

Meltem Yaman (Beslenme Uzmanı)

Meral Türkan (Fizyoterapist)

Dr. Onur Oral (Spor sakatlıkları uzmanı)

İlker Gül (Masör)

Yar. Doç Faruk Turgay (Biyokimya Uzmanı)

Dr. Faik Vural ve Yard. Doç Dr. Zeki Özkol (Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyesi)

Dr. Mesut Nalçakan (sporda doping kullanımı)

Dr. Aylin Çeçen (sporcu beslenmesi)

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın