Taşucu Triatlonu Yaklaşırken

01/04/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Bu yıl ikincisi koşulacak olan “Taşucu Triatlonu”na çok az bir zaman kaldı. Federasyonun “İzmir Duatlonu”nun hemen ardından aktif hale getirdiği online “Yarışmacı Kayıt Sistemi”, 3 Nisan 2013 Çarşamba mesai bitimine kadar başvurulara açık kalacak.

 

Kayıt

 

Bu yıl yarışlara online kayıt yaptıranlar federasyonun resmi internet sitesinde yer alan “Faaliyet Takvimi” sekmesinde yer alan “Ulusal Yarışlar” başlığı altında, yaptırdıkları kaydın teyidini görmeleri mümkün. Kayıt yaptırmak isteyen sporcular kayıt esnasında göğüs numarası adlı boşluğa bu yıl henüz numara almadıkları için “0” yazacaklar. Bu yıl için tüm sporculara yıl boyunca kullanacakları numara dağıtımı yarıştan önceki gün yapılacak.

 

Geçtiğimiz yıl 112 sporcunun katıldığı yarışlar, İsrail’deki Eliat Triatlonu yarışları ile aynı tarihlere denk gelince 12 elit sporcumuz “Taşucu Triatlonu”na katılamamıştı. Diğer yandan, Alanya’ya benzer bir parkura sahip olması ve sezonun ilk puanlı yarışı olması sebebiyle bu yıl çok daha fazla sporcunun bu yarışa ilgi göstermesi bekleniyor.

 

 

Puanlama

Bu yıl alınan bir kararla ulusal yarışlardaki puanlama sisteminde değişikliğe gidildi. Yeni sisteminde uluslararası yarışlar için mili takım sporcusu seçimi için de belli kriterleri geçme zorunluluğu geliyor. Konuyla ilgili açıklamalar, yarıştan bir gün önceki teknik toplantıda yapılacak.

 

 

Parkur

 

Parkur geçtiğimiz yıl koşulan parkur ile aynı, hem bisiklet hem de koşu parkuru eğimsiz. Yalnız geçtiğimiz yıldan farklı olarak “Finiş” bölgesinde küçük bir düzenleme yapılması söz konusu. Taşucu liman bölgesinde yüzen sporcular, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Mersin istikametindeki sıcak asfaltta bisiklete binecek ve son olarak da liman bölgesindeki kordon boyunda koşu etabını tamamlayacak.

 

 

Ulaşım

 

Bu yıl, bir yenilik de ulaşım konusunda oldu. Havayolu ile Adana’ya gelecek olan sporcular için Taşucu Belediyesi ve Federasyon işbirliği ile Adana’dan Taşucu’na karayolu ulaşımını kolaylaştırmak için küçük bir ücret karşılığında servis temin ediliyor. Sınırlı sayıda yolcu kapasitesi olan araçtan istifade edebilmek için “Facebook Triatlon Türkiye” sayfasında konuyla ilgili duyuru yapıldı. Servisten istifade etmek isteyenler, organizasyon sorumlusu Melih Işık’a isimlerini yazdırmaları gerekiyor. Servis ile ilgili kişi olan Emrah Bey’e ise 0 533 396 14  44 no’lu telefondan ulaşmak mümkün. Servis, 6 Nisan sabahı saat 10:00’da Adana’dan Taşucu’na hareket edecek. Dönüş ise, 7 Nisan Pazar günü saat 17:30’da Taşucu’ndan Adana’ya olacak. Yarışın ödül töreninin saat 16:00’da olduğu düşünülürse dönüşte servise binecek olan sporcuların çok hızlı bir şekilde hazırlanması gerekiyor.

 

 

Konaklama

 

Federasyonun resmi internet sitesinde yarışmaya gelecek olan sporcular için sekiz ayrı konaklama seçeneği mevcut. Bunlardan dördü yarışma alanına birkaç yüz metre mesafede bulunmakta. 

 

Ödül

 

Taşucu’nda dereceye giren sporculara herhangi bir ödül verilmeyecek. Diğer yandan harcırah yalnızca yıldızlar, gençler ve elit sporculara verilecek. Yıldızlarda, birinciden zaman olarak en fazla %25, gençlerde %15,  elitlerde %10’a kadar geç finiş yapan sporcular harcırah alabilecek. Yaş gruplarında harcırah da söz konusu değil.

 

Hava ve Deniz Suyu Sıcaklığı

 

Herkesin merak ettiği bir diğer önemli konu, hava ve deniz suyu sıcaklığı. Mevsim itibariyle sporcuları oldukça güzel bir Akdeniz havası beklemekte. Haftasonunda Taşucu’nda 25 santigrat derecelik, güneşli, açık bir hava bekleniyor. Deniz suyunun ise 19 santigrat derece olması beklenmekte. Deniz suyu sıcaklığı ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bununla ilgili olarak en çok merak edilen konu ise wetsuit giyilip giyilemeyeceği. Federasyonun konuyla ilgili yönetmenliği gayet açık. “Elit sporcularda 1500 m’lik yüzme mesafesi için 20 santigrat ve üstünde wetsuit kullanımı yasak,  14 ila 19 derece arası serbest. Yaş gruplarında bu uygulama 22 santigrat derece üstü yasak, 14-21 arası serbest” şeklinde.

Geçtiğimiz yıl 18 santigrat derecelik suda elde edilen tecrübeye istinaden 19 derecelik su sıcaklığında wetsuit giyilmesini pek önermiyorum. Geçtiğimiz yıl wetsuit giyen bazı sporcular transition’da fazladan vakit kaybettikleri görülmüştü. Diğer yandan ihtiyaten yanınızda bulundurmaktan da zarar gelmez.

 

Yarış kayıtları halen güncel. Çarşamba akşamına kadar online kayıtlarını yaptırmayan sporcular, en kısa zamanda kayıtlarını yaptırmayı ihmal etmesin.

 

Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş ve Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar’ın Triatlon Federasyonu ile birlikte yapmış oldukları çalışmalar sayesinde yarışın bu yıl ikinci kez koşulacak olması oldukça sevindirici. Diğer yandan önümüzdeki yıl Taşucu beldesi, belediye olmaktan çıkarak Silifke’nin bir mahallesi olacak. Yerel yönetimler ile ilgili değişikliklerin “Taşucu Triatlonu”nun geleceğini olumsuz yönde etkilememesi deliğiyle…

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın