Polyanskiy Kardeşlerin Birlikte Yarışması Yasaklandı!

01/04/2013  //     //  Triatlon Haberleri

 

 

Uluslararası Triatlon Birliği’ nin yaptığı bilimsel araştırmaların ardından Dimitry ve Igor Polyanskiy yarışların bundan sonra birlikte aynı ITU yarışında yer almaları yasaklandı. Polyanskiy ikizlerinin antrenman ve yarışlarda rakiplerine oranla genetik üstünlükleri bulunduğundan dolayı böyle bir karar alındığı belirtildi.

 

Polyanskiy Komisyonu’ nun üyelerinden Dr. Henry Wiseburg konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. “Elde ettiğimiz kesin bulgulara göre, bu ikizlerin yaptıkları antrenmanlarda ve beraber yaşama durumlarında, istatistiksel olarak diğer atletlere oranla daha başarılı oldukları sonucuna vardık. Rus ikiz kardeşlerin, genetik faktörler nedeniyle, başka ülkelerdeki ikiz kardeşlere göre benzersiz bir avantajları olduğunu uzun zamandır biliyorduk. Aylarca süren çalışmalar sonucu, kardeşlerin aynı yarışta mücadele ettiklerinde ikiz olmayan kardeşlere oranla %23.45 avantaj elde ettikleri gözlemlendi.”

 

 

Çalışma, bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından ‘Sporda İkizler’ başlığı altında, Polyanskiy kardeşlerin antrenman yaptıkları Ural Dağları’ nda gerçekleştirildi. Çalışma, ikiz kardeşlerin 2012 Tongyeong Dünya Kupası yarışındaki muhteşem performanslarından kısa bir süre sonra başlatıldı. Kardeşler o yarışta altın ve bronz madalyaların sahibi olmuştu. Bireysel ve takım olarak kardeşlerin çeşitli alanlardaki performanslardaki yetenekleri test edildi. Fiziksel olarak takım halinde ya da bireysel yarıştıklarında bir fark gözlemlenmedi. Çalışmanın sonucunda birlikte olduklarında mental olarak avantaj elde ettikleri bulgusuna rastlanıldı.

 

Polyanskiy kardeşlerin hem sportif hem de sportif olmayan faaliyetlerinde, birlikte olduklarında performanslarının daha iyi olduğu gözlemlendi. Triatletlerin üzerinde yapılan çalışmada, birlikte katıldıkları bölgesel yarışmalarda 1. ve 2. olarak %100 başarı elde ettikleri görüldü. Ancak ayrı katıldıkları müsabakalarda dramatik olarak bu oranın %70′ e düştüğü görüldü. Ayrıca arşiv verilerine bakıldığında da beraber yarıştıkları müsabakalar ile farklı müsabakalarda yer aldıklarında tespit edilen durumun yaşandığı gözlemlendi.

 

Açıklamalarına devam eden Dr. Wiseburg, ” Markete gidip alışveriş yaptıklarında bile gelişme gözlemledik. Igor’ u markete gönderdiğimizde süt ya da bisküvi gibi alışveriş listesinin önemli unsurlarını unuttuğunu gördük. Ancak kardeşi Dimitry ile birlikte gittiklerinde alışveriş listesinin neredeyse %100′ ünü başarıyla aldıklarını gözlemledik.” dedi.

 

Polyanskiy kardeşlerin bu karardan sonra yarış takvimlerini nasıl düzenleyecekleri henüz bilinmiyor. Kardeşlerin güncel yarış takvimi de henüz açıklanmış değil. Ancak daha önceden yapılan açıklamada, San Diego’ da yapılacak olan ITU World Triathlon Series’ de ikisinin de yer alacağı belirtilmişti.

 

Polyanskiy kardeşler hariç, bir başka ikiz Rus Brukhankov kardeşlerle ilgili çalışma yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

 

ITU’ nün yaptığı bu açıklamaların ardından ise internet üzerinden yapılan yorumlar ise genelde birbirine benzer. Çoğu kişi 1 Nisan’ da yapılan bu açıklamanın şaka olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda konuyla ilgili yorum yapanların bir kısmı Brownlee kardeşler ile ilgili karar alınıp alınmadığını öğrenmek istiyor. Genel olarak triathlon severler bu karara karşı gibi duruyor.

 

Buraya tıklayarak bilimsel raporun ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

 

 

Kaynak: triathlon.org

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın