Londra 2012′ ye Doğru

25/07/2012  //     //  Triatlon Haberleri

 

Spor organizasyonlarının en anlamlısı ve en değerlisi olarak bilinen olimpiyatlara sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz hafta Macaristan’da 2012 Londra olimpiyatlarında triatlonda değişim alanında isimlerin hangi numaralarda yer alacağı belirlendi. Hem numaraları tanıtmak hemde favori isimlerin form durumlarıyla ilgili kısa bir değerlendirme yapmak istedim.

Bayanlarda 1 numarayı alan 1987 doğumlu Şilili Barbara Riveros Diaz 2011 Pan Amerikan oyunlarında gümüş madalya almıştı. 2012 yılında ise mayıs ayında yapılan ITU World Triathlon Madrid de 3. olurken haziran ayında yapılan ITU World Triathlon Kitzbühel yarışındada 4. olarak herkese formda olduğu gösterdi. Tecrübeli Diaz triatlonda olimpiyat oyunlarında ilk madalya alan Güney Amerikalı sporcu olmak istiyor.

 

 

3, 4 ve 5 numarayı Hollanda takımı aldı. 1990 doğumlu Hollandalı Maaike Caelers temmuz ayında yapılan 2012 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup’da ikinci olarak genç yaşına rağmen olimpiyatlarda üst sıralarda yer almak istediğini gösterdi.1990 doğumlu sizlerinde çok yakından tanıdığı Rachael Klamer daha 3 yıl önce Alanya ETU Premium Cup yarışında 1. olarak gelecekte çok başarılı olacağının sinyallarini vermişti. Ve 3 sene üst üste 1. olarak istikrarlı bir şekilde ilerledi. Temmuz ayında kendi ülkesindeki Holten ITU Triathlon Premium European Cup yarışında birinci olarak olimpiyatlarda hedefinin kürsüde olmak olduğunu belli etmiş oldu.

 

8, 9, ve 10 numarayı ev sahibi İngilizler aldı. 1992 doğumlu Lucy Hall genç yaşına rağmen elde ettiği büyük başarlarla olimpiyatlarda da başarılı olmak istediğini gösterdi.2012 Pan Amerikan oyunlarında birinciliği kimseye bırakmadı. Eilatta yapılan Avrupa şampiyonasında da 14. oldu.

 

 


Bir diğer İngiliz sporcu ise Vicky Holland. Oda bu sene yapılan Madrid ve San Diego ITU dünya şampiyonası ayaklarında ilk onda yer alarak olimpiyatlara hazır olduğunu gösterdi. Bayanlarda bu sene adını ITU nun dünya sıralamasında 3. sıraya yazdıran Helen Jenkins olimpiyatlarda kürsünün en önemli adaylarından biri olarak gözüküyor.İngiliz sporcular ev sahibi olmanın avantajını kullanmak istiyorlar.

 

11, 12, ve 14 numarayı ise Fransızlar aldılar. Emmie Charayon 2012 Avrupa şampiyonasında 3. olarak iddialı isimler arasına adını yazdırdı. Jessica Harrison ise ilerlemiş yaşına rağmen 2012 Avrupa şampiyonasında ve San Diego da 4. olarak formda olduğunu gösterdi.


15, 16 ve 17. numaraları alan Japonlarda olimpiyatlara 3 kişiyle katılan takımlar arasındalar. Bu durum bize triatlonun yavaş yavaş Asya’da da gelişmekte olduğunu gösteriyor.

.21, 22 ve 23. sıraları alan Alman takımıda olimpiyatlara 3 sporcuyla katılan takımlar arasındalar. İçlerinden Anne Haug bu sene ITU dünya sıralamasında 5. sırada olarak olimpiyatlara iyi hazırlandığını göstermiş oldu.

 

 

26, 27 ve 28. numaraları alan Avustralyalı sporcular 2008 Pekin’de kürsünün 2 basamağını kapatmışlardı, bir kez daha Avustralya’nın bu spor dalında çok iyi olduğunu herkese göstermek istiyorlar. Erin Densham Dextro Energy Sydney yarışında 1., San Diego’da da 2. olarak bu senenin formda olan isimlerinden olduğunu gösterdi.Emma Moffat 2008 Pekin olimpiyatlarındaki bronz madalyasını bu sene altına dönüştürmek istiyor gibi gözüküyor.

28. numarada yine kürsü için çok önemli bir isim olan İrlandalı Aileen Morrison var. ITU nun dünya sıralamasında 4. sırayı alan başarılı sporcu olimpiyatlar için hazir olduğunu göstermiş oldu.

32, 33 ve 34. numaraları Yeni Zellandalı bayan sporcular aldılar. İçlerinde bu yıl ITU nun dünya sıralamasında en üst sırada yer alan Andrea Hewitt var.Tecrübeli sporcu 2008 Pekin olimpiyatlarındaki 8.liğini geliştirerek Londra’da podyumun en üst basamağında yer almak istiyor.

 36 numarayı alan Flora Duffy ilginç bir başarı öyküsü olan bir isim. Ülkesi Bermuda da 7 yaşında triatlon yapmaya başlamış. Erken yaşta bu spora başlamanın başarıyı getirdiğinin güzel bir örneği.

37 numarada ise yakından tanıdığımız bir isim olan Yulia Yelistrova var. Avrupa’nın önde gelen sporcularından biri olan Yulia 2008deki 24.lüğünü daha üst sıralara çıkarmak istiyor.

 

38 ve 39 numaralı sporcular ITU nun 2011 yılındaki gelişmekte olan atletler arasına alarak desteklediği Ekvatorlu Elizabeth Bravo ve Slovenyalı Mateja Simic.

40 ve 41 numaraları ise Rus atletler aldılar. Başarılı bir sezon geçiren Irina Abysova 2012 Avrupa şampiyonasında 8. olarak olimpiyat senesinde forma girmeye başladığını göstermişti. Alexandra Razarenova ise genç yaşına rağmen çok başarılı bir sporcu ve olimpiyatlarda adını üst sıralara yazdırmak istiyor.

42 ve 43 numarada İsviçreli sporcular 2008 Pekin olimpiyatlarında ard arda 7. ve 8. sırayı almışlardı. Daniela Ryf geçen senelerde çok iyi bir performansa sahip olmasına rağmen bu sene istediği performansı gösteremedi. Ama olimpiyat ruhu iyi bir derece elde etmesini sağlıya bilir. Triatlonun parlayan yıldızlarından Nichola Spirig bu sene inanılmaz formda. Avrupa şampiyonasından bu yana girdiği her yarışta kürsünün en üstünde yer alıyor olimpiyatlardada bu performansını fazlasıyla gösterip kürsüde yer almak istiyor.

 


 44, 45 ve 46 numaralar triatlonda başarılı sporcular yetiştiren İspana takımının oldu. Ainhoa Murua 2004 Atina, 2008 Pekin ve 2012 Londra olimpiyatlarına gidirek 3sene üst üste bu başarıyı gösteren nadir sporculardan biri olacak. Çok önemli başarıları olmasa da yaşına göre gayet iyi bir performansa sahip bir sporcu.

52, 53 ve 54 numaralara Amerikalı sporcular yerleştiler. Olimpiyatlara Laura Bennet, Sarah Groff ve Gwen Jorgensen gibi ITU dünya sıralamasında ilk yirmide yer alan sporcularla katılan Amerika iddialı takımlar arasında yer alıyor.

 

 Erkeklerde ise değişim alanında 1 numaralı alanda Kosta Rikalı tecrübeli bir isim Leonardo Chacon olacak. Bu sene yapılan ITU Dünya kupası yarışlarında genel olarak ilk yirmide yer aldı. Hem antrenörlük hemde profesyonel sporculuk yapan atlet hedefininbu sene olimpiyatlarda ilk onda olmak olduğunu belirtti.

3, 4, ve 5 numarada Kanadalı sporcular yer alacak. Güçlü takımlar arasında yer alan Kanadalı sporcular 3 kişi olmalarının avantajlarını kullanmak istiyorlar.. Aralarında 2000 olimpiyat oyunları şampiyonu Simon Whitfield gibi çok tecrübeli bir isim var. 2004 olimpiyatlarında ufak sorunlar yaşadığı içn 11. olmuştu ancak 2008 Pekin’de finiş için 4 kişi mücadele ettikleri yarışta Whitfield Fredeno’nun arkasında 2. olmayı başarmıştı. Bu senede gayet iyi bir performansa sahip olduğunu girdiği yarışlardı gösterdi. Tecrübeli sporcu hedefinin kürsü olduğunu belirtti.11, 12 ve13 numaraları Fransız takımı aldı. Başarılı isimlerin yer aldığı takımda 2008 Pekin’de onuncu sırada yer alan Frederick Belaubre’nin yokluğu gözlerden kaçmazken, bir diğer başarılı isim Laurent Vidal’ in ise Pekin’de istediği başarıyı gösterememesinin onu olumlu motive ettiği görüldü. Vidal bu sene ITU dünya sıralamasında 8. olarak olimpiyatta kürsü için istekli olduğunu göstermiş oldu.

 

 16 ve 17 numaralara Portekizli sporcular yerleşti. 1989 doğumlu Joao Silva genç yaşına rağmen gayet başarılı bir isim. 2007 Gençler duatlon şampiyonluğu ve 2011 23 yaş altı Avrupa triatlon şampiyonluğu bulunan genç Portekizli ilk kez katıldığı olimpiyatlarda adından söz ettricek gibi duruyor.

19 numarayı başarılı bir isim olan Güney Afrikalı Richard Murray aldı. Bu sene ITU dünya sıralamasında 5. olarak gayet formda olduğunu herkese göstermiş oldu. Genelde duatlon yarışmalarında kürsüde görmeye alışık olduğumuz isim yüzmesinide geliştirmiş gibi gözüküyor.

 

21 ve 22 numarayı İsviçreli sporcular aldı. Sven Riederer bu sene ITU dünya sıralamasında 3. sırayı alarak olimpiyatlara hazır olduğunu gösterdi.

23 numarayı çok yakından tanıdığımız, ülkemizdeki yarışları kaçırmamaya çalışan Ukraynalı Danylo Sapunov yer aldı. Eilat Avrupa şampiyonasında ilk yirmide yer alarak forma girmeye başladığını göstermiş oldu.

 


25, 26 ve 27 numaraları Rus takımının başarılı isimleri aldı. ITU dünya sıralamasının bu sene en üst basamağında yer alan Alexander Bryukhankov Rusya’nın olimpiyatlardaki en büyük madalya umudu olarak gözüküyor. Dmitry Polyanskiy ise yine ITU dünya sıralamasında 2. sırada yer alarak Rus sporcuların olimpiyatlara çok güçlü bir şekilde hazırlandığını göstermiş oldu. Bir diğer rus sporcuda yine değişik mizacıyla ülkemizdeki yarışlardan da tanıdığımız Ivan Vasiliev, oda Eilat Avrupa şampiyonasında 3. olarak formda olduğunu göstermişti.


30, 31 ve 32 numarayı ev sahibi ve aynı zamanda olimpiyatların en güçlü takımı olarak gözüken İngiltere aldı. Şuan triatlonun en başarılı isimleri olarak anılan kardeşler Alistair Brownlee ve Jonathan Brownlee bu sezon kendilerini tamamen olimpiyatlar için hazırlamış gibi gözüküyorlar. Sezon içinde belli başlı yarışları koşarak hem form düzeylerini göstermediler hemde form durumlarını kontrol ettiler. Küçük kardeş Jonathan için bu sezon olimpiyatlardan çok ITU sıralaması önemli gibi gözüksede her yerde onlar için en önemli yarışın olimpiyatlar olduğunu belirtti. Geçen senenin bir numaralı ismi Alistair için ise bu sene tek hedef olimpiyat şampiyonluğu gibi gözüküyor. Kardeşler çok formda gözüküyorlar. Aralarındaki uyumda son derece iyi olduğu için olimpiyatta en çok dikkat edilmesi gerek isimler arasındalar.

 

35 ve 36 numaraları İtalyan takımı aldı. Alessandro Fabian 2012 Avrupa şampiyonasında 5. olarak iyi bir form tutturduğunu göstermiş oldu.

39, 40 ve 41 numaraları ise Avustralyalı isimler aldı.Takımda Courtney Atkinson, Brad Kahlefeldt ve Brendan Sexton yer alıyor. Hepsi son aylardaki Dünya kupalarında kürsüde yer alarak olimpiyatlar için hazır olduklarını gösterdiler.

46, 47 ve 48. numaralarda Alman takımı yer alıcak. Triatlondan önce 15 yaşına kadar yüzme sporuyla ilgilenen Jan Fredeno 2000 Sydney olimpiyatlarında triatlon yarışlarını izlerken yeni yapacağı sporun bu olduğuna karar vermiş. 4 yıl sonra 23 yaş altı Avrupa şampiyonasında 2. olarak çok doğru bir karar verdiğini anlamış. 2008 Pekin olimpiyatındaki şampiyonluğuda 8 senede çok başarılı bir ivme kazandığının göstergesi olmuş. 2008 Pekin olimpiyatlarının bir numaralı ismi Jan Fredeno bu sezonda çok formda gözüküyor. Takımın diğer üyeleri Steffen Justus ve Maik Petzold da ITU dünya sıralamasında ilk onda yer alan başarılı ve formda sporcular.

 51, 52 ve 53 numaralarda triatlondaki güçlerini kanıtlamış olan İspanya takımı yer alıcak. İspanya takımının en güçlü ismi olarak bilinen ve 2 Dünya şampiyonluğu bulunan Javier Gomez 2008’de 4. olarak son 200 metrede kaçırdığı olimpiyat şampiyonluğunu bu sene kimseye vermek istemediğini her fırsatta söylüyor. Eilatta Avrupa şampiyonasında kürsünün en üst basamağında yer alarak olimpiyatlar için son derece hazır olduğunu herkese göstermiş oldu. Mario Mola da genç yaşına rağmen 2012 Avrupa şampiyonasındaki 6.lığı ile olimpiyatlarda adından söz ettirmek istediğini göstermiş oldu.

54, 55 ve 56 numaraları alan Yeni Zellanda takımı tecrübeli isimlere sahip. En tecrübeli isim hiç şüphesiz 2004 Atina olimpiyatlarında 2., 2008’de ise 3. olarak 2 olimpiyat üst üste kürsüde yer alan Bevan Docherty. Bir diğer isim ise 2008 Pekin olimpiyatlarında da yarışan Kriss Gemmell. İki isimde tecrübelerini kullanarak üst sıralarda yer almak istiyorlar.

 

Kurayla belirlenen bu numaralar sporcuların yüzme çıkışındaki şanslarını biraz belirlesede herkes için aynı durum söz konusu olucağı için sorun yaşanmayacak.

Kısa kısa bir kaç bilgi daha vermem gerekirse şunları söyleyebilirim. Şansızlığına inanılan 13 numara hiç bir ITU yarışında olmadığı gibi olimpiyatlarda da değişim alanında olmayacak. Triatlonda olimpiyatlara her ülkeden maksimum 3 sporcu katılabiliyor. Bu sene Ekvator, Monako, Kore ve Slovenya triatlonda olimpiyatlara ilk kez katılan ülkeler olacaklar.

Simon Whitfield, Hunter Kemper ve Anja Dittmer triatlon olimpik bir branş olarak 2000 yılında olimpiyatlara dahil edildiğinden bu yana olimpiyatlara katılan en tecrübeli sporcular olacaklar.

Artık heyecan dorukta olimpiyatların başlaması, triatlondaki heyecanı yaşamak ve kürsüdeki isimlerin belli olmasına3 için günler kaldı. Triatlonda 4 ağustos saat 9.00’da bayan startı, 3 gün sonrasında 7 Ağustos 11:30’da ise erkekler startı verelecek.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın