Triatlon Federasyonu 2013 Faaliyet Takvimini Açıkladı

08/01/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

2012 yılı bitmeden çalışmalarına başlanılan “2013 Faaliyet Takvimi” geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ocak ayının ilk günlerinde “Türkiye Triatlon Federasyonu” un resmi sitesinde yayınlandı.

 

Federasyonunun sitesinde yayınlanan faaliyet takvimde bu yıl toplamda 15 ulusal, 4 uluslararası yarış bulunuyor. Ulusal takvimde yer alan yarışlar arasında 9 triatlon yarışı (6’ sı puanlı, 3’ ü puansız), 3 duatlon (Puansız), 2 aquatlon (Puansız), yarışının yanında bir de yarı mesafe Demir Adam yarışı bulunmakta. Takvimin uluslararası kısmında ise 2 ITU Avrupa Kupası, 1 Avrupa Şampiyonası ve 1 Balkan Duatlon Şampiyonası bulunuyor. 

 

 

Triatlon Federasyonu’ nun yurtiçinde gerçekleştireceği 19 yarış organizasyonu haricinde 2016 yaz olimpiyatları için puan toplayacak olan milli sporcularımızın yurtdışında katılabileceği 9 yarış da belirlenmiş durumda. Diğer yandan milli sporcuların gelişimi için 3 milli takım kampı ile bir eğitim kampı planlanan takvimde yer alıyor.

 

Hayli yoğun olan faaliyet takviminde ilk bakışta dikkat çeken konulardan birisi geçtiğimiz yıl ihmal edilen duatlon yarışlarının bu yıl faaliyet takvimine yeniden girmesi olurken ardından ikinci olarak dikkat çeken konu ise bu yıl ilk kez uygulamaya konulacak olan aqualton yarışları oluyor. 

 

 

Diğer dikkat çeken değişiklikler ise oldukça az ilgi gören Elazığ Triatlonu ile Üniversiteler Arası Triatlon Şampiyonası’ nın takvimden çıkarılmış olmasının yanında geçtiğimiz yıl doğal afet sebebiyle iptal olan Sinop Ayancık Triatlonu da bu yıl takvimde yer almıyor. Konya Bayrak Triatlonu yarışı ise Konya Duatlonu yarışına dönüşmüş. Federasyon tarihinde ilk kez koşulacak olan aquatlon yarışlarına ev sahipliği yapacak olan şehirlerimiz ise Balıkesir ve Denizli. 

 

 

Bildiğiniz gibi Triatlon Federasyonu’ nu geçtiğimiz yıl gerek teknik anlamda, gerek sportif uygulamalarda olsun birçok yeni düzenlemeye gitmişti. 2012 sezon sonunda yapılan çalıştayda ülkemizdeki traitlon sporunun geleceği için çalışmalar yapıldı ve yeni kararlar alındı.

 

İşte o kararlardan birisi; yeni yıldan birkaç gün önce faaliyet takvimi hakkında bilgilendirme yapıldığı günlerde ”Yarışma Yönergesi” nin de yenilendiği duyurusu yapılması oldu. Eski yönerge, ETU kurallarına paralel ve ülkemiz şartlarına uygun olarak tekrar güncellenerek federasyonun sitesine  konuldu. Bu yönergede en çok dikkat çeken değişikliklerden ilki puanlama sisteminin, ETU’ nun puanlama sistemi baz alınarak paralel hale getirilmiş olması. İkinci dikkat çeken konu ise tüm yarışma mesafelerinin güncellenmiş olması. Diğer önemli bir konu ise kulüplerin takım puanı alabilmelerini kolaylaştıran puanlama sistemine geçilmiş olması. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl yapılan kategorisazyon değişiklikleri sebebiyle birçok kulübün sporcularının bulunduğu kategoride azami 3 kişilik takımı oluşturamamaları ve yıl boyunca takım puanı alamamaları neden olmuştu. Bu yıl elit ya da yaş gruplarında yarışan sporcuların alacağı puanların toplamı, kulüplerin takım puanı toplamasına uygun hale getirilerek konudaki eksiklik giderilmiş oldu.

 

 

Duatlon Yarışları

 

Bu yıl takvimde üç puansız duatlon yarışı yer almakta. Geçmişte duatlon yarışları sadece Kütahya ve Sivas’ da puansız olarak koşulmaktaydı. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl Kütahya Dualtonu’ nun, triatlon yarışına dönüşmesi ve Sivas Duatlonu’ nunda ilgi görmemesi sebebiyle iptal olması yüzünden 2012 yılında duatlon yarışları hiç koşulmadı.

 

 

Bu yıl Şubat ayın sonunda koşulacak olan İstanbul Duatlonu hem 2013 takvimin ilk yarışı hem de duatlon yarışlarının ilki olma sıfatını taşıyor. İstanbul’ da ilk kez koşulacak olan İstanbul Duatlonu’ nun oldukça ilgi göreceği birçok sporcu için antrenman niteliği taşıyacağına kesin gözü ile bakılabilir. Takvim açıklandığı andan itibaren İstanbul Duatlonu için “online” kayıt sekmesi aktif hale getirilmiş. İstanbul’ un yaklaşık bir ay sonra en son 2008 yılında koşulan İzmir Duatlonu bu yıl tekrar takvime girmiş olan ve ilgi görmesi beklenen yarışlardan. Sonuncu duatlon yarışı ise Eylül ayı sonunda koşulacak olan Konya Duatlonu. Puansız koşulan duatlon yarışlarının maalesef ülkemizde halen bir şampiyonası yok ve sporcular bu tür yarışlara sezon öncesi antrenman amaçlı katılmayı tercih ediyorlar. Umarım sezon sonunda yer alan Konya Duatlonu arzu edilen ilgiyi görür. Bu yıl ülkemizde koşulacak bir diğer önemli duatlon yarışı ise uluslararası bir yarış olan ve Mayıs ayının üçüncü haftası Edirne’ de gerçekleştirilecek olan Duatlon Balkan Şampiyonası olacak. 

 

 

Aquatlon Yarışları

 

Ülkemizde ilk kez koşulacak olan aquatlon yarışları Balıkesir ve Denizli’ de gerçekleştirilecek. Yüzme etabı kapalı havuzlarda yüzülecek olan aquatlon yarışlar sprint mesafe üstünden koşulması planlanmış fakat yarışların “Koşu-yüzme-koşu” mu yoksa “Yüzme koşu” mu şekliden gerçekleşeceği konusunda henüz bir açıklama yok. 

 

Triatlon Yarışları

 

 

Puanlı Yarışlar

 

Bu yılki ulusal yarış takviminde toplam 9 triatlon yarışı bulunurken, bu yarışlardan 6’ sı puanlı, 3’ ü puansız olacak. Puanlı yarışlardan 3‘ ü olimpik, 3’ ü sprint. Geçtiğimiz yıl koşulan sezonun ilk yarışı olan Taşucu Triatlonu yine Nisan ayında koşulacak. Temmuz ortasında koşulacak olan Erdek Triatlonu’ nun ardından, Ağustos ortasında koşulacak olan Eğridir Triatlonu, olimpik triatlon yarışlarının ağır topları olarak bu yılda takvimde yer alırken, Mayıs’ ın ilk haftasında Kütahya Triatlonu, ardından Haziran’ ın ilk günlerinde Yalova Triatlonu ve Ekim ayının ilk haftasında koşulacak olan Kuşadası Triatlonu’ da ilgi görmeye aday sprint triatlon yarışları olarak takvimde yer alıyor. 

 

 

Puansız Yarışlar

 

Puansız koşulacak olan yarışlar ise bu yıl Haziran ayının sonunda ilk kez İznik’ te koşulacak olan İznik Triatlonu ile özel bir yarış olan ve Eylül ayının ilk günü koşulacak olan Tatvan Triatlonu sprint mesafe olarak koşulacak. Puansız yarışlar sadece ulusal yarış takviminde yer alan 2 yarıştan ibaret değil. Faaliyet takviminde yer alan uluslararası yarışlar kısmında yer alan ve Nisan ayının son haftasında Antalya’ da koşulacak olan Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası, ETU Gençler Triatlon Avrupa Kupası ardından Haziran ortasında Alanya’ da koşulacak olan Alanya ETU Triatlon Avrupa Şampiyonası ve Ağustos’ un ilk günlerinde İstanbul’ da koşulacak olan İstanbul ITU Triatlon Avrupa Kupası, ETU Gençler Triatlon Avrupa Kupası yarışlarında gençler ve yaş gruplarında puansız yarışlar olarak koşulacak. Avrupa Kupası ve Avrupa Şampiyonası yarışlarında yarışacak elit sporcular olimpik mesafe yarışırken, diğer yandan gençler ve yaş gruplarının bu yarışlarda sprint mesafe koşulması söz konusu fakat yarışların iki ayrı güne yayılması halinde olimpik koşulması da mümkün olacak.

 

 

Halk Triatlonu Yarışları

 

Triatlon sporunu tabana yaymak ve halkımıza sevdirmek için geçtiğimiz yıl tekrar hayata geçirilen “Halk Triatlonu” bu yıl da hem Çeşme Triatlonu bünyesinde hem de Antalya ITU Triatlon Avrupa Kupası, ETU Gençler Triatlon Avrupa Kupası bünyesinde koşulacak olan yarışlardan. Bu yıl tanıtımının daha iyi yapılması halinde çok daha fazla ilgi göreceğine kesin gözü ile bakılabiilir. 

 

 

Demir Adam Yarışı

 

Geçtiğimiz yıl ülkemizde ilk kez koşulan ve yurtdışındaki emsallerini aratmayacak kadar ciddi bir şekilde organizasyonu gerçekleştirilen Cumhuriyet Kupası bu yıl da faaliyet takviminde yer alıyor. Cumhuriyet Kupası sezonun son ve en büyük triatlon yarışı. Orta mesafe triatlon yarışı olarak koşulacak olan yarış, 1900m yüzme, 90km bisiklet, 21km yarı maraton olarak koşulacak. Bu yıl koşulacak olan Cumhuriyet Kupası’ nın geçtiğimiz yıldan çok daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

 

Artık 2013 takvimi belli olduğuna göre tüm triatlon severlerin hedef yarışlarını seçmesi  ve ona göre hazırlanmasında fayda var. Herkese spor dolu bir sezon diliyorum.

 

Kaynakça: triatlon.org.tr ve Türkiye Triatlon Federasyonu yetkilileri

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın