Olimpiyat Seçimi İçin Önemli Hafta Sonu: Londra Triatlonu

03/08/2011  //     //  Triatlon Haberleri

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’na 12 aydandaha az bir süre kaldı. Önümüzdeki hafta sonu start listelerinin oluşmasıiçin önemli bir dönemecin yaşanacağı bir yarış var: Dextro Energy LondraTriatlonu.

 

Bilindiği üzere Olimpiyat seçmelerinde ülke kontenjanları için farklıülkelerin farklı eleme sistemleri var. Bazı atletlerin start listesinerahatça girebilmeleri için önümüzdeki hafta sonu Londra Triatlonu’nda üstsıralarda yer almaları gerekiyor.

Bunlardan biri Paula Findlay (Kanada). Kanada’nın eleme sistemine göreLondra’da ilk 8’de yer alması gerekmekte. Çünkü sisteme göre triatletlerinolimpiyat listesinde ülke kontenjanından yararlanabilmesi için 1 Haziran2010 ile 31 Mayıs 2011 arasında Dextro Energy Triatlon Serisi’nde ilk 8’deyer alması gerekiyor. Findlay bu süre içerisinde 3 tane Dextro Energy yarışıkazandığı için Londra’da yerini koruması gerekiyor.

A.B.D.’den ise Londra’da 2 en yüksek dereceye sahip (ilk 9 içerisinde) atletlistede kendine yer bulabilecek. Birleşik Devletler’in  Dextro EnergyTriatlon Serisi’nde madalya alan ilk bayan sporcusu olan (Kitzbuhel’de 3.olmuştu) Sarah Groff ve bu yıl birçok kez ilk 9’da yer alan Laura Bennet bayanlarda2. önemli aday. Erkeklerde ise bu yıl hiç Dextro Serisi’nde podyumaçıkamayan, ancak 1 kez Dünya Kupası’nda altın madalya, 2 kez de DünyaKupası’nda podyuma çıkan Hunter Kemper ülke kontenjanından yararlanmak içingüçlü bir aday. Eğer kontenjana girebilirse bu Kemper’ın 4. Olimpiyatlarıolacak.

Yeni Zelanda’lı triatletlerden Andrea Hewitt’in Londra bileti zaten hazır.Yeni Zelanda’nın kontenjan sistemine göre Londra’dan önce en yüksek sıradayer alan ve Dextro serilerinde ilk 10’da yer alan 2 atlet kontenjandanyararlanabiliyor. Hewitt  ise zaten Kitzbuhel yarışı hariç her Dextroserisinde ilk 10’da yer aldı. Bayanlarda diğer triatlet ise Madrid’te 6.Olan Kate Mcllroy. Erkeklerde ise Bevan Docherty’nin ise şansı yüksek.Kitzbuhel’ de 10. olmuş ve Edmonton World Cup’ı da kazanmıştı.

Fransa için eğer Londra’da ilk  8’e girebilirse iki sporcusunun girebileceğikontenjan bulunmakta. 2011’de madalya almış David Hauss ve EmmieCharayron’un şansları devam ediyor.

Almanya için ise ilk 12’de yer alan en iyi 2 atletini götürebileceğikontenjan mevcut. Svenja Bazlen’in halihazırda 3 kere ilk 12’de yer aldığıyarışı bulunuyor. Eski olimpiyat şampiyonu Jan Frodeno ise 2011’de pekşanslı olmasa da olimpiyatlar için yerini koruyabilir.

Ancak birçok ülke için de Olimpiyat süreci yeni başlıyor. Avustralyalıtriatletlerin otomatik eleme sisteminden yararlanabilmesi için Londra’yıkazanmaları ve Dextro Energy Triatlon Serisi 2011 genel sıralamasında ilk3’te yer almaları gerekiyor.

İsviçreli triatletlerin Londra’da ilk 10’da yer almaları ve 2012’de onayalabilmeleri için Dextro Energy Triathlon Serisi’nde ilk 15’te yer almalarıve herhangi bir Dünya Kupası yarışında ilk 5’te yer almaları ya da AvrupaŞampiyonası yarışında ilk 5’te olmaları gerekiyor.

Büyük Britanya eleme kriteri ise, bu yılki Londra ya da Pekin yarışındapodyum ve artı olarak başka bir Dextro Energy Triathlon Serisi’nde podyumgerekiyor. Ancak son sözü komite söyleyecek.

Tabi tüm seçimler ulusal federasyonlar ve Olimpiyat Komitesi’nin onayındansonra kesinleşecektir.

 

Hazırlayan: AliFurkan Gür

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın