Meis(Megisti)-Kaş Yüzme ve Kano Yarışı

10/06/2010  //     //  Triatlon Haberleri


Kaş belediyesinin Likya Kültür Sanat Festivali çerçevesinde organize ettiği ve bu yıl 6.sı düzenlenecek Meis-Kaş Yüzme ve Kano yarışları 27 Haziran Pazar günü gerçekleşecek.
http://www.kas.bel.tr/#

Yarışmanın kayıtları geçtiğimiz hafta son buldu ve bu hafta katılımcıların listesi Kaş Belediyesi’nin resmi sitesinde açıklandı. http://www.kas.bel.tr/Haber15.aspx

97 sporcu ile en yoğun katılımın İstanbul’dan olması yüzme sporunun İstanbul’da ne kadar önemsendiğinin çok güzel bir göstergesi. Ankara’dan 11 sporcunun katıldığı yarışmamaya, Türkiye’nin 3. büyük ve deniz şehri olan ilimiz İzmir’den ise sadece 9 sporcunun katılıyor olmasının ise üzücü olduğunu düşünüyorum.

Diğer yandan ise Estonya’dan 1, G.Afrika’dan 1, Birleşik Devletler’den 1,  KKTC’den de 1 yarışmacı katılıyor. Yarışmanın, Yunan adası olan Meis’den start almasına rağmen hiçbir Yunan sporcunun bu müsabakaya başvurmamış olması ise hayli düşündürücü.

Bu türden yarışmaların uluslararası alanda tanıtımına önem verilmesi, yurtdışından sporcuların ülkemize davet edilerek ağırlanması, ülkemiz turizmine ve uluslararası barışa çok daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum.


26’sı bayan olmak üzere toplamda 144 sporcunu katılacağı yarışma, Yunanistan’ın Meis (Megisti) adasından başlayıp kuş uçumu 7,1 km mesafe yüzülerek şirin beldemiz Kaş’da son bulacak.
Kaş Meis arasında belirgin bir ters akıntı olmaması sporcuları olumsuz yönde etkilemezken diğer yandan da Çanakkale Boğazı yüzme maratonunda olduğu gibi arkanıza alacağınız bir akıntı olmaması sebebiyle parkuru tamamen kendi kondisyon ve navigasyon yeteneğinizle geçmeniz gerektiren bir yarış.

Deniz suyu sıcaklığının bugünlerde Akdeniz kıyılarında 23 derece olmasına rağmen kıyıdan 7 km açıktan suya girilmesinden sebebiyle silikon bone kullanırken, Akdeniz’in yakıcı güneşi beyninizi kaynatma ihtimaline karşında yanınıza yedek olarak kumaş bone de alabilirsiniz. Suya girmeden yarım saat önce omuz ve bacaklarınızın arkasına koruyucu faktörlü bir krem kullanırsanız, ortalama 2 buçuk saat yüzüstü suda kalırken istenemeyen güneş yanıklarının etkisini bir derece azaltmış olursunuz.  Şimdiden yarışmacılara başarılar diliyoruz.

Diğer yandan, geçen yıl Çeşme Triatlonu’ndan sonra yapılması planlanan sezonun son  yarışı olan Kaş Triatlonu, son anda takvimden kaldırılmıştı. Bu yıl tekrar Triatlon Federasyonun yarışma takviminde yer alan Kaş Triatlonu, güzel beldemiz için bir ilk olacak. Böylelikle önümüzdeki yıllarda Kaş ve spor aktiviteleri daha çok tanınacaktır.
Geçtiğimiz yıl çok başarılı ve eğlenceli geçen yüzme ve kano yarışları organizasyonun bu yılda aynı şekilde sorunsuz geçmesini diliyor, Kaş Belediye Başkanı Abdullah GÜLTEKİN’ inin spor ve sporcuya verdiği değer yüzünde kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın