Lance Armstrong Ironman Yarışlarından Men Edildi

15/06/2012  //     //  Triatlon Haberleri

Eski şampiyon Lance Armstrong, USADA’ da (Amerikan Anti Doping Ajansı) geçirdiği soruşturma yüzünden ironman yarışlarında yarışamayacak.

Kısa adıyla WTC olarak bilinen “Dünya Triatlon Şirketi” nin yaptığı açıklamaya göre Lance Armstrong, USADA’ da geçirdiği soruşturma sebebiyle ironman yarışlarında “Rekabete uygun değildir” şeklinde açıklamada bulunarak, eski şampiyon bisikletçiyi soruşturma bitene kadar yarışlardan men etti.

USADA, Armstrong’ a gönderdiği 15 sayfalık mektubunu ele geçiren Washington Post gazetesinin Çarşamba günü yayınladığı habere göre; “2009 ve 2010 yıllarında, Lance Armstrong’ dan alınan, kan örneklerinde EPO kullanımı / kan nakli ve kan manipülasyonlarına rastlanmıştır” şeklide ifade bulunuyor. USADA’ nın iddiaları arasında Armstrong’ un doping yaptığına tanıklık edenler de olduğu bilgisi yer alıyor. Tanıklık eden isimlerin başında İtalyan doktor Michelle Ferrari, bisiklet takım Müdürü Johan Bruyneel ve ayrıca beş takım arkadaşı da yer alıyor.

 

 

USADA’ nın yaptığı inceleme eski şampiyon bisikletçinin bu yıl katılmış olduğu ironman yarışları dönemini kapsamıyor. İncelemeler Armstrong’ un yedi kez tur şampiyonu olduğu 1998-2005 ve 2009-2010 “Tour de France” dönemini kapsamakta. 

Armstrong, Washington Post’ un haberi üzerine kendi web sitesinden yaptığı yazılı açıklamada iddiaları yalanlarken, ortaya sürülen iddiaların yanlı ve yanlış olduğunu geçmişte hakkında açılan davanın takipsizlikle sonuçlandığını ve 25 yıllık spor kariyerinde 500’ den fazla doping testinden başarıyla geçtiğini ve tüm bunların, geçmişi 16 yıla dayanan bir komplo olduğunu belirtti.

 

 

Kısa bir hatırlatma yapacak olursak; Armstrong, geçtiğimiz yıl profesyonel bisiklet kariyerine son vermişti. 2012 yılında ironman 70.3 yarışlarına katılmaya karar veren Armstrong, katılacağı ironman 70.3 yarışları ile kanserle savaş için kendi adıyla kurmuş olduğu vakıfa 1 milyon dolar toplamayı amaçlıyordu. Şimdiye kadar beş 70.3 yarışına katılan Armstrong, “Florida 70.3” ve “Hawaii 70.3” yarışlarında birinci gelmişti. Armstrong’ un bu yıl geriye kalan iki önemli yarışından ilki 24 Haziran’ da koşulacak olan “France 70.3” ve sonrasında Ekim ayında koşulacak olan “Kona Hawaii 70. 3″ te yarışıp yarışamayacağı henüz net değil.

 “Kona, Hawaii Ironman Dünya Şampiyonası” yarışına gidip gitmeyeceği konusunun net olmasının sebebi, şampiyon bisikletçinin halen Kona Pro sıralamasında 62 inci sırada yer alıyor olması. 24 Haziran’ da koşulacak olan Fransa 70.3’ de ilk ona girmesi halinde kendi yaş grubu için ayrılan 50 kişilik kontenjanda yer alamaya hak kazanacak ve Kona’ ya gidiş biletini kesinleştirmiş olacaktı.

Kaynakça: Washington Post


Fotoğraflar: Washington Post


Hazırlayan: Alpay AKHUN
 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın