Madrid’ deki ETU Final Yarışında 25.000 Euro Dağıtılacak

23/07/2014  //     //  Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Eylül ayında Madrid, İspanya’ da gerçekleşecek olan Avrupa Triatlon Birliği ETU’ nün “ETU Triatlon Serisi Final Yarışı” nda yıl boyunca mücadele eden ve başarılı olan ilk on atlete 25 bin Euro para ödülü dağıtılacak. Sezonun ilk yarısındaki puan mücadelesinde, elit kadınlar kategorisinde Hollandalı Rachel Klamer, elit erkeklerde kategorisinde de Rus Dmitry Polyansky lider durumda.

ETU CUP (2)

ETU Puan Sıralamasında Elit Kadınlardaki Son Durum

Temmuz ayına kadar olan süreçte 2014 yarış sezonundaki uluslararası triatlon yarışlarının yarısı koşulmuş durumda. Elit milli takımımızın da uluslararası seviyede takip ettiği ETU Avrupa Kupası ve ETU Avrupa Şampiyonası yarışlarının elit kadınlar kategorisindeki son duruma göre geçtiğimiz yılın şampiyonu Hollandalı sporcu Rachel Klamer, 806.3 puanla lider.  Holten yarışından önce puan listesinde 13 üncü sırada bulunan Klamer, kendi evinde koştuğu son yarışta aldığı birincilikle birlikte sıralama listesinin en üstüne çıkmayı başardı. Klamer’ in ardından gelen Alman atlet Sophie Saller ise 805 puanla ikinci sırada yer alıyor. Saller, en üstten ikinci sıraya inerken, Ukraynalı triatlet Yulia Yelistratova da ikincilikten, üçüncülüğe inmiş oldu. Yelistratova, 697.9 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Çek atlet Petra Kurikova, 645.2 puanla dördüncü sırada yer alırken, dört kez Avrupa Şampiyonu olan İsveçli Nicola Spirig, 600 puana sahip. Rus sporcu Elena Danilova, 578.9 puanla ilk beşi en yakından takip eden atlet. İpek Öztosun, 114,6 puanla 66 ıncı sırada yer alırken Berrak Irmak (Mutlu) ve Ece Bakıcı’ nın ETU Triatlon serisinde henüz hiç puanı bulunmuyor.

ETU CUP (1)

ETU Puan Sıralamasında Elit Erkeklerde Son Durum

Elit erkeklerdeki puan sırlamasında 955 puanla Rus sporcu Dmitry Polyansky açık ara lider durumda. Polyansky, son yarışta elde etmiş olduğu birincilikle beş sıra birden yükselerek puan sıralama listesinde de birinciliğe oturdu. Ardından gelen atlet ise yine bir Rus olan İvan Tutukin. Tutukin, 706.4 puanla üç sıra yükselerek ikinciliğe yerleşmiş durumda. Üçüncü sırada yine bir Rus atlet olan Alexander Brukhankov var. Brukhankov, 689.3 puana sahip. Brukhankov son yarışa kadar lider durumda iken iki sıra geriledi ve üçüncü sıraya oturdu. Listenin dördüncü sırasında 677.6 puanla Alman atlet Justus Nieschlag yer alırken, beşinci sırada 620.9 puanla Ukraynalı sporcu Danylo Sapunov yer alıyor. Tecrübeli triatlet Alistair Brownlee ise 600 puanla altıncı sırada yer alıyor. Bu yıl ETU triatlon serisi elit erkeklerde mücadele eden Ali Atlan, Ali Mutlu ve Melih İlker Gücüyener’ in henüz ETU Triatlon Serisi puanı yok.

ETU Triatlon Serisi Yarışlarında Puan Kriterleri

Para ödüllü olan ETU Triatlon Serisi yarışları, katılımcılarına dört farklı tipteki yarışlardan puan alma imkanı sağlıyor. Atletler, sezon boyunca ETU Avrupa Triatlon Serisi yarışları sınıfına giren “ETU Kıta Şampiyonlukları” (600 puan), “ETU Final Yarışı” (500 puan), “ETU Premium Kıta Kupası” yarışları (400 puan), “ETU Kıta Kupası” yarışları (250 puan) ve “ETU Bölgesel Şampiyona”’larından (100 puan) puan toplamaya çalışıyorlar. Bu yarışlar, yarışın önem derecesine göre farklı sayıda sporcuya puan veriyor. Örnek olarak, ETU Kıta Şampiyonlukları’ nda puan alabilmek için ilk 40’ a girmek gerekiyor. Ayrıca ETU Final yarışında ilk 30’ a, ETU Premium Kıta Kupası yarışlarında ilk 20’ ye, ETU Kıta Kupası yarışlarında da ilk 20’ ye ve ETU’ nün Bölgesel Şampiyona’ larında ise ilk 10 girmek şart. Temmuz ayının ilk haftasına kadar olan süreçteki puan sırlaması biraz olsun bize favoriler hakkında fikir vermiş olsa da daha önümüzde sekiz yarış var. Koşulacak olan altı Avrupa Kupası yarışı, iki de Avrupa Kupası sprint yarışı olmak üzere toplam sekiz yarış, önümüzdeki zamanlarda sıralamaların sık sık değişmesine neden olabilir. Liderlik mücadelesinin bundan sonra da oldukça çetin geçeceği kesin gözü ile bakılabiliriz.

Gelecek yazımızda elit sporcularımızın ITU puan sıralamasındaki durumlarına göz atacağız.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın