Taşucu Triatlonu’nun Ardından

16/04/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftasonunda “II. Taşucu Triatlonu” koşuldu. Batıdaki şehirlere oldukça uzak olmasına rağmen ülkemizde koşulan diğer traitlon yarışlarına oranla hayli yüksek katılımcı sayısına ulaşılan “Taşucu Triatlonu” nu organizasyonun da aynı oranda başarılı olduğunu söylenebilir.

 

Berrak MUTLU IRMAK

 

Taşucu’ nda sadece katılımcı sayısı yüksek değildi. Bu yıl ilk kez traitlon yarışına katılan yeni yüzler de çoğunluktaydı. Yeni yüzlerin yanında farklı branşlarda önemli başarılara imza atmış sporcular da vardı aramızda. Bu sporculardan en önemlisi geçtiğimiz yıl Manş’ ı yüzerek geçen Kamil Resa Alsaran’ dı. Fransa ile İngiltere arasındaki 36.5 km kuş uçumu mesafeyi, gelgit yüzünden 64 km olarak yüzdü. GPS ‘ li saat ile yüzen Alsaran, Manş’ ı, 13 saat 19 dakika da geçerken en iyi ikinci zamanı yapan Türk yüzücü olmasının yanında, Manş’ ı geçen en yaşlı Türk sporcu olma sıfatını da sahip oldu.  Alsaran geçtiğimiz yıl triatlon dünyası ile tanışmıştı. Bu yıl da sezonun ilk puanlı yarışında +50 grubunda yarışlara katılan Alsaran  yaş grubunda iddiasını sürdürecek gibi.

 

Aydoğan ULAŞ

Mert Derman

 

Kayda değer diğer başarılı sporcular arasında Avrupa’ daki Ironman yarışına katılmış olan Selçuk Bertan, Göksen Çınar, Devrim Zümrütkaya gibi Demir Adam’ lar da Taşucu’ nda yarışırken, yine Avrupa’ daki Ironman 70.3’ lere katılmış olan Barlas Kazancı, Ufuk Biriz, Duygun Yurteri, Aytuğ Akar da yer aldı. Geçtiğimiz ay Abu Dhabi’ de kısa mesafede yarışmış olan Mustafa Kumbaracı’ da Taşucu’ nda yarışan bir diğer yurtdışı tecrübesine sahip olan sporcumuzdu. Demir Adam’ lar haricinde ise çeşitli ultra maraton yarışlarında koşmuş olan Mert Derman ve Noyan Kıran gibi değerli atletlerin de Taşucu Triatlonu’ na katılması, yarışlara renk kattı. Taşucu’ ndaki renkli katılımcılar, bu yıl triatlon liginin oldukça heyecanlı geçeceğinin işaretini veriyordu.

 

 

Mete DİNÇER

 

Geçtiğimiz yıldan bu yana federasyon birçok ilke imza attı ve atmaya devam ediyor. Bu yıl Taşucu Triatlonu’ nda da bir ilk daha yaşandı. Yarıştan bir gün önce gerçekleştirilen Teknik toplantının açılışı ilk kez saygı duruşu ve istiklal marşı ile oldu. İçinden geçtiğimiz şu hassas günlerde saygı duruşu ve istiklal marşı ile yapılan açılış ise oldukça manalıydı.

 

 

Geçtiğimiz yılda olduğu gibi teknik toplantı sunumunu, yarışların organizasyon sorumlusu olan Melih Işıkçı yaptı. Teknik toplantıdaki bir başka ilk ise Milli Takım Baş Antrenörü Andrea Gabba ve Milli Takım Antrenörü Mert Onaran’ ın yaptığı konuşma ve kapsamlı sunum oldu. Gabba ve Onarın’ ın ardından, alışıla gediği şekilde Baş Hakem Aydoğan Ulaş ve Taşucu Belediye Başkanı ile Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in sırasıyla konuşmaları takip etti.

 

Okan ULAŞ ve Andrea GABBA

 

Andrea Gabba

 

Bu yıl federasyonumuzla anlaşan İtalyan Antrenör Andrea Gabba ise sporcularımızın yurt içi ve yurtdışı yarışlarına dair hedefleri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

 

Gabba; “Bu benim Türkiye’deki ilk triatlon yarışım. Bundan önce İzmir’ de duatlon yarışını izlemiştim. Sizlerin yardımı ile iyi bir sezon geçirmeyi planlıyorum. Yarınki yarış, Antalya yarışının seçmelerinin yapılacağı bir yarış olacak. Bu yıl hem Antalya, hem de Alanya’ daki uluslararası yarışlar, sporcularımızın yurtdışındaki U23 yarışlarına katılabilmesi için seçme niteliğindeki yarışları olacaktır.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

Andrea GABBA, Mert ONARAN,

 

Mert Onaran

 

Triatlon Milli Takım Antrenörü Mert Onaran ise bu yıl değişen puanlama sistemi hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Özellikle yurtiçi yarışmalarını yıldızlar, gençler ve elitler için yurtdışı yarışlar için seçme kriteri olacağına dair vurgu yaptı.

 

Onur CALP, Okan ULAŞ, Fatih AZRAK

 

Aydoğan Ulaş

 

Baş Hakem Aydoğan Ulaş ise triatlon yarışında dikkat edilmesi gereken en temel kuralları hakkında bilgi verdi. Ulaş, özellikle; teknik toplantıya katılma zorunluluğunu, start’ tan önce yapılan yoklama için denizde ısınma yapan sporcuların en az 10 dakika önce start yerinde hazır olması zorunluluğunu, elitlerde parçalı mayoya izin verilmeyeceğini, düzgün start alınması,  kategoriler arası draft’ın yasak olduğunu ve dış yardımın diskalifiye sebebi olacağını hatırlattı.

 

Aydoğan ULAŞ

 

Hamdi Güneş

 

Teknik toplantıda konuşan Hamdi Güneş, 2013 sezonunun Türk sporu için başarılı olmasını diledi ve ”Hedefimiz Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlar” olduğunu söyledi. Başkan Güneş, sezon öncesi çok iyi bir hazırlık süreci yaşadıklarını, kulüplerin de bu sene ilk sezonu erken açtıklarını ve hazırlık yaptıklarını söyledi. Avrupa ve Dünya Şampiyonası ile olimpiyat hedeflerine ulaşmak için camianın bir çaba içine girdiğini söyleyen Güneş, ilk kez Milli Takım için İtalyan Antrenör Andrea Gabba ile anlaştıklarını ve teknik direktör olarak görev yapacak olan Gabba’ nın kulüpler, antrenörler ve sporculara eğitim anlamında katkı da bulunacağını söyledi.

 

Hamdi GÜNEŞ

 

Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş da konuşmasında bu yıl ikincisini düzenledikleri Taşucu Triatlonu’nun geleneksel hale getirileceğini belirterek, ”Triatlon Taşucu” nun tanıtımı konusunda çok önemli bir faktör.  Tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi ve yarışmaya katılan sporculara başarılar diledi.

 

Berrak MUTLU IRMAK, Onur CALP, Okan ULAŞ, Kıvanç Galip ÖVER, Fatih AZRAK

 

Alpay AKHUN, Göksen ÇINAR

 

Yazımız yarıştan bir hafta kadar sonra yayınlandı. Sebebini merak edenler için hemen söyleyelim; Taşucu’ nda yarışan sporcuların yarış hakkındaki görüşlerini geçtiğimiz hafta içerisinde derleyerek ve sizlerle paylaşabilmek için biraz zamana ihtiyacımız vardı. İşte bu yüzden yazımızın son bölümünde de Taşucu’ na katılan bazı sporcularımızın görüşlerini sentezleyerek bir değerlendirme yapmaya çalıştık.

 

 

Taşucu Triatlonu’ nun genel olarak bir değerlendirme yapılacak olursak;

 

Parkur için “İYİ” (Transation alanına giriş çıkş bölgesi asfaltlanmalı)

Katılım için “İYİ” ( Ulaşım güçlüğüne rağmen oldukça yüksek katılım)

Ulaşım için “ZOR” (Havayolu ile gelenler için karayolu transferi sıkıntılı)

Konaklama için “VASAT” (Bazı konaklama tesislerin (Olba Otel) rezervasyon konusundaki ciddiyetsizliği ve düşük konaklama kalitesi

Misafirperverlik için “İYİ”, (Belediye, belediye çalışanları ile esnafın sıcak yaklaşımları sebebiyle)

Makarna partisi için “VASAT” ( Zayıf ikram)

Yarış sonrası beslenme ve dinlenme istasyonu “KÖTÜ” (Beslenme istasyonu yoktu, dinlenme bölümü kısıtlıydı. Finiş bölgesine giriş net değildi ve bitişe koşan sporculardan yanılanlar oldu.)

Organizasyonun geneli için de “OLDUKÇA İYİ” denilebilir. Tüm bunları bir potada eriterek total bir değerlendirme yapacak olursak Taşucu için 10 üstünden 7 verilebilir.

 

 

Hazrılayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın