Simon Whitfield Artık Kanada Milli Takımı İçin Yarışmayacak

12/11/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

Kendisini bu yıl olimpiyat açılış seremonisi sırasında Kanada bayrağını taşımasıyla da hatırlayacağımız, 4 defa Olympiyatlara katılan, 2000 yılında olimpiyatlarda ilk kez yer alan triatlonda altın madalya kazanan, Kanada’lı başarılı triatlet Simon Whitfield artık Kanada milli takımı adına yarışmayacağını twitter hesabından açıkladı. 37 yaşındaki tecrübeli isim, ilk kez 17 yaşında Kanada Milli Takımı adına yarışmıştı.

 

 

Bundan sonra uzun mesafe yarışlarına odaklanacağını söyleyen Whitfield, Avustralyalı başarılı ironman Craig Alexander’ın izinden gideceğini ve artık bir çok başarılı kısa mesafe triatletin uzun mesafeye geçerek başarılarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

 

Whitfield’ın kariyerine baktığımızda bir çok başarı ortaya çıkıyor. İlk kez 15 yaşında triatlon yarışlarına katılmaya başlayan Whitfield, olimpik maratoncu Jon Brown ile çalışmaya başladı. Kariyerindeki en büyük başarıyı 2000 Sydney Olimpiyatları’ndaki altın madalyası ile elde etti. Üstelik bu yarış sırasında bisiklet etabında 14 kişinin karıştığı bir kazada yer almış, kalkıp yarışa devam etmişti. Koşu etabında müthiş bir performans sergilemiş ve öndekileri yakalayarak tarihteki ilk kez olimpiyatlarda yer alan triatlonun, ilk olimpiyat şampiyonu olmuştu. Bu yarış sırasında elde ettiği 1:48:24’lük derece halen en hızlı olimpiyat yarışı olma özelliğini taşımakta.

 

 

2002 yılında Birleşik Krallığa bağlı ülkelerin olimpiyatları olma özelliğindeki Commenwealth Games’te de altın madalya kazanan Whitfield, 2004 Atina Olimpiyatları’nda ise yalnızca 11. sırada kalabildi. (1:53:15)

 

2008 Pekin Olimpiyatlarında ise Whitfield bir kez daha zirve yarışında yer aldı. 1:48:58’lik derecesiyle 1. Jan Fredono’nun 5 saniye arkasından gümüş madalyayı elde etti. Son metrelere önde girmesine karşın arkadan ona yetişen Fredono onu geçmiş atağına karşılık verse de, Fredono’yu yakalayamayarak gümüş madalyaya razı olmuştu.

 

2012 Londra Olimpiyatları’nda ise, 15. çıktığı yüzme etabının ardından öndeki grubu yakalamak için çok hızlı başladığı bisiklet etabından hızlı girdiği virajda kayarak düşmüş ve yarış dışı kalarak büyük hayal kırıklığı yaşamıştı.

 

 

Whitfield aynı zamanda 10 kez Kanada Şampiyonu olarak da ne kadar başarılı bir triatlet olduğunu bizlere gösteriyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın