Triatlon Dünyası Nisan Ayı Projeksiyonu

04/04/2014  //     //  Triatlon Haberleri

Nisan Ayı Triatlon Yarışları

 

Triatlon dünyası Nisan ayı içerisinde hem ülkemizde hem de yurtdışında oldukça hareketli günler yaşayacak. Bu ay Kuzey yarım kürede birçok önemli yarış koşulacak. İlk bakışta dikkat çeken uzun, orta ve olimpik mesafe yarışlara kısaca göz atacak olursak karşımıza Nisan ayının ilk haftasonunda iki önemli yarış çıkıyor. Birisi ITU Dünya Triatlonu Serisi yarışı, bir diğer ise Ironman 70.3 yarışı. İkinci haftasonunda ise ülkemizde triatlon sezonunun açılışı gerçekleşecek. Aynı hafta sonunda Balkan Duatlon Şampiyonası ile Horst Uzun Mesafe Duatlon Avrupa Şampiyonası yarışları var. Ayrıca ikinci haftasonunda iki Türk sporcunun yarışacağı Ironman 70.3 Puerto Rico yarışı da var. Ay sonundaki iki önemli yarıştan biri ITU Dünya Triatlon Serisi Cape Town yarışı olurken bir diğer de Kıbrıs’ ta koşulan ve her yıl daha çok ilgi gören Nisan Şakası orta mesafe yarışı. Tüm buların yanında ay boyunca dünya çapında oldukça popüler birçok yarış ve şampiyona da mevcut elbette. Şimdi sizlere sırası ile en çok dikkat çeken ya da triatlon severlerin daha çok ilgisini çekebilecek yarışlara bir göz atalım.

 

Nisan Ayı Triatlon Yarışları (3)

5-6 Nisan, Dünya Triatlon Serisi Auckland

Nisan ayının ilk haftasonu olan 5-6 Nisan günlerinde triatlon Dünyasının en büyük yarış serisinin ilk ayağı koşulacak. ITU’ nün toplam sekiz ayaktan oluşan Dünya Triatlon Serisi yarışlarının ilki Yeni Zelanda’ da 2014 ITU Dünya Triatlonu Auckland yarışı ile başlıyor. Bildiğiniz gibi ITU Dünya Triatlon Serisi, Dünyanın en iyi atletlerin yarıştığı en önemli şampiyona özelliği olma sıfatını taşıyor. Dünya çapındaki elit atletlerin yedi yarış boyunca yaşadıkları çekişme, sezon sonunda Edmonton’ daki büyük final yarışı ile son bulacak. 2014 ITU Dünya Triatlon Serisi, elit erkekler, elit kadınlar yarışları yanı sıra standard, sprint, süper sprint triatlon, takımlar ve paratriatlon yarışlarının koşulacağı yarışlar Auckland’ ın merkezinde gerçekleştirilecek. Hatırlayacağınız gibi ITU Dünya Triatlon Serisi’ deki geçen yıl oluşan şampiyona sıralamasında elit erkeklerde Javier Gomez birinci, Jonathan Brownlee ikinci, Mario Mola üçüncü sırada yer alırken elit kadınlarda Non Stanford birinci, Jodie Stimpson İkinci, Anne Haug üçüncü sırada yer alıyordu.

 

Ironman-Texas-Logo

 

5-6 Nisan, Ironman 70.3 Texas Galvestone

Aynı haftasonunun bir diğer önemli yarışı ise Kuzey Amerika kıtasında koşulacak olan Ironman 70. Texas yarışı. Erken sezon yarışı da olarak adlandırılan bu yarış Kuzey Amerika kıtasında oldukça popüler. Yarış, Meksika Körfezi’ nde oldukça sıcak ve rüzgarlı bir havası olan Galvestone adasında koşuluyor. Bu yarış için öne çıkan pro erkekler arasında Richie Cunningham, Chris McDonald, Brandon Marsh, Brent McMahon, Jeff Symonds, Leon Griffin, Callum Millward, Jimmy Seear gibi isimler yer alırken öne çıkan pro kadınlar arasında ise Rachel Joyce, Emma Kate Lidbury, Kelly Williamson, Marsh, Sarah Piampiano, Sofie Goos gibi isimler bulunuyor.

 

SONY DSC

 

12-13 Nisan, Taşucu Triatlonu

Ardından gelen ikinci haftasonu olan 12-13 Nisan tarihlerinde, yurtiçi triatlon yarışlarının startının verildiği ilk yarış olan Taşucu Triatlonu koşulacak. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan yarışta, 2012 yılında 112 sporcu, 2013 yılında da 149 sporcu start almıştı. Bu yıl ise çok daha fazla sporcunun Taşucu’ na ilgi göstermesi bekleniyor. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl Taşucu’ nda elit erkelerde Melih İlker Gücüyener, elit kadınlarda da Berrak Mutlu birinci olmuştu. Puanlı koşulacak olan III. Taşucu Triatlonu’ na, Brasov, Romanya’ ya daki Balkan Duatlon Şampiyonası’ na gidecek olan 6 altı yıldız sporcumuz haricindeki tüm kategorilerin katılımı bekleniyor.

 

Nisan Ayı Triatlon Yarışları (1)
12-13 Nisan, Brasov Balkan Duatlon Şampiyonası

Aynı haftasonunda yukarıda belirttiğimiz gibi bir diğer yarış ise Brasov Balkan Duatlon Şampiyonası yarışı. Bu yarışa, Çiğli Duatlonu’ nda ilk üçe giren yıldız erkek ve yıldız kız sporcular gidiyor. Elit ve genç kategoride yarışan sporcuların Balkan Duatlon Şampiyonası’ na gitmesi söz konusu değil. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi aynı haftasonunda ulusal şampiyonaya puan veren ve çok önemli bir yarış olan Taşucu Triatlonu yarışı var. Federasyon destekli olarak Brastlov’ a gidecek olan yıldız sporcuların konaklama ve yemek giderleri de Romanya Federasyonu tarafından karşılanacak. Diğer yandan yaş grupları arasından Balkan Duatlon Şampiyonası’ na gitmek isteyen olursa kendi imkanları ile yarışa katılabiliyor. Gerekli yazışmalar ise TTF’ unu tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Untitled-2_201959

 

12-13 Nisan, Horst ETU Uzun Mesafe ve Sprint Duatlon Avrupa Şampiyonası

Bir diğer yarış ise yine 12-13 Nisan tarihlerinde koşulacak olan “Horst ETU Uzun Mesafe ve Sprint Duatlon Avrupa Şampiyonası”. Hollanda’ nın Limburg eyaletindeki Horst’ şehrinde gerçekleştirilecek olan Powerman ETU Duatlon Avrupa Şampiyonası’ nda, elite, yaş grubu, paratriatlon ve açık yarış kategorisi sporcuları, 15km koşu- 60km bisiklet- 7.5km koşudan oluşan etaplarda yarışacak. Aynı gün Avrupa Sprint Mesafe Duatlon yarışlarının da koşulacağı yarışlarda ise elite, U23, yaş grubu, paratriatlon ve açık yarış sporcuları da 5km koşu- 20km bisiklet- 2.5km koşudan oluşan etapları geçecek.

 

specialinterest new

 

12- 13 Nisan Ironman 70. 3 Puerto Rico

12-13 Nisan haftsonunda koşulacak olan bir diğer önemli orta mesafe tratlon yarışı ise Ironman 70.3 Puerto Rico. Ülkemizden oldukça uzaklarda koşulacak olan bu yarışa, Birleşik Devletler’ de yaşayan iki IM sporcumuz Önder Anıltürk ve Ceren Bingöl katılıyor. Birleşik Devletler bayrağı altındaki en eski yerleşim olan San Juan, Porto Riko, Büyük Antilerin en küçük adası.

 

Nisan Ayı Triatlon Yarışları (6)

 

26-27 Nisan, Nisan Şakası Orta Mesafe Yarışı

Bu yıl dördüncü kez koşulacak olan Nisan Şakası Orta Mesafe yarışı Nisan sonundaki bir diğer önemli yarış. Gerek ülkemizden ve gerekse yurtdışında her yıl artan bir ilgiyle karışlaşan Nisan Şakası yarışının normal kayıtları 1 Nisan tarihinde kapandı fakat halen karasız olanlar için %50 zamlı tarife üstünden 11 Nisan’ a kadar vakit var. Ciddi ve başarılı organizasyonu ile dikkat çeken Nisan Şakası daha önce katılmamış olanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yarış.

 

Nisan Ayı Triatlon Yarışları (2)

 

26-27 Nisan ITU Dünya Triatlon Serisi Cape Town

Nisan Şakası ile aynı haftasonundaki bir diğer önemli yarış ise aybaşında ilki Auckland’ da koşulan ve Dünya Triatlon Serisi yarışının ikinci yarış ayağı olan ITU Dünya Triatlon Serisi Cape Town yarışı. WTS serisine ilk kez ev sahipliği yapacak olan Güney Afrika’ nı Cape Town şehri, sekiz ayaklık serinin Güney yarım kürede koşulan ilk iki yarışından bir diğeri. Bilindiği gibi bu yıl Alanya Doğa Sporları Kulübü tarafından transfer edilen Jonas Schomburg, ülkemiz adına puan toplamak için Dünya Triatlon Serisi yarışlarından bazılarına katılacak. Schomburg’ un katılmak için başvuru yaptığı ilk yarış ise ITU Dünya Triatlon Serisi Cape Town yarışı. Ailesi Güney Afrika’da yaşayan Schomburg kendi evinde yarışarak 2016 Rio Olimpiyatları yolunda puan toplamaya çalışacak. Hali hazırda yedek listesinde yer alan Schomburg’ un start alıp almayacağı henüz kesinleşmiş değil.

 

Jonas-schomburg 0

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın